Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 28.08.2018 року у справі №815/6041/16 Ухвала КАС ВП від 28.08.2018 року у справі №815/60...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 28.08.2018 року у справі №815/6041/16

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 серпня 2018 року

м. Київ

справа №815/6041/16

адміністративне провадження №К/9901/20887/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючий - Стародуб О.П.,

судді - Анцупова Т.О., Кравчук В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08.12.2016р. (суддя - Андрухів В.В.) та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 07.02.2017р. (судді - Танасогло Т.М., Бойко А.В., Яковлєв О.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

встановив:

У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом в якому просила:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладені в листах від 21.10.2016р. №16550/07 та від 02.11.2016р. №14094/07 щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, що з яких їм призначено (перераховано) пенсію;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013р. з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно з постановою КМУ від 09.12.2015р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та із зазначенням всіх складових заробітної плати по посаді головного спеціаліста (в тому числі премій та інших виплат) з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років ОСОБА_1

В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015р. №1013 звернулась до відповідача з заявою від 17.10.2016р. про надання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та заявою від 24.10.2016р. відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» про надання інформації про заробітну плату державних службовців на посаді головного державного ревізора-інспектора за грудень 2015р. Листами від 21.10.2016р. та від 02.11.2016р. їй було повідомлено про відсутність правових підстав для видачі такої довідки та надано інформацію про посадовий оклад по посаді «головний спеціаліст» у грудні 2015 року, який склав 1723 грн., а інші складові заробітної плати по посаді зазначені не були, що, на думку позивача, призвело до надання неповної інформації. Вважає, що відповідач неправомірно відмовив їй у видачі довідки про заробітну плату.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 08.12.2016р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 07.02.2017р., позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 листами від 21.10.2016 року №16550/07 та від 02.11.2016 року №14094/07 у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013р. з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно з постановою КМ України від 09.12.2015р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та із зазначенням всіх складових заробітної плати по посаді головного спеціаліста (в тому числі премій та інших виплат) з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років ОСОБА_1

З ухваленими у справі судовими рішеннями не погодився відповідач, звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати, та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування касаційної скарги відповідач посилається на те, що з 01.05.2016р. набрав чинності Закон №889-VІІ від 10.12.2015р. пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень якого скасовано зокрема статтю 37-1 Закону України «Про державну службу», якою було передбачено перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону №3723-ХІІ. Крім того, постановою КМУ №1013 скасовано п. 4 постанови КМУ №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №3723-ХІІ.

Крім того посилається на те, що Постановою правління ПФУ №15-2 від 04.07.2016р., яка набрала чинності з 02.09.2016р., внесено зміни до Постанови правління ПФУ №15-1 від 04.09.2013р., зокрема виключено абзаци 3, 4, яким визначалися форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію та про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію. Враховуючи викладене, підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до норм законодавства відсутні.

Враховуючи, що позивач звернулась до Управління 17.10.2016р., тобто після набрання чинності Законом №889-VІІ, яким перерахунок пенсії не передбачено, після скасування норм чинного законодавства, які регулювали порядок здійснення перерахунку пенсій державним службовцям, призначених відповідно до Закону №3723-ХІІ, у відповідача не було законних підстав для видачі відповідної довідки, оскільки така на момент звернення позивача втратила чинність, про що позивач була повідомлена листом від 21.10.2016р.

Заперечуючи проти касаційної скарги позивач просила у її задоволенні відмовити, а оскаржувані судові рішення залишити без змін. Посилалась на те, що вона звернулась до відповідача з заявою про видачу довідки про розмір середньомісячного заробітку по раніше займаній посаді з урахуванням нових посадових окладів станом на 01.12.2015р., тобто в період дії постанови правління ПФУ №15-1, якою було затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та постанови КМУ №865, пунктом 5 якої передбачалося, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується УПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики. Враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, відповідач безпідставно відмовив у видачі довідки за формою, станом на 01.12.2015р.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

В ході розгляду справи судами встановлено, що позивач працювала в Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області на посаді головного спеціаліста відділу звітності та економічного аналізу управління надходження доходів, з якої звільнена за власним бажанням 09.08.2005 року. З листопада 2005 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

17.10.2016р. позивач звернулася до відповідача з заявою про надання довідки «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію» у зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців з 01.12.2015р. згідно постанови КМУ №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

24.10.2016р. позивач звернулась до відповідача з заявою відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» про надання інформації про заробітну плату державних службовців на посаді головного державного ревізора-інспектора за грудень 2015р.

