Історія справи
Ухвала КЦС ВП від 12.11.2020 року у справі №750/3665/20Постанова КАС ВП від 19.10.2022 року у справі №750/3665/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2022 року
м. Київ
справа № 750/3665/20
адміністративне провадження № К/990/15965/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Рибачука А.І.,
суддів: Стрелець Т.Г., Тацій Л.В.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду в суді касаційної інстанції адміністративну справу № 750/3665/20
за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Міністерства оборони України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.10.2021, ухвалене у складі головуючого судді Падій В.В.
та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.05.2022, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Ганечко О.М., суддів Кузьменка В.В., Василенка Я.М.,
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. 05.05.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
визнати право на отримання його сім`єю складом із 5 (п`яти) осіб грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, законне право на отримання якої має його сім`я згідно із пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України від 24.06.2004 № 1865-IV «Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 1865-IV), частини третьої статті 50 Житлового кодексу Української РСР (тут і надалі в редакції чинній на час виникнення спірних відносин; далі - ЖК) та Законом України від 11.06.2009 №1510-IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань забезпечення житлом громадян» (далі - Закон № 1510-IV) в повному обсязі, без відрахування площі квартири, у якій вона проживає, оскільки в цій квартирі законно залишаються проживати інші члени його сім`ї, які вже є окремими сім`ями;
визнати незаконними, з підстав, визначених пунктом 2 Прикінцевих положень Закону №1865-IV, частиною третьою статті 50 ЖК та Законом №1510-IV рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що оформлене у формі протоколу від 12.10.2018 №16 та рішення комісії Міністерства оборони України з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей житловими приміщеннями від 28.11.2018 №350, щодо перевірки дотримання вимог законодавства при нарахуванні грошової компенсації за 2018 рік у Чернігівському гарнізоні, оформлене у формі протоколу, в якому в пропозиціях стосовно його сім`ї виписало надуманий, безпідставний висновок «Доопрацювати питання щодо квартирного обліку», замість законного, вмотивованого і обґрунтованого висновку як того передбачає чинне законодавство в їх частинах відносно ОСОБА_1 та його сім`ї, та скасувати їх з цих підстав;
зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 та Міністерство оборони України негайно надати його сім`ї складом вже із 5 (п`яти) осіб грошову компенсацію за належне для отримання жиле приміщення в повному обсязі, без відрахування площі державної квартири, в якій залишаються проживати колишні члени його сім`ї, які вже є окремими сім`ями;
стягнути з Міністерства оборони України на його та його сім`ї користь моральну шкоду у розмірі п`яти тисяч гривень.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначив, що дії відповідачів щодо невиплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення є протиправними, та такими, що порушують його права та законні інтереси.
2. Чернігівський окружний адміністративний суд рішенням від 26.10.2021, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.05.2022, частково задовольнив позовні вимоги:
визнав протиправним рішення Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями від 28.11.2018 №350 в частині висновку стосовно доопрацювання питання щодо квартирного обліку ОСОБА_1 ;
в задоволенні решти позовних вимог - відмовив.
4. 24.06.2022 ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення ними норм процесуального права, просить скасувати рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.10.2021 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.05.2022, а справу №750/3665/20 передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
5. Верховний Суд ухвалою від 06.07.2022 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. У справі, яка розглядається суди встановили, що наказом заступника Міністра оборони України - командувача військово-повітряних сил України від 11.05.1999 № 064 пм, старшого прапорщика ОСОБА_1 звільнено в запас за станом здоров`я із правом носіння військової форми одягу та залишенням на квартирному обліку для позачергового одержання житлового приміщення за рахунок житлового фонду військової частини.
У жовтні 1989 року позивачу у складі сім`ї з 5 осіб у постійне користування, за рахунок житлових фондів Міністерства оборони України, було виділено двокімнатну квартиру, загальною площею 49, 85 кв.м, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .
З 1999 року ОСОБА_1 перебуває на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов.
30.12.2015 ОСОБА_1 подав на адресу голови житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) заяву про згоду на отримання грошової компенсації за належне до отримання жиле приміщення та визначений для цього перелік документів.
Пунктом 3.1 протоколу засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.12.2015 №14 постановлено підготувати необхідні документи для оформлення грошової компенсації за належне позивачу житлове приміщення та направити на адресу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернігова для прийняття подальших рішень щодо виплати позивачу грошової компенсації.
