Історія справи
Ухвала КАС ВП від 14.03.2018 року у справі №341/561/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 березня 2018 року
м. Київ
справа № 341/561/17
адміністративне провадження № К/9901/1503/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Анцупової Т. О.,
суддів: Кравчука В. М., Стародуба О. П.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу № 341/561/17
за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення
за касаційною скаргою Управління соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області на постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 26 липня 2017 року (суддя - Мула О. Д.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року (у складі суддів - Яворський І. О., Кухтей Р. В., Нос С. П.), установив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. У квітні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що стосується позбавлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначала, що ОСОБА_3 є членом сім'ї загиблого військовослужбовця і на підставі довідки Галицького управління соціального захисту населення від 09 вересня 2015 року № 1 має право на пільги як особа, на яку поширюється чинність Закону відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Проте рішенням Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановлення статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ОСОБА_2 незаконно позбавлено статусу члена сім'ї загиблого.
3. Постановою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 26 липня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року, позов задоволено; визнано протиправним і скасовано рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановлення статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , що стосується позбавлення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, статусу члена сім'ї загиблого (померлого).
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Управління соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області звернулося з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 26 липня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року, в позові відмовити.
5. Ухвалою Верховного Суду від 10 січня 2018 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та установлено десятиденний строк з моменту отримання вказаної ухвали для подачі відзиву на касаційну скаргу.
6. Відзив надійшов 25 січня 2018 року, в якому представник позивача просить касаційну скаргу залишити без задоволення, рішення судів без змін.
7. Ухвалою Верховного Суду від 12 березня 2018 справу призначено до касаційного розгляду в порядку письмового провадження.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
8. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 02 вересня 2014 року призваний по мобілізації Коломийським об'єднаним міським військовим комісаріатом Івано-Франківської області.
9. З 07 грудня 2014 року по 30 січня 2015 року приймав безпосередню участь в антитерористичній операції в районі проведення такої - с. Покровське, Артемівського району, Донецької області. Цей факт підтверджено довідкою військової частини польова пошта В 1073, яка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій.
10. ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_4 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 23 травня 2015 року.
11. Відповідно до копії лікарського свідоцтва про смерть № 203/15 від 15 травня 2015 року ОСОБА_4 помер на території військової частини В 1073.
12. Згідно копії свідоцтва про народження від 11 серпня 2008 року серіїІ-НОМЕР_2 ОСОБА_4 є батьком ОСОБА_2.
13. 18 серпня 2015 року ОСОБА_1 звернулася із заявою про надання статусу синові ОСОБА_2 члена сім'ї загиблого батька, до якої залучила: лікарське свідоцтво про смерть від 15 травня 2015 року № 203/15; свідоцтво про смерть ОСОБА_4; витяги з наказу командира в/ч польова пошта В1073; довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції; свідоцтво про народження ОСОБА_2; свідоцтво про розірвання шлюбу.
14. На підставі цих документів рішенням Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 28 серпня 2015 року ОСОБА_2 встановлено статус члена сім'ї загиблого (померлого).
15. 09 вересня 2015 року управлінням соціального захисту населення видано довідку № 1 на ім'я ОСОБА_2 про те, що він має право на пільги як особа на яку поширюється чинність Закону відповідно до п. 1 ст. 10 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», терміном дії до 2019 року.
16. Рішенням комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 20 січня 2017 року № 1 позбавлено ОСОБА_2 статусу члена сім'ї загиблого (померлого), згідно листа Івано-Франківського обласного військового комісаріату від 30 червня 2016 року № 10/5139.
17. Як вбачається з копії протоколу № 1 на засіданні комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 20 січня 2017 року вирішили відповідно до п. 6 Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740 позбавити ОСОБА_2 статусу особи, на яку поширюється чинність Закону.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
18. При розгляді справи суди попередніх інстанцій виходили з наступного.
19. Статтею 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено категорії осіб, на яких поширюється чинність цього Закону, а також встановлено, що до членів сім'ї загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать, зокрема, діти, які не мають (і не мали) своїх сімей.
20. Порядком надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740, визначено вичерпний перелік умов, на підставі яких орган праці та соціального захисту населення позбавляє статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
21. Відповідно до п. 6 Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» деяким категоріям осіб структурний підрозділ місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення позбавляє статусу особи, на яку поширюється чинність Закону, у разі: наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу; подання особою заяви про позбавлення її статусу особи, на яку поширюється чинність Закону. Рішення структурного підрозділу місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення може бути оскаржене в судовому порядку.
22. Судами встановлено відсутність будь-яких відомостей щодо наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення ОСОБА_4 умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу; подання особою заяви про позбавлення її статусу особи, на яку поширюється чинність Закону.
23. На підставі викладеного, суди попередніх інстанцій прийшли до висновку, що Управління соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області протиправно прийняло рішення про позбавлення ОСОБА_2 статусу члена сім'ї загиблого (померлого).
24. У касаційній скарзі скаржник зазначає, що:
- дія ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не розповсюджується на сина ОСОБА_2, тому що смерть батька не пов'язана з отриманням поранення, травми, каліцтвом, контузією та не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби або з проходженням військової служби.
- позивачкою не надано основного документу - постанови Центральної військово-лікарської комісії про пов'язання смерті з виконанням обов'язків військової служби, або з проходженням військової служби. Саме при наявності вказаної постанови управління соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації приймає рішення про подання повного пакету документів на розгляд Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статуту учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», видачу посвідчення, довідки.
V. ОЦІНКА СУДУ
25. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України, а також надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального чи порушення норм процесуального права у спірних правовідносинах виходить з наступного.
26. Відповідно до ст. 24 КАС України Верховний Суд переглядає судові рішення місцевих та апеляційних адміністративних судів у касаційному порядку як суд касаційної інстанції.
27. Як зазначено у ч. 4 ст. 328 КАС України, підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
28. Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.
29. До повноважень Верховного Суду не входить дослідження доказів, встановлення фактичних обставин справи або їх переоцінка, тобто об'єктом перегляду касаційним судом є виключно питання застосування права.
30. Оцінюючи доводи скаржника, Суд виходить з того, що всі його доводи, викладені в касаційній скарзі, збігаються з доводами, викладеними у запереченнях проти позову та апеляційній скарзі, досліджувалися судами з наданням їм належної правової оцінки. Жодних нових доводів, які б доводили порушення норм матеріального або процесуального права, у касаційній скарзі не зазначено.
31. Колегія суддів вважає обґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій щодо відсутності підстав для позбавлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) посилаючись на вичерпний перелік підстав позбавлення ОСОБА_2 статусу на підстав п. 6 Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» деяким категоріям осіб. У зв'язку з чим судами правомірно задоволенні позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що стосується позбавлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
32. Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судами рішення.
32. Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
33. Згідно ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
34. З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
Керуючись ст. 242, 328, 345, 350 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ :
Касаційну скаргу Управління соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області залишити без задоволення.
Постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 26 липня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий Т. О. Анцупова
Суддя В. М. Кравчук
Суддя О. П. Стародуб