Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 26.03.2018 року у справі №712/8834/17 Ухвала КАС ВП від 26.03.2018 року у справі №712/88...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 26.03.2018 року у справі №712/8834/17



ПОСТАНОВА

Іменем України

26 вересня 2019 року

Київ

справа №712/8834/17

адміністративне провадження №К/9901/36032/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Дашутіна І. В.,

суддів Мельник-Томенко Ж. М., Шишова О. О.,

розглянув в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанова Соснівського районного суду міста Черкаси від 16.11.2017 у складі судді Пироженко В. Д. та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2018 у складі колегії суддів: Парінова А. Б., Бабенка К. А., Федотова І. В. у справі № 712/8834/17 за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання протиправними дії та бездіяльності, визнання публікації проекту регуляторного акта такою, що не має правових наслідків,

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

1. ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Черкаської міської ради в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо здійснення публікації проекту рішення Черкаської міської ради "Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси" в газеті "Черкаський край" № 18 (20158) за 05.05.2017, оскільки цей засіб масової інформації не є офіційним друкованим виданням Черкаської міської ради;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не оприлюднення шляхом їх публікації в офіційному друкованому виданні Черкаської міської ради проекту рішення Черкаської міської ради "Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси" з відповідними додатками - положеннями:

1) Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста Черкаси;

2) Положення про встановлення плати за землю на території міста Черкаси;

3) Положення про транспортний податок на території містаЧеркаси;

4) Положення про особливості справляння єдиного податку суб'єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності на території міста Черкаси;

5) Положення про туристичний збір на території міста Черкаси;

6) Положення про збір за місця паркування транспортних засобів на території міста Черкаси.

- визнати публікацію проекту рішення Черкаської міської ради "Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси" у газеті "Черкаський край" від 05.05.2017 такою, що не несе правових наслідків, та не має статусу офіційного оприлюднення даного проекту рішення органу місцевого самоврядування.

2. Постановою Соснівського районного суду міста Черкаси від 16.11.2017 у задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.

2.1. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2018 апеляційну скаргу позивача залишено без задоволення, рішення суду першої інстанції - без змін.

3. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:

3.1. Відповідачем 05.05.2017 було опубліковано повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта у газеті "Черкаський край" № 18 (20158).

3.2. Змістом проекту зазначено: проект рішення "Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси".

Спосіб оприлюднення: текст проекту рішення розміщений у газеті "Черкаський край", на веб-сторінках Черкаської міської ради в розділі "Регуляторна політика/Оприлюднення проектів регуляторних актів". Також міститься посилання на інтернет-сторінку Черкаської міської ради, а також поштову та електронну адресу розробника. Вказано також, що зауваження та пропозиції щодо проекту рішення можуть бути подані протягом місяця з моменту опублікування проекту регуляторного акту.

3.3. Текст проекту рішення "Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси" розміщено в газеті "Черкаський край".

3.4. Як встановлено судами попередніх інстанцій, вказаним проектом регуляторного акта затверджено місцеві податки: податок на майно, єдиний податок; та місцеві збори: збір за місця для паркування транспортних засобів та туристичний збір.

3.5. Згідно з пунктом 3 проекту рішення вирішено затвердити:

- Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території м. Черкаси;

- Положення про встановлення плати за землю на території м. Черкаси;

- Положення про транспортний податок на території м. Черкаси;

- Положення про особливості справляння єдиного податку суб'єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності на території м. Черкаси;

- Положення про туристичний збір на території м. Черкаси;

- Положення про збір за місця паркування транспортних засобів на території м.

Черкаси.

3.6. Текст зазначених положень у публікації відсутній, натомість, в оголошенні міститься посилання на Інтернет-сторінку Черкаської міської ради, на якій можна ознайомитися з проектами вказаних Положень.

3.7. Позивач звернувся до адміністративного суду із вказаним позовом оскільки вважає, що газета "Черкаський край" не є офіційним друкованим виданням Черкаської міської ради, крім того, в оголошенні, опублікованому у вказаному друкованому виданні, не викладено повний текст проекту регуляторного акта.

4. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, вказав на те, що спірне оголошення про оприлюднення проекту регуляторного акта було розміщене в газеті "Черкаський край" та в мережі Інтернет, що відповідає вимогам статті 13 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Разом з тим, судами встановлено, що Регламентом Черкаської міської ради передбачено можливість здійснення публікації шляхом розміщення в інформаційному віснику Черкаської міської ради "Місто" або в іншому друкованому виданні, а тому відсутні підстави вважати, що в діях відповідача наявні порушення.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

5. Позивачем подано касаційну скаргу, в якій він просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повновму обсязі.

5.1. Доводи касаційої скарги, полягають в тому, що регуляторні акти відповідача мають бути опубліковані лише в офіційному виданні, яким, на переконання позивача, є інформаційний вісник Черкаської міської ради "Місто".

6. Відповідачем подано відзив на касаційну скаргу, в якому викладено незгоду з доводами скаржника з підстав правильного, на думку відповідача, дослідження судами першої та апеляційної інстанцій обставин справи. Відповідач просить суд залишити без задоволення касаційну скаргу, а рішення судів попередніх інстанцій без змін.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:

7. Частиною 2 статті 19 Конституції України від 28.06.1991 № 254к/96-ВР визначено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

8. Частиною 12 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

9. Разом з тим, положеннями статті 1 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" від 11.09.2003 № 1160-IV (далі-Закон № 1160-IV) встановлено, що регуляторний акт - це:

- прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання;

- прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

10. Як правильно встановлено судами попередніх інстанцій, проект рішення Черкаської міської ради "Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси" є регуляторним актом.

