Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КГС ВП від 12.02.2018 року у справі №904/2092/17 Ухвала КГС ВП від 12.02.2018 року у справі №904/20...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КГС ВП від 12.02.2018 року у справі №904/2092/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2018 року

м. Київ

Справа № 904/2092/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Краснова Є.В. - головуючого, Мачульського Г.М., Кушніра І.В.,

за участю секретаря судового засідання - Шевченко Н.А.,

розглянувши касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль" на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.10.2017 у справі

за позовом Приватного акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль" до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

про припинення дії, що порушує право,

за участю представників:

від позивача - Крамаренко Г.М. (адвокат),

від відповідача - Богдан С.В. (адвокат),

від третьої особи - Литвин П.В. (адвокат),

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Публічне акціонерне товариство "Дніпровська теплоелектроцентраль" (далі - ПАТ "Дніпровська ТЕЦ") звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" (далі - ПАТ "Дніпропетровськгаз") про (з урахуванням уточнень) визнання протиправними дій ПАТ "Дніпропетровськгаз" з направлення повідомлень про припинення (обмеження) газопостачання у зв'язку з відсутністю підтверджених номінацій у січні, лютому, березні 2017 року та заборону ПАТ "Дніпропетровськгаз" на період дії договорів, укладених з Публічним акціонерним товариством "Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" (далі - ПАТ "НАК "Нафтогаз України") до 01.04.2017 припиняти (обмежувати) в примусовому порядку газопостачання ПАТ "Дніпровська теплоелектроцентраль" у зв'язку з відсутністю підтверджених номінацій у січні 2017 року, лютому 2017 року, березні 2017 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що підстав для припинення (обмеження до рівня "0" тис куб. м на добу) газопостачання у зв'язку з відсутністю номінації немає оскільки теплова енергія виробляється з природного газу, поставка якого відбувається в рамках договорів, укладених з ПАТ "НАК "Нафтогаз України".

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 01.08.2017 (суддя Панна С.П.) позов задоволено, визнано протиправними дії ПАТ "Дніпропетровськгаз" з направлення повідомлень про припинення (обмеження) газопостачання у зв'язку з відсутністю підтверджених номінацій у січні, лютому, березні 2017 року. Заборонено ПАТ "Дніпропетровськгаз" на період дії договорів, укладених з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" до 01.04.2017, припиняти (обмежувати) газопостачання ПАТ "Дніпровська ТЕЦ" у зв'язку з відсутністю підтверджених номінацій у січні, лютому, березні 2017 року.

Задовольняючи позов у повному обсязі, місцевий господарський суд виходив з того, що між позивачем та ПАТ "НАК "Нафтогаз України" існують договірні відносини з визначеним обсягом постачання, і дії відповідача з направлення повідомлень про припинення (обмеження) газопостачання, тим більше, його фізичне припинення з підстав відсутності підтвердженої номінації на січень, лютий, березень 2017 року, є неправомірним.

Постановою колегії суддів Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.10.2017 у складі: Кощнєва І.М., Кузнецова В.О., Науменка І.М. рішення суду першої інстанції скасовано, прийнято нове рішення, яким в позові відмовлено.

Постанова мотивована тим, що оскільки, відповідно до п. 1 Розділу 7 Кодексу газорозподільних систем відсутність підтвердженого обсягу природного газу по об'єкту споживача та/або його постачальнику надає право оператору ГРМ припинити/обмежити газопостачання, то направивши повідомлення позивачу про припинення газопостачання у зв'язку з відсутністю у споживача підтвердженої номінації на січень, лютий, березень 2017 року від постачальника, відповідач діяв в межах наданих йому повноважень.

Крім того, станом на момент звернення позивача з даним позовом до суду відповідач не припиняв та не обмежував постачання газу, а, надіславши позивачу листа, лише мав намір це зробити, що вказує на відсутність порушень прав позивача з боку відповідача. Отже, заборона вчиняти дії з припинення газопостачання як спосіб захисту порушеного права Цивільним кодексом України не передбачений, оскільки заборона це тимчасове обмеження, яке відповідно статтею 67 господарського процесуального кодексу України (ГПК України) є заходом забезпечення позову, який і застосував суд першої інстанції під час розгляду спору, прийнявши відповідну ухвалу про заборону Відповідача припиняти газопостачання до набрання рішенням законної сили.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

ПАТ "Дніпровська ТЕЦ" у касаційній скарзі просить постанову апеляційної інстанції скасувати, рішення господарського суду першої інстанції залишити без змін.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав вимоги касаційної скарги.

Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судом норм чинного законодавства. При цьому скаржник наголошує, що відсутність підтверджених номінацій не є безумовною підставою для припинення функцій розподілу природного газу з огляду на існування між ПАТ "Дніпровська ТЕЦ" та ПАТ НАК "Нафтогаз України" договірних відносин з визначеним обсягом постачання.

Узагальнений виклад позиції інших учасників справи

ПАТ "Дніпропетровськгаз" у поясненні по суті касаційної скарги зазначає, що саме ПАТ НАК "Нафтогаз України" не було надано позивачу номінацій, а відповідно до судової практики суперечки, які виникають з приводу ненадання номінацій, повинні вирішуватись між відповідним споживачем та ПАТ НАК "Нафтогаз України".

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти задоволення касаційної скарги.

Представник третьої особи у судовому засіданні зазначив, що відповідач, направивши позивачу повідомлення діяв в межах наданих йому повноважень.

Доводи, за якими суд касаційної інстанції погодився або не погодився з висновками суду першої та апеляційної інстанцій

Відповідно до частин 1, 2 статті 300 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

Переглянувши у касаційному порядку на підставі встановлених фактичних обставин справи судові рішення, враховуючи визначені ГПК України межі такого перегляду, суд касаційної інстанції виходить із наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 05.05.2017 проведено державну реєстрацію змін до Статуту позивача і відповідно до нової редакції Статуту Приватне акціонерне товариство "Дніпровська теплоелектроцентраль є новим найменуванням Публічного акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль".

ПАТ "Дніпровська ТЕЦ" є виробником теплової енергії відповідно до ліцензії 807 від 08.07.2010 та здійснює виробництво теплової енергії, яка передається KП КМР "Тепломережі" та споживається населенням, підприємствами, установами та організаціями м. Кам'янське. Виробництво теплової енергії здійснюється шляхом використання у виробництві природного газу.

ПАТ "Дніпропетровськгаз" здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ліцензії від 01.09.2015 № 2249 та є оператором ГРМ.

ПАТ "Дніпровська ТЕЦ" виступає в даних правовідносинах як замовник природно газу, ПАТ "НАК "Нафтогаз України" є постачальником, а підприємством, що здійснює розподіл природного газу (за умовами типового договору від 30.09.2015№ 2498 за заявою приєднання від 01.01.2016 № 0942003ММSАТ016) є ПАТ "Дніпропетровськгаз".

01.01.2016 між ПАТ "Дніпровська ТЕЦ" та ПАТ "Дніпропетровськгаз" укладений договір розподілу природного газу.

Відповідно до п. 1.1 Типового договору розподілу природного газу цей договір є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

В пункті 2.1 договору визначено, що оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Згідно з п. 9.1 договору оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за цим договором; відсутності підтвердженого обсягу природного газу у споживача або перевищення його місячного підтвердженого обсягу природного газу.

Постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 01.10.2015 № 758 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)" обов'язок постачати природний газ виробникам теплової енергії.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.12.2015 № 1307-р Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України" визначено постачальником "останньої надії" строком на три роки. Відповідно до умов даної заяви-приєднання та типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" період поставки - з 01.01.2017 р.

Постановою КМУ від 29.04.2016 № 357 затверджено примірний договір на постачання природного газу виробнику теплової енергії.

ПАТ "Дніпровська ТЕЦ" на адресу ПАТ "НАК "Нафтогаз України" була направлена заява-приєднання до умов типового договору постачання природного газу постачальника "останньої надії", який затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2501, відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" та Правил постачання природного газу.

Між ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та ПАТ "Дніпровська ТЕЦ" укладено декілька договорів, а саме № 4739/1617-РО-3 від 30.09.2016, №1812/1617-БО-3 від 27.10.2016, № 1811/1617-ТЕ-3 від 25.10.2016 згідно з якими ПАТ "НАК "Нафтогаз України" зобов'язується поставити природний газ на адресу ПАТ "Дніпровська ТЕЦ" у кількості та на умовах, визначених договорами.

Тобто у спірний період позивач отримував газ від одного постачальника - ПАТ "НАК "Нафтогаз України".

За умовами договорів, зміст яких є ідентичним, постачальник зобов'язується поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ, а споживач зобов'язується оплатити його.

Згідно з п. 2.3 договорів (умови яких є однаковими ) планований обсяг за цим договором протягом місяця поставки може змінюватися за домовленістю сторін, при цьому, умовами п. 2.3 цих же договорів передбачено, що без узгодження сторін допускається відхилення місячного обсягу переданого природного газу в розмірі +/-5%, підтвердженого постачальником планового обсягу.

