Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 30.07.2018 року у справі №159/432/17 Ухвала КАС ВП від 30.07.2018 року у справі №159/43...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

31 липня 2018 року

Київ

справа №159/432/17

адміністративне провадження №К/9901/37086/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Мороз Л.Л.,

суддів: Бучик А.Ю., Гімона М.М.,

розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №159/432/17

за позовом ОСОБА_1 до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 6 березня 2017 року, ухвалену головуючим суддею Лесиком В.О., та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 травня 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого-судді Курильця А.Р., суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,

в с т а н о в и в :

У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про зобов'язання призначити пенсію за віком за Списком № 2 згідно з пунктом «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 6 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 травня 2017, в задоволенні позову відмовлено.

Судами установлено, що згідно трудової книжки, ОСОБА_1 18.09.1991 переведено на посаду кабельника-спаювальника 5 розряду ділянки міської телефонної лінії. 11.03.1993 переведено на посаду кабельника-спаювальника 6 розряду ділянки міської телефонної лінії. 01.01.1995 прийнято по переводу на посаду кабельника-спаювальника 6 розряду ділянки міської телефонної лінії. 01.10.1998 переведений на посаду кабельника-спаювальника 5 розряду цеху №2 дільниці технічної експлуатації лінійних споруд міського телефонного зв'язку. 30.12.2009 звільнений за угодою сторін.

Позивач 06.10.2016 звернувся до відповідача із завою про призначення пенсії за віком за Списком № 2 після досягнення віку 55 років згідно пункту «б» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 2 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Проте, листом від 30.12.2016 № 1087102-21-22 відповідач повідомив позивача про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах з тих підстав, що у позивача відсутній необхідний пільговий стаж 12 років 6 місяців за Списком № 2, оскільки Управлінням підтверджено пільговий стаж 10 місяців 19 днів, однак стаж роботи на пільгових умовах за період з 22.08.1992 по 30.12.2009 не підтверджено.

Суди, відмовляючи у задоволенні позову, виходили з того, що згідно проведеної на підприємстві атестації встановлено, що робоче місце кабельника-спаювальника не відноситься до Списку №2, тобто робоче місце позивача не є робочим місцем із шкідливими і важкими умовами праці.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач подав касаційну скаргу. Просить скасувати судові рішення та ухвалити нове про задоволення позову. В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права.

Відповідач у поданих запереченнях, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.

Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення скарги без задоволення, а рішень - без змін, оскільки відсутні підстави для їх скасування.

Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до пункту "б" частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Отже, відповідно до норми права, яка закріплена в пункті «б» частини першої статті 13 Закону № 1788, обов'язковими умовами для набуття громадянином права на трудову пенсію (пенсію за віком) на пільгових умовах є в сукупності:

а) досягнення 55 років (після 55 років) з урахуванням норми, закріпленої в останньому абзаці пункту «б» частини першої статті 13 зазначеного Закону, відповідно до якої працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;

б) наявність загального стажу роботу не менше 25 років;

в) наявність стажу роботи на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, - не менше 12 років 6 місяців;

г) зайнятість на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 повний робочий день;

ґ) шкідливі і важкі умови праці, визначені за результатом атестації робочого місця.

Згідно статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яким визначено, зокрема, особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

Так, згідно з п. 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Судом встановлено, що стаж роботи позивача підтверджує трудова книжка, довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 30.11.2016, в якій зазначено, що позивач працював повний робочий день в Ковельському районному вузлі зв'язку з 18.09.1991 по 21.08.1992 та виконував роботу із спаювання освинцьованих кабелів за посадою кабельщика-паяльщика, що передбачена Списком № 2.

Проте, період роботи позивача з 22.08.1992 по 30.12.2009 не може бути зарахований до пільгового стажу, оскільки не підтверджений висновками державної експертизи умов праці.

Відповідно до пунктів 4.2, 4.3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18 листопада 2005 року (далі - Порядок), результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

За приписами п. 3 Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, розділом XXІX «Зв'язок» передбачені кабельники-паяльщики, зайняті на роботах по спаюванню освинцьованих кабелів і кабелів з поліетиленовими і поліхлорвініловими оболонками.

Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, розділом XXІX «Зв'язок», підрозділом (пунктом) 29 передбачені кабельники-спаювальники, зайняті на роботах із спаювання освинцьованих кабелів і кабелів з поліетиленовими та поліхлорвініловими оболонками.

Разом з цим, судами установлено, що Дирекцією Волинської філії ПАТ «Укртелеком» ОСОБА_1 підтверджено наявність трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах лише за період з 18.09.1991 по 21.08.1992.

Що стосується періоду роботи позивача з 22.08.1992 по 30.12.2009 і наявності у нього трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, то вказаний період не може бути віднесено до пільгового стажу роботи, оскільки проведеною атестацією встановлено, що робоче місце позивача не є робочим місцем із шкідливими і важкими умовами праці.

Зокрема, відповідно до висновку Волинської обласної державної адміністрації від 09.06.1997 за експертизою якості проведення атестації робочих місць за умовами праці та правильності застосування списків виробництв, робіт, професій і посад згідно з якими призначаються пенсії за віком на пільгових умовах у районному вузлі «Ковельрайтелеком» атестація робочого місця кабельника-спаювальника не проводилась. Наказом від 13 січня 1998 року по Ковельському районному вузлу електрозв'язку визначено, що робоче місце кабельника-спаювальника не відноситься до списку № 2, що дає пільги на пенсійне забезпечення.

Відповідно до затвердженого Переліку робочих місць, професій, посад, працівникам, яких не підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення згідно списків № 1 та № 2 станом на 01.06.2004 (наказ Волинської філії ВАТ «Укртелеком» від 19.07.2004 №233) посада кабельщика-спаювальника не надає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно списків № 1 та № 2.

Аналогічні відомості містяться і в Переліку за результатами атестації робочих місць, затвердженого наказом Волинської філії ВАТ «Укртелеком» від 29.09.2009 № 657.

Отже, період роботи позивача з 22.08.1992 по 30.12.2009 не може бути включений до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків судів першої та апеляційної інстанцій та не дають підстав вважати, що цими судами невірно застосовано норми матеріального права.

За змістом частини першої статті 350 КАС суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій не допущено неправильного застосування норм матеріального права, у зв'язку з чим касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 343, 350, 356 КАС України суд, -

п о с т а н о в и в :

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 6 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 травня 2017 року у справі №159/432/17 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

...........................

...........................

...........................

Л.Л. Мороз

А.Ю. Бучик

М.М. Гімон ,

Судді Верховного Суду

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст