Історія справи
Ухвала КАС ВП від 03.04.2018 року у справі №808/4131/16

ПОСТАНОВАІменем України10 грудня 2019 рокуКиївсправа №808/4131/16адміністративне провадження №К/9901/31790/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Олендера І. Я.,суддів: Гончарової І. А., Ханової Р. Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Кредитної спілки "Актив" на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від24.02.2017 (суддя Стрельнікова Н. В. ) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2017 (судді: Гімон М. М. (головуючий), Чумак С. Ю., Юрко І. В. ) у справі № 808/4131/16 за позовом Кредитної спілки "Актив" до Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,УСТАНОВИЛ:ІСТОРІЯ СПРАВИКороткий зміст позовних вимог1. Кредитна спілка "Актив" (далі - позивач, КС "Актив") звернулась до суду з позовом до Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач, контролюючий орган) про визнання протиправною бездіяльності відповідача по не внесенню інформації про включення неприбуткової організації КС "Актив" до Реєстру неприбуткових установ та організацій згідно з Рішенням №004 від 21.09.2016, прийнятого Енергодарською ОДПІ у Запорізькій області; зобов'язання відповідача здійснити дії по внесенню інформації про включення неприбуткової організації КС "Актив" до Реєстру неприбуткових установ та організацій згідно з Рішенням №004 від 21.09.2016 прийнятого відповідачем; зобов'язання відповідача утриматися від здійснення дій щодо виключення КС "Актив" з Реєстру неприбуткових установ та організацій, у зв'язку з відсутністю інформації про включення неприбуткової організації КС "Актив" до Реєстру неприбуткових установ та організацій згідно з Рішенням №004 від 21.09.2016 прийнятого відповідачем.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Рішенням № 004 від 21.09.2016 КС "Актив" була присвоєна ознака неприбутковості, проте відповідачем не було вчинено дії щодо внесення КС "Актив" до Реєстру неприбуткових установ та організацій одночасно з прийняттям даного рішення. Також зазначає, що КС "Актив" вчинило всі дії необхідні для включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а тому відповідач зобов'язаний вчинити дії щодо внесення його до Реєстру.Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій3. Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24.02.2017 та ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2017 в задоволенні позову відмовлено.4. Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходили з того, що відповідач намагався вчинити дії щодо включення КС "Актив" до Реєстру, але з технічних причин це виявилося неможливим, тому суди дійшли висновку що в діях відповідача відсутня протиправна бездіяльність щодо не внесення інформації про включення неприбуткової організації КС "Актив" до Реєстру неприбуткових установ та організацій згідно з Рішенням №004 від 21.09.2016.Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24.02.2017 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2017 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Кредитної спілки "Актив" в повному обсязі.6. Касаційний розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, відповідно до статті
345 Кодексу адміністративного судочинства України.СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ7. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 26.07.2016 Енергодарською ОДПІ листом №6030/10/08-23-12-008 повідомлено КС "Актив", про набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 року №440 "Про затвердження Порядку ведення реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру", у зв'язку з чим податковий орган просив в місячний термін з дня отримання даного листа надати відповідь щодо відповідності статусу "неприбутковості" та завірені копії установчих документів.Даним Листом також було попереджено, що неприбуткові організації, які діяли до 1 січня 2017 року і не привели свої установчі документи у відповідність з вимогами, встановленими п.
133.4 ПКУ та не подали копії таких документів фіскальному органу, виключаються після 1 січня 2017 року з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Листом №552 від 25.08.2016 року позивачем повідомлено Енергодарську ОДПІ, що КС "Актив" є неприбутковою організацією і відповідає вимогам встановленим п.
133.4 Податкового кодексу України, та надано необхідні документи.Рішенням Енергодарської ОДПІ №90 від 07.03.2003 року КС "Актив" на підставі ст.
