Історія справи
Ухвала КАС ВП від 02.03.2018 року у справі №813/5206/14

ПОСТАНОВАІменем України11 вересня 2019 рокуКиївсправа №813/5206/14провадження №К/9901/29902/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:головуючого - Смоковича М. І.,суддів: Бевзенка В. М., Данилевич Н. А.,
розглянув у письмовому провадженні в касаційній інстанції адміністративну справуза позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести нарахування та виплату грошової допомоги у зв'язку з виходом на пенсію, провадження в якій відкритоза касаційною скаргою Прокуратури Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду, прийняту 21 березня 2017 року у складі головуючого судді - Сакалоша В. М., та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду, постановлену 04 липня 2017 року у складі колегії суддів: головуючого судді - Хобор Р. Б., суддів: Попка Я. С., Сеника Р. П.,І. Суть спору1. У липні 2014 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Прокуратури Львівської області (далі - відповідач), в якому просив:
1.1. визнати незаконними дії Прокуратури Львівської області щодо відмови у виплаті грошової допомоги у зв'язку із виходом на пенсію.1.2. зобов'язати Прокуратуру Львівської області виплатити грошову допомогу у зв'язку із виходом на пенсію.2. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 1987 року проходив службу в органах прокуратури України на прокурорсько-слідчих посадах. 28 квітня 2014 року його звільнено у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.3.21 травня 2014 року позивач звернувся до відповідача із рапортом про виплату йому грошової допомоги у розмірі місячного заробітку, з якого обчислена пенсія, за кожен повний рік роботи на посаді прокурора, вважаючи, що на момент його звільнення така допомога передбачалася положеннями частини
16 статті
50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (далі - ~law5~).4. Відповідач позов не визнав. У запереченні проти позову послався на правомірність відмови у виплаті позивачу вказаної грошової допомоги, оскільки на момент його звільнення за вислугою років ~law6~ було виключено, а тому, на думку відповідача, законні підстави для нарахування та виплати грошової допомоги в розмірі місячного заробітку, з якого обчислена пенсія, за кожен рік роботи, відсутні.
ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи5. З 1987 року позивач проходив службу в органах прокуратури України на прокурорсько-слідчих посадах. 28 квітня 2014 року позивача звільнено з посади прокурора у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років, що підтверджується наказом прокурора Львівської області № 475-к від 28 квітня 2014 року.6. Відповідно до рапорту від 21 травня 2014 року позивач звернувся до відповідача з проханням виплатити йому грошову допомогу у зв'язку із виходом на пенсію в розмірі місячного заробітку, з якого обчислена пенсія, за кожний повний рік роботи прокурором.7. Відповідач листом № 18/874 від 23 червня 2014 року відмовив позивачу у виплаті грошової допомоги. Відмова вмотивована відсутністю законних підстав для виплати такої допомоги, оскільки з 1 квітня 2014 року частина
16 статті
50-1 Закону України "Про прокуратуру" відповідно до абзацу третього підпункту третього пункту третього розділу ІІ Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 11-66-VII від 27 березня 2014 року втратила чинність.8. Не погодившись з відмовою Прокуратури Львівської області у виплаті грошової допомоги в зв'язку із виходом на пенсію в розмірі місячного заробітку, з якого обчислена пенсія, за кожний повний рік роботи прокурором, ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення9. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2017 року, адміністративний позов задоволено повністю:9.1. Визнано неправомірними дії Прокуратури Львівської області щодо надання письмової відмови №18/874 від 23.06.2014 року у виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги у зв'язку із виходом на пенсію за вислугу років у розмірі місячного заробітку, з якого обчислена пенсія, за кожний повний рік роботи прокурором.9.2. Зобов'язано Прокуратуру Львівської області виплатити ОСОБА_1. грошову допомогу у зв'язку із виходом на пенсію за вислугу років в розмірі місячного заробітку, з якого обчислена пенсія, за кожний повний рік роботи прокурором.10. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, позицію якого підтримав апеляційний суд, виходив із недотримання відповідачем вимог ~law8~ щодо виплати вказаної грошової допомоги, та зазначав про те, що на момент його звільнення вказана норма закону була чинною, а зміни щодо виключення ~law9~ відповідно до абзацу першого пункту другого Прикінцевих положень
Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" набрали чинності з 1 травня 2014 року, тобто до моменту призначення пенсії за вислугою років.
IV. Касаційне оскарження11. У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить їх рішення скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.12. В мотивування касаційної скарги посилається на положення
Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" - ~law12~.Зазначає, що абзацом другим підпункту
3 пункту
3 розділу
2 Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зі ~law14~ виключено частину шістнадцяту.13. Вказує, що згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень
Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни, передбачені розділами II і III, набирають чинності з 01 квітня 2014 року (крім, зокрема, абзацу другого підпункту 3 пункту 3 розділу ІІ, який набирає чинності з 01 травня 2014 року).
14. Крім того, відповідач звертає увагу на те, що відповідно до засвідченої належним чином паперової копії еталонного тексту ~law16~ у редакції, що діяла станом на 01 квітня 2014 року, ~law17~, розміщеного на офіційному веб-сайті Верховної Ради України. Натомість, ~law18~ у редакції, чинній станом на 01 квітня 2014 року, змін не зазнали. Відповідні зміни до зазначених частин ~law19~ набрали чинності з 01 травня 2014 року.V. Релевантні джерела права й акти їх застосування15. Згідно з частиною
2 статті
19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.16. Положеннями ~law20~ встановлено, що прокурорам і слідчим у разі виходу на пенсію за вислугою років чи по інвалідності виплачується грошова допомога у розмірі місячного заробітку, з якого обчислена пенсія, за кожен повний рік роботи прокурором, слідчим прокуратури чи на посадах у науково-навчальних закладах прокуратури.17.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесено зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема, відповідно до
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" в Законі України "
Про прокуратуру":
у статті 50-1:у частинах другій і п'ятій цифри "80" замінити цифрами "70";частину шістнадцяту виключити.18. Пунктом 2 Прикінцевих положень
Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" визначено, що зміни, передбачені розділами II і III, набирають чинності з 1 квітня 2014 року, крім, зокрема, абзацу другого підпункту 3 пункту 3 розділу ІІ, який набирає чинності з 01 травня 2014 року.19. Таким чином, абзацом першим підпункту
3 пункту
3 розділу
2 Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" є слова і цифри "у статті 50-1", абзацом другим - "у частинах другій і п'ятій цифри "80" замінити цифрами "70", абзацом третім - слова "частину шістнадцяту виключити".
20. Отже, положення
Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" в частині внесення змін до ~law26~ стосовно виключення частини шістнадцятої у статті 50-1, набрали законної сили саме 01 квітня 2014 року, а не з 01 травня 2014 року, як помилково зазначають суди попередніх інстанцій.21. Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 05 липня 2017 року у справі № 21-2810а16.22. Відповідно до пункту 1 Порядку ведення Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів та користування ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2001 року № 376, з метою забезпечення додержання єдиних принципів ідентифікації нормативно-правових актів та ведення їх державного обліку в межах інформаційного простору України, створення фонду та підтримання в контрольному стані нормативно-правових актів, надання інформації про них, забезпечення в межах, визначених законодавством, доступності, гласності та відкритості правової інформації для користувачів створено Єдиний державний реєстр нормативно-правових актів (далі - Реєстр).23. Копія еталонного тексту Реєстру - копія тексту нормативно-правового акта у формі комп'ютерного файла, який ідентичний відповідному еталонному тексту та зберігає всі спеціальні ознаки, що забезпечують його цілісність (пункт 2 вказаного Порядку).24. Із засвідченої належним чином паперової копії еталонного тексту ~law27~ у редакції, чинній станом на 01 квітня 2014 року, вбачається, що частину шістнадцяту цієї статті, якою було встановлено, що прокурорам і слідчим у разі виходу на пенсію за вислугою років чи по інвалідності виплачується грошова допомога у розмірі місячного заробітку, з якого обчислена пенсія, за кожен повний рік роботи прокурором, слідчим прокуратури чи на посадах у науково-навчальних закладах прокуратури, виключено.
25. Також виключено станом на 01 квітня 2014 року ~law28~, який розміщено на офіційному веб-сайті Верховної Ради України.VI. Позиція Верховного Суду26. Аналізуючи положення ~law29~ у редакції, чинній станом на 01 квітня 2014 року, підпункту третього пункту третього розділу ІІ, пункту 2 Прикінцевих положень
Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", Верховний Суд дійшов висновку про правомірність відмови Прокуратури Львівської області щодо виплати ОСОБА_1 грошової допомоги у зв'язку із виходом на пенсію за вислугу років в розмірі місячного заробітку, з якого обчислена пенсія, за кожний повний рік роботи прокурором.27. Як вбачається з матеріалів справи, 28 квітня 2014 року позивача звільнено з посади прокурора відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні прокуратури Львівської області за власним бажанням (стаття
38 Кодексу законів про працю України), відповідно до статті
50-1 Закону України "Про прокуратуру" у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років з 28 квітня 2014 року.28. За такого правового врегулювання та обставин справи, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність неправомірності в діях Прокуратури Львівської області щодо відмови у виплаті позивачу грошової допомоги у зв'язку із виходом на пенсію за вислугу років у розмірі місячного заробітку, з якого обчислена пенсія, за кожний повний рік роботи прокурором, оскільки на момент звільнення останнього із займаної посади, положення ~law32~, якими встановлено право прокурорів у разі виходу на пенсію за вислугою років на отримання грошової допомоги у розмірі місячного заробітку, з якого обчислена пенсія, за кожен повний рік роботи прокурором, слідчим прокуратури чи на посадах у науково-навчальних закладах прокуратури, втратили чинність.
VІI. Висновки29. За таких обставин Верховний Суд констатує, що оскаржувані судові рішення ґрунтуються на неправильному застосуванні норм матеріального права, а тому ці рішення слід скасувати в порядку частини
1 статті
351 КАС України й ухвалити у справі нове рішення про відмову в позові.Керуючись статтями
3,
341,
345,
349,
351,
355,
356,
359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Судпостановив:1. Касаційну скаргу Прокуратури Львівської області - задовольнити.
2. Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду, постановлену 04 липня 2017 року - скасувати.3. Ухвалити у справі № 813/5206/14 нове рішення.4. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Прокуратури Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести нарахування та виплату грошової допомоги у зв'язку з виходом на пенсію відмовити повністю.Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.Головуючий М. І. Смокович
Судді В. М. БевзенкоН. А. Данилевич