Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 21.02.2018 року у справі №803/1159/17 Ухвала КАС ВП від 21.02.2018 року у справі №803/11...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 21.02.2018 року у справі №803/1159/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 квітня 2018 року

м.Київ

справа №803/1159/17

адміністративне провадження №К/9901/24436/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Головуючої судді - Желтобрюх І.Л.,

суддів: Бевзенка В.М., Білоуса О.В.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Офіційного представника ініціативної групи ОСОБА_1 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2017 року (судді: Дмитрук В.В., Валюха В.М., Мачульський В.В.) та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2018 року (судді: Заверуха О.Б., Гінда О.М., Ніколін В.В.) у справі №803/1159/17 за позовом Офіційного представника ініціативної групи ОСОБА_1 до Луцької міської виборчої комісії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

Офіційний представник ініціативної групи ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Луцької міської виборчої комісії, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову №2 від 21 серпня 2017 року «Про припинення ініціативи щодо відкликання депутатів Луцької міської ради Волинської області», зобов'язати в порядку частини п'ятої статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» (далі - Закон № 93-IV) прийняти постанови про звернення до вищого керівного органу партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» про відкликання депутатів Луцької міської ради Волинської області ОСОБА_8, ОСОБА_3 за народною ініціативою та вищого керівного органу партії Радикальної партії Олега Ляшка про відкликання депутатів Луцької міської ради Волинської області ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 за народною ініціативою.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2017 року в задоволенні позову було відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2018 року змінено рішення суду першої інстанції в частині мотивів до відмови в задоволенні позову.

У касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами норм процесуального права, неправильне застосування норм матеріального права, скаржник просить скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити. Скаргу мотивує тим, що при проведенні процедури відкликання депутатів було дотримано усі норми, передбачені статтями 38 - 40 Закону № 93-IV. При цьому, зауважує, що жодних відомостей про те, що участь у процедурі прийняли особи, що не є виборцями м. Луцька органом ведення Державного реєстру виборців не надано, так само як і доказів, які б свідчили про фальсифікацію підписних листів, підробку підписів виборців, участь у процедурі осіб, які не є виборцями відповідного округу Луцькою міською виборчою комісією не встановлено. З урахуванням наведеного, вважає, що виборці м. Луцьк протиправно були позбавлені права, яке передбачене Розділом V Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

У відзиві на касаційну скаргу Луцька міська виборча комісія просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін, оскільки вважає доводи позивача безпідставними, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій такими, що ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Представник третіх осіб у відзиві на касаційну скаргу зазначив, що оскільки підписані листи, зібрані ініціативною групою, з метою відкликання за народною ініціативою окремих депутатів Луцької міської ради, не були оформлені у відповідності до вимог статті 40 Закону № 93-IV, - відповідачем правомірно було прийнято оскаржувану постанову та припинено ініціативу щодо відкликання таких депутатів Луцької міської ради.

Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Судами попередніх інстанцій було встановлено, 10 липня 2017 року за народною ініціативою були проведені збори виборців щодо внесення пропозиції про відкликання депутатів Луцької міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Луцької міської ради ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про що складено протокол зборів виборців від 10 липня 2017 року.

Згідно з вказаним протоколом на зборах зареєструвались 427 виборців, за результатом проведення зборів були ухвалені одноголосно ухвалені наступні рішення:

1) про внесення пропозиції про відкликання депутатів Луцької міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Луцької міської ради за народною ініціативою: ОСОБА_8, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6;

2) про створення ініціативної групи для збирання підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Луцької міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Луцької міської ради за народною ініціативою та затвердження її персонального складу, згідно з переліком - 93 особи;

3) про визнання ОСОБА_1 офіційним представником ініціативної групи для збирання підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Луцької міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Луцької міської ради за народною ініціативою;

4) про встановлення форми підписного листа для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата Луцької міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Луцької міської ради за народною ініціативою;

5) про уповноваження офіційного представника ініціативної групи ОСОБА_1 у триденний строк повідомити Луцьку міську виборчу комісію про факт проведення зборів та надати витяг з протоколу зборів (в якому зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутатів місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутатів Луцької міської ради, персональний склад ініціативної групи).