11. Разом з тим, ~law8~ визначено, що кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.

Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений ~law9~.

У випадках, встановлених ~law10~, може здійснюватися повторне оприлюднення проекту регуляторного акта.

Проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений ~law11~, не пізніше п'яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта.

Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта повинно містити:

- стислий виклад змісту проекту;

- поштову та електронну, за її наявності, адресу розробника проекту та інших органів, до яких відповідно до ~law12~ або за ініціативою розробника надсилаються зауваження та пропозиції;

- інформацію про спосіб оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу (назва друкованого засобу масової інформації та/або адреса сторінки в мережі Інтернет, де опубліковано чи розміщено проект регуляторного акта та аналіз регуляторного впливу, або інформація про інший спосіб оприлюднення, передбачений ~law13~);

- інформацію про строк, протягом якого приймаються зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань;

- інформацію про спосіб надання фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями зауважень та пропозицій.

Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу.

Усі зауваження і пропозиції щодо проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу, одержані протягом встановленого строку, підлягають обов'язковому розгляду розробником цього проекту. За результатами цього розгляду розробник проекту регуляторного акта повністю чи частково враховує одержані зауваження і пропозиції або мотивовано їх відхиляє.

Оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій не може бути перешкодою для проведення громадських слухань та будь-яких інших форм відкритих обговорень цього проекту регуляторного акта.

12. Як правильно встановлено судами попередніх інстанцій, повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта відповідає вимогам ~law14~. Відтак, колегія суддів відхиляє доводи касаційної скарги щодо порушення відповідачем вимог закону в частині повноти формування повідомлення про оприлюднення проекту акта.

13. Разом з тим, ~law15~ визначено способи оприлюднення документів, підготовлених у процесі здійснення регуляторної діяльності.

14. Положеннями зазначеної статті встановлено, що план діяльності регуляторного органу з підготовки проектів регуляторних актів та зміни до нього оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації цього регуляторного органу, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених цим регуляторним органом, та/або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці відповідного регуляторного органу в мережі Інтернет.

Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.

Звіт про відстеження результативності регуляторного акта оприлюднюється шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації регуляторного органу, який прийняв цей регуляторний акт, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених цим регуляторним органом, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці цього регуляторного органу в мережі Інтернет.

При визначенні регуляторними органами друкованих засобів масової інформації, в яких публікуються документи, зазначені у частинах першій - третій цієї статті:

- надається перевага офіційним друкованим засобам масової інформації;

- забезпечується відповідність сфери компетенції регуляторного органу на відповідній території сфері розповсюдження друкованого засобу масової інформації.

Якщо в межах адміністративно-територіальної одиниці чи в населеному пункті не розповсюджуються друковані засоби масової інформації, а місцеві органи виконавчої влади, територіальні органи центральних органів виконавчої влади, органи та посадові особи місцевого самоврядування не мають своїх офіційних сторінок у мережі Інтернет, документи, зазначені у частинах першій - третій цієї статті, можуть оприлюднюватися у будь-який інший спосіб, який гарантує доведення інформації до мешканців відповідної адміністративно-територіальної одиниці чи до відповідної територіальної громади.

Витрати, пов'язані з оприлюдненням документів, зазначених у частинах першій - третій цієї статті, фінансуються за рахунок розробників проектів регуляторних актів або регуляторних органів, які оприлюднюють ці документи.

15. Тобто, обов'язок органу місцевого самоврядування опублікувати оголошення про оприлюднення проекту регуляторного акта може бути реалізовано як шляхом опублікування в друкованому засобі масової інформації розробника, так і в інших друкованих засобах масової інформації, та/або шляхом розміщення на його офіційній сторінці, у разі відсутності власного друкованого видання.

16. Колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо встановлених на законодавчому рівні альтернативних способів розміщення оголошення про оприлюднення регуляторних актів.

17. Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до пункту 6 Регламенту Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 24.12.2015 № 2-18, гласність роботи ради, при потребі за розпорядженням міського голови чи на вимогу третини депутатів міської ради також забезпечується шляхом публікацій звіту про її сесійну діяльність, рішень ради, постійних комісій, виконавчого комітету та розпоряджень міського голови у інформаційному віснику Черкаської міської ради "Місто" або в іншому друкованому виданні.

18. Відтак, твердження скаржника про необхідність опублікування проекту акта відповідача саме в інформаційному віснику Черкаської міської ради "Місто" є суб'єктивним та не заслуговує на увагу.

19. Колегія суддів вважає, що судами попередніх інстанцій належним чином досліджено матеріали справи та встановлено обставини оприлюднення проекту регуляторного акта шляхом розміщення оголошення в газеті "Черкаський край" а також в мережі Інтернет, що відповідає вимогам ~law16~.

20. Тому, доводи скаржника про порушення судами норм процесуального права не знайшли свого відображення в матеріалах справи.

21. Інші доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки встановлених судами обставин та доказів.

22. За змістом частини 2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

23. Частиною 1 статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

24. З огляду на наведене, касаційна скарга ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 356, 359 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

25. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

26. Постанову Соснівського районного суду міста Черкаси від 16.11.2017 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2018 у справі № 712/8834/17 за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання протиправними дії та бездіяльності, визнання публікації проекту регуляторного акта такою, що не має правових наслідків - залишити без змін.

27. Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Суддя-доповідач І. В. Дашутін

Судді Ж. М. Мельник-Томенко О. О. Шишов
logo