Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 31.07.2018 року у справі №750/6785/17 Ухвала КАС ВП від 31.07.2018 року у справі №750/67...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 31.07.2018 року у справі №750/6785/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 липня 2018 року

Київ

справа №750/6785/17

адміністративне провадження №К/9901/20740/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Шарапи В.М.,

суддів: Бевзенка В.М., Данилевич Н.А.,

розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 04.09.2017 у складі судді Карапута Л.В. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017 у складі колегії суддів: Степанюка А.Г. (головуючий), Кузьменка В.В., Шурка О.І., у справі №750/6785/17 за позовом Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про скасування постанови

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

1. Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України (надалі - Чернігівське ОУПФ) звернулось до суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (надалі - УДВС), в якому просило скасувати постанову про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження ВП №52559942 від 05.07.2017 в сумі 66,40 грн.

2. Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 04.09.2017, яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

3. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено:

3.1. Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 01.06.2016 у справі №750/2924/16-а, яку було змінено постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2016, Чернігівське ОУПФ зобов'язано здійснити перерахунок пенсії за вислугу років Сороці Г.В. у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013, виходячи з 90% заробітної плати, без обмеження її максимального розміру, згідно з статтею 50-1Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ, з урахуванням довідки прокуратури Чернігівської області від 02.02.2016 №18-32, починаючи з 01.01.2016 та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.

3.2. Деснянським районним судом м. Чернігова 04.10.2016 у вказаній справі було видано виконавчий лист, який стягувачем пред'явлено до виконання до УДВС.

3.3. У зв'язку із закінченням виконавчого провадження, державним виконавцем УДВС прийнято постанову від 05.07.2017 ВП №52559942 про стягнення з Чернігівського ОУПФ витрат на проведення виконавчих дій у розмірі 66,40 грн.

3.4. У вказаній постанові зазначено, що витрати виконавчого провадження складаються з: друку восьми аркушів паперу (0,50 грн. х 8 = 4 грн.); направлення рекомендованого листа (1 х 11,40 грн. = 11,40 грн.); плати за користування автоматизованою системою виконавчого провадження (1 х 51,00 грн. = 51,00 грн.).

4. Суди попередніх інстанцій приймаючи оскаржувані судові рішення виходили з того, що приймаючи постанову про стягнення з боржника витрат на проведення виконавчих дій державний виконавець діяв на підставі чинного законодавства та в межах наданих повноважень, а розрахунки, наведені в постанові, відповідають встановленим законодавством розмірам станом на дату їх обрахунку.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

5. Позивачем подано касаційну скаргу на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 04.09.2017 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017, в якій просить оскаржувані судові рішення скасувати і ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю.

6. Аргументи скаржника на обґрунтування доводів касаційної скарги полягають у тому, що суди попередніх інстанції не врахували, що позивач виконав судове рішення у справі №750/2924/16-а, про що повідомив відповідача листом від 25.11.2016, тобто, до дати винесення оспорюваної постанови. На думку скаржника, відповідач не надав доказів вчинення державним виконавцем виконавчих дій і оспорювана постанова про стягнення витрат на їх проведення не містить належного обґрунтування їх понесення. Також скаржник посилається на відсутність у відповідача повноважень стягувати кошти з позивача, як з державного органу, що належить до компетенції органів державної казначейської служби.

7. Відповідач заперечень на касаційну скарг не подав.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:

8. Конституція України:

Стаття 19: "&ls;…&gs; Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".

9. Закон України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII (надалі - Закон №1404-VIII):

Стаття 42. Кошти виконавчого провадження

"1. Кошти виконавчого провадження складаються з:

1) виконавчого збору, стягнутого з боржника в порядку, встановленому статтею 27 цього Закону, або основної винагороди приватного виконавця;

…3) стягнутих з боржника коштів на витрати виконавчого провадження.

2. Витрати органів державної виконавчої служби та приватного виконавця, пов'язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, є витратами виконавчого провадження.

3. Витрати виконавчого провадження органів державної виконавчої служби здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виконавчого провадження, зазначених у пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті.

…Розмір та види витрат виконавчого провадження встановлюються Міністерством юстиції України.

4. На стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум згідно з вимогами цього Закону або у випадку повернення виконавчого документа стягувачу чи закінчення виконавчого провадження у разі необхідності примусового стягнення з боржника витрат виконавчого провадження виконавцем виноситься постанова про їх стягнення".

10. Наказ Міністерства юстиції України "Про встановлення Видів та розмірів витрат виконавчого провадження" від 29.09.2016 №2830/5, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 30.09.2016 за №1300/29430 (надалі - Наказ №2830/5):

I. Види витрат виконавчого провадження

"1. Виготовлення документів виконавчого провадження: папір; копіювання, друк документів; канцтовари.