З 12 липня 2017 року по 30 липня 2017 року членами ініціативної групи здійснювався збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Луцької міської ради за народною ініціативою, за результатами якого було складено 210 підписних листів.

31 липня 2017 року офіційним представником ініціативної групи ОСОБА_1 згідно із супровідним листом надано Луцькій міській виборчій комісії заповнені 210 підписних листів та протокол зборів виборців.

01 серпня 2017 року відбулось засідання Луцької міської виборчої комісії з приводу здійснення перевірки дотримання вимог статей 38-40 Закону № 93-IV при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильності оформлення підписних листів, кількості підписів, із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснення перевірки відомостей про громадян, що міститься в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів з метою вибіркової перевірки підписів.

Згідно із протоколом №1 засідання Луцької міської виборчої комісії Волинської області дане засідання розпочато 01 серпня 2017 року о 9 год. 00 хв. та завершено 21 серпня 2017 року о 16 год. 25 хв.

За результатами вказаного засідання відповідачем було прийнято постанову від 21 серпня 2017 року №2 «Про припинення ініціативи щодо відкликання депутатів Луцької міської ради Волинської області», якою постановлено припинити ініціативу щодо відкликання депутатів Луцької міської ради Волинської області ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_2.

Вказана постанова вмотивована тим, що Луцька міська виборча комісія позбавлена фактичної можливості із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснити перевірку достовірності відомостей про громадян, а також із залученням правоохоронних органів провести вибіркову перевірку підписів громадян, що містяться в підписних листах. Крім того, на переконання Комісії, оформлення підписних листів про відкликання депутата місцевої ради не відповідає вимогам № 93-IV.

Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог з огляду на фактичну відсутність законодавчого регулювання окремих елементів інституту відкликання депутатів місцевих рад за народною ініціативою. Водночас, дійшов висновку про правильність оформлення ініціативною групою таких листів, а відтак, - помилковість висновків територіальної виборчої комісії.

Змінюючи постанову суду першої інстанції в частині мотивів до відмови у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що висновки суду першої інстанції про те, що форма підписного листа повністю відповідає вимогам ч. 3 ст. 40 Закону N 93-IV , а також про те, що відсутність певних відомостей про членів ініціативної групи в підписних листах не може бути підставою для їх неврахування при встановленні кількості виборців, які підтримали відкликання депутатів, є такими, що суперечать Закону.

Проте, колегія суддів Верховного Суду не може погодитись з такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій.

Розділом V Закону № 93-IV визначено підстави, процедуру відкликання депутата місцевої ради, а також порядок прийняття відповідного рішення територіальною виборчою комісією за результатами перевірки дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Так, статтею 38 Закону № 93-IV передбачено, що право вносити пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою надано громадянам України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу. Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 300 осіб для відкликання депутата міської ради міста обласного значення та районної у місті ради.

У разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата міської (міста обласного значення) ради має становити не менше 50 осіб.

У протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи, відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи, а також про встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата місцевої ради (далі - підписний лист), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв'язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів.

До протоколу зборів, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, додаються письмові заяви про згоду кожної особи, включеної до ініціативної групи, на входження до її складу, а також письмова заява про згоду визначеної особи бути офіційним представником ініціативної групи. Участь особи, яка пропонується до складу ініціативної групи, в зборах виборців необов'язкова, за умови подання нею власноручно написаної заяви про згоду бути членом ініціативної групи. Ця заява, а також заява про згоду особи бути офіційним представником ініціативної групи, має обов'язково містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, місце роботи, посаду, засоби зв'язку (контактний телефон). До заяви додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи.

Згідно статті 39 Закону N 93-IV у триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію про факт проведення зборів.

Згідно частини другої статті 40 Закону N 93-IV з дня, наступного за днем повідомлення територіальної виборчої комісії про створення ініціативної групи, починається збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, який проводиться у визначені строки.

Частиною 3 цієї статті визначено, що форма підписного листа для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою встановлюється зборами виборців.

