Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 22.01.2019 року у справі №826/2604/14 Ухвала КАС ВП від 22.01.2019 року у справі №826/26...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 22.01.2019 року у справі №826/2604/14

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 січня 2019 року

Київ

справа №826/2604/14

адміністративне провадження №К/9901/3865/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Корюківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівської області на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 березня 2014 року (колегія у складі суддів: Федорчук А.Б., Аблов Є.В., Амельохін В.В.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2014 року (колегія у складі суддів: Ключкович В.Ю., Петрик І.Й., Собків Я.М.) у справі № 826/2604/14 за позовом Корюківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівської області до Міністерства аграрної політики та продовольства України про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Корюківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Чернігівській області (далі - позивач або ДПІ) звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України (далі - відповідач або Міністерство), в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо невиконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 672 та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14 жовтня 2010 року № 651;

- зобов'язати Міністерство аграрної політики та продовольства України вчинити дії щодо завершення процедури реорганізації Державного підприємства «Новоборовицький спиртовий завод» шляхом приєднання його до Державного підприємства спиртової та лікерно-горілчаної промисловості (далі ДП «Укрспирт»).

В обґрунтування позову позивач зазначає, що постановою КМ України «Про утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості» від 28 липня 2010 року № 672 визначено, що Державне підприємство «Новоборовицький спиртовий завод» підлягає реорганізації шляхом приєднання до Державного підприємства «Урспирт» та створення та створення на його базі виробничого цеху.

3 грудня 2010 року державним реєстратором Щорської райдержадміністрації внесено запис про перебування ДП «Новоборовицький спиртовий завод» в стані припинення, за рішення засновників.

ДП «Новоборовицький спиртовий завод» має податкову заборгованість в сумі 2 164 278,92 грн. Внаслідок затягування відповідачем процедури реорганізації втрати Держаного бюджету складуть 2 164 278,92 грн., що є недопустимим.

Постановою Окружного адміністративного суду від 27 березня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2014 року, в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що усі без виключення товарно-матеріальні цінності у т.ч. ті, що входили у цілісний майновий комплекс ДП «Новоборовицький спиртовий завод» передані правонаступнику - ДП «Укрспирт». Погашення наявного податкового боргу відбуватиметься правонаступником.

Крім того, в повідомлені Управління державного майна Міністерства аграрної політики та продовольства України від 21 лютого 2013 року № 37-27-3-15/3597 зазначено, що «Наказом Мінагрополітики України від 14.10.2010 № 651 створено комісію з реорганізації підприємств спиртової галузі. Комісією встановлено, що значна частина боргових зобов'язань підприємств галузі, в тому числі і ДП "Новоборовицький спиртовий завод", має ознаки фіктивності, а тому потребує з'ясування правових підстав їх виникнення.

Враховуючи викладене, у 2010 році згідно чинного законодавства Міністерством прийнято рішення щодо вказаного підприємства відповідно підпункту 96.2.3 пункту 96.2 статті 96 Податкового кодексу України.

За таких обставин відсутнє порушення прав позивача зі сторони відповідача щодо не виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 pоку № 672 та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14 жовтня 2010 року № 651.

Щодо зобов'язання Міністерства аграрної політики та продовольства України вчинити дії щодо завершення процедури реорганізації ДП «Новоборовицький спиртовий завод» суд прийшов до висновку про неможливість втручання в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень, а отже відсутність підстав для задоволення даних позовних вимог.

Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Інших обставин, ніж викладених в позовній заяві, позивачем не наведено.

У якості підстави для скасування рішень судів першої та апеляційної інстанції позивач посилається на порушення ними норм матеріального і процесуального права.

Позивач в касаційній скарзі зазначив, що згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Стаття 61 Податкового кодексу України передбачає, що контроль за правильністю нарахування, повнотою і своєчасністю сплати податків і зборів покладено на органи державної податкової служби.

ДП «Новоборовицький спиртовий завод» має податкову заборгованість в сумі 2 164 278,92 грн.

На сьогоднішній день комісією з реорганізації затягується процедура реорганізації, внаслідок чого втрати Державного бюджету складуть 2 164 278,92 грн., що є недопустимим.

У запереченні на касаційну скаргу відповідач, посилаючись на те, що вимоги касаційної скарги є необґрунтовані та не можуть бути задоволені, просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити в силі.

Переглянувши судові рішення в межах доводів касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підставі для задоволення касаційної скарги, з таких підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено та матеріалами справи підтверджується, що Державне підприємство «Новоборовицький спиртовий завод» зареєстроване як юридична особа Щорською районною державною адміністрацією 27 грудня 1996 року, про що видане відповідне свідоцтво. 9 січня 1997 року відповідач узятий на облік в Шорському відділенні Корюківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Чернігівській області.

