Історія справи
Постанова ВАСУ від 02.02.2016 року у справі №826/7995/14
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" лютого 2016 р. м. Київ К/800/56421/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Арсенал-Центр" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.06.2014р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2014р. у справі № 826/7995/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Арсенал-Центр" до Київської міжрегіональної митниці, Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Арсенал - Центр» звернулося з позовом, в якому (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 26.06.2014р.) просив суд:
- визнати протиправними дії Київської міжрегіональної митниці щодо відмови у поверненні коштів, надмірно внесених до бюджету при митному оформленні товару відповідно до рішення про коригування митної вартості товару від 25.07.2013 № 100260000/2013/200472/2.
- стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» суму надмірно сплаченого податку на додану вартість у розмірі 217 204,98 грн. за скасованим в судовому порядку рішенням Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України №100260000/2013/200472/2 від 25.07.2013р.
- зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України в м. Києві стягнути з Державного бюджету України на користь TOB «Арсенал-Центр» витрати по сплаті судового збору у розмірі 434,42 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем, за результатом розгляду заяви позивача відносно вирішення питання щодо повернення надмірно сплачених до Державного бюджету митних платежів, неправомірно відмовлено, оскільки позивач здійснив всі передбачені чинним законодавством дії з повернення надмірно сплачених до бюджету митних платежів.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.06.2014р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2014р., в задоволенні позовних відмовлено.
На постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.06.2014р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2014р.надійшла касаційна скарга ТОВ "Арсенал-Центр", в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про їх скасування та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що TOB «Арсенал-Центр», на підставі рішення про коригування митної вартості товарів від 25.07.2013р. №100260000/2013/200472/2 була оформлена ВМД №100260000/2013/108303 зі сплатою гарантійного внеску у сумі 217 204,98 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.11.2013р. в адміністративній справі №826/14417/13-а за позовом TOB «Арсенал-Центр» до Київської міжрегіональної митниці, Головного управління Державного казначейства України в м. Києві позовні вимоги задоволені, рішення про коригування митної вартості скасоване та присуджено повернути суму надмірно сплаченого податку на додану вартість у розмірі 217 204,98 грн. з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві. Ухвалою Київського адміністративного суду від 23.01.2014 р. постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.11.2013 р. залишено без змін.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 17.04.2014р. К/800/6072/14 постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.11.2013р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2014р. скасовано в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ «Арсенал - Центр» надмірно сплачених сум податку на додану вартість розмірі 217 204, 98 грн. В задоволенні позову в цій частині - відмовлено. В решті постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.11.2013р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2014р. - залишено без змін.
Також, Вищий адміністративний суд надав роз'яснення щодо повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів шляхом подачі заяви до загального відділу митного органу, яким здійснено оформлення митної декларації відповідно до Порядку, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 р. № 618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 р. за №1097/14364.
Позивач звернувся до Київської міжрегіональної митниці з заявою від 28.04.2014р. №256 про повернення надмірно сплачених коштів податку на додану вартість у розмірі 217 204,98 грн. шляхом перерахування їх на розрахунковий рахунок ТОВ «Арсенал-Центр» або зарахування їх як передоплату для подальших розрахунків при здійсненні митного оформлення товару.
У відповідь Київська міжрегіональна митниця листом від 16.05.2014 №5870/1/26-70-52-04 повідомила позивачу, що в задоволенні вимог щодо повернення коштів з Держбюджету України, у сумі, зазначеній товариством в заяві, відмовлено, оскільки у Київської міжрегіональної митниці відсутні правові підстави.
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з даним позовом.
Розглядаючи справу та відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, виходили з того, що оскільки, позивачем не було дотримано встановленого порядку повернення помилково та/або надміру сплачених митних платежів, то відповідачем правомірно відмовлено позивачу за результатом розгляду заяви товариства щодо повернення надмірно сплачених до Державного бюджету митних платежів.
Однак колегія суддів вважає такі висновки судів передчасними, враховуючи наступне.
Відповідно до пп. 43.1-43.5 ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до п. 1 Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 № 618 (далі - Порядок повернення коштів) цей Порядок розроблено відповідно до частини другої статті 45 Бюджетного кодексу України та статей 43, 102 Податкового кодексу України.
