Історія справи
Постанова ВАСУ від 02.07.2015 року у справі №825/1225/13-аПостанова ВСУ від 05.07.2016 року у справі №825/1225/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" липня 2015 р. м. Київ К/800/44655/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів: Островича С.Е.
Степашка О.І.
секретар судового засідання Іванов К.Ю.
за участю представників згідно журналу судового засіданні від 02.07.2015 (в матеріалах справи)
розглянувши касаційну скаргу Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.04.2013 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2013
у справі № 825/1225/13-а
за позовом Публічного акціонерного товариства „Укрнафта" в особі
Нафтагазовидобувного управління „Чернігівнафтогаз"
до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської
області Державної податкової служби
про скасування податкового повідомлення - рішення
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство „Укрнафта" в особі Нафтагазовидобувного управління „Чернігівнафтогаз" звернулось до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби (правонаступник - Прилуцька об'єднана державна податкова інспекція Головного Управління ДФС у Чернігівській області) про скасування податкового повідомлення - рішення № 0000201504/107 від 27.03.2013.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.04.2013 позовні вимоги задоволено, скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000201504/107 від 27.03.2013.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2013 постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.04.2013 залишено без змін.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції та ухвалою суду апеляційної інстанції відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в який просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судом першої та апеляційної інстанції при вирішенні спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, що відповідачем проведена камеральна перевірка податкового розрахунку позивача за договором про спільну діяльність № 35/4 від 19.01.1999 за січень 2013 року та складено акт № 69/15-209/534663345 від 21.03.2013.
За результатами перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000201504/107 від 27.03.2013, яким збільшено позивачу суму податкового зобов'язання за користування надрами для видобування нафти у розмірі 1048755, 03 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 524377, 52 грн.
Перевіркою встановлено порушення позивачем пп. 263.9.1 ст. 263 Податкового кодексу України, в результаті чого позивачу за договором про спільну діяльність № 35/4 від 19.01.1999 донараховано занижене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафти) за січень 2013 року на суму 1048755, 03 грн.
Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що у 2013 році в частині нарахування плати за додаткові обсяги нафти, видобуті внаслідок виконання інвестиційних проектів (програм) на ділянках надр (родовищах, покладах), що характеризуються погіршеними гірничо-геологічними умовами (важковидобувні) або виснаженістю в процесі розробки в попередніх періодах, діє механізм економічного стимулювання, аналогічний раніше передбачуваному, згідно Указу Президента України від 17.06.1996 року № 433/96 „Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами".
Крім того, що вищезазначені ТЕО відповідають абзацу 2 пп. 263.9.2 ст. 263 Податкового кодексу України за встановленого факту відсутності нового Порядок відбору та затвердження нових інвестиційних проектів (програм, договорів), то норми Податкового кодексу України зберегла державну гарантію інвестиційної діяльності, а тому вони оподатковуються за ставкою 2% за одиницю обсягу додаткового видобутку відповідної вуглеводневої сировини у відповідності до наданих законодавством пільг.
Колегія суддів касаційної інстанції не погоджується з висновком судів виходячи з наступного.
Між ВАТ „Укрнафта" та ТОВ „Карлтон Трейдінг Україна" було укладено договір про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі № 35/4 від 19.01.1999, який взятий на облік відповідача з 12.02.1999.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ПАТ „Укрнафта" та ТОВ „Карлтон Трейдінг Україна" здійснюють спільну діяльність з видобутку вуглеводневої сировини на родовищах Чернігівської області на підставі укладеного між ними договору вищезазначеного договору про спільну діяльність.
Відповідно до пп. 263.9.1 ст. 263 Податкового кодексу України, ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин установлюються у відповідних розмірах, в т. ч. нафта, конденсат з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів за тонну визначено розмір - 39%*.
При цьому також враховується, що приміткою до пп. 263.9.1 ст. 263 Кодексу визначено: в умовах дії угоди про розподіл продукції для нафти та конденсату, видобутих в межах території України, континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони України, плата за користування надрами для видобування корисних копалин справляється із застосуванням ставки у розмірі 2% від вартості видобутих корисних копалин, решта плати за користування надрами враховується при визначенні частин розподілу продукції між інвестором і державою.