Листом від 21.10.2016 року №13550/07 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для видачі такої довідки, з посиланням на те, що з 01.05.2016р. набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015р. яким скасовано, зокрема, статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993р. (пункт 2 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону №889 - VIII) та який не передбачає проведення перерахунку пенсій, в тому числі, призначених згідно із Законом №3723-ХІІ. Крім того, постановою КМУ №1013 скасовано пункт 4 постанови КМУ №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".

Листом від 02.11.2016р. позивачу надано інформацію про посадовий оклад по посаді «головний спеціаліст» у грудні 2015 року, який склав 1723 грн.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що на час виходу позивача на пенсію національне законодавство передбачало її право на перерахунок пенсії, який збільшує розмір її пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді, з якої позивачці була призначена пенсія. Тобто, позивач мала право на збільшення розміру пенсії в залежності від збільшення розміру заробітної плати державним службовцям, а зміни у законодавстві не позбавляють права позивача на отримання відповідної довідки про заробітну плату та не дають відповідачу законних підстав для відмови у видачі такої довідки, оскільки нові нормативно-правові акти застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли після набрання ними чинності, і до тих юридичних фактів, що настали після набрання чинності таким актом.

Суди дійшли висновку, що відмова у наданні довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, фактично обмежує право позивачки на реалізацію в подальшому її конституційного права на соціальний захист, гарантованого статтею 46 Конституції України, яке згідно зі статтею 64 Основного Закону України не може бути обмежене, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Проте, з такими висновками судів попередніх інстанцій колегія суддів не погоджується з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016р. визначалися Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-ХІІ. Зокрема, відповідно до статті 37 цього Закону позивачу у справі призначено пенсію.

Частина перша статті 37-1 Закону №3723-ХІІ у редакції, чинній до 01.01.2015р., передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

01.01.2015р. набрав чинності Закон України від 28.12.2014р. №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно пунктами 4, 5 Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений Постановою №865 (в редакції до 01.12.2015р.) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів від 09.12.2015р. №1013 внесені зміни до Постанови №865, які застосовуються з 01.12.2015р., а саме, виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Тобто, в редакції Постанови №1013 п. 5 Постанови №865 передбачав форму довідки про заробітну плату, що подається лише для призначення пенсії державним службовцям.

Крім того Постанова №865 втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян» від 14 вересня 2016 року №622, в якій також передбачається лише затвердження однієї форми довідки - для призначення пенсії.

Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, було затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1. Разом з тим, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2 (набрала чинності 02.09.2016р.) форму Довідки для перерахунку пенсії було виключено.

Судом встановлено, що станом на дату звернення позивача до відповідача (17.10.2016р.) за довідкою для перерахунку пенсії законодавство, яке регулює цю сферу правовідносин, вже не передбачало підстав (умов) для такого перерахунку, крім того було скасовано і саму форму довідки для перерахунку пенсії (затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. № 15-1).

Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про надання довідки про заробітну плату, (складові якої відповідають заробітній платі працюючого державного службовця, який обіймає посаду подібну до тої, що обіймав позивач, для здійснення перерахунку пенсії на підставі Закону № 3723-ХІІ), нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта її видачі, не було прийнято.

Відсутність цього акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії для непрацюючих пенсіонерів державної служби, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.

Враховуючи, що на момент звернення позивача за довідкою про заробітну плату для перерахунку пенсії, право на такий перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою було скасовано, відмова відповідача у видачі довідки не свідчить про порушення права позивача на перерахунок пенсії, оскільки на момент звернення за довідкою, позивач вже не мав такого права.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 12 червня 2018 року у справі №804/5078/16, від 17 липня 2018 року у справі №804/5077/16 та від 14 серпня 2018 року у справі №728/1510/16-а.

Відповідно до частини 1 статті 351 КАС України, підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Відповідно до частини 3 цієї статті неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Таким чином, оскільки судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норми матеріального права, оскаржувані судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням у справі нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 345, 349, 351, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08.12.2016р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 07.02.2017р. скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

Т.О. Анцупова

В.М. Кравчук

logo