157 розділу
3 Податкового кодексу України присвоєно ознаку неприбутковості "10 - Кредитні спілки".Згідно довідки від 07.02.2017 року КС "Актив" перебуває в Реєстрі неприбуткових установ та організацій, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від24.01.2013 № 37.Рішенням Енергодарської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області №004 від 21.09.2016 року КС "Актив" присвоєна ознака неприбутковості "0038" та зазначена дата (21.09.2016) включення неприбуткової організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
КС "Актив" не була включена до новоутвореного Реєстру з технічних причин, які виникли при адмініструванні вказаного реєстру.Так, Енергодарською ОДПІ направлено листа до Головного управління ДФС в Запорізькій області №7999/8/08-23-12-007 від 26.10.2016, в якому поставлено проблемне питання відносно КС "Актив", а саме: при формуванні рішення по неприбутковій установі Кредитна спілка "Актив", код 26338914, де при обробленні документу в податковому блоці відображено інформацію про те, що рішення про включення до реєстру не може бути прийнято з причини "особа не включена до ЄДР, або установа, організація не є юридичною особою". В обліку платників відображається дата останньої реєстрації Кредитної спілки "Актив" в ЄДР20.02.2003 №1017. Орган державної реєстрації:4526934 - Виконавчий комітет Енергодарської міської ради. Додано 2 додатки скріншотів з податкового блоку про занесення даних до інвентаризаційної картки та про неможливість обробити документ при формуванні рішення.ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ8. У доводах касаційної скарги позивач цитує норми матеріального та процесуального права. Зазначає, що суди попередніх інстанцій дійшли безпідставного висновку про відсутність у відповідача правових підстав включення КС "Актив" до Реєстру неприбуткових установ і організацій, хоча контролюючим органом зазначене рішення прийнято та правомірність його не є предметом спору у справі. Також позивач не погоджується з висновком судів попередніх інстанцій що Реєстр неприбуткових установ і організацій, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 №37, діє до 01.07.2017 тому відсутні підстави стверджувати про порушення прав позивача станом на дату звернення з відповідним позовом.9. Відповідач надав заперечення на касаційну скаргу відповідача, в якому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої та апеляційної інстанції без змін з посиланням на необґрунтованість такої скарги.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ10.
Податковий кодекс України: (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).10.1 Підпункт "в" пункт 157.1 статті 157 (у редакції до 01.01.2015)Ця стаття застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених контролюючими органами в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які є: кредитними спілками, пенсійними фондами, створеними в порядку, визначеному відповідними законами;10.2 Пункт 157.4 статті 157 (у редакції до 01.01.2015)
Від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті "в" пункту 157.1 цієї статті, отримані у вигляді: коштів, які надходять до кредитних спілок або пенсійних фондів у вигляді внесків на недержавне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законом; доходів від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів) недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок, за пенсійними вкладами (внесками), рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до закону з цих питань; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або в межах технічної чи благодійної, у тому числі гуманітарної, допомоги, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.10.3 Підпункт 133.4.1 пункту 133.4 статті 133Неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом133.4.2 цього пункту; установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків; внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.10.4 Частина перша підпункту 133.4.2 пункту 133.4 статті 133
Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.10.5 Підпункт 133.4.6 пункту 133.4 статі 133До неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені: бюджетні установи; громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди; спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб; житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства); об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків; професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання; сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.10.6 Частина перша пункту 35 Підрозділу 4 Розділу ХХНеприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що не відповідають вимогам
Податкового кодексу України, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами
Податкового кодексу України та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.
11.
Закон України "Про кредитні спілки" (уредакції на час виникнення спірних правовідносин):11.1 Кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.11.2 Частина перша статті 7Кредитна спілка діє на основі статуту, що не суперечить законодавству України.11.3 Частина перша - третя статті 8
Надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Уповноважений орган) відповідно до вимог
Закон України "Про кредитні спілки" та нормативно-правових актів Уповноваженого органу. Надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється шляхом внесення відповідного запису до державного реєстру фінансових установ (далі - Державний реєстр). Уповноважений орган видає кредитній спілці свідоцтво про реєстрацію фінансової установи за формою, встановленою Уповноваженим органом.11.4 Частина третя статті 21Нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески.12.
Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин):12.1 Пункт 1 частини першої статті 1
Фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених
Митним кодексом України.13. Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру затверджений Постановою КМУ від 13.07.2016 №440 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин)613.1 Пункт 1Реєстр неприбуткових установ та організацій (далі - Реєстр) є автоматизованою системою збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові підприємства, установи та організації (далі - неприбуткова організація) відповідно до пункту
133.4 статті
133 Податкового кодексу України.13.2 Пункт 7
Контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру в разі, коли організація відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи неприбуткової організації містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб; установчі документи неприбуткової організації передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету в разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення).Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків; установчі документи неприбуткової організації передбачають, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.13.3 Пункт 8За результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом приймається рішення про: включення, повторне включення, відмову у включенні неприбуткової організації до Реєстру; виключення неприбуткової організації з Реєстру; зміну ознаки неприбутковості.Контролюючий орган відмовляє неприбутковій організації у включенні до Реєстру в разі: подання неприбутковою організацією неповного пакета документів, визначених пунктом 6 цього Порядку; невідповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 7 цього Порядку. Відповідне рішення за формою згідно з додатком 2 готується у двох примірниках, один з яких надається неприбутковій організації, а другий залишається в контролюючому органі. Після отримання рішення про відмову у включенні до Реєстру неприбуткова організація може усунути недоліки та повторно подати документи до контролюючого органу відповідно до пункту 6 цього Порядку, не змінюючи при цьому положення установчих документів, до яких контролюючим органом не висловлено зауважень. Повторно надіслана реєстраційна заява розглядається в строки, зазначені в абзаці першому цього пункту.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ12. За змістом пунктів 34 та 35 розділу ХХ ("Перехідні положення")
ПК України установлено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - новий Реєстр неприбуткових установ та організацій) діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України №37 від 24 січня 2013 року.Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 січня 2017 року (згідно зі змінами, внесеними Законом №1797, цей строк продовжено до 01 липня 2017 року).Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що відповідають вимогам
Податкового кодексу України, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що не відповідають вимогам
Податкового кодексу України, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 січня 2017 року (згідно зі змінами, внесеними Законом №1797, цей строк продовжено до 01 липня 2017 року) привести свої установчі документи у відповідність із нормами
Податкового кодексу України та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами
Податкового кодексу України, після 1 січня 2017 року (згідно зі змінами, внесеними Законом №1797, цей строк продовжено до 01 липня 2017 року) виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року №440 (далі - Порядок), а вимоги, на відповідність яким контролюючий орган перевіряє організації при включенні їх до Реєстру, визначені пунктом 7 Порядку й повністю узгоджуються з вимогами, визначеними підпунктом
133.4.1. пункту
133.4 статті
133 ПК України.13. Колегія суддів критично ставиться до твердження судів попередніх інстанцій про відсутність порушеного права позивача, оскільки на час звернення до суду, а саме 30.12.2016 чинною була редакція п.
35 Підрозділу
4 Розділу
20 Податкового кодексу України відповідно до якої неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами п.
35 Підрозділу
4 Розділу
20 Податкового кодексу України, після 1 січня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.14. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач подав заяву платника податку форми 1-РН та необхідні документи передбачені законодавством для включення до Реєстру. Рішенням Енергодарської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області від 21.09.2016 №004 КС "Актив" присвоєна ознака неприбутковості "0038" та зазначена дата (21.09.2016) включення неприбуткової організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій.15. Колегія суддів погоджується з правовим висновком судів першої та апеляційної інстанції, що кредитна спілка не відповідає ознакам неприбутковості закріпленим у пп.
133.4.1 п.
133.4 ст.
133 ПК України, однак чинність Рішення Енергодарської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області від 21.09.2016 №004 свідчить про відсутність законних підстав для не включення КС "Акив" до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
16. Згідно з пунктом 3.1 рішення Конституційного Суду України від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010 одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення вказаних обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.Безпідставне та протиправне відтермінування суб'єктом владних повноважень прийнятого ним же рішення про включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій є прихованою формою відмови у виконанні покладених на відповідача обов'язків та прямо суперечить принципу правової визначеності.17. Частиною
2 статті
77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.Із системного аналізу наведених правових норм вбачається, що обов'язок доказування правомірності своїх дій та рішень в адміністративних справах покладається на суб'єкта владних повноважень, який подає до суду докази на обґрунтування правомірності своїх рішень, дій або бездіяльності, але ці докази були наявні та враховувались на момент прийняття оскаржуваного рішення, вчинення дії або бездіяльності.
18. Колегія суддів критично ставиться до твердження судів попередніх інстанцій про те що відповідач намагався вчинити відповідні дії по внесенню інформації до Реєстру, але з технічних причин це виявилося неможливим.19. Суд касаційної інстанції звертає увагу на те, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи, або нездійснення суб'єктом владних повноважень дій, які випливають із його повноважень на виконання вимог чинного законодавства та впливають на права, свободи та інтереси фізичної/юридичної особи. Бездіяльність суб'єкта владних повноважень, яка не впливає на реалізацію прав, свобод та інтересів фізичної особи не породжує для такої фізичної особи жодних правових наслідків.Отже, у випадку протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень, належним способом захисту порушеного права фізичної особи є зобов'язання такого суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.20. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Рішення від 21.09.2016 №004 прийняте Енергодарською ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області не скасовано.21. Статтею
13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Стаття 13 Конвенції, крім іншого визначає те, що засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі
"Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).Отже, "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.22. Констатація порушення прав особи внаслідок бездіяльності суб'єкта владних повноважень без зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, не призводить до захисту порушених прав, оскільки не передбачає способу чи механізму їх відновлення, що суперечить меті адміністративного судочинства, а саме ефективному захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції23. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (частина
1 ст.