Так, підписний лист повинен містити: дату проведення зборів щодо відкликання депутата, порядковий номер підписного листа, зазначення адміністративно-територіальної одиниці, де збираються підписи (повну назву села, селища, міста (територіальної громади), у якому проводиться збір підписів, а також району, області або Автономної Республіки Крим, до складу яких вона входить), назву місцевої ради, до складу якої обрано депутата, його прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), дату набуття депутатом повноважень, відомості про суб'єкта висування депутата (відповідна місцева організація партії чи шляхом самовисування), членом якої депутатської фракції (групи) чи позафракційним є депутат, а також про члена ініціативної групи, який збирає підписи (прізвище, власне імя (усі власні імена) та по батькові (за наявності), місце роботи і адресу місця проживання).

Крім того, підписний лист має містити дані про виборців, які підтримали пропозицію про відкликання депутата місцевої ради: порядковий номер виборця у підписному листі, прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, дату підписання, а також особистий підпис виборця. Член ініціативної групи, який збирає підписи виборців, до початку їх збирання повинен власноручно внести до підписного листа відомості про себе, передбачені абзацом першим частини третьої цієї статті.

Виборець, який підтримує вимогу щодо відкликання депутата, власноручно на підписному листі зазначає своє прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, ставить на підписному листі дату підписання та свій підпис.

Статтею 41 Закону №93-IV визначено порядок прийняття територіальною виборчою комісією рішення про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Згідно частини 2 статті 41 Закону N 93-IV голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів.

На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у такі строки: у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - протягом двадцяти днів з дня отримання матеріалів.

Частиною третьою статті 41 Закону N 93-IV визначено, що при встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписи окремих виборців:

1) у разі відсутності у підписному листі всіх або окремих відомостей про виборця, який підтримує своїм підписом відкликання депутата місцевої ради, передбачених формою підписного листа, а також виявлення недостовірних відомостей про виборця;

2) записи та підписи, вчинені замість виборця іншою особою;

3) вчинені особою, яка не є виборцем відповідного багатомандатного, одномандатного виборчого округу або на день вчинення підпису не мала права голосу;

4) якщо підписи вчинені виборцем декілька разів;

5) якщо підпис вчинено виборцем з порушенням встановленого цим Законом строку.

Частиною 4 цієї статті також визначено, що при встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписні листи:

1) якщо підписи виборців зібрані особою, яка не є членом відповідної ініціативної групи та/або на день збору підписів не мала права голосу;

2) у яких відсутні відомості або які містять недостовірні відомості про особу, яка збирала підписи виборців;

3) у яких підписи громадян України зібрані у місцях, визначених частиною п'ятою статті 40 цього Закону;

4) які не відповідають встановленій формі.

За результатами перевірки територіальна виборча комісія узагальнює підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, про що складається відповідний протокол.

Згідно частини п'ятої статті 41 Закону N 93-IV, якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Підстави для прийняття рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради визначено частиною шостою статті 41 Закону № 93-IV. Так, якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону та/або оформлення підписних листів або кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам цього Закону та/або ініціативна група у встановлені цим Законом строки не подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців або подала їх після спливу встановлених строків, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.

Таким чином, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено виключний перелік підстав для прийняття територіальною виборчою комісією рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.

У справі, що розглядається, судами було встановлено, що за результатами перевірки підписаних листів, поданих ініціативною групою на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Луцької міської ради за народною ініціативою від 21.07.2017, Комісією було встановлено наступні порушення:

1) відсутні правові підстави для проведення перевірки із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснити перевірку достовірності відомостей про громадян, а також із залученням правоохоронних органів підписів громадян, що містяться в підписних листах;

2) у підписних листах наявні неправильно заповнені відомості про дату підписання підписного листа, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України, адресу місця проживання (всього щодо 11 осіб) ;

3) у підписних листах відсутні відомості про місце роботи членів ініціативної групи, окрім того, замість інформації про серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) в поданих підписних листах наявна графа «Назва, серія і номер документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України», а відтак Комісія, дійшла висновку, що всі 210 даних підписних листів не можуть бути враховані Комісією при встановленні кількості виборців, які підтримали відкликання депутатів Луцької міської ради.

Аналізуючи встановлені Комісією порушення колегія суддів зауважує наступне.

Так, наведені у другому пункті порушення не були жодним чином персоналізовані Комісією. Водночас, загальна кількість учасників зборів - 427 осіб, а тому навіть без врахування загальної кількості осіб, які зазначені в Протоколі узагальнення від 27.08.2017, як такі, щодо яких виявлено порушення, - відповідає вимогам пункту третього частини 2 статті 38 Закону України №93-IV.