Також суди встановили, що орієнтовний розрахунок суми за належне позивачу для отримання жиле приміщення неодноразово змінювався, оскільки позивач не погоджувався з таким розрахунком з підстав включення до обрахунку компенсації площі двокімнатної квартири, загальною площею 49,85 кв. м, що у 1989 році була надана позивачу та членам його сім`ї у постійне користування та оскаржував його в судовому порядку.
Протоколом засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.09.2018 №14, приймаючи до уваги згоду позивача на отримання грошової компенсації за житло, був визначений орієнтований розмір грошової компенсації за належне позивачу для отримання жиле приміщення у сумі 363 736,13 грн, яка не є остаточною, оскільки остаточний розрахунок здійснюється Квартирно-експлуатаційним відділом (КЕВ) району у зоні відповідальності якого перебуває військова частина, де знаходиться на обліку військовослужбовець (особа звільнена з військової служби), який виявив бажання отримати грошову компенсацію та запропоновано позивачу з метою уточнення даних для отримання грошової компенсації та визначення його остаточного розміру подати житловій комісії відповідний пакет документів.
З протоколу засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 12.10.2018 №16 випливає, що після надання позивачем відповідного пакету документів для отримання грошової компенсації прийнято рішення надати облікову справу позивача до КЕВ м. Чернігова з подальшим поданням її на перевірку до ГКЕУ Збройних Сил України та розгляду на комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями.
Згідно із змістом протоколу засідання комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями від 28.11.2018 № 350 рішенням комісії затверджений список громадян, які мають право та надали згоду на отримання компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення та перебувають на квартирному обліку у Чернігівському гарнізоні. Відповідно до цього списку склад сім`ї позивача складає 4 особи; норма площі на склад сім`ї + 17 кв. м становить 71,60 кв.м; наявність приватизованого житла 49,85 кв.м; остаточна площа для обчислення грошової компенсації становить 21,75; розрахункова сума грошової компенсації становить 363 736,13 грн; умовою виплати грошової компенсації зазначено зняття з квартирного обліку після перерахування коштів; сформовано висновок стосовно доопрацювання питання щодо квартирного обліку ОСОБА_1 .
Листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.12.2018 № 3874 позивача повідомлено, що протоколом засідання комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних сил України та членів сімей жилими приміщеннями від 28.11.2018 №350 щодо надання грошової компенсації за належне до отримання жиле приміщення по старшому прапорщику у відставці ОСОБА_1 затверджена пропозиція «доопрацювати питання щодо квартирного обліку». Для з`ясування того, які саме необхідно зробити доопрацювання питань квартирного обліку до комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних сил України та членів сімей жилими приміщеннями направлено запит.
З витягу з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 за №557 «Про затвердження протоколу житлової комісії Чернігівського ОТЦК та СП №8 від 18.07.2019» видно, що на підставі заяви від 27.06.2019 №3646 та доданих до неї документів (копія свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , копія картки платника податків, копія довідки про реєстрацію місця проживання особи від 21.06.2019 №9290, довідка про склад сім`ї від 27.06.2019 №5586, копія особового рахунку від 27.06.2019 №207/п) ним внесено зміни до облікової справи прапорщика запасу ОСОБА_1 та наказано вважати його як такого, що перебуває на квартирному обліку у загальній черзі з 23.03.1999 складом сім`ї 5 (п`ять) осіб, а саме: він - ОСОБА_1 , 1960 року народження, донька - ОСОБА_4 , 1990 року народження, зять - ОСОБА_5 , 1985 року народження, онук - ОСОБА_6 , 2010 року народження, онук - ОСОБА_7 , 2019 року народження, а також у списках осіб, які мають право на позачергове отримання жилих приміщень, складом сім`ї 5 (п`ять) осіб з 25.09.2000.
Вважаючи рішення відповідачів протиправними та такими, що порушують право на грошову компенсацію за належне до отримання жиле приміщення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Частково задовольняючі позовні вимоги суд першої інстанції, з висновком якого погодився й суд апеляційної інстанції, виходив із того, що позовні вимоги в частині визнання протиправним рішення комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями від 28.11.2018 № 350 в частині висновку стосовно доопрацювання питання щодо квартирного обліку ОСОБА_1 підлягають задоволенню, оскільки вказане рішення не містить належного обґрунтування та підстав його прийняття.
