Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова КЦС ВП від 05.12.2019 року у справі №203/649/16-ц Постанова КЦС ВП від 05.12.2019 року у справі №203...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Постанова

Іменем України

20 листопада 2019 року

м. Київ

справа № 203/649/16-ц

провадження № 61-20982св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Ступак О. В.,

суддів: Гулейкова І. Ю., Олійник А. С., Усика Г. І. (суддя-доповідач), Яремка В.

В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс "Парковий",

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс "Парковий" на рішення Апеляційного суду Дніпропетровської області

від 22 листопада 2016 року в складі колегії суддів: Єлізаренко І. А., Калиновського А. Б., Демченко Е. Л.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У лютому 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс "Парковий" (далі - ОСББ "ЖК "Парковий", ОСББ) про визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів членів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

На обгрунтування позовних вимог зазначала, що вона є власником приміщення АДРЕСА_1), який обслуговується ОСББ "ЖК "Парковий".

13 липня 2015 року правлінням ОСББ "ЖК "Парковий" на підставі Порядку припинення передачі електричної енергії до приміщень, які належать боржникам, затвердженого рішенням загальних зборів членів ОСББ "ЖК "Парковий"

від 04 червня 2015 року, прийнято рішення про припинення подачі електроенергії до належного їй нежитлового приміщення НОМЕР_1, у зв'язку з наявністю заборгованості за житлово-комунальні послуги.

Посилаючись на те, що відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 та статуту, відповідач не наділений правом здійснювати дії щодо припинення постачання будь-яких житлово-комунальних послуг до приміщень мешканців будинку, а має право лише обмежити електропостачання, просила визнати незаконним рішення загальних зборів членів ОСББ "ЖК "Парковий" від 04 червня 2015 року про затвердження Порядку припинення передачі електричної енергії в приміщення, які належать боржникам, та скасувати пункт 6 протоколу загальних зборів членів ОСББ "ЖК "Парковий" від 04 червня 2015 року, яким вирішено затвердити Порядок припинення передачі електричної енергії в приміщення, які належать боржникам.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 07 червня

2016 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що оскільки електрична енергія продається юридичною особою - постачальником електричної енергії іншій юридичній особі - населеному пункту (відповідачу) на межі балансової належності електричних мереж зазначених суб'єктів, відповідач в особі ОСББ "ЖК "Парковий", є власником електричної енергії, що розподіляється внутрішньобудинковими електричними мережами по АДРЕСА_2), та відповідно до положень Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28, має право на припинення надання користувачам (співвласникам багатоквартирного будинку) послуг з електропостачання внутрішньобудинковими електричними мережами до приміщень боржників, у разі невиконання ними своїх обов'язків, передбачених Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та статутом ОСББ щодо сплати комунальних послуг. З огляду на наведене, суд першої інстанції дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Короткий зміст рішення апеляційного суду

Рішенням Апеляційного суду Дніпропетровської області від 22 листопада

2016 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, рішення Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 07 червня 2016 року скасовано, ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог.

Визнано неправомірним та скасовано пункт 6 рішення загальних зборів членів ОСББ "ЖК "Парковий" від 04 червня 2015 року, оформленого протоколом про затвердження Порядку припинення передачі електричної енергії в приміщення, які належать боржникам.

Рішення суду апеляційної інстанції мотивоване тим, що головним завданням ОСББ відповідно до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків" є здійснення функцій щодо забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території. Оскільки ОСББ відповідно до вимог чинного законодавства та договору про постачання електричної енергії є споживачем електричної енергії на рівні мешканців будинку та власників нежитлових приміщень в будинку, а постачальником електричної енергії є ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго", до повноважень якого у випадках встановлених законом та договором відноситься відключення електропостачання споживачам, апеляційний суд дійшов висновку про те, що пункт 6 рішення загальних зборів членів ОСББ "ЖК "Парковий"

від 04 червня 2015 року, оформленого протоколом про затвердження Порядку припинення передачі електричної енергії в приміщення, які належать боржникам за обов'язковими внесками, є таким, що порушує вимоги закону, а тому є неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.

Узагальнені доводи касаційних скарг та аргументів інших учасників справи

У березні 2017 року до суду касаційної інстанції надійшла касаційна скарга

ОСББ "ЖК "Парковий", у якій заявник просив скасувати рішення Апеляційного суду Дніпропетровської області від 22 листопада 2016 року та залишити в силі рішення Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 07 червня

2016 року, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга мотивована тим, що апеляційний суд не надав належної правової оцінки доводам відповідача про те, що відповідно до пункту 12.10 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31липня

1996 року № 28, електроустановки споживачів населеного пункту та споживачів на території населеного пункту, які не дотримуються умов договорів, укладених згідно з вимогами цих правил з постачальником електричної енергії або населеним пунктом, підлягають відключенню від електричних мереж населеного пункту.

