Історія справи
Постанова КАС ВП від 28.08.2023 року у справі №380/16916/21Постанова КАС ВП від 28.08.2023 року у справі №380/16916/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2023 року
м. Київ
справа №380/16916/21
адміністративне провадження № К/990/15902/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., Єзерова А.А., Стародуба О.П.
розглянув у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2022 року (колегія у складі суддів Святецького В.В., Гудима Л.Я., Довгополова О.М.)
у справі № 380/16916/21
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити з 01.09.2020 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Головного управління Національної поліції у Львівській області від 28.08.2021 №91/20001 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
- зобов`язати відповідача здійснити з 01.09.2020 перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог ст. ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Головного управління Національної поліції у Львівській області від 28.08.2021 №91/20001 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням зазначених у ній сум основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (посадовий оклад - 3600,00 грн, оклад за спеціальним званням полковник поліції - 2400,00 грн, надбавка за стаж служби -3000,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби - 4784,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 540,00 грн, премія - 12709,09 грн, всього - 27033,09 грн) та виплатити недоотриману з 01.09.2020 суму пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є пенсіонером Національної поліції, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 31.12.2015 отримує довічну щомісячну пенсію за вислугу років в порядку та на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, що підтверджується пенсійним посвідченням.
3. Згідно з витягом з наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області по особовому складу від 22.12.2015 №140 о/с полковника поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції з посади начальника управління превентивної діяльності ГУНП з 30.12.2015 через хворобу на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію».
4. Відповідно до грошового атестату №16 від 11.02.2016 на день звільнення з поліції позивачу встановлені наступні види та суми грошового забезпечення: - посадовий оклад - 3600 грн; - оклад за спеціальне звання - 2400 грн; - надбавка за вислугу років (національна поліція 50%) - 3000 грн; - премія 11.6% - 1044,00 грн. Всього: 10044,00 грн.
5. Відповідно до відповіді ГУНП від 30.09.2020 №Г-154/31/05/17-2020 у серпні 2020 року в порівнянні з груднем 2015 року відбулось суттєве підвищення грошового забезпечення за посадою начальника управління превентивної діяльності ГУНП за рахунок введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та надбавка за службу в умовах режимних обмежень, які не виплачувались йому на час звільнення з поліції), а також значного збільшення суми щомісячної премії, які мають постійний характер, прямо визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказом МВС від 06.04.2016 №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» та є безумовними складовими грошового забезпечення поліцейських.
6. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо відмови у формуванні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оформленої листом від 30.10.2020 №Г-128/31/01-2020, та зобов`язано надати таку довідку. На виконання вказаного рішення ГУНП у Львівській області виготовило та надало довідку від 28.08.2021 №91/20001 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2020.
7. Згідно з довідкою розмір грошового забезпечення, встановленого за посадою начальник управління превентивної діяльності з 01.09.2020, за нормами, чинними на серпень 2020 року, складає: посадовий оклад - 3600,00 грн; оклад за спеціальним званням полковник поліції - 2 400,00 грн; надбавка за стаж служби (50%) 3000,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби- 4784,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 540,00 грн; премія- 12709,09 грн. Усього - 27 033,09 гривень.
8. 01.09.2021 ОСОБА_1 подав заяву до ГУ ПФ України у Львівській області про перерахунок пенсії за формою, що передбачена Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій.
9. Листом ГУ ПФ України у Львівській області від 30.09.2021 №13929-13011/Г-52/8-1300/21 у задоволенні заяви про перерахунок відмовлено. Зазначено, що Постановою №103 не було передбачено проведення перерахунку пенсій поліцейським, відтак відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки від 28.08.2021 №91/20001 з оновленого грошового забезпечення.
10. Для відновлення порушених прав позивач звернувся до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
11. В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що визнання в судовому порядку нечинними пунктів 1, 2, 5, 6 Постанови № 103, внаслідок чого Постанова № 45 відновилася у попередній редакції, яка не обмежує складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії жодній категорії осіб, яким пенсія призначена за Законом № 2262-ХІІ, у тому числі і поліцейським, надає право на такий перерахунок, оскільки після звільнення з поліції Постановою № 988 та Порядком № 260 для поліцейських було встановлено нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення - надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та надбавка за службу в умовах режимних обмежень, які не виплачувалися йому в грудні 2015 року через відсутність на той час механізму їх виплати.