Відмовляючи у задоволенні решти позовних вимог, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й суд апеляційної інстанції, виходив з їх необґрунтованості, оскільки відповідачі згідно з Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2015 № 728 (далі - Порядок № 728) та Інструкцією про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 30.11.2011 № 737 (далі - Інструкція №737) (при прийнятті рішення від 21.09.2018 №14) та Інструкцією з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженою наказом Міністерства обороним України від 31.07.2018 № 380 (далі - Інструкція №380) (при прийнятті рішення від 28.11.2018 №350) правомірно дійшли висновку, що загальна площа житла, яка підлягає компенсації позивачу, зменшується на загальну площу житла, що перебуває у користуванні його та членів його сім`ї, тобто на 49,85 кв.м, а також з наявності рішення, яке набрало законної сили, яким за аналогічними позовними вимогами до відповідачів щодо визначення розміру грошової компенсації замість належного до отримання жилого приміщення, без відрахування отриманої житлової площі (квартири - 49,85 кв. м), позивачу вже було відмовлено у їх задоволенні Чернігівським окружним адміністративним судом постановою від 29.04.2016 у справі № 825/694/16, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2016 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25.10.2016.
8. Касаційна скарга позивача мотивована, зокрема тим, що судами попередніх інстанцій неправильно застосовано положення статті 50 ЖК, пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1865-IV, спільної постанови Ради Міністрів Української РСР і Українська республіканська рада професійних спілок від 11.12.1984 № 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР» (далі - постанова № 470), наказу Міністерства оборони України від 03.02.1995 № 20 «Про внесення змін та доповнень до Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України», чинних на час зарахування його на квартирний облік та звільнення його з військової служби у правовідносинах щодо квартирного обліку колишніх військовослужбовців, зарахування на який відбулось до 01.01.2005, та без урахування вимог положень Конституції України, згідно із якими при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод та щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів.
9. У відзивах на касаційну скаргу позивача відповідачі просять залишити останню без задоволення, а оскаржувані ОСОБА_1 судові рішення - без змін.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
10. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів виходить із такого.
11. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
12. Закон № 2011-ХІІ відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
14. Соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом (стаття 1 Закону № 2011-ХІІ).
15. Згідно із статтею 1-2 Закону № 2011-ХІІ військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
16. Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України (стаття 2 Закону № 2011-ХІІ).
17. Так, на час взяття позивача на квартирний облік забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями було регламентовано положеннями статті 12 Закону № 2011-ХІІ, згідно із частиною першою якої військовослужбовці забезпечуються жилими приміщеннями державою.
Військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та членам їх сімей, які проживають разом з ними, надається жиле приміщення, що має відповідати вимогам статті 50 ЖК.
До одержання постійного жилого приміщення військовослужбовцям, зазначеним у цьому пункті, надаються службові жилі приміщення. У разі відсутності такого житла військова частина зобов`язана тимчасово орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовця та його сім`ї або за бажанням військовослужбовця виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) ним жилого приміщення на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
18. В подальшому, згідно із розділом І Закону № 1865-IV, який набрав чинності 01.01.2005, статтю 12 Закону № 2011-ХІІ було викладено в новій редакції, згідно із абзацами 1, 5 та 7 частини першої якої держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
У разі відсутності службового жилого приміщення військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом і не перебувають у шлюбі, розміщуються безплатно в спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини, а сімейні - у сімейних гуртожитках. Житлово-побутові умови в таких казармах повинні відповідати вимогам, які пред`являються до гуртожитків, що призначені для проживання одиноких громадян. Для інших військовослужбовців військова частина зобов`язана орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовця та членів його сім`ї або за бажанням військовослужбовця виплачувати йому грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення.
Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.
19. Частиною другою розділу ІІ Закону № 1865-IV визначено, що військовослужбовці, що перебували на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, до набрання чинності цим Законом забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання відповідно до раніше встановленого законодавством порядку.
20. Вперше право на отримання грошової компенсації за належне військовослужбовцям для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених ЖК та іншими нормативно-правовими актами було запроваджено у зв`язку із набранням чинності 01.01.2010 Законом № 1510-VI, яким, зокрема, було внесено зміни до ЖК та статті 12 Закону № 2011-ХІІ.
21. Так, згідно із абзацами першим, четвертим, п`ятим, сьомим та дев`ятим та пункту 1 статті 12 Закону № 2011-ХІІ в редакції Закону № 1865-IV держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених ЖК та іншими нормативно-правовими актами.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
У разі відсутності службового жилого приміщення військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом і не перебувають у шлюбі, розміщуються безплатно в спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини, а сімейні - у сімейних гуртожитках. Житлово-побутові умови в таких казармах повинні відповідати вимогам, які пред`являються до гуртожитків, що призначені для проживання одиноких громадян. Для інших військовослужбовців військова частина зобов`язана орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовця та членів його сім`ї або за бажанням військовослужбовця виплачувати йому грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення.
Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.
Військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
22. Отже, зазначеним законом держава взяла на себе обов`язок забезпечення військовослужбовців (військовослужбовців запасу) жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення, зокрема, військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених ЖК, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
23. На виконання вимог статті 48-1 ЖК і статті 12 Закону № 2011-ХІІ, в редакції Закону № 1510-VI, Кабінет Міністрів України постановою від 08.10.2012 № 1036 «Про затвердження Порядку визначення розміру та надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення» затвердив Порядок визначення розміру та надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - Порядок № 1036), який діяв до 20.03.2014 та встановлював механізм визначення розміру та надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, абзацом другим пункту 4 якого було визначено, що у разі отримання військовослужбовцем з державного житлового фонду жилого приміщення, яке не приватизовано ним та/або членами його сім`ї, і його подальшого перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов та/або включені до списку осіб, що мають право на позачергове одержання жилих приміщень, загальна площа житла, яка підлягає компенсації, зменшується на загальну площу житла, що перебуває у користуванні військовослужбовця та членів його сім`ї.
24. Згідно із статями 48 49 ЖК жиле приміщення надається громадянам у межах норми жилої площі, але не менше розміру, який визначається Кабінетом Міністрів України і Федерацією професійних спілок України. При цьому враховується жила площа у жилому будинку (квартирі), що перебуває у приватній власності громадян, якщо ними не використані житлові чеки. Понад норму жилої площі окремим категоріям громадян надається додаткова жила площа у вигляді кімнати або в розмірі десяти квадратних метрів.
25. Відповідно статті 12 Закону № 2011-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 03.08.2006 № 1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» (далі - постанова № 1081) затвердив Порядок № 1081, який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв`язку, посади в яких комплектуються військово-службовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.
26. За змістом пунктів 22, 25 та 29 Порядку № 1081 облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах. На кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформляється облікова справа. Облікова справа зберігається за місцем перебування військовослужбовця на обліку, а після надання йому житла для постійного проживання протягом п`яти років - у виконавчому органі районної, міської, районної у місті ради, що видав ордер, якщо ордер видано квартирно-експлуатаційним органом - в квартирно-експлуатаційному органі. Військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.
27. У свою чергу порядок та розмір надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України (статті 48-1 ЖК).
28. Так, на момент подання позивачем заяви (30.12.2015) про згоду на отримання грошової компенсації за належне до отримання жиле приміщення механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах (далі - військові частини), а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація) установлювався Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728 «Деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян» (далі - Порядок № 728).
29. Згідно із пунктами 3 - 5 Порядку № 728 військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
У разі використання військовослужбовцем та/або членами його сім`ї права на приватизацію раніше наданого жилого приміщення у неповному обсязі загальна площа жилого приміщення, яка підлягає компенсації, зменшується на площу, яка була безоплатно передана з державного житлового фонду у приватну власність військовослужбовця та/або членів його сім`ї.
У разі отримання військовослужбовцем з державного житлового фонду жилого приміщення для постійного проживання, яке не приватизовано ним та/або членами його сім`ї, і його подальшого перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов та/або включені до списку осіб, що мають право на позачергове отримання жилих приміщень, загальна площа житла, яка підлягає компенсації, зменшується на загальну площу житла, що перебуває у користуванні військовослужбовця та членів його сім`ї.
Черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця та членів його сім`ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на позачергове отримання жилих приміщень.
30. Підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім`ї компенсації є їх зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списку громадян, що мають право на позачергове отримання жилих приміщень. (пункт 6 Порядку № 728).
31. Відповідно до пунктів 7 та 8 Порядку №728 розмір компенсації визначається: за нормою 13,65 кв. метра жилої площі на військовослужбовця і кожного члена його сім`ї, який перебуває з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Понад норму жилої площі для окремих категорій військовослужбовців та членів їх сімей, визначених законодавством, враховується додаткова жила площа у розмірі 10 кв. метрів; з урахуванням вимог до загальної площі житла відповідно до державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення»; з урахуванням граничної вартості будівництва 1 кв. метра загальної площі житла в регіоні, в якому військовослужбовець перебуває на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Розмір грошової компенсації (K) розраховується за формулою: К = (13,65 ґ N + 17 + Д пл) ґ В 0, де 13,65 - визначена законодавством норма жилої площі на одну особу, кв. метрів; N - кількість осіб, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов; 17 - загальна нежила площа житла на сім`ю з урахуванням вимог державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», кв. метрів; Д пл - додаткова жила площа, що надається окремим категоріям військовослужбовців та членам їх сімей, визначеним законодавством, у розмірі 10 кв. метрів; В 0 - гранична вартість 1 кв. метра загальної площі житла для населених пунктів, що визначається згідно з Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки для будівництва (придбання) доступного житла, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 р. № 193: для м. Києва та Київської області - гранична вартість збільшується у 2 рази; для мм. Львова та Одеси - гранична вартість збільшується у 1,75 раза; для інших обласних центрів та міст - гранична вартість збільшується у 1,5 раза.
32. Так, згідно із пунктами 10 - 12 Порядку № 728 житлові комісії військових частин, військових комісаріатів та квартирно-експлуатаційних установ (організацій) письмово інформують військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання жилих приміщень у поточному році, про їх право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір.
Для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру житловій комісії подаються такі документи: рапорт військовослужбовця (заява особи, звільненої з військової служби в запас або у відставку, або члена сім`ї, зазначеної в абзацах четвертому і п`ятому пункту 2 цього Порядку) та нотаріально посвідчена згода членів його сім`ї на отримання компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення; довідка про склад сім`ї та реєстрацію місця проживання (перебування); копії паспорта військовослужбовця і повнолітніх членів сім`ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов; копія свідоцтва про шлюб (за наявності); копія свідоцтва про народження дитини (за наявності); копія облікової картки фізичної особи - платника податків (військовослужбовця та членів його сім`ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов); копія свідоцтва про право власності на житло за його наявності (військовослужбовця та членів його сім`ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов); довідка про отримання (неотримання) житла військовослужбовцем з колишнього місця перебування його на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов; документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне військовослужбовцю та членам його сім`ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, нерухоме майно; дозвіл органу опіки і піклування на отримання неповнолітнім членом сім`ї компенсації у випадках, визначених законодавством.
Житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.
Рішення житлової комісії затверджується відповідно командирами військових частин, військовими комісарами та начальниками житлово-експлуатаційних установ (організацій), після чого в порядку, визначеному Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, Адміністрацією Держприкордонслужби, СБУ, ДСНС, Службою зовнішньої розвідки, Національною гвардією, Управлінням державної охорони, ДКА, Адміністрацією Держспецзв`язку, списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, подаються на затвердження відповідно Міністрові оборони, Міністрові внутрішніх справ, Міністрові інфраструктури, Голові Держприкордонслужби, Голові ДСНС, Голові СБУ, Голові Служби зовнішньої розвідки, начальнику Управління державної охорони, командувачу Національної гвардії, Голові ДКА, Голові Держспецзв`язку.
33. Так, згідно із пунктом 4.10 розділу IV «Забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання» Інструкції №737 (чинної на час прийняття оскаржуваного рішення від 21.09.2018 №14) військовослужбовці (особи, звільнені з військової служби, та члени сімей військовослужбовців), які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, за їх бажанням мають право отримати грошову компенсацію за належне їм для отримання жиле приміщення один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
У разі отримання військовослужбовцем (особою, звільненою з військової служби, та членами сім`ї військовослужбовця) з державного житлового фонду жилого приміщення для постійного проживання, яке ним(и) не приватизоване, і його (їх) подальшого перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов та/або включені до списку осіб, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень, загальна площа житла, яка підлягає компенсації, зменшується на загальну площу житла, що перебуває у користуванні військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби, та членів сім`ї військовослужбовця).
34. 16.10.2018 набрала чинності Інструкції №380, яка визначає зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (далі - військовослужбовці), та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (далі - члени їх сімей), пунктом 2 Розділу VIII «Виплата грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення», якої визначено, що військовослужбовці та члени їх сімей, які перебувають на обліку, мають право отримати грошову компенсацію за належне їм для отримання житлове приміщення (далі - грошова компенсація). Визначення і надання розміру грошової компенсації здійснюються відповідно до Порядку № 728.
35. Пунктом 4 Інструкції 380 визначено, що житлові комісії військових частин (об`єднані житлові комісії) інформують листом з повідомленням військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання житлових приміщень, про їх право на отримання грошової компенсації, її орієнтовний розмір та перелік документів, необхідних для її отримання, або надають таке повідомлення особисто під підпис.
