Історія справи
Постанова ВАСУ від 02.04.2014 року у справі №2а-3876/09
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" квітня 2014 р. м.Київ К/800/29115/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Заяць В.С.,
Стрелець Т.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 30 жовтня 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа: Хмельницький обласний військовий комісаріат, про визнання бездіяльності незаконною та стягнення недоплаченої частини пенсії відповідно до законодавства, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2009 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа - Хмельницький обласний військовий комісаріат, в якому просили визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо проведення перерахунку пенсії та відмову в цьому неправомірними; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити недоплачену частину пенсії за період з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2003 року та з 01 квітня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили про неправомірність відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії на підставі ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», оскільки вони є військовими пенсіонерами та відповідно до наказу Міністра оборони України від 14 квітня 2007 року №175 «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України» мають право на перерахунок пенсії з врахуванням підвищення розмірів премії у 2007 році, а на підставі Указу Президента України від 16 травня 200 року № 685/2000 та постанови КМУ від 22 травня 2000 року № 929 у період з липня 2000 року по 30 вересня 2003 року мали бути перераховані й інші надбавки.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 30 жовтня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2013 року, в задоволенні позову ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції в частині проведення перерахунку за період з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2003 року, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій, з посиланням на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просять судові рішення скасувати, постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у цій частині.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у поданих запереченнях просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанції - без змін.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 отримують пенсію на умовах Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка їм виплачується з урахуванням розміру премії 33,3 % від грошового забезпечення з 01 січня 2005 року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листами від 10 липня 2009 року №570/К-8 та №571/П-8 повідомило відповідачів, що за результатами розгляду заяв з питання проведення перерахунку пенсії, відсутні підстави для здійснення перерахунку.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року №594 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і навчальницького складу у 2007 році» Міністерству оборони України дозволено здійснювати у поточному році починаючи з 1 квітня преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу (насамперед осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, осіб рядового, молодшого та середнього начальницького складу та осіб молодшого офіцерського складу) понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказом від 14 квітня 2007 року № 175 «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України» встановив граничні розміри премії, яка може бути виплачена військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
Аналіз змісту зазначених норм права свідчить про те, що преміювання військовослужбовців, визначене постановою №594, не може бути підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки носить тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності передбачених підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисах військових частин для грошового забезпечення військовослужбовців лише у 2007 році.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає вірним висновок судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позову в частині перерахунку пенсії за період з 01 квітня по 31 грудня 2007 року.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 13 лютого 2012 року у справі №21-134а11, від 05 лютого 2013 року у справі №21-434а12, від 19 березня 2013 року у справі №21-55а13, від 04 липня 2013 року у справі №21-207а13.
Щодо позовних вимог в частині перерахунку за період з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2003 року судова колегія зазначає наступне.
На виконання Указу Президента України «Про впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців» від 16 травня 2000 року № 685 постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців» від 22 травня 2000 року №829 з 01 липня 2000 року затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців в результаті чого Хмельницьким обласним військовим комісаріатом проведено перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів.
Таким чином, посадовий оклад ОСОБА_2 збільшився з 105 грн. до 170 грн., а посадовий оклад ОСОБА_3 збільшився з 125 грн. до 200 грн. Однак при перерахунку пенсії від нового окладу перераховано тільки надбавку за вислугу років, а інші надбавки залишилась у тих самих розмірах як і до підвищення посадового окладу.
Оскільки посадовий оклад військовослужбовців збільшився, то і надбавки від посадового окладу також мали збільшитися, а тому колегія суддів вважає обґрунтованими позовні вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням надбавок, обчислених із збільшення розміру посадового окладу з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2003 року.
Порядком передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року № 1522 встановлено, що функції з призначення та виплати пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Служби безпеки, Державної податкової адміністрації, Державного департаменту з питань виконання покарань та інших органів, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», покладено з 01 січня 2007 року на органи Пенсійного фонду України, а також виплату пенсій до визначеного строку.
Статтею 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» передбачено, що військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
Отже, Хмельницький обласний військовий комісаріат, який з 01 січня 2007 року не наділений повноваженнями на призначення (перерахунок) і виплату пенсій, не має відповідного фінансування, тобто фактично позбавлений права та можливості виконати рішення суду, а тому зобов'язання щодо проведення перерахунку та виплати позивачам заборгованості з пенсійного забезпечення має бути покладеного на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області
Відповідно до ст.229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.
За вказаними обставинами рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню в частині вимог за період з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2003 року з винесенням нової постанови про задоволення позову. В решті рішення судів відповідають нормам матеріального права і підлягають залишенню без змін.
Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 задовольнити частково.
Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 30 жовтня 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2013 року скасувати в частині відмови у задоволенні позову в частині вимог щодо нарахування і виплати пенсії за період з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2003 року та ухвалити в цій частині нове рішення.
Позов ОСОБА_2 та ОСОБА_3 задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з урахуванням надбавок, обчислених із збільшення розміру посадового окладу з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2003 року.
В решті рішення залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту ухвалення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді