Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 23.10.2018 року у справі №810/3930/16 Ухвала КАС ВП від 23.10.2018 року у справі №810/39...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 23.10.2018 року у справі №810/3930/16



ПОСТАНОВА

Іменем України

28 листопада 2019 року

Київ

справа №810/3930/16

адміністративне провадження №К/9901/32206/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Мороз Л. Л.,

суддів: Бучик А. Ю., Рибачука А. І.

розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №810/3930/16

за позовом Калуської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Івано-Франківській області до Броварської районної державної адміністрації Київської області, Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіазапчасть", про скасування запису, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року, ухвалену у складі головуючого судді Балаклицького А. І., та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 7 березня 2017 року, постановлену колегією суддів у складі: головуючого судді Шелест С. Б., суддів: Глущенко Я. Б., Кузьмишина О. М.

встановив:

Калуська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Івано-Франківській області звернуласz до суду з позовом до Броварської районної державної адміністрації Київської області, Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіазапчасть", про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "Авіазапчасть" від 04.02.2016 щодо зміни місцезнаходження підприємства.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно відомостей, отриманих із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 04.02.2016 Броварською районною державною адміністрацією внесено запис №10721050012025299 щодо зміни місцезнаходження ТОВ "Авіазапчасть" на адресу: 77363, Івано- Франківська область, Калуський район, село Старий Угринів, вулиця М. Саєвича, буд. 50, кв. 2. Однак, проведеними заходами щодо перевірки відповідності юридичної адреси фактичному місцезнаходженню ТОВ "Авіазапчасть" встановлено, що вказане підприємство за новим місцезнаходженням не знаходиться, що підтверджується Актом від 09.06.2016 №80/12-01/37226761. У зв'язку із цим, податковий орган вважає, що відомості, які містяться в державному реєстрі, зокрема, щодо юридичної адреси третьої особи, є недостовірними, а тому вказані обставини є підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 7 березня 2017 року, в задоволенні позову відмовлено.

Суди встановили, що ТОВ "Авіазапчасть" зареєстроване в якості юридичної особи
03.08.2010, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців здійснено запис за №10721020000025299.

Броварською районною державною адміністрацією проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "Авіазапчасть", про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №10721050012025299 від 04.02.2016.

Вказаним записом зареєстровано зміну місцезнаходження ТОВ "Авіазапчасть" на 77363, Івано-Франківська область, Калуський район, с. Старий Угринів, вул. М.

Саєвича, буд. 50, кв. 2.

Посадовими особами Калуської ОДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області з метою встановлення місцезнаходження платника ТОВ "Авіазапчасть" та вручення запиту від
09.06.2016 про надання інформації здійснено вихід за юридичною адресою ТОВ "Авіазапчасть", а саме: 77363, Івано-Франківська область, Калуський район, с.

Старий Угринів, вул. М. Саєвича, буд. 50, кв. 2, та встановлено, що підприємство та його посадові особи за вказаною юридичною адресою не знаходяться, про що було складено Акт про відсутність ТОВ "Авіазапчасть" та посадових осіб суб'єкта господарювання за місцезнаходженням (за юридичною адресою) від 09.06.2016 №80/12-01/37226761.

Посилаючись на відсутність ТОВ "Авіазапчасть" за адресою місця реєстрації, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що ~law5~ не передбачено такого повноваження державного реєстратора, як перевірка фактичного місцезнаходження юридичної особи за її юридичною адресою, так само Закон не передбачає права чи обов'язку державного реєстратора при встановленні податковим органом факту незнаходження підприємства за юридичною адресою, відповідно при зміні ним адреси, скасовувати попередні реєстраційні дії.

Не погоджуючись із таким судовими рішеннями, позивач оскаржив їх у касаційному порядку. Просить скасувати ухвалені у справі судові рішення та постановити нове рішення про задоволення позовних вимог.

Заперечення на касаційну скаргу не надходили.

Верховний Суд переглянув судові рішення у межах касаційної скарги, з'ясував повноту фактичних обставин, встановлених судами, та правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" державний реєстратор: приймає документи; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; здійснює інші повноваження, передбачені частини 2 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

Згідно з частини 2 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, крім змін до відомостей, передбачених частиною п'ятою цієї статті, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених частини 2 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань"; установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" будь-яких обов'язків щодо перевірки місця знаходження юридичної особи на державного реєстратора не покладено, подання документів, що підтверджують місцезнаходження юридичної особи - законом не передбачено.

Відповідно до пункту 67.2 статті 67 ПК України контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Саме з цією метою законодавець зобов'язує платника податків стати на податковий облік.

Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань"одавча норма встановлює повноваження органу доходів і зборів звертатись до суду з позовами про припинення юридичної особи, відміну державної реєстрації юридичної особи (фізичної особи-підприємця), скасування державної реєстрації змін до установчих документів саме з метою забезпечення контролю за виконанням податкового обов'язку платниками податків.

У такому разі, внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність юридичної особи відповідача за місцезнаходженням може бути підставою для припинення цієї юридичної особи, а не мотивом для скасування державної реєстрації змін до установчих документів щодо зміни місцезнаходження, на чому наполягає позивач, оскільки саме припинення юридичної особи буде належним засобом податкового контролю.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20 лютого 2018 року у справі № 806/671/15, від 19 лютого 2019 року у справі №802/77/17-а, від 23 травня 2019 року у справі № 826/8471/18, від 20 червня 2019 року № 813/1248/16.

Проте, позивачем, як з'ясовано судами першої та апеляційної інстанцій, на підтвердження своєї правової позиції не надано судового рішення про скасування рішення засновників відповідача або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів цієї юридичної особи.

Таким чином, зважаючи на обставини цієї справи, колегія суддів вважає, що ухвалені у справі судові рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ґрунтуються на правильно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи. Усі доводи та їх обґрунтування викладені в касаційній скарзі не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій, тому підстави для скасування ухвалених судових рішень та задоволення касаційної скарги відсутні.

Відповідно до частини 3 статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції, здійснивши попередній розгляд справи, залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Згідно з частиною 1 статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 7 березня 2017 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.........................................

Л. Л. Мороз

А. Ю. Бучик

А. І. Рибачук,

Судді Верховного Суду
logo