Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 22.04.2020 року у справі №826/19399/15 Ухвала КАС ВП від 22.04.2020 року у справі №826/19...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 22.04.2020 року у справі №826/19399/15

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 квітня 2020 року

Київ

справа № 826/19399/15

провадження № К/9901/7609/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Інком» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови, за касаційною скаргою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Шелест С.Б., Глущенко Я.Б., Пилипенко О.Є. від 2 лютого 2016 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ТОВ «Компанія з управління активами «Інком» звернулось до суду з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови, в якому просило:

- скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 260-ЦА-УП-КУА від 12 серпня 2015 року.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

2. Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 грудня 2015 року у задоволенні позовних вимог ТОВ «Компанія з управління активами «Інком» було відмовлено.

3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що за правопорушення, вчинене позивачем, чинним законодавством встановлено відповідальність, у вигляді як штрафної санкції у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, так і у вигляді анулювання ліцензії на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку.

За результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Компанія з управління активами «Інком», Комісією вирішено застосувати санкцію, у вигляді анулювання ліцензії на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку, оскільки дане правопорушення було вчинене товариством повторно протягом року.

4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 2 лютого 2016 року постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 грудня 2015 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги ТОВ «Компанія з управління активами «Інком» задоволено.

Визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 12 серпня 2015 року № 260-ЦА-УП-КУА.

5. Задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що частиною 7 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, законом передбачено застосування фінансової санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необґрунтованість застосованого до позивача заходу реагування у вигляді анулювання дії ліцензії Товариства на провадження професійної діяльності на фондовому ринку

Короткий зміст вимог касаційної скарги

6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулась із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 2 лютого 2016 року та залишити в силі постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 грудня 2015 року.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до акта про правопорушення на ринку цінних паперів від 21 липня 2015 року № 244-ЦА-УП-КУА ТОВ «Компанія з управління активами «Інком» порушило вимоги пункту 1 розділу II та пункту 3 розділу III Положення про розкриття інформації компаніями з управління активами та особами, що здійснюють управління активами недержавних пенсійних фондів, та подання відповідних документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке затверджене рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 2 жовтня 2012 року № 1343, в частині неподання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щоквартальної інформації щодо фінансового стану компанії станом на 31 березня 2015 року та щоквартальної інформації щодо результатів діяльності пайового венчурного інвестиційного фонду недиверсифікованого виду закритого типу «Перспектива» (код ЄДРІСІ 2331139) та пайового венчурного інвестиційного фонду недиверсифікованого виду закритого типу «Олімп» (код ЄДРІСІ 2331161) станом на 31 березня 2015 року.

Дане порушення є повторним, оскільки у відношенні ТОВ «Компанія з управління активами «Інком» було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 17 грудня 2014 року № 753-ЦА-УП-КУА за неподання до Комісії відповідної щоквартальної інформації.

За повторне неподання інформації до Комісії, відповідач застосував до ТОВ «Компанія з управління активами «Інком» санкцію, оформлену постановою від 12 серпня 2015 року № 260-ЦА-УП-КУА, у вигляді анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), а саме: від 10 жовтня 2012 року серії АЕ №185166.

8. Вважаючи зазначене рішення відповідача неправомірними, ТОВ «Компанія з управління активами «Інком» звернулось до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що пунктом 20 розділу I Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами), затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 липня 2013 року № 1281, передбачено, що вимоги, установлені цими Ліцензійними умовами, повинні виконуватись посадовими особами ліцензіата та ліцензіатом (відокремленим підрозділом) протягом усього строку провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами).

Відповідно до підпункту 3 пункту 3 розділу II Ліцензійних умов ліцензіант зобов`язаний подавати звіти до органу ліцензування відповідно до вимог нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і Комісії, що регулюють провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами).

Пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім застосування фінансових санкцій за правопорушення, зазначені у цій статті, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може зупиняти або анулювати ліцензію на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку, яку було видано такому професійному учаснику фондового ринку.

Відповідно до пункту 2 розділу X Ліцензійних умов, підставами для анулювання ліцензії (копії ліцензії), серед іншого, може бути акт про повторне порушення ліцензіатом цих Ліцензійних умов.

Щодо позивача 27 листопада 2014 року було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 737-ЦА-УП-КУА та 17 грудня 2014 року винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №753-ЦА-УП-КУА за неподання щоквартальної інформації до Комісії.