У відповідності до п. 3.2 договорів для отримання газу споживач подає постачальнику до 15 числа місяця, що передує місяцю поставки природного газу, належним чином оформлену заявку на плановані обсяги використання природного газу на наступний місяць, підписану уповноваженою особою. У разі неподання або несвоєчасного подання заявки споживачем постачальник може користуватися планованими обсягами, зазначеними у пункті 2.1 цього договору, на відповідний місяць. Обсяги постачання підтверджуються постачальником шляхом подання оператору газотранспортної системи номінації на відповідний місяць постачання (розрахунковий період) в установленому законодавством порядку.

На виконання п. 3.2 договорів ПАТ "Дніпровська ТЕЦ" листом від 14.12.2016 № 2342/05, листом від 13.01.2017№ 65/05, листом від 13.02.2017 № 332/05 звернулось до ПАТ НАК "Нафтогаз України" із заявками на планові обсяги споживання природного газу в січні 2017 року, лютому, березні.

В лютому 2017 року на адресу ПАТ "Дніпровська ТЕЦ" надійшло повідомлення від 20.02.2017 № 122 ПАТ "Дніпропетровськгаз" про припинення (обмеження) газопостачання, яким пропонувалось позивачу самостійно відключити від газових мереж газоспоживання (обмежити газоспоживання до рівня "0" тис м. куб. на добу) і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання: вхідні засувки на об'єкти підприємства та попереджено про те, що у разі невиконання цієї вимоги транспортування газу позивачу буде припинено (обмежено) в примусовому порядку. Підставою для повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання зазначено відсутність підтвердженої номінації на січень, лютий, березень 2017 року від постачальника, яким є ПАТ "НАК "Нафтогаз України".

Колегія суддів зазначає, що згідно з Положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 року № 758 на ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" покладено обов'язок постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії за цінами, на умовах та у порядку, що визначені пунктами 15-17 цього Положення.

Виробник теплової енергії до 1 квітня 2017 року має право придбати природний газ у ПАТ "НАК "Нафтогаз України" для виробництва теплової енергії та/або надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, релігійним організаціям та установам, що фінансуються за рахунок державного і місцевих бюджетів, за умови, що такий виробник, на якого станом на 30 вересня 2015 року поширювалася дія статті 191 Закону України "Про теплопостачання", виконав обов'язок щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання (пункт 15 Положення).

Постачання природного газу Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" виробникам теплової енергії здійснюється на підставі договорів, що враховують положення примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії, який затверджується Кабінетом Міністрів України та з дотриманням принципу недискримінації (пункт 17 Положення).

Встановлений Положенням обов'язок Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" здійснювати поставку природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії не містить поділу залежно від того для забезпечення потреб яких споживачів виробляється теплова енергія.

При цьому, відповідно до розпорядження КМУ від 05.10.2016 року № 742-р "Деякі питання опалювального сезону 2016/17" для забезпечення безперебійного постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню публічному акціонерному товариству "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та постачальникам природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року (далі - опалювальний сезон) видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 року № 357 "Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії" та з дотриманням принципу недискримінації.

У пункті 5 глави І розділу І Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, наведено терміни, що використовуються у цьому Кодекс та їх значення, зокрема несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу. Номінація - заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності). Підтверджена номінація - підтверджений оператором газотранспортної системи обсяг природного газу замовника послуг транспортування, який буде прийнятий від замовника в точках входу до газотранспортної системи та переданий замовнику в точках виходу з газотранспортної системи у відповідний період, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності). Підтверджений обсяг природного газу - обсяг (об'єм) природного газу споживача (у тому числі прямого споживача), погоджений оператором газотранспортної системи на відповідний розрахунковий період із ресурсу постачальника споживача, що включений до підтвердженої номінації цього постачальника. Небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації. Алокація- віднесення оператором газотранспортної системи обсягу природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачем направлялися на адресу ПАТ "НАК "Нафтогаз України" заявки на планові обсяги використання споживання природного газу в січні, лютому, березні 2017 у відповідності до вимог пункту 3.2 договорів постачання природного газу. Проте ПАТ "НАК "Нафтогаз України" не було виділено позивачу номінацій щодо обсягів природного газу на спірні місяці.

Розділом 7 глави VI Кодексу газорозподільних систем передбачено, що оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:

1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;

2) відсутність підтвердженого обсягу природного газу по об'єкту споживача та/або його постачальнику;

3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;

4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу";

5) неповернення Оператору ГРМ заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу чи розірвання договору розподілу природного газу;

6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ;

7) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт;

9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;

10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об'єкту споживача, що не є побутовим);

11) в інших випадках, передбачених законодавством.

