Історія справи
Ухвала КАС ВП від 19.12.2018 року у справі №159/2756/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 грудня 2018 року
Київ
справа № 159/2756/17
провадження № К/9901/22532/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області у складі судді Бойчука П.Ю. від 18 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Сапіги В.П., Кухтея Р.В., Обрізка І.М. від 30 жовтня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в якому просив:
- скасувати рішення Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 2 червня 2017 року № 8543/02-21-22 щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 дострокової пенсії за віком після досягнення 55 років згідно пункту 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити та виплачувати ОСОБА_2 дострокову пенсію за віком після досягнення ним 55 років згідно абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 24 травня 2017 року.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 18 вересня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Визнано протиправною відмову Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області у призначенні ОСОБА_2 дострокової пенсії за віком після досягнення ним 55 років згідно абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язано Ковельське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити ОСОБА_2 дострокову пенсію за віком після досягнення ним 55 років згідно абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 24 травня 2017 року.
3. Задовольняючи позовні вимоги суди виходили з того, що ОСОБА_2 має статус учасника бойових дій, прийнятий на облік як військовозобов'язаний Ковельським ОМВК, а тому має право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Ковельське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 18 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 24 травня 2017 року звернувся до відповідача із заявою про призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 55 років згідно абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ковельське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області відповідача листом від 2 червня 2017 року № 8543/02-21-22 позивача повідомлено про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком після досягнення 55 років згідно абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки ним не надано додаткових документів, які б підтверджували його право на вказаний вид пенсії, зокрема - які підтверджують участь у бойових діях.
6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що законодавством не передбачено права на дострокову пенсію за віком після досягнення 55 років для осіб, які брали участь в розміновуванні вибухонебезпечних предметів. Право на дострокову пенсію за віком після досягнення 55 років згідно абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мають особи, які брали участь у бойових діях. Наявність одного лише статусу учасника бойових дій не дає права на таку пенсію.
8. ОСОБА_2 відзиву на касаційну скаргу Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 18 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2017 року не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
9. У відповідності до абзацу 6 пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, інваліда війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого та сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
10. Згідно із пунктом 19 стаття 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
11. Пунктом 20 стаття 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасниками бойових дій визнаються особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
12. Відповідно до посвідчення серії АБ № 024158, виданого 29 грудня 2014 року Волинським обласним військовим комісаріатом, ОСОБА_2 є учасником бойових дій.
13. З витягу з протоколу № 11 від 29 грудня 2014 року засідання комісії Волинського обласним військовим комісаріатом з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасників бойових дій убачається, що ОСОБА_2 підтверджено статус учасника бойових дій за участь у розмінуванні полів та об'єктів народного господарства у Тернопільській області у складі групи розмінування в/ч 742220 в період з 1 листопада 1979 року по 20 листопада 1979 року.
14. Згідно довідки Ковельського об'єднаного міського військового комісаріату від 21 липня 2017 року № 265 ОСОБА_2 приймав участь у розміновуванні полів і об'єктів народного господарства у Тернопільській області у складі групи розмінування в/ч 742220 в період з 1 листопада 1979 року по 20 листопада 1979 року.
15. Аналіз Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» дає підстави для висновку про те, що правом на дострокове призначення пенсії за визначених умов, наділені не всі особи зі статусом учасника бойових дій, а тільки ті особи, які відносяться до числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункт 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункт 20 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
16. Враховуючи, що ОСОБА_2 хоч і має статус учасника бойових дій, але не відноситься до категорії осіб з числа учасників бойових дій, яким надано статус учасника бойових дій з підстав, визначених пунктами 19, 20 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а тому не належить до кола осіб, які, відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мають право на дострокове призначенні пенсії.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
17. Статтею 351 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
18. З огляду на викладене, враховуючи те, що суди першої та апеляційної інстанцій повно встановили фактичні обставини справи, але неправильно застосували норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, колегія суддів вважає, що рішення судів попередніх інстанцій слід скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області задовольнити.
Постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 18 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2017 року скасувати.
Ухвалити нову постанову.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
судді Я. О. Берназюк
М. І. Гриців