Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 03.07.2014 року у справі №к-21984/10-с Постанова ВАСУ від 03.07.2014 року у справі №к-219...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 03.07.2014 року у справі №к-21984/10-с

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"03" липня 2014 р. м. Київ К-21984/10-С

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)суддівМороз Л.Л. Шведа Е.Ю. провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд справи

за позовом ОСОБА_4 до виконавчого комітету Луганської міської ради, Управління житлово-комунального господарства Луганської міської ради, Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії за касаційними скаргами Управління житлово-комунального господарства Луганської міської ради, виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" на постанову Ленінського районного суду м. Луганська від 17 грудня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року

в с т а н о в и л а :

У серпні 2009 року ОСОБА_4 у Ленінському районному суді

м. Луганська пред'явила позов до виконавчого комітету Луганської міської ради, Управління житлово-комунального господарства Луганської міської ради, Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Просила визнати рішення та дії виконавчого комітету Луганської міської ради щодо відмови у наданні їй дозволу на відключення від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_1 та обладнання квартири автономним опаленням противоправними, зобов'язати суб'єкта владних повноважень надати їй дозвіл на відключення цієї квартири від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання для влаштування у вказаній квартирі індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.

Також просила визнати противоправними рішення та дії Управління житлово-комунального господарства щодо відмови у наданні їй дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання та встановлення у вказаній квартирі індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та Міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" щодо відмови у наданні технічних умов на від'єднання квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання для влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та зобов'язати Підприємство "Теплокомуненерго" надати технічні умови на відключення від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання для влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання у квартирі.

Постановою Ленінського районного суду м. Луганська від 17 грудня 2009 року, яке залишено без зміни ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року, позовні вимоги ОСОБА_4 задоволені.

Визнано дії виконавчого комітету Луганської міської ради щодо відмови у наданні дозволу на від'єднання квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання та влаштування індивідуального опалення у квартирі протиправними.

Зобов'язано виконавчий комітет Луганської міської ради надати дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання для влаштування у вказаній квартирі індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.

Визнано дії Управління житлово-комунального господарства щодо відмови у наданні дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання та влаштування у вказаній квартирі індивідуальної (автономної) системи теплопостачання противоправними.

Визнано дії Міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" щодо відмови у наданні технічних умов щодо відключення від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання для влаштування індивідуальної (автономної) системи опалення у квартирі АДРЕСА_1 противоправними.

Зобов'язано Міське комунальне підприємство "Теплокомуненерго" надати технічні умови на відключення від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання для влаштування індивідуальної (автономної) системи опалення квартирі АДРЕСА_1.

Із судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій у цій справі не погодилися Управління житлово-комунального господарства Луганської міської ради, виконавчий комітет Луганської міської ради та Луганське міське комунальне підприємство "Теплокомуненерго" та подали касаційні скарги.

Посилаючись на порушення судами норми матеріального права та не дотримання вимог процесуального права, просили їхні рішення скасувати.

Колегія суддів вважає, що касаційні скарги підлягають задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_4 є власником квартири АДРЕСА_1.

Вона зверталася до Луганського міськвиконкому про надання дозволу на відключення належної їй на праві приватної власності квартири від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання та надання дозволу на влаштування в даній квартирі індивідуальної системи опалення.

Листом від 04 серпня 2009 року № Л-1415 за підписом заступника начальника Управління житлово-комунального господарства Луганської міської ради їй відмовлено у наданні дозволу на відключення належної їй на праві приватної власності квартири від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання.

Луганське міське комунальне підприємство "Теплокомуненерго" також відмовило ОСОБА_4 у виданні дозволу та технічних умов на відключення від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання, про що повідомило її листом від 04 серпня 2009 року № Л-789.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_4 суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що чинним законодавством не заборонено відключення квартир у багатоквартирних будинках від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання за наявності технічної можливості, а посилання комісії відповідача на Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, є протиправним, оскільки вказаний порядок регламентує питання відключення всього будинку, а не окремих його частин.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 6 статті 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом, а у відповідності зі статтею 24 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Можливість споживача відмовитися від користування послугою, а саме, процедура відключення регламентується Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630.

Згідно з пунктом 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Відповідно до абзацу першого пункту 1.2. Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг центрального опалення і гарячого водопостачання орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.

Згідно з пунктами 2.1, 2.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання.

У заяві про відключення власник (власники) будинку зазначає причини відключення.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Комісія після вивчення наданих власником (власниками) документів у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.

Підпунктом 2.2.3 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання визначено, що якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.

Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.

Таким чином, чинним на час виникнення спірних відносин законодавством не передбачалось можливості відключення окремих частин будинку при поданні заяви власником окремого приміщення, а лише було визначено можливість відключення всього будинку, у зв'язку з чим відповідні органи були наділені правом відмови власникам окремих квартир, до категорії яких відноситься й позивач, у наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання.

Отже, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення повинні бути законними і обґрунтованими.

Суди попередніх інстанцій не виконали вимог вказаного процесуального закону та ухвалили незаконні рішення, які підлягають скасуванню.

Обставини у справі встановлені повно та всебічно, але до спірних правовідносин судами не правильно застосували норми матеріального права, а тому, колегія суддів вважає можливим ухвалити у справі нове рішення про відмову у задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

п о с т а н о в и л а :

Касаційні скарги Управління житлово-комунального господарства Луганської міської ради, виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" задовольнити.

Постанову Ленінського районного суду м. Луганська від 17 грудня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до виконавчого комітету Луганської міської ради, Управління житлово-комунального господарства Луганської міської ради, Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії скасувати і ухвалити у цій справі нове рішення.

У задоволенні позову ОСОБА_4 відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Судді Горбатюк С.А.

Мороз Л.Л.

Швед Е.Ю.

logo