2. Пересилання документів виконавчого провадження: конверти; знаки поштової оплати (марки); послуги маркувальної машини; послуги поштового зв'язку.

…9. Плата за користування Єдиним державним реєстром виконавчих проваджень та після введення в дію статті 8 Закону України № 1404-VIII "Про виконавче провадження" плата за користування автоматизованою системою виконавчого провадження.

II. Розміри витрат виконавчого провадження

1. Розміри витрат виконавчого провадження, види яких зазначені у пунктах 1, 3, 6, 7, 10 розділу I Видів та розмірів витрат виконавчого провадження, визначаються відповідно до вартості товарів і послуг, зазначеної у відповідних договорах.

2. Розміри витрат виконавчого провадження, види яких зазначені у пунктах 2, 4 розділу I Видів та розмірів витрат виконавчого провадження, визначаються згідно з тарифами Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта".

…5. Розміри витрат виконавчого провадження, види яких зазначені у пункті 9 розділу I Видів та розмірів витрат виконавчого провадження, визначаються відповідно до встановленого Міністерством юстиції України розміру оплати.

…7. Приватний виконавець визначає розмір витрат виконавчого провадження на підставі документів про закупівлю (придбання) відповідних товарів і послуг".

Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:

11. З урахуванням статті 42 Закону №1404-VIII, витрати виконавчого провадження, як складова коштів виконавчого провадження, є витратами державного виконавця, пов'язаними з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, які стягуються з боржника. Види і розміри цих витрат визначені у Наказі №2830/5 і у разі необхідності їх примусового стягнення з боржника державним виконавцем виноситься відповідна постанова.

12. Як встановлено судами попередніх інстанцій на основі досліджених доказів, описова частина оспорюваної постанови містить детальний розрахунок витрат, понесених державним виконавцем, із зазначенням їх видів та розміру усіх складових загальної суми. При цьому, розрахунки, наведені в оскаржуваній постанові, відповідають встановленим Наказом №2830/5 вимогам станом на дату їх обрахунку.

13. Колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції щодо безпідставності посилань позивача на виконання судового рішення у справі №750/2924/16-а до дати винесення оспорюваної постанови. Суд апеляційної інстанції з'ясував, що позивач не надав доказів направлення відповідачу повідомлення про повне виконання судового рішення, зокрема, листа від 25.11.2016 №18840/06, ні до суду першої, ні до суду апеляційної інстанції, а наявне у матеріалах справи повідомлення від 25.10.2016 №18840/06 доказів проведення виплат Сороці Г.В. у сумі 104 941,90 грн., як це прямо передбачено судовим рішення, не містить.

14. Також, колегія суддів відхиляє аргументи скаржника з приводу відсутності у відповідача повноважень щодо стягнення коштів з позивача, як з державного органу. Вказані аргументи стосуються виконання оспорюваної постанови і не мають безпосереднього впливу на вирішення питання стосовно її правомірності. Окрім того, компетенція державного виконавця приймати постанову про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження прямо обумовлена статтею 42 Закону №1404-VIII.

15. Згідно з частинами 1-2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

16. Відтак, Верховний Суд позбавлений можливості переглядати судові рішення у касаційної порядку, інакше ніж на підставі встановлених судами попередніх інстанцій обставин та/або самостійно встановлювати ці обставини чи приймати нові докази.

17. За встановлених судами попередніх інстанцій обставин, що підтверджують факт проведення державним виконавцем дій з примусового виконання судового рішення, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку щодо наявності у боржника обов'язку сплатити витрати виконавчого провадження і аргументи касаційної скарги не спростовують доводів судів попередніх інстанції.

18. Суд касаційної інстанції не вбачає порушень судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні даної справи та вважає, що суди повно встановили обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та надали їм правову оцінку на підставі норм закону, що підлягали застосуванню до даних правовідносин.

19. За приписами частини 1 статті 350 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

20. З огляду на наведене, касаційна скарга Чернігівського ОУПФ підлягає залишенню без задоволення, а постанова Деснянського районного суду м. Чернігова від 04.09.2017 та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017 - залишенню без змін.

ПОСТАНОВИВ:

21. Касаційну скаргу Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України залишити без задоволення.

22. Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 04.09.2017 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017 у справі №750/6785/17 за позовом Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про скасування постанови залишити без змін.

23. Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

...........................

...........................

...........................

В.М. Шарапа

В.М. Бевзенко

Н.А. Данилевич ,

Судді Верховного Суду

logo