Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 24.01.2018 року у справі №826/14532/13 Ухвала КАС ВП від 24.01.2018 року у справі №826/14...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 24.01.2018 року у справі №826/14532/13

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 липня 2019 року

Київ

справа №826/14532/13

адміністративне провадження №К/9901/3514/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Хохуляка В.В., суддів: Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.10.2013 (суддя Гарник К.Ю.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.12.2013 (головуючий суддя Троян Н.М., судді: Костюк Л.О., Твердохліб В.А.) у справі за позовом Обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Стріла-3» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві про визнання неправомірними дій та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Обслуговуючий кооператив «ЖБК «Стріла-3» звернувся до суду з позовом до ДПІ у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві, у якому позивач просить суд:

визнати неправомірними дії ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві по виключенню Обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Стріла-3» з Реєстру неприбуткових установ та організацій;

скасувати рішення ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві від 09.07.2013 про виключення Обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Стріла-3» з Реєстру неприбуткових установ та організацій;

зобов`язати ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві прийняти рішення, яким включити Обслуговуючий кооператив «ЖБК «Стріла-3» в Реєстр неприбуткових установ та організацій.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.10.2013, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.12.2013, позов задоволено частково.

Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, у якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.10.2013 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.12.2013, прийняти у справі нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування вимог касаційної скарги відповідач посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права. Як зазначає відповідач, при розгляді статутних документів позивача податковий орган дійшов правильного висновку про виключення кооперативу з Реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки Наказом Мінфіну передбачено вичерпний перелік організаційно-правових форм підприємств, що можуть бути включені до Реєстру. Відповідач вважає, що включення до Реєстру підприємства з організаційно-правовою формою «обслуговуючий кооператив» не передбачається.

У свою чергу, позивачем подані заперечення на касаційну скаргу, де Обслуговуючий кооператив «ЖБК «Стріла-3» вказує, що зміна організаційно-правової форми кооперативом не може впливати на прибутковість організації. Позивач звертає увагу, що поняття організаційно-правової форми господарювання вживаються контролюючими органами та органами державної влади для класифікації юридичних осіб за певними ознаками і не впливають на поняття прибутковості організації. Позивач зазначає, що неприбутковими установами та організаціями є житлово-будівельні кооперативи та об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, згідно положень статті 157 Податкового кодексу України. Як наполягає позивач, перереєстрація житлово-будівельного кооперативу в обслуговуючий кооператив жодним чином не порушує приписи цієї статті.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.06.2014 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою податкового органу у справі №826/14532/13-а.

Ухвалою Верховного Суду від 12.07.2019 попередній розгляд справи призначено на 16.07.2019.

Касаційний розгляд справи здійснюється в попередньому судовому засіданні відповідно до статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Згідно з частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступні обставини. Житлово-будівельний кооператив «Стрела-3» зареєстровано 17.12.1996 та взято на облік ДПІ в Шевченківському районі м.Києва ГУ Міндоходів 19.12.1996.

13.09.1998 Житлово-будівельний кооператив «Стрела-3» податковим органом включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій України з присвоєнням Житлово-будівельному кооперативу «Стрела-3» ознаки неприбутковості 0015.

30.04.2013 державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві проведено державну реєстрацію змін до установчих документів, відповідно до яких позивач зареєстрований як Обслуговуючий кооператив «ЖБК «Стріла-3» з організаційно-правовою формою 320 - обслуговуючий кооператив, про що ним самостійно вказано в поданій до податкового органу реєстраційній заяві платника податку за встановленою Формою № 1-РН разом із статутними документами для внесення відповідачем до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

05.07.2013 позивача повідомлено про неможливість внесення Обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Стріла-3» до Реєстру неприбуткових організацій та установ та запропоновано внести зміни до статутних документів позивача, привівши їх у відповідність статті 157 Податкового кодексу України та надати нову заяву форми 1-РН.

09.07.2013 відповідачем прийнято рішення №8/1530, яким Обслуговуючий кооператив «ЖБК «Стріла-3» виключено з Реєстру неприбуткових організацій та установ на підставі статті 157 розділі ІІІ Податкового кодексу України.

Позивач, вважаючи дане рішення контролюючого органу протиправним, звернувся до суду з адміністративним позовом.

Суд першої інстанції, з позицією якого погодився апеляційний суд, задовольнив позов частково. Судом скасовано рішення ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві від 09.07.2013 №8/1530 про виключення Обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Стріла-3» з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Зобов`язано ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві прийняти рішення, яким включити Обслуговуючий кооператив «ЖБК «Стріла-3» в Реєстр неприбуткових установ та організацій.

Задовольняючи позов суди виходили з того, що Законом України «Про кооперацію», у відповідності з яким утворено Обслуговуючий кооператив «ЖБК «Стріла-3», передбачено створення лише 3 організаційно-правових форм кооперативів (обслуговуючий та споживчий - неприбуткові, виробничий - прибуткова форма), позивачем обрано організаційно-правову форму «обслуговуючий» кооператив. Суди вважали, що ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві можуть бути порушені права позивача при повторному зверненні з заявою до відповідача про включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій. У зв`язку з вищевикладеним суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов`язання ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві прийняти рішення, яким включити Обслуговуючий кооператив «ЖБК «Стріла-3» в Реєстр неприбуткових установ та організацій підлягають задоволенню.

Разом з тим, суд зауважив, що розгляд заяви про внесення організації та установи до Реєстру неприбуткових установ та організацій та прийняття відповідного рішення є дискреційним повноваженням податкового органу. Виходячи з приписів статті 157 Податкового кодексу України та Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій відповідач мав право на вирішення питання про виключення позивача із Реєстру неприбуткових організацій та установ. Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві по виключенню Обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Стріла-3» з Реєстру неприбуткових установ та організацій задоволенню не підлягають.

Верховний Суд, переглянувши рішення судів попередніх інстанцій в межах доводів та вимог касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.

Відповідно до підпункту 14.1.121. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України неприбуткові підприємства, установи та організації - підприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством.

Статтею 23 Закону України «Про кооперацію» передбачено, що виробничі кооперативи провадять господарську діяльність з метою одержання прибутку. Інші кооперативи надають послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку.

Як встановлено статтею 157 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (визначених у підпункті "є" пункту 157.1 цієї статті в частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій із Реєстру неприбуткових організацій та установ і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Кодексу та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. До порушень також належить використання звільнених від оподаткування коштів на цілі, не передбачені статутом, зокрема, для провадження господарської діяльності.

Положення статті 157 Податкового кодексу України застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених контролюючими органами в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які є:

а) органами державної влади України, органами місцевого самоврядування, Національною академією наук України та створеними ними установами або організаціями, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів;

б) благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для провадження благодійної діяльності; громадськими організаціями, створеними з метою надання реабілітаційних, фізкультурно-спортивних для інвалідів (дітей-інвалідів) та соціальних послуг, правової допомоги, провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, просвітньої, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів, спілками громадських організацій інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно із відповідним законом; науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III - IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави; заповідниками, музеями та музеями-заповідниками;

в) кредитними спілками, пенсійними фондами, створеними в порядку, визначеному відповідними законами;

г) іншими, ніж визначені в підпункті "б" цього пункту, юридичними особами, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів;

ґ) спілками, асоціаціями та іншими об`єднаннями юридичних осіб, створеними для представлення інтересів засновників (членів, учасників), що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників (членів, учасників) та не провадять господарську діяльність, за винятком отримання пасивних доходів;

д) релігійними організаціями, зареєстрованими в порядку, передбаченому законом;

е) житлово-будівельними кооперативами та об`єднаннями співвласників багатоквартирного будинку;

є) професійними спілками, їх об`єднаннями та організаціями профспілок, утвореними в порядку, визначеному законом;

ж) організаціями роботодавців та їх об`єднаннями, утвореними в порядку, визначеному законом;

з) садівничими та гаражними кооперативами або товариствами, створеними в порядку, визначеному законом.

Відповідно до пункту 157.12 статті 157 Податкового кодексу України з метою оподаткування центральний орган державної податкової служби веде реєстр всіх неприбуткових організацій та їх відокремлених підрозділів, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цього пункту. Право неприбуткової організації на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток виникає після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ органами державної податкової служби в порядку, встановленому законодавством. Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється в порядку, передбаченому відповідним законодавством.

У відповідності до Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 24.01.2013 за №37 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.02.2013 за №267/22799 (далі - Положення) виключення неприбуткової установи або організації з Реєстру відбувається на підставі рішення територіального органу ДПС нижчого рівня за формою згідно з додатком 2 до цього Положення у разі порушення неприбутковою установою або організацією норм Кодексу та інших законодавчих актів про неприбуткові організації, а також за власним рішенням неприбуткової установи або організації. У разі виключення установи або організації з Реєстру така установа або організація повертає оригінал рішення про внесення її до Реєстру до територіального органу ДПС нижчого рівня.

Пунктом 1 Розділу І Положення передбачено, що Реєстр неприбуткових установ та організацій - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові підприємства, установи та організації та їх відокремлені підрозділи (далі - неприбуткові установи та організації), визначені підпунктом 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу, доходи яких згідно із статтею 157 Податкового кодексу звільняються від сплати податку на прибуток.

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Положення включення неприбуткової установи та організації до Реєстру проводиться органом державної податкової служби за їх місцезнаходженням з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості згідно з пунктом 5 розділу I цього Положення.

Згідно пункту 2 розділу ІІ Положення для внесення до Реєстру неприбуткова установа або організація повинна подати до органу державної податкової служби за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копії установчих документів.

Пунктом 4 розділу ІІ Положення передбачено, що за результатами розгляду заяви, установчих документів органом державної податкової служби за місцезнаходженням неприбуткової установи та організації приймається рішення про:

внесення, повторне внесення неприбуткової установи або організації до Реєстру;

відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру;

присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості.

Як встановлено судами, Статут позивача затверджений загальними зборами членів Обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Стріла-3» від 17.04.2013, відповідно до пункту 1.3 якого кооператив утворений відповідно до Закону України «Про кооперацію» та Наказу Міністерства юстиції України від 05.03.2012 №368/5 «Про затвердження вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу», за своїм типом є обслуговуючим кооперативом і відповідно до норм чинного законодавства є неприбутковою організацією. З положень Статуту позивача не вбачається здійснення діяльності, яка має на меті одержання прибутку.

Судами враховано, що Обслуговуючий кооператив «ЖБК «Стріла-3» утворено у відповідності до положень Закону України «Про кооперацію», яким передбачено створення лише 3 організаційно-правових форм кооперативів (обслуговуючий та споживчий - неприбуткові, виробничий - прибуткова форма), позивачем обрано організаційно-правову форму «обслуговуючий» кооператив.

Зважаючи на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли правомірного висновку, що мають місце правові підстави для задоволення позовних вимог в частині скасування рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві від 09.07.2013 року №8/1530 про виключення Обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Стріла-3» з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

За правилами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судами вірно констатовано, що рішення відповідача про виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій є необґрунтованим, належним чином не вмотивованим: відповідач не вказав фактичних та правових підстав виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій; у спірному рішенні відсутні мотиви його прийняття.

Касаційний суд наголошує, що принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України є орієнтиром при реалізації повноважень владного суб`єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури. Критерій прийняття рішення, вчинення (невчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії, відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

У частині відмови в задоволенні позовних вимог рішення судів першої та апеляційної інстанцій особами, які беруть участь у справі, не оскаржуються, а тому відсутні підстави для надання правового аналізу відповідним доводам судів у рамках даного касаційного провадження.

Частиною першою-другою статті 77 КАС України унормовано, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно частини другої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

У межах вимог касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку, що судом першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі, не вбачається.

Пункт 1 частини першої статті 349 КАС України передбачає, що суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.

Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.10.2013 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.12.2013залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

-------------------

-------------------

-------------------

В.В. Хохуляк

Л.І. Бившева

Т.М. Шипуліна

Судді Верховного Суду

logo