Враховуючи, що підвищення грошового забезпечення за посадою начальника управління превентивної діяльності ГУНП за рахунок введення зазначених нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відбулось у серпні 2020, то згідно ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії має бути здійснений відповідачем з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
12. Відповідач відзиву на позовну заяву не подав.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
13. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 позов задоволено.
14. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, покликаючись на висновки Верховного Суду, висловлені у рішенні від 17.12.2019 у справі №160/8324/19, зазначив, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
Враховуючи те, що у серпні 2020 року відбулося підвищення грошового забезпечення поліцейського, та позивачем було подано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 28.08.2021 №91/20001, виданої Головним управлінням Національної поліції у Львівській області повинен бути проведений з 01.09.2020, у позивача виникло право на перерахунок пенсії.
15. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.05.2022, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 скасовано та ухвалено нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
16. Суд апеляційної інстанції виходив з того, що при призначенні позивачу пенсії за вислугу років з 31.12.2015 грошове забезпечення, що враховувалося для призначення такої пенсії, було визначене відповідно до норм постанови КМ України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та складалося з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою визначено складові грошового забезпечення поліцейських, не вносились. При цьому, враховуючи приписи статті 63 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсії можливий лише у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення, чого в спірних правовідносинах не відбулося.
Щодо надбавки за специфічні умови несення служби (80%) та премії (112,43%), які отримував поліцейський на посаді начальника управління превентивної діяльності ГУНП у серпні 2020 року, то такі види грошового забезпечення є додатковими та не мають постійного характеру, а відтак, у відповідності до частини 3 статті 43 Закону №2262 не можуть бути включені до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За змістом приписів пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу; здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
17. ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржувану постанову та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
18. Як на підставу касаційного оскарження покликається на те, що у практиці апеляційних адміністративних судів існує правова невизначеність щодо наявності підстав для перерахунку територіальними органами Пенсійного фонду пенсії колишнім поліцейським на підставі довідок головних управлінь Національної поліції України в областях через збільшення грошового забезпечення поліцейських за рахунок виплати нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які не виплачувалися їм на час звільнення - надбавки за спеціальні умови проходження служби у поліції, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії.
Оскільки Окружним адміністративним судом у м. Києві рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, котрим встановлювався вичерпний перелік видів грошового забезпечення для перерахунку пенсіонерам за Законом № 2262-ХІІ та форма довідки для такого перерахунку. За відсутності іншого правового регулювання існують передумови для перерахунку пенсії такій категорії пенсіонерів.
Також позивач клопотав про врахування правової позиції Великої Палати Верховного суду, висловленої у постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19, про те, що Велика Палата Верховного Суду не погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що в разі коли спеціальним Законом № 2262-ХІІ передбачено право, форми і види пенсійного забезпечення, але не унормовано розміру й видів складових перерахунку пенсії та віднесено визначення підстав для такого перерахунку до повноважень Кабінету Міністрів України, то підвищення розміру грошового забезпечення та/або введення додаткових видів грошового забезпечення відповідним категоріям військовослужбовців без прийняття відповідного урядового рішення не зумовлює для уповноваженого органу обов`язку вчиняти дії, спрямовані на видачу довідки для проведення перерахунку пенсії.»
19. У відзиві відповідач просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
20. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов таких висновків.
21. Спірним у справі є наявність правових підстав для перерахунку пенсії на підставі довідок Головних управлінь Національної поліції України через збільшення грошового забезпечення за рахунок виплати нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
22. Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
23. Процитована норма статті 43 цього Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
24. У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ).
25. Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII "Порядок перерахунку пенсій" Закону № 2262-XII, згідно із частинами першою та другою статті 63 якого перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
26. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
27. Частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
28. Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).
29. Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
30. Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок, який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.
31. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
32. Згідно із пунктом 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
33. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
34. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
35. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (пункт 3 Порядку № 45).
36. Одночасно колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №3-1).
37. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
38. Згідно із пунктом 24 цього Порядку про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
39. Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами:
(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку № 45;
(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.