341 Кодексу адміністративного судочинства України).
24. У ході розгляду справи суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкового висновку про відсутність протиправної бездіяльності відповідача за обставин, що контролюючий орган намагався вчинити дії щодо включення КС "Актив" до Реєстру, але з технічних причин це виявилося неможливим.25. Разом з тим стосовно позовних вимог в частині зобов'язання відповідача утриматись від здійснення дій щодо виключення КС "Актив" з Реєстру неприбуткових установ та організацій, у зв'язку з відсутністю інформації про включення неприбуткової організації КС "Актив" до Реєстру неприбуткових установ та організацій згідно з Рішенням №004 від 21.09.2016 прийнятого відповідачем колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.Відповідно до статті
245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій.Враховуючи наведені положення колегія суддів зазначає, що у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов'язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право.Резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.
Враховуючи те, що судовому захисту підлягає тільки порушене на момент звернення до суду право позивача, яке в даній справі відновлюється шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, відтак колегія суддів вважає неможливим зобов'язати Енергодарську ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області утриматись у майбутньому від дій, вчинення яких можливо лише припустити.Висновки за результатами розгляду касаційної скарги26. Судами першої та апеляційної інстанцій правильно та в повній мірі встановлено фактичні обставини справи.27. З урахуванням встановлених в цій справі обставин та правового регулювання спірних правовідносин колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог Кредитної спілки "Актив".28. Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судами фактичних обставин справи, правильність застосування ними норм матеріального права та дотримання норм процесуального права, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, враховуючи норми
Податкового кодексу України, приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваних судових рішень, суди першої та апеляційної інстанцій допустили неправильне застосування норм матеріального права (неправильне тлумачення), що призвело до безпідставної відмови позивачу у задоволенні позовних вимог про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, а тому касаційна скарга Кредитної спілки "Актив" на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24.02.2017 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2017 підлягає частковому задоволенню.
29. Відповідно до п.
3 частини
1 ст.
349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення, не передаючи справи на новий розгляд.30. Підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права (частина
1 ст.
351 Кодексу адміністративного судочинства України).Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню (частина
3 ст.
351 Кодексу адміністративного судочинства України).31. За приписами частини
1 статті
139 Кодексу адміністративного судочинства України суд при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень частини
1 статті
139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. (частина
3 статті
139 Кодексу адміністративного судочинства України).
При зверненні до адміністративного суду позивачем було сплачено судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 1600,00 грн згідно платіжного доручення від26.12.2016 № 923, за подання апеляційної скарги у розмірі 4547,40 грн згідно платіжного доручення від 09.03.2017 №149 та за подання касаційної скарги у розмірі 4800,00 грн згідно платіжного доручення від 10.05.2017 №273 та
160,80грн згідно платіжного доручення від 23.05.2017 №292.Враховуючи, що позовні вимоги Кредитної спілки "Актив" підлягають частковому задоволенню, то і витрати понесені позивачем по сплаті судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області частково, а саме 6560,80 грн (222,00 грн + 3031,60 грн + 3307,20 грн).Керуючись статтями
139,
341,
345,
349,
351,
355,
356,
359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд,ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Кредитної спілки "Актив" задовольнити частково.Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24.02.2017 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2017 у справі №808/4131/16 скасувати.Ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги Кредитної спілки "Актив" задовольнити частково.Визнати протиправною бездіяльність Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області по не внесенню інформації щодо Кредитної спілки "Актив" до Реєстру неприбуткових установ та організацій згідно Рішення від 21.09.2016 №004 прийнятого Енергодарською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області.Зобов'язати Енергодарську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Запорізькій області розглянути питання по виконанню Рішення від
21.09.2016 №004 прийнятого Енергодарською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області.В задоволенні решти позовних вимог Кредитної спілки "Актив" відмовити.Стягнути на користь Кредитної спілки "Актив" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 6560,80 грн (шість тисяч п'ятсот шістдесят гривень 80 коп. ) за рахунок бюджетних асигнувань Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області.Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.........................................І. Я. Олендер
І. А. ГончароваР. Ф. Ханова,Судді Верховного Суду