Для додаткових обсягів вуглеводневої сировини, видобутих внаслідок виконання діючих або нових інвестиційних проектів (програм, договорів), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини, на ділянках надр (родовищах, покладах), що характеризуються погіршеними гірничо-геологічними умовами (важковидобувні) або виснаженістю в процесі розробки в попередніх періодах, на окремих діючих свердловинах після капітального ремонту, свердловинах, що відновлюються з числа ліквідованих, нових свердловинах чи групах свердловин, що розташовані на таких ділянках надр та оподатковуються за ставкою 2% від вартості додаткового видобутку відповідної вуглеводневої сировини.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2000 № 699 „Про визначення нафтових родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами" визначено нафтові родовища (згідно з додатком) такими, що належать до родовищ з важковидобувними виснаженими запасами, у т. ч. родовища Чернігівської області: Прилуцьке, Гнідинцівське, Малодівицьке, Богданівське, Щурівське, Скороходівське, та визначено базові обсяги видобутку нафти на період 1999-2019 роки, встановлені Міністерством палива та енергетики України.
Відповідно до Указу п. 1 Указу Президента України „Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами" № 433/96 від 17.06.1996 визначено, що видобувні підприємства звільняються від рентної плати за додатково видобуті нафту i газ понад базові обсяги на родовищах, визначених Кабінетом Міністрів України як родовища з важковидобувними та виснаженими запасами, протягом усього періоду експлуатації зазначених родовищ, а також від внесення відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок держбюджету, терміном на десять років від дня одержання ліцензії на експлуатацію таких родовищ.
Згідно з абзацами 2-4 пп. 263.9.2 ст. 263 Податкового кодексу України встановлено, що Порядок відбору та затвердження нових інвестиційних проектів (програм, договорів), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини, порядок визначення додаткових обсягів вуглеводневої сировини, а також порядок контролю за виконанням таких інвестиційних проектів (програм), визначаються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного розвитку.
Перелік ділянок надр та/або об'єктів ділянок надр, на яких реалізуються нові інвестиційні проекти (програми, договори), визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у нафтогазовому комплексі.
Норми цього підпункту поширюються в тому числі на учасників договорів про спільну діяльність, відповідно до яких вартість вкладу підприємств, частка держави у статутному капіталі яких 25% та більше, господарських товариств, 25% та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, контрольним пакетом акцій яких володіє держава, а також дочірніх підприємств, представництв та філій таких підприємств і товариств становить 25% та більше загальної вартості вкладів учасників договорів про спільну діяльність.
Відповідачем встановлено факт відсутності нового Порядок відбору та затвердження нових інвестиційних проектів (договорів) який визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади.
У Податковому кодексі України збережено державну гарантію інвестиційної діяльності за умови розроблення порядку та затвердження нових інвестиційних проектів (договорів) який визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, які будуть оподатковуються за ставкою 2% за одиницю обсягу додаткового видобутку відповідної вуглеводневої сировини у відповідності до наданих законодавством пільг.
Позивачем не надано належних доказів, що об'єднання має 25% загальної вартості вкладів учасників договору, що належить державі.
Порушення виявлено позивачем за січень 2013 року, а Податковий кодекс України діє з січня 2011 року.
Позивач мав привести свої взаємовідносини відповідно до вимог Податкового кодексу України.
Таким чином, позивачем було порушено пп. 263.9.1 ст. 263 розділу XI Податкового кодексу України, яким встановлена ставка 39% від вартості видобутої вуглеводневої сировини (нафти), натомість надано податковий розрахунок плати за користування надрами за січень 2013 року за ставкою 2% від вартості видобутої вуглеводневої сировини (нафти).
За правилами ч. 1 ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
З огляду на вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційну скаргу Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.04.2013 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2013 у справі № 825/1225/13-а задовольнити, судові рішення скасувати, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області задовольнити.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.04.2013 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2013 у справі № 825/1225/13-а скасувати.
Прийняти нове рішення.
В задоволенні позовних вимог користь Публічного акціонерного товариства „Укрнафта" в особі „Нафтогазовидобувного управління „Чернігівнафтогаз" про скасування податкового повідомлення-рішення Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області № 0000201504/107 від 27.03.2013 відмовити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства „Укрнафта" в особі „Нафтогазовидобувного управління „Чернігівнафтогаз" до Державного бюджету України 4588 грн. (чотири тисячі п'ятсот вісімдесят вісім гривен 00 коп.) судового збору.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та порядку, передбачених статтями 236-2392 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий М.О. ФедоровСудді С.Е. Острович О.І. Степашко