Оскільки електрична енергія продається юридичною особою - постачальником електричної енергії іншій юридичній особі - відповідачу, який є власником електричної енергії, що розподіляється внутрішньобудинковими електричними мережами житлового будинку, ОСББ має право на припинення її передачі співвласникам багатоквартирного будинку у разі невиконання ними своїх обов'язків, передбачених Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та статуту ОСББ щодо своєчасної сплати комунальних послуг, а тому висновок апеляційного суду про обгрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 є помилковим.

Рух справи у суді касаційної інстанції

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних справ і кримінальних справ від 03 квітня 2017 року відкрито касаційне провадження та витребувано справу із суду першої інстанції.

Згідно з статтею 388 ЦПК України, який набрав чинності з 15 грудня 2017 року, судом касаційної інстанції є Верховний Суд.

03 травня 2018 року справа передана до Верховного Суду.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення"

ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Ухвалою Верховного Суду від 31 жовтня 2019 року справу призначено до судового розгляду колегією у складі п'яти суддів в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у ній матеріалами.

Згідно частини 2 статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Вивчивши матеріали цивільної справи, перевіривши наведені у касаційній скарзі доводи, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Установлені судами фактичні обставини справи

Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 на підставі договору дарування від 30 липня 2013 року належить на праві власності офісне приміщення

АДРЕСА_3), в якому власниками квартир та нежитлових приміщень створено ОСББ "ЖК "Парковий".

22 листопада 2012 року між Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Дніпрообленерго" (далі - ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго ") та ОСББ "ЖК "Парковий" укладено договір про постачання електричної енергії № 064060, додатком 3 якого визначено порядок розрахунків.

з

04 червня 2015 року протоколом загальних зборів членів ОСББ "ЖК "Парковий" (пункт 6), затверджено Порядок припинення передачі електричної енергії до приміщення, які належать боржникам.

На засіданні правління ОСББ "ЖК "Парковий", яке відбулося 13 липня 2015 року, оформленого протоколом № 38, вирішено припинити передачу електроенергії до офісного приміщення НОМЕР_1 у зв'язку з наявністю у ОСОБА_1 заборгованості за обов'язковими внесками, розмір якої станом на 11 липня 2015 року складає

168 266,46 грн.

15 липня 2014 року, 14 липня 2015 року, 09 лютого 2016 року та 29 квітня

2016 року ОСОБА_1 направлялися попередження про припинення подачі електричної енергії у разі несплати боргу за обов'язковими внесками.

10 травня 2016 року припинено подачу електричної енергії до належного

ОСОБА_1 офісного приміщення НОМЕР_1.

Позиція Верховного Суду та нормативно-правове обгрунтування

Згідно з пунктом 5 частини 2 статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків" об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

статті 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків", Цивільним, Житловим та Земельним кодексами України, іншими нормативно-правовими актами та статутом об'єднання, асоціації.

Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків" основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово- комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

4

За змістом статті 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків" вищим органом управління об'єднання є загальні збори його членів, до виключної компетенції яких, зокрема, належить затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. За результатами розгляду питань, віднесених до компетенції загальних зборів, приймається рішення, яке може бути оскаржено в судовому порядку.

Відповідно до частини 6 статті 13 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків" у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об'єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

За змістом статей 15, 16 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів. У свою чергу, співвласник зобов'язаний виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати внески і платежі.

Абзацами 4 та 5 частини 1 статті 17 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов'язків об'єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених частини 1 статті 17 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та статутом об'єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені частини 1 статті 17 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та статутом об'єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Згідно з частинами четвертою, п'ятою статті 22 Закону "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" газо- та електропостачання квартир та нежитлових приміщень здійснюється на підставі договорів між їх власниками і газо- та електропостачальними організаціями відповідно до вимог законодавства.

Договори з управителем укладаються об'єднанням відповідно до закону.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 25 Закону України "Про електроенергетику", в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, споживачі електричної енергії мають право на приєднання та підключення до електричної мережі, за умови виконання правил приєднання електроустановок до електричних мереж.

Спірні правовідносин, які виникли у процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31липня 1996 року № 28 (далі - ПКЕЕ), в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Населений пункт - це юридична особа - споживач (власник електроустановок населеного пункту або уповноважена власником (співвласниками) експлуатаційна організація, в господарському віданні якої є електроустановки населеного пункту), об'єднує населення на визначеній території та утримує ці електроустановки з метою забезпечення електричною енергією споживачів на визначеній території та утримує ці електроустановки з метою забезпечення електричною енергією споживачів населеного пункту; споживачі населеного пункту - це населення, електроустановки якого приєднані до технологічних електричних мереж населеного пункту, та яке розраховується за використану електричну енергію з населеним пунктом (абзац 44 пункту 1.2 ПКЕЕ).

ОСББ "ЖК "Парковий" у розумінні ПКЕЕ є населеним пунктом, а його члени є споживачами населеного пункту.