40. Верховний Суд наголошує на тому, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
41. У свою чергу, колегія суддів зазначає, що Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
42. Пунктом 7 цієї Постанови доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
43. Такий порядок було затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських" відповідно до статті 94 Закону № 580-VIII, постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016.
44. Згодом відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Уряд ухвалив постанову № 103, яка набрала чинності 24.02.2018.
45. Пунктом 1 постанови № 103 було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
46. Також, абзацом першим пункту 3 постанови № 103 було визначено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
47. Отже, зміст наведеної норми пункту 3 постанови Уряду № 103 свідчить про те, що нормотворець пов`язав перерахунок пенсій з 01.01.2016 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які отримують пенсію за Законом № 2262-ХІІ із складовими грошового забезпечення діючого поліцейського, у тому числі із щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), які фактично виплачувались діючому поліцейським у січні 2016 року, оскільки пов`язав їх із сплатою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування саме за січень 2016 року.
48. Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
49. Зокрема, розділом ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за учене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
50. У свою чергу, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, в адміністративній справі № 826/12704/18, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103.
51. При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що, зокрема, у постанові від 22.05.2023 у справі № 560/6825/22, Верховний Суд зазначив наступне:
« положення пункту 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 у період їх чинності не поширювались на осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та осіб, які перебували на службі в органах Національній поліції, пенсія яким призначена за нормами Закону № 2262-ХІІ, оскільки ними було врегульовано механізм перерахунку пенсій, призначених до 01.03.2018, крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), на які поширювались положення пункту 3 постанови № 103 та затверджена у додатку 3 до Порядку № 45 форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яка є чинною та містить повний перелік видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Тобто, визнання протиправними та нечинними цих пунктів (1, 2) постанови №103 не має жодних правових наслідків для осіб, які проходили службу в органах Національної поліції, та яким призначена пенсія згідно із Законом №2262-ХІІ, через те, що ними не визначалось вимог до компетентних органів здійснити перерахунок пенсій особам, які перебували на службі в органах Національній поліції.
Водночас, підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України є безумовною підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ.
Як було зазначено вище, грошове забезпечення поліцейських унормовано постановою № 988 та Порядком №260. Однак, з часу прийняття цих нормативно-правових актів, визначений ними розмір видів грошового забезпечення поліцейських не змінився.
При цьому, з огляду на те, що набрання законної сили (19.11.2019) рішенням у справі №826/12704/18, не зумовило виникнення у позивача права на перерахунок пенсії як у особи, яка проходила службу в органах Національної поліції, вказані обставини не можуть слугувати підставою для надання до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом листопад 2019 року, оскільки пенсію позивачу призначено як особі, звільненій зі служби в Національній поліції після 01.01.2016.»
52. Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач є особою, звільненою зі служби в поліції з посади начальника управління превентивної діяльності ГУНП з 30.12.2015 через хворобу на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію», тобто позивачу призначено пенсію як особі, звільненій зі служби в Національній поліції.
53. Враховуючи зазначені вище висновки Верховного Суду, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки при призначенні позивачу пенсії за вислугу років з 31.12.2015 грошове забезпечення, що враховувалося для призначення такої пенсії, було визначене відповідно до норм постанови КМ України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та складалося з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
54. Як було зазначено вище, грошове забезпечення поліцейських унормовано постановою № 988 та Порядком №260.
55. Оскільки судами не встановлено, що станом на 01.08.2020 за рішенням Уряду відбулись зміни розміру грошового забезпечення поліцейських за відповідною посадою, як обов`язкової передумови для виникнення у відповідача обов`язку для перерахунку пенсії позивача, то відсутні правові підстави для здійснення позивачу перерахунку його пенсії на підставі довідки від 28.08.2021 № 91/20001 про розмір грошового забезпечення, безпідставно визначеного станом на 01.08.2020.
56. Щодо врахування правової позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої у постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19, то колегія суддів звертає увагу на те, що правовідносини у цій справі стосувалися видачі довідки саме військовослужбовцям, що не є подібними правовідносинам у справі, що розглядається.
57. Враховуючи зазначене вище, доводи скаржника не спростовують висновків суду апеляційної інстанції, який всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.
58. Відповідно до ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 341 343 350 356 КАС України, Верховний Суд -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2022 року у справі №380/16916/21 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною і не оскаржується.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб