Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 13.03.2018 року у справі №806/980/17 Ухвала КАС ВП від 13.03.2018 року у справі №806/98...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 13.03.2018 року у справі №806/980/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 березня 2018 року

Київ

справа №806/980/17

адміністративне провадження №К/9901/2478/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого Гриціва М.І.,

суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В., -

розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС) на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 21 червня 2017 року (суддя Токарєва М.С.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року (судді Капустинський М.М., Моніч Б.С., Охрімчук І.Г.) в адміністративній справі № 806/980/17 за позовом ОСОБА_1 до МВС, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - ГУ ПФУ), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

У березні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії МВС щодо:

- не надання інформації ГУ ПФУ про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії;

- зобов'язати МВС відповідно до положень Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон № 900-VIII), статей 51, 63 Закону України від

09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова № 988), надіслати до ГУ ПФУ інформацію про наявність підстав для перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року.

Суди встановили, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, який отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-XII.

16 січня 2017 року позивач звернувся до МВС із заявою, в якій просив направити до ГУ ПФУ інформацію про зміни у грошовому утриманні за останньою посадою, з якої він звільнився на пенсію, коли проходив службу в органах внутрішніх справ.

Листом від 02 лютого 2017 року № 22/6-А-126 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС за дорученням МВС повідомив про те, що наказ МВС "Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), що мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських" направлено до Міністерства соціальної політики України та спільних представницьких органів репрезентованих всеукраїнських об'єднань профспілок та сторони роботодавців на національному рівні на погодження.

11 січня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-XII, постанови № 988 та постанови Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268».

Листом від 26 січня 2017 року № 106/А-11 ГУ ПФУ повідомило про те, що підстав для здійснення перерахунку його пенсії немає, оскільки не надходило інформації про підстави проведення перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з такими діями МВС позивач звернувся до суду.

Житомирський окружний адміністративний суд постановою від 21 червня 2017 року позов задовольнив частково. Визнав протиправною бездіяльність МВС щодо ненадання інформації до Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовив.

Житомирський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 07 листопада 2017 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.

МВС не погодилося із рішенням суду першої та апеляційної інстанцій і подало касаційну скаргу про їх скасування та постановлення нового рішення про відмову у задоволенні позову. Вважає, що на час вирішення справи в суді права позивача не потребували захисту, оскільки листом від 03 лютого 2017 року № 1461/05/22-2017 МВС повідомило Пенсійний фонд України про зміни у грошовому забезпеченні співробітників МВС для проведення перерахунку пенсії. Крім того, нормативними актами не передбачено надсилати інформацію щодо кожного пенсіонера.

Колегія суддів переглянула судові рішення судів попередніх інстанцій у межах касаційної скарги, з'ясувала повноту фактичних обставин, встановлених судами, та правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшла висновку про таке.

Суди у цій справі встановили, що 11 січня 2017 року ОСОБА_1 звертався до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок йому пенсії відповідно до вимог законодавства, проте 26 січня 2017 року ГУ ПФУ відмовив йому у цьому із посиланням на відсутність інформації про підстави проведення перерахунку пенсії, яку мають надавати уповноважені структурні підрозділи, зокрема й МВС.

У зв'язку із цим 29 березня 2017 року ОСОБА_1 оскаржив протиправну бездіяльність МВС до суду.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно із пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 900-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.

Законом № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Сказане не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є підставою для перерахунку пенсії позивачу (колишньому працівнику міліції) на підставі постанови № 988.

Право позивача на перерахунок пенсії відповідно до вказаної постанови Уряду МВС не заперечується.

Отже, суди попередніх інстанцій правильно виходили з того, що з часу виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі постанови № 988 (01 січня 2016 року) до часу надання Пенсійному фонду України інформації про проведення перерахунку пенсій (03 лютого 2017 року), МВС допустило протиправну бездіяльність.

Враховуючи наведене, суди дійшли висновку про обґрунтованість позовних вимог у цій частині.

Доводи касаційної скарги не містять належних та обґрунтованих міркувань, які б спростовували наведені висновкисуду першої та апеляційної інстанцій.

У ній також не наведено інших міркувань, які б не були предметом перевірки судів та щодо яких не наведено мотивів відхилення наведеного аргументу.

Суд визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень, внаслідок чого касаційну скаргу позивача слід залишити без задоволення, а рішення суду першої та апеляційної інстанцій без змін.

Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -

постановив:

Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 21 червня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий М.І. Гриців

Судді : Я.О. Берназюк

Н.В. Коваленко

logo