Ураховуючи зазначене та те, що 22 листопада 2012 року між ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" (постачальник) та ОСББ "ЖК "Парковий" укладено договір про постачання електричної енергії № 064060, апеляційний суд дійшов правильного висновку про те, що ОСББ "ЖК "Парковий" є споживачем електричної енергії на рівні мешканців будинку та власників нежитлових приміщень в будинку.

Відповідно до пункту 12.4 ПКЕЕ закупівля електричної енергії у постачальника за рахунок коштів споживачів населеного пункту, умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів населеного пункту утримання та обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту регулюються установчими документами населеного пункту та/або укладеними у встановленому законодавством порядку договорами між споживачами населеного пункту та населеним пунктом щодо обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту.

З огляду на те, що позивач є споживачем електричної енергії, яка закуповується ОСББ "ЖК "Парковий" у постачальника (суб'єкта господарювання, який отримав ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії), припинення енергопостачання повинно проводитись у порядку, визначеному у ПКЕЕ.

Згідно з підпунктами 1 та 13 пункту 8.1 ПКЕЕ постачальник електричної енергії має право на отримання від споживача своєчасної оплати за електричну енергію та інших платежів відповідно до умов договору та законодавства України, припинення постачання, обмеження обсягу постачання електричної енергії споживачу у випадках та порядку, передбачених положеннями законодавства України та цих Правил.

Згідно з пунктом 35 ПКЕЕ енергопостачальник має право відключити споживача у разі: самовільного підключення до електричної мережі; розкрадання електричної енергії, навмисного пошкодження приладу обліку та зриву пломби; порушення термінів сплати за спожиту електричну енергію у порядку, визначеному пунктом 27 цих Правил, або порушення умов договору про реструктуризацію заборгованості; неоплати за встановлення нового приладу обліку відповідно до пункту 17 або інших платежів згідно з цими правилами; невиконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії; зниження показників якості електричної енергії з вини споживача.

Право ПАТ "ДТЕК "Дінпрообленерго" обмежити або припинити електроспоживання споживача закріплено у пункті 6.1 договору про постачання електричної енергії № 064060, укладеного з ОСББ "ЖК "Парковий".

5

Відповідно до абзацу 11 пункту 1.2 ПКЕЕ відключення споживача (від електромережі) це - припинення подачі електричної енергії споживачу за допомогою відповідної комутаційної апаратури та/або внаслідок виконання організаційних і технічних заходів, спрямованих на припинення передачі електричної енергії в електроустановку споживача.

Таким чином, відключення електроенергії у разі наявності заборгованості за спожиту електроенергію здійснюється працівниками електропостачальника з дотриманням відповідної процедури.

Разом з тим, у випадку наявності заборгованості члена ОСББ за обов'язковими внесками, ОСББ має право відповідно до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків" звернутися до суду з позовом про стягнення цих сум.

Ураховуючи наведене та встановлені апеляційним судом обставини щодо відсутності у ОСОБА_4 заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію, та, що відключення належного їй нежитлового приміщення від електропостачання було здійснено ОСББ на підставі пункту 6 рішення загальних зборів членів ОСББ "ЖК "Парковий" від 04 червня 2015 року, оформленого протоколом, про затвердження Порядку припинення передачі електричної енергії в приміщення, які належать боржникам, за обов'язковими внесками, з метою спонукання останньої до погашення заборгованості з інших платежів перед ОСББ "ЖК "Парковий", апеляційний суд дійшов правильного висновку про те, що саме до повноважень електропостачальника - ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" відноситься обмеження або припинення електропостачання споживача, яким за договором про постачання електричної енергії № 064060 є також і ОСББ "ЖК "Парковий", у випадках, встановлених законом та договором, а тому обгрунтовано задовольнив позовні вимоги ОСОБА_1.

Зазначені висновки апеляційного суду відповідають обставинам, що мають значення для справи, суд апеляційної інстанції правильно застосовано закон, який підлягав до застосування, а тому оскаржуване судове рішення є законним та обгрунтованим.

Доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки доказів, що знаходиться поза межами повноважень суду касаційної інстанції згідно зі статтею 400 ЦПК України, а також до власного тлумачення норм матеріального права, які регулюють спірні правовівдносини.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

Відповідно до частини 1 статті 410 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За наслідками розгляду касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що суд апеляційної інстанції правильно визначив характер правовідносин, вірно застосував закон, що їх регулює, повно і всебічно дослідив матеріали справи та надав належну правову оцінку доводам сторін і зібраним у справі доказам.

Оскаржуване судове рішення є законним та обгрунтованим, а тому відсутні підстави для задоволення касаційної скарги ОСББ "ЖК "Парковий".

Керуючись статтями 400, 409, 410, 415, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс "Парковий" залишити без задоволення.

Рішення Апеляційного суду Дніпропетровської області від 22 листопада

2016 року залишити без змін.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий О. В. Ступак

Судді: І. Ю. Гулейков

А. С. Олійник

Г. І. Усик

В. В. Яремко
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст