Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 07.08.2014 року у справі №2а-2213/1285/12 Постанова ВАСУ від 07.08.2014 року у справі №2а-22...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 07.08.2014 року у справі №2а-2213/1285/12

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"07" серпня 2014 р. м. Київ К/800/56203/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (судді-доповідача), Головчук С.В., Олексієнка М.М.,розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Полонському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Полонського районного суду Хмельницької області від 27 червня 2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року,

встановив:

У червні 2012 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Полонському районі Хмельницької області (далі - УПФ) про скасування розпорядження від 14 лютого 2012 року № 130638 про призначення пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із врахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, з 7 липня 2011 року з урахуванням виплачених сум.

Позов обґрунтувала тим, що УПФ, здійснюючи призначення пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - постанова № 530), а не Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 1058-IV), безпідставно застосувало показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, замість показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Постановою Полонського районного суду Хмельницької області від 27 червня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року, в задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі позивач просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та задовольнити позов. Скаргу обґрунтовує доводами, аналогічними викладеним у позовній заяві.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна підлягає частковому задоволенню.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що розпорядження УПФ від 14 лютого 2012 року № 130638 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 з 7 липня 2011 року.

В травні 2012 року ОСОБА_4 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив обчислити пенсію із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузі економіки України за 2010 рік, визначеної Державною службою статистики.

Листом від 21 травня 2012 року № 34/В-7 позивачу відмовило у задоволенні його заяви з посиланням на правомірність застосування постанови № 530 та показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, дійшов висновку, що саме Кабінет Міністрів України забезпечує проведення політики у сфері соціального захисту і видані ним з цього питання постанови є обов'язковими, а в самому Законі № 1058-IV не передбачений інший механізм обчислення середньої заробітної плати, яка враховується для обчислення пенсій, ніж той, що був визначений на час виникнення даних правовідносин постановою № 530 та Порядком визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року № 4-4 (далі - Порядок).

Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

У редакції Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV, яка набрала чинності 1 січня 2004 року, зазначена формула була такою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци другий - шостий частини другої статті 40 Закону № 1058-IV).

Підпунктом "б" підпункту 9 пункту 35 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-V "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 1 січня 2008 року, абзац четвертий частини другої статті 40 Закону № 1058-IV було викладено в новій редакції:

"Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів".

Таким чином, з 1 січня 2008 року змінено показник середньої заробітної плати (доходу) - однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 положення підпункту "б" підпункту 9, підпункту "б" підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Таким чином, з 22 травня 2008 року відновили дію положення частини другої статті 40 Закону № 1058-IV у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню.

28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530, підпунктом 2 пункту 11 якої встановлено порядок обчислення пенсій, відмінний від того порядку, який визначений частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV у редакції Закону від 9 липня 2003 року.

Зокрема, постановою передбачено використання для обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 40 Закону середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з Державним комітетом статистики, Міністерством економіки, Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, застосуванню підлягає Закон № 1058-IV, а саме положення статті 40 цього Закону, що діяли в редакції до внесення змін Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та були чинними на момент призначення пенсії позивачу.

Отже, позивач мав право на призначення пільгової пенсії за списком № 2 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 223, статті 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись статтями 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.

Скасувати постанову Полонського районного суду Хмельницької області від 27 червня 2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року.

Прийняти нову постанову.

Позов задовольнити.

Скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Полонському районі Хмельницької області від 14 лютого 2012 року № 130638 про призначення пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Полонському районі Хмельницької області обчислити та виплатити з 7 липня 2011 року ОСОБА_4 пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (за 2010 рік), відповідно до частини другої статті 40 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням проведених йому виплат.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді:Черпак Ю.К. Головчук С.В. Олексієнко М.М.

logo