Військовослужбовці та члени їх сімей за бажанням можуть особисто звернутися до житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) про отримання грошової компенсації та отримати інформацію про орієнтовний розмір компенсації і перелік документів, необхідних для її отримання.
36. Для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру військовослужбовці та члени їх сімей подають до житлових комісій військових частин (об`єднаних житлових комісій) документи, визначені в Порядку визначення розміру і надання грошової компенсації.
Житлові комісії військових частин (об`єднані житлові комісії) розглядають надані документи протягом десяти робочих днів та приймають відповідне рішення про надання грошової компенсації.
Про прийняте рішення житлова комісія у п`ятиденний строк письмово інформує військовослужбовців та членів їх сімей.
Протокол засідання житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) затверджується наказом командира військової частини та з обліковою справою направляється до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району (пункт 5 Інструкції № 380).
37. Пунктами 6-9 Інструкції № 380 визначено, що на підставі отриманих документів у КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району розробляється список осіб, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення у військовій частині (далі - Список виплати грошової компенсації) (додаток 24), разом із розрахунком виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення (далі - Розрахунок) (додаток 25) окремо на кожного військовослужбовця. Список виплати грошової компенсації, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю.
За результатами розгляду Списків виплати грошової компенсації Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про: погодження виплати грошової компенсації; відмову в погодженні виплати грошової компенсації із зазначенням причини такої відмови.
Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом.
ГКЕУ на підставі рішення Комісії з контролю готує Списки виплати грошової компенсації в Збройних Силах України та після затвердження Міністром оборони України направляє їх до військових частин, військових комісаріатів та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району для оформлення документів на перерахування коштів військовослужбовцям на їх особистий рахунок у банківській установі.
38. При цьому, згідно із пунктом 11 розділу ІІ. «Організація роботи житлових комісій військових частин» Інструкції № 380 у разі непогодження рішення житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) Комісія з контролю повертає документи на доопрацювання із відповідним обґрунтуванням.
39. У справі, яка розглядається спірним є питання визначення розміру компенсації за належне для отримання житлове приміщення з урахуванням двокімнатної квартири, загальною площею 49, 85 кв. м, виділеної позивачу жовтні 1989 року, у складі сім`ї з 5 осіб у постійне користування, за рахунок житлових фондів Міністерства оборони України, в якій залишаються проживати колишні члени сім`ї, які вже є окремими сім`ями.
40. Так, у справі, яка розглядається суди встановили, що позивачу у складі сім`ї з 5 осіб було виділено двокімнатну квартиру загальною площею 49,85 кв. м, тому потреба позивача і його сім`ї у житлі зменшилась до 35,40 кв. м житлової площі.
41. Приймаючи у цій справі рішення суди попередніх інстанцій виходили із того, що відповідачі згідно з Порядком №728 та Інструкцій №737 (при прийнятті рішення від 21.09.2018 №14) та Інструкцією №380 (при прийнятті рішення від 28.11.2018 №350) правомірно дійшли висновку, що загальна площа житла, яка підлягає компенсації позивачу, зменшується на загальну площу житла, що перебуває у користуванні його та членів його сім`ї, тобто на 49,85 кв. м.
42. З урахуванням наведеного, колегія суддів, перевіривши рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах доводів і вимог касаційної скарги, погоджується із висновками судів попередніх інстанцій в частині відмови у задоволення позовних, оскільки в спірному випадку позивач фактично намагається отримати і житло, і компенсацію за належне для отримання житлове приміщення, чого законодавством не передбачено, а інші вимоги є похідними.
43. Оцінюючи наведені сторонами аргументи, Верховний Суд виходить з такого, що всі аргументи скаржника, наведені в касаційній скарзі, були ретельно перевірені та проаналізовані судами першої та апеляційної інстанцій, та їм була надана належна правова оцінка. Жодних нових аргументів, які б доводили порушення норм матеріального або процесуального права, у касаційній скарзі не зазначено.
44. Як зазначено у частині четвертій статті 328 КАС України, підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
45. Враховуючи наведене, Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судами попередніх інстанцій оскаржуваних судових рішень і погоджується з їх висновками у справі, якими доводи скаржника відхилено.
46. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 343 349 350 355 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.10.2021 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.05.2022 у справі №750/3665/20 з - залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
СуддіА.І. Рибачук Т.Г. Стрелець Л.В. Тацій