Крім того, з наданої суду копії додатку №2 до Протоколу зборів виборців від 10.07.2017 «Перелік учасників зборів виборців щодо внесення пропозиції про відкликання депутатів» вбачається, що в графі «Громадянство» наявні відмітки «укр.», «Україна», «Українка», що однозначно підтверджує громадянство України зазначених осіб.

Що стосується відсутності у підписних листах відомостей про місце роботи члена ініціативної групи, а також наявністю графи «Назва, серія і номер документа, що засвідчує особу та підтверджує громадянство України», в той час як згідно з вимогами Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» останні повинні містити інформацію про серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), колегія суддів касаційної інстанції зауважує наступне.

ЄСПЛ неодноразово наголошував, зокрема, у справі «Жоффр де ля Прадель проти Франції» від 16 грудня 1992 року, що реалізуючи Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава-учасниця цієї Конвенції має право встановлювати процедури, у тому числі процесуальні заборони й обмеження. Разом з тим Суд зазначає, що не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, оскільки захист прав повинен бути не лише формальним, але й реальним.

Також надмірні формальності не можуть покладатися в основу рішень адміністративного органу, якими б заперечувалася сутність змісту конституційно гарантованого права. Адже форма, відповідно до вимог поваги до прав людини та принципу сприяння, не має підміняти зміст, зокрема, в ситуації, коли під час прийому документа його можна привести у відповідність до формальних вимог Закону.

Верховний Суд зауважує, що підписні листи в кількості 210 штук, подані до Луцької МВК, містять достатньо відомостей щодо членів ініціативної групи, які дозволяють ідентифікувати кожну конкретну особу, а саме: ім'я та по-батькові, дата народження, місце проживання, паспортні дані. Недоліки ж таких підписних листів можливо було виправити при прийнятті територіальною виборчою комісією відповідного рішення.

При цьому, Комісією не встановлено жодних відомостей, які б свідчили про фальсифікацію підписних листів, підробку підписів виборців, участь у процедурі осіб, які не є виборцями відповідного округу, тощо.

Колегія суддів також зазначає, що Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» не передбачено можливості припинення народної ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради з підстав відсутності законодавчого регулювання окремих елементів інституту відкликання депутатів місцевих рад за народною ініціативою, а саме: проведення перевірки із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснити перевірку достовірності відомостей про громадян, а також із залученням правоохоронних органів підписів громадян, що містяться в підписних листах.

Відсутність відповідного механізму є прогалиною законодавчому регулюванні і не може бути перешкодою до реалізації права громадян на відкликання депутатів місцевих рад за народною ініціативою.

Таким чином, на переконання колегії суддів, наведені вище обставини не могли бути підставою до припинення народної ініціативи щодо відкликання окремих депутатів Луцької міської ради та, відповідно, свідчать про необґрунтованість висновків судів попередніх інстанцій в цій частині, протиправність та необхідність скасування оскаржуваної постанови Луцької місцевої виборчої комісії №2 від 21 серпня 2017 року «Про припинення ініціативи щодо відкликання депутатів Луцької міської ради Волинської області».

Стосовно решти позовних вимог суд касаційної інстанції зазначає, що адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип поділу влади.

За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо прийняття постанови про звернення до вищого керівного органу партії стосовно відкликання окремих депутатів міської ради за народною ініціативою є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу, в даному випадку - Луцької міської виборчої комісії, а тому задоволення позовних вимог в цій частині не відповідає завданням адміністративного судочинства та є порушенням норм статті 2 КАС України.

Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів приходить висновку, що доводи касаційної скарги є частково обґрунтованими.

Враховуючи наведене та те, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, судами повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, але допущено помилку в застосуванні норм матеріального права, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 343, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Офіційного представника ініціативної групи ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2017 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2018 року скасувати.

Адміністративний позов Офіційного представника ініціативної групи ОСОБА_1 до Луцької міської виборчої комісії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Луцької міської виборчої комісії від 21 серпня 2017 року №2 «Про припинення ініціативи щодо відкликання депутатів Луцької міської ради Волинської області».

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуюча суддя: І.Л. Желтобрюх

Судді: В.М. Бевзенко

О.В. Білоус

logo