Відповідно до змісту пп. 1-4 розділу ІІІ Порядку повернення коштів для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України. У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу (далі - Відділ) для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом ДМСУ, Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом ДМСУ.
Відповідно до п. 1 Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України 30.12.2013 N 882/1188 (далі - Порядок взаємодії), який прийнятий на заміну відповідного Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України, затвердженого наказом ДМСУ, Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147, Порядок взаємодії регламентує взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.
П. 5 Порядку взаємодії передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
За змістом п. 7 Порядку взаємодії орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи.
За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
Відповідно до п.п. 8-10 Порядку взаємодії орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання. Висновки реєструються органами Казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку. На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.
Відповідно до Порядку взаємодії основною умовою повернення коштів є обов'язкова їх сплата та зарахування на рахунки відповідного бюджету.
Згідно з ч. 2 ст. 45 БК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Зі змісту наведеного слідує висновок, згідно з яким якщо суд визнає рішення і дії митних органів із зазначених питань протиправними, зобов'яже вчинити певні дії відповідно до вимог митного законодавства і коли у рішенні суду буде констатована неправильність чи хибність рішень чи дій митних органів, які зумовили (призвели, потягли) помилкову та/або надмірну сплату сум митних платежів, ці платежі повертаються декларанту в порядку і на умовах, встановлених у ст. 301 МК України, ст. 43 ПК України і ст. 45 БК України, з дотриманням процедури, врегульованої Порядком повернення коштів та Порядком взаємодії, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.
Аналогічного висновку у своїх численних рішеннях дійшов Верховний Суд України, зокрема постанові від 12 листопада 2014 року у справі № 21-201а14, від 25 листопада 2014 року у справі № 21-207а14.
Визначений вказаними нормативними актами порядок повернення помилково та/або надмірно сплачених сум митних платежів застосовується у випадку, коли між сторонами відсутній спір про право на повернення зазначених платежів.
Якщо між сторонами виник спір про правомірність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо повернення митних платежів, позивач має право заявити вимогу про визнання рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними, скасувати такі рішення та змусити його до виконання закону.
При цьому повернення помилково та/або надмірно сплачених митних платежів з Державного бюджету України є виключними повноваженнями митних органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення таких платежів.
Разом з тим рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.
За таких обставин, вимога позивача про стягнення надмірно сплачених митних платежів не є правильним способом захисту прав платника митних платежів.
Відповідно до п. 43.5 ст. 43 ПК та розділу ІІІ Порядку повернення коштів, положення яких перекликаються між собою, контролюючий орган готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Така правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, ТОВ «Арсенал-Центр» листом №256 від 28.04.2014 р. звернулось до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів з заявою про повернення надмірно сплачених коштів податку на додану вартість у розмірі 217 204,98 грн. або перерахування цих коштів на рахунок митного органу як передоплата ТОВ «Арсенал-Центр» для здійснення подальших розрахунків з оплати митного оформлення вантажів в зв'язку з тим, зо рішення про коригування митної вартості товару, на підставі якого ТОВ «Арсенал-Центр» вимушене було доплатити зазначену суму - скасоване судом.
Фактом, який підтверджує перерахування до Держбюджету України податку на додану вартість у сумі 217 204,98 грн. відповідно до скоригованих митних платежів є довідка Київської міжрегіональної митниці Міндоходів №3764/1/26-70-52-04 від 25.03.2014 р.
Київська міжрегіональна митниця Міндоходів у відповідь надала лист №5870/1/26-70-52-04 від 16.05.2014 р. в якому вказала, що правові підстави для повернення коштів з Держбюджету України, у сумі, зазначеній у заяві відсутні.
Отже, Київська міжрегіональна митниця не розглянула зазначену заяву позивача у відповідності до вимог законодавства.
Таким чином, оскільки обставини справи встановлені з достатньою повнотою, але судові рішення ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, вони підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення.
Керуючись статтями 220, 222, 229, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Арсенал-Центр" задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.06.2014р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2014р. скасувати та ухвалити нове рішення.
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Арсенал-Центр" до Київської міжрегіональної митниці, Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Київської міжрегіональної митниці щодо відмови у поверненні коштів, надмірно внесених до бюджету при митному оформленні товару відповідно до рішення про коригування митної вартості товару від 25.07.2013 № 100260000/2013/200472/2.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: