Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 09.11.2015 року у справі №2а-1629/10/2170 Постанова ВАСУ від 09.11.2015 року у справі №2а-16...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 09.11.2015 року у справі №2а-1629/10/2170

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"09" листопада 2015 р. м. Київ К/9991/77823/12

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого судді Пилипчук Н.Г.

суддів Ланченко Л.В.

Цвіркуна Ю.І.

розглянувши у порядку письмового провадження

касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби

на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 29.07.2010

та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2012

у справі № 2а-1629/10/2170

за позовом Багатогалузевого приватного підприємства «Бонус»

до Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби

про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 29.07.2010, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2012, позов задоволено повністю. Скасовано рішення ДПІ у Цюрупинському районі Херсонської області від 28.09.2009 № 0000642300.

ДПІ Луганської області у Цюрупинському районі Херсонської області подала касаційну скаргу, якою просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову. Посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права: п. 2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Нацбанку України № 637 від 15.12.2004, зареєстрованого в Мінюсті України 13.01.2005 за № 40/10320, абз. 2 п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95, ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, судові рішення, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що підставою для застосування до позивача відповідно до абз. 2 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95 за рішенням від 28.09.2009 № 0000642300 штрафних (фінансових) санкцій в сумі 478701,95 грн. слугували висновки перевірки, викладені в акті від 15.09.2009, про порушення вимог п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, зареєстрованого Міністерством юстиції України від 13.01.2005 за № 40/10320. Порушення цієї норми положення полягало у несвоєчасному оприбуткуванні готівкових коштів в повній сумі їх фактичного надходження (95740,39 грн.).

Вчинення вказаних порушень податковий орган пов'язує з такими обставинами.

Згідно з Наказом директора ПП «Бонус» від 02.01.2009 № 4 на підприємстві встановлено цілодобовий режим роботи операторів-касирів із 08 год. 00 хв. по 08 год. 00 хв. позмінно згідно з графіком, друк фіскальних звітних чеків на РРО здійснюється не пізніше 24 годин з моменту початку роботи РРО, встановлено щоденну технічну перерву з 07 грн. 45 хв. до 08 год. 00 хв.

Позивач здійснював роздрукування фіскальних звітних чеків та відображення у КОРО записів щодо надходження готівкових коштів за вказаними чеками під час технічної перерви, тобто на наступний календарний день від дати фактичного отримання коштів, а саме:

- кошти в сумі 10847,05 грн. на підставі Z-звіту від 16.08.2009 № 1453 відображено в КОРО 17.08.2009, вказаний Z-звіт роздруковано 17.08.2009;

- кошти в сумі 14837,82 грн. на підставі Z-звіту від 17.08.2009 № 1454 відображено в КОРО 18.08.2009, вказаний Z-звіт роздруковано 18.08.2009;

- кошти в сумі 19113,1 грн. на підставі Z-звіту від 18.08.2009 № 1455 відображено в КОРО 19.08.2009, вказаний Z-звіт роздруковано 19.08.2009;

- кошти в сумі 14019,02 грн. на підставі Z-звіту від 19.08.2009 № 1456 відображено в КОРО 20.08.2009, вказаний Z-звіт роздруковано 20.08.2009;

- кошти в сумі 16211,41 грн. на підставі Z-звіту від 20.08.2009 № 1457 відображено в КОРО 21.08.2009, вказаний Z-звіт роздруковано 21.08.2009;

- кошти в сумі 20711,99 грн. на підставі Z-звіту від 21.08.2009 № 1458 відображено в КОРО 22.08.2009, вказаний Z-звіт роздруковано 22.08.2009а.

При цьому у вказаних Z-звітах відображено дату, за яку вони роздруковуються, та дату фактичного друку.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що якщо на підприємстві встановлено цілодобовий режим роботи або режим, при якому зміна закінчується наступного дня, то фіскальний звітний чек роздруковується кожного дня після закінчення робочої зміни, але не пізніше ніж через 24 години з часу реєстрації першої розрахункової операції, виконаної після попереднього Z-звіту.

Суд касаційної інстанції не погоджується з вказаною позицією судів попередніх інстанцій. При цьому виходить з такого.

Відповідно до п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320 (далі - Положення), уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Відповідно до п. 7.5. Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 за № 106/5297, визначено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає, зокрема щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків.

Виходячи з того, що законодавством під «оприбуткуванням готівки» у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО розуміється своєчасне (у день одержання готівкових коштів) здійснення обліку таких коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО, то не здійснення відповідних записів у книзі обліку розрахункових операцій згідно із Z-звітом у день одержання готівкових коштів у порядку, встановленому законодавством, не може вважатися «оприбуткуванням готівки».

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є сукупність дій з фіксації повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних розрахункової книги) та відображення на їх підставі готівки у книзі обліку розрахункових операцій. При цьому невідображення готівки у книзі обліку розрахункових операцій після їх проведення із застосуванням РРО є порушенням порядку оприбуткування готівки.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані щоденно друкувати на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в КОРО.

У відповідності до положень п. 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 № 199 (далі - Вимоги), зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного звіту; Z-звіт - це денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО.

Відповідно до пункту 7 Вимог усі режими роботи РРО повинні блокуватися, зокрема, у разі перевищення максимальної тривалості зміни.

У п. 1 Приміток до Вимог зазначено, що максимальна тривалість зміни не повинна перевищувати 24 години.

Таким чином, оскільки календарний день (доба) налічує 24 години, тобто день триває з 00 годин 00 хвилин до 24 годин 00 хвилин, при щоденній роботі з РРО Z-звіт необхідно виконувати щодня по закінченні робочої зміни, але не пізніше 24 години цього дня.

Таким чином, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані своєчасно, в повній мірі та щоденно оприбутковувати усю готівку, що надходить до кас, тобто кожного робочого дня по закінченні зміни, але не пізніше 24 години цього ж дня, здійснювати роздрукування на РРО фіскальних звітних чеків і відображення показників готівкових коштів у КОРО.

Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду України від 13.03.2014 у справі № 21-5а14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІА» ЛТД до ДПІ Станично-Луганському районі Луганської області, третя особа - ДПІ у м. Лисичанську Луганської області, про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Враховуючи викладене, суд касаційної інстанції вважає помилковими висновки судів попередніх інстанцій щодо неправомірності рішення від 28.09.2009 № 0000642300 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в повній сумі їх фактичного надходження.

Оскільки обставини у справі встановлені повно і правильно, але суди допустили порушення норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, такі судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби задовольнити.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 29.07.2010 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2012 скасувати.

Прийняти нову постанову.

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства, за заявою, поданою безпосередньо до Верховного Суду України у порядку, встановленому статтями 236 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Н.Г. Пилипчук

Судді Л.В. Ланченко

Ю.І. Цвіркун

logo