Пунктом 6 Порядку пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам (крім населення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 № 1687 зазначено, що споживач повинен бути повідомлений газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, уповноваженим Міненерговугіллям на припинення (обмеження) газопостачання споживачам, про припинення (обмеження) газопостачання не менш як за три доби до дати, на яку воно заплановано. На підприємствах металургійної та хімічної промисловості такий строк не може бути менший ніж п'ять діб.

З огляду на положення вищенаведеного законодавства, колегія суддів вважає, що твердження позивача про незаконність дій ПАТ "Дніпропетровськгаз" з направлення повідомлень про припинення (обмеження) газопостачання у зв'язку з відсутністю підтверджених номінацій є безпідставним.

При цьому колегія суддів зазначає, що відповідно до розпорядження КМУ від 05.10.2016 року № 742-р "Деякі питання опалювального сезону 2016/17" для забезпечення безперебійного постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню саме на ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та постачальників природного газу покладено обов'язок до початку опалювального сезону 2016/17 року видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою КМУ від 29.04.2016 № 357 "Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії" та з дотриманням принципу недискримінації.

Таким чином, у разі виникнення будь-яких суперечок, в тому числі ненадання номінацій, виникнення небалансів газу, повинні вирішуватись між відповідним споживачем, в даному випадку позивачем, та ПАТ НАК "Нафтогаз України".

Щодо позовних вимог про заборону ПАТ "Дніпропетровськгаз" на період дії договорів, укладених з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" до 01.04.2017, припиняти (обмежувати) газопостачання ПАТ "Дніпровська теплоелектроцентраль" у зв'язку з відсутністю підтверджених номінацій у січні, лютому, березні 2017 року, колегія суддів зазначає, що статтею 1 Господарського процесуального кодексу України (у відповідній редакції) передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Відповідно статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання у спосіб передбачений законом або договором.

Частиною 2 статті 16 ЦК України передбачено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що станом на момент звернення позивача з даним позовом до суду відповідач не припиняв та не обмежував постачання газу, а, надіславши позивачу листа, лише мав намір це зробити, що вказує на відсутність порушень прав позивача з боку відповідача.

При цьому, заборона вчиняти дії з припинення газопостачання як спосіб захисту порушеного права Цивільним кодексом України не передбачений, оскільки заборона - це тимчасове обмеження, яке відповідно статті 67 ГПК України є заходом забезпечення позову, яким скористався суд першої інстанції під час розгляду спору, прийнявши ухвалу від 07.03.2017 про заборону ПАТ "Дніпропетровськгаз" припиняти (обмежувати) в примусовому порядку газопостачання у зв'язку з відсутністю номінацій до набрання рішенням законної сили.

Твердження скаржника про відсутність підстав для припинення функцій розподілу газу не приймаються до уваги, оскільки предметом позову є визнання протиправними дій ПАТ "Дніпропетровськгаз" з направлення повідомлень про припинення (обмеження) газопостачання, а не дій з відключення або обмеження розподілу газу.

Посилання скаржника на положення статей 55, 124 Конституції України та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом, є недоречним, оскільки висновки суду апеляційної інстанції їм не протирічать, а лише зазначають, що обраний позивачем спосіб захисту не відповідає способам захисту, визначеним національним законодавством, а саме ЦК України, тим більше при встановленні відсутності порушеного права.

Також, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що з огляду на приписи частини 1 статті 9 Конституції України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2016 № 3477-IV, Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) застосовується судами України як частина національного законодавства, а практика ЄСПЛ, через рішення якого відбувається практичне застосування Конвенції, застосовується судами як джерело права.

Статтею 6 Конвенції визнається право людини на доступ до правосуддя, а відповідно до статті 13 Конвенції (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому, під ефективним способом слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Тобто, виходячи з того, що на час розгляду справи відключення позивача від газу не було, застосування обраних заявником способів захисту своїх прав, фактично не призведе до їх відновлення, при тому, що судами встановлено відсутність порушення таких прав.

Враховуючи викладене, судом апеляційної інстанції на підставі встановлених матеріалів справи правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, а доводи, викладені у касаційній скарзі, не спростовують правильних висновків суду про відмову в задоволенні позову, в зв'язку з чим правові підстави для скасування законної та обґрунтованої постанови апеляційного господарського суду відсутні.

Судовий збір за подання касаційної скарги в порядку статті 129 ГПК України покладається на скаржника.

Керуючись статтями 300, 301, 306, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль" залишити без задоволення.

2. Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.10.2017 у справі № 904/2092/17 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий Є. Краснов

Судді: Г. Мачульський

І. Кушнір

logo