Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 13.06.2018 року у справі №800/279/17 Ухвала КАС ВП від 13.06.2018 року у справі №800/27...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 13.06.2018 року у справі №800/279/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 червня 2018 року

Київ

справа №800/279/17

адміністративне провадження №А/9901/76/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача: Білоуса О.В., суддів: Желтобрюх І.Л., Стрелець Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Вищої кваліфікаційної комісії судів України, за участі третіх осіб: Громадської ради доброчесності, ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

8 липня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Вищого адміністративного суду України з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 19 травня 2017 року № 78/вс-17 про визнання кандидата ОСОБА_2 таким, що не підтвердив здатності здійснювати правосуддя у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду (далі - рішення № 78/вс-17).

На обґрунтування позову зазначив, що рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України № 78/вс-17 вважає незаконним та упередженим.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 21 липня 2017 року залишив зазначений позов без розгляду.

Суд виходив із того, що з позовом про оскарження рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України № 78/вс-17, щодо якого позивач був обізнаний з часу його прийняття, оскільки був присутнім на засідання, ОСОБА_2 звернувся лише 8 липня 2017 року, тобто після закінчення встановленого законом строку звернення до адміністративного суду. При цьому суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Не погоджуючись із зазначеною ухвалою, ОСОБА_2 звернувся до Верховного Суду України із заявою про її перегляд з підстави, передбаченої пунктом 4 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент звернення із заявою; далі - КАС України).

У заяві з наведенням відповідного обґрунтування йдеться про те, що суд неправильно встановив початок перебігу строку звернення до адміністративного суду.

Заявник просить скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду України від 21 липня 2017 року та передати справу на новий розгляд.

Відповідно до частини третьої статті 3 КАС України в редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (набрав чинності 15 грудня 2017 року) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Згідно з підпунктом 1 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України в адміністративних справах, які подані та розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку колегією у складі трьох або більшої непарної кількості суддів за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви розглядаються без повідомлення та виклику учасників справи, за винятком випадку, коли суд з огляду на обставини справи ухвалить рішення про інше.

Справу, згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12 січня 2018 року, передано для розгляду вказаної заяви колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Білоуса О.В. (суддя-доповідач), Желтобрюх І.Л., Стрелець Т.Г.

Колегія суддів Верховного Суду перевірила матеріали справи вважає, що заява ОСОБА_2 не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з частиною першою статті 99 КАС України (в редакції, чинній на момент звернення із позовом) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За змістом частини третьої статті 99 КАС України (в редакції, чинній на момент звернення із позовом) для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Статтею 100 КАС України (в редакції, чинній на момент звернення із позовом) передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Колегія суддів, погоджуючись з висновками Вищого адміністративного суду України, який не знайшов підстав для поновлення пропущеного позивачем строку звернення до адміністративного суду та вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до частини першої статті 6 КАС України (в редакції, чинній на момент звернення із позовом), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Проте, реалізувати зазначене право така особа має у визначені статтею 99 КАС України (в редакції, чинній на момент звернення із позовом) строки, які встановлені з метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.

19 травня 2017 року Вищою кваліфікаційною комісією суддів України проведено співбесіду та, за результатами дослідження досьє кандидата ОСОБА_2 на зайняття вакантної посади судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, прийнято рішення №78/вс-17.

Отже, ОСОБА_2 був обізнаний з рішенням № 78/вс-17 з моменту його оголошення на засіданні Вищою кваліфікаційною комісією суддів України за його участі.

У своєму позові ОСОБА_2 зазначає, що оскаржуване рішення № 78/вс-17 надіслане йому 9 червня 2017 року, а отримане ним - 17 червня, а тому строк звернення до суду не пропущено.

Обставини, на які позивач посилався як на підставу своєчасного звернення до суду, Вищий адміністративний суд України перевірив і обґрунтовано не погодився з доводами на їх підтвердження, оскільки вони не змінюють початок перебігу строку звернення до суду з адміністративним позовом, передбаченим частиною третьою статті 99 КАС України

Колегія суддів вважає, що Вищий адміністративний суд України у справі, що розглядається, постановив законне і обґрунтоване судове рішення, а тому у задоволенні заяви ОСОБА_2 слід відмовити.

Враховуючи викладене та керуючись підпунктом 1 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення», статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_2 відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач О.В.Білоус

Судді І.Л.Желтобрюх

Т.Г.Стрелець

logo