Постановою KM України «Про утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості» від 28.07.2010 року № 672 визначено, що Державне підприємство «Новоборовицький спиртовий завод» підлягає реорганізації шляхом приєднання до Державного підприємства «Укрспирт» та створення на його базі виробничого цеху.

Державним реєстратором Щорської райдержадміністрації 03.12.2010 року внесено запис про перебування ДП «Новоборовицький спиртовий завод» в стані припинення, за рішенням засновників.

Наказом Міністерства аграрної політики України від 14.10.2010р. №651 визначено склад комісії з реорганізації державного підприємства «Новоборовицький спиртовий завод». Голові комісії було наказано здійснити передачу ДП «Укрспирт» майна, майнових прав та обов'язків-Державного підприємства «Новоборовицький спиртовий завод»: подати до Міністерства на затвердження передавальний акт приймання - передачі майна, майнових прав та обов'язків і подати матеріали на зберігання до архівних установ відповідно до чинного законодавства; у тримісячний строк внести на розгляд Кабінету Міністрів України законопроект про включення Державного підприємства «Укрспирт» до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

Оскільки, ДП «Укрспирт» на сьогоднішній день не включений до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, а Державне підприємство «Новоборовицький спиртовий завод» має податкову заборгованість в сумі 2 164 278,92 грн., який на даний час є непогашеним, Корюківська ОДПІ ГУ Міндоходів у Чернігівській області звернулася до суду.

Відповідно до Закону України «Про управління об'єктами державної власності», Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України Постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 р. № 672 «Про утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості" передбачена ліквідація юридичної особи ДП «Новоборовицький спиртовий завод» шляхом реорганізації, приєднання до ДП «Укрспирт». На виконання зазначеної постанови, на потужностях ДП «Новоборовицький спиртовий завод» створено Новоборовицьке місце провадження діяльності ДП «Укрспирт».

Статтею 4 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» передбачено, що об'єктами управління об'єктами державної власності є, зокрема міністерства та інші органи виконавчої влади (далі - уповноважені органи управління).

Згідно ст. 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань: погоджують передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, господарських структур або користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук, а також передачу об'єктів комунальної власності в державну власність; у випадках, передбачених законодавством, приймають рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, господарських структур або в користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук

Листом Уповноваженого представника голови комісії з реорганізації ДП «Новоборовицький спиртовий завод» від 10.01.2012 (Б/н), повідомлено, що: «Згідно приписів Закону України «Про мораторій на примусову реалізацію майна» встановлено мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків (далі - підприємства), до вдосконалення визначеного законами України механізму примусової реалізації майна. Частка Держави в Статутному фонді ДП «Новоборовицький спиртовий завод» становить 100%.

Крім того, для цілей вказаного Закону «під примусовою реалізацією майна підприємств розуміється відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, що забезпечують ведення виробничої діяльності цими підприємствами, а також акцій (часток, паїв), що належать державі в майні інших господарських товариств і передані до статутних фондів цих підприємств»

Усі без виключення товарно-матеріальні цінності у т.ч. ті, що входили у цілісний майновий комплекс ДП «Новоборовицький спиртовий завод» передані правонаступнику - ДП «Укрспирт». Погашення наявного податкового боргу відбуватиметься правонаступником.

Станом на 10.01.12 р. процедура реорганізації не закінчена».

Крім того, в матеріалах міститься Повідомлення за підписом Начальника Управління державного майна Міністерства аграрної політики та продовольства України від 21.02.2013 р. №37-27-3-15/3597, в якому зазначається наступне: «Наказом Мінагрополітики України від 14.10.2010 № 651 створено комісію з реорганізації підприємств спиртової галузі. Комісією встановлено, що значна частина боргових зобов'язань підприємств галузі, в тому числі і ДП "Новоборовицький спиртовий завод", має ознаки фіктивності, а тому потребує з'ясування правових підстав їх виникнення.

Враховуючи викладене, у 2010 році згідно чинного законодавства міністерством прийнято рішення щодо вказаного підприємства відповідно підпункту 96.2.3 пункту 96.2 статті 96 Податкового кодексу України.

Надалі вся підтверджена заборгованість ДП «Новоборовицький спиртовий завод» передається правонаступнику ДП «Укрспирт», яким будуть вжиті заходи щодо її погашення після затвердження органом управління загального акту прийому-передачі.

За цих обставин колегія суддів касаційної інстанції відхиляє доводи позивача стосовно визнання протиправною бездіяльності Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо невиконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 672 та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14 жовтня 2010 року № 651.

Доводи касаційної скарги не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваних рішень, судами першої та апеляційної інстанцій було порушено норми матеріального та процесуального права.

Відповідно до частини третьої статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 341, 343, 349, 350 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Корюківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівської області залишити без задоволення.

2. Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 березня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2014 року залишити без змін.

3. Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

.............................

.............................

..............................

В.П.Юрченко І.А.ВасильєваС.С.Пасічник Судді Верховного Суду

logo