21 липня 2015 року було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 244-ЦА-УП-КУА, за повторне неподання щоквартальної інформації до Комісії, що свідчить про повторне порушення Ліцензійних умов.

12 серпня 2015 року винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 260-ЦА-УП-КУА, відповідно до якої застосовано санкцію, у вигляді анулювання ліцензії на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку.

10. Відзиву на касаційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 2 лютого 2016 року ТОВ «Компанія з управління активами «Інком» не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

11. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім застосування фінансових санкцій за правопорушення, зазначені у цій статті, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може зупиняти або анулювати ліцензію на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку, яку було видано такому професійному учаснику фондового ринку.

12. Пунктом 1 розділу II та пунктом 3 розділу III Положення про порядок складання та розкриття інформації компаніями з управління активами та особами, що здійснюють управління активами недержавних пенсійних фондів, та подання відповідних документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку від 2 жовтня 2012 року № 1343, передбачено, що компанія/особа подає до Комісії інформацію щодо фінансового стану: щоквартальну - не пізніше останнього числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Компанія подає до Комісії інформацію про результати діяльності та розрахунок вартості чистих активів інститутів спільного інвестування: щоквартальну - не пізніше останнього числа місяця, що настає за звітним кварталом.

13. Згідно із підпунктом 3 пункту 3 розділу III Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 липня 2013 рок № 1281, ліцензіат зобов`язаний подавати звіти до органу ліцензування відповідно до вимог нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і Комісії, що регулюють провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами).

14. Підпунктом 3 пункту 2 розділу X Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами) передбачено, що підставами для анулювання ліцензії (копії ліцензії) можуть бути акт про повторне порушення ліцензіатом цих Ліцензійних умов.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

15. Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що ліцензіат зобов`язаний подавати звіти до органу ліцензування відповідно до вимог нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і Комісії, що регулюють провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами).

16. За неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції.

17. Крім застосування фінансових санкцій за правопорушення, зазначені у статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може зупиняти або анулювати ліцензію на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку, яку було видано такому професійному учаснику фондового ринку.

18. Підставою для анулювання ліцензії може бути акт про повторне порушення ліцензіатом Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами).

19. Як встановлено судом, за неподання щоквартальної інформації до Комісії, відповідачем 17 грудня 2014 року відносно позивача винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 753-ЦА-УП-КУА.

20. Згідно протоколів контролю звіту ТОВ «Компанія з управління активами «Інком» звіт за перший квартал 2015 року подало 21 липня 2015 року.

21. Згідно з пунктом 1 Інструктивного листа Комісії щодо застосування санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, передбачених статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 лютого 2009 року № 265, у випадку несвоєчасного подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів інформації, яка визначена статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», уповноважені особи Комісії за результатами розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів повинні застосовувати фінансову санкцію як за неподання інформації.

22. Отже, у випадку несвоєчасного подання до Комісії інформації, визначеної статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», застосовується фінансова санкція як за неподання інформації.

23. Оскільки звіт за перший квартал 2015 року ТОВ «Компанія з управління активами «Інком» подало 21 липня 2015 року, тобто несвоєчасно, до нього підлягають застосуванню фінансові санкція як за неподання інформації.

24. За неподання щоквартальної інформації до Комісії, відповідачем 21 липня 2015 року було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 244-ЦА-УП-КУА.

25. Враховуючи, що ТОВ «Компанія з управління активами «Інком» протягом року повторно вчинило правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що постанова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 12 серпня 2015 року № 260-ЦА-УП-КУА, якою до позивача застосовано санкцію, у вигляді анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), а саме: від 10 жовтня 2012 року серії АЕ №185166, прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законом України.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

26. Відповідно до статті 352 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

27. Виходячи з викладеного, та враховуючи встановлені по справі обставини, колегія суддів доходить висновку про те, що у зв`язку із неправильним застосуванням судом апеляційної інстанції норм матеріального права постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 2 лютого 2016 року підлягає скасуванню, а постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 грудня 2015 року залишенню в силі.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 2 лютого 2016 року скасувати.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 грудня 2015 року залишити в силі.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н.В. Коваленко

судді Я.О. Берназюк

І.В. Желєзний

logo