Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 16.05.2018 року у справі №813/2418/17 Ухвала КАС ВП від 16.05.2018 року у справі №813/24...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 16.05.2018 року у справі №813/2418/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 травня 2018 року

Київ

справа №813/2418/17

адміністративне провадження №К/9901/39571/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Гончарової І.А., суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,

здійснивши попередній розгляд касаційної скарги Офісу великих платників податків ДФС

на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17.08.2017 (головуючий суддя - Кухар Н.А.)

та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2017 (головуючий суддя - Пліш М.А., судді - Ільчишин Н.В., Шинкар Т.І.)

у справі № 813/2418/17

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фукс Мастила Україна»

до Офісу великих платників податків ДФС

про скасування податкового повідомлення-рішення, -

в с т а н о в и в:

05 липня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Фукс Мастила Україна» (далі - Товариство) звернулося до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків ДФС (далі - ОВПП ДФС) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.06.2017 №0005544806.

В обґрунтування позовних вимог Товариство зазначило, що контролюючий орган не врахував, що строк сплати суми податкового зобов'язання з податку на прибуток спливав 20.05.2017, що припадає на вихідний день, у зв'язку з чим останнім днем строку є перший за ним робочий день, а саме 22.05.2017.

Львівський окружний адміністративний суд постановою від 17.08.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2017, адміністративний позов Товариства задовольнив.

Судові рішення мотивовані тим, що Товариство не порушило граничний строк сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства, у зв'язку з чим відповідачем протиправно прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.06.2017 №0005544806.

Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, ОВПП ДФС звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. При цьому в обґрунтування касаційної скарги відповідач зазначив, що якщо останній день сплати податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, то податковим законодавством не передбачено перенесення термінів сплати.

Позивач надав відзив на касаційну скаргу, в якому просив залишити без задоволення касаційну скаргу ОВПП ДФС, а судові рішення - без змін.

16.03.2018 справу в порядку, передбаченому пунктом 4 частини першої Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (у редакції, що діє з 15.12.2017), передано до Верховного Суду.

Відповідно до пункту 4 частини першої Розділу VII Перехідних положень КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Касаційний розгляд справи проведено в попередньому судовому засіданні відповідно до статті 343 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 10.05.2017 Товариство подало до Львівського управління Офісу великих платників податків ДФС України податкову декларацію за перший квартал 2017 року з податку на прибуток підприємства, якою було визначено суму податку у розмірі 1955715,00 грн. Переплата по зазначеному податку становила 500244,55 грн.

Суму податкового зобов'язання у розмірі 1455715,00 грн. (з урахуванням наявної переплати) позивач сплатив 22.05.2017, що підтверджується копією платіжного доручення № 1651.

06.06.2017 ОВПП ДФС провів камеральну перевірку Товариства з питань дотримання вимог пункту 57.1 статті 57 ПК України щодо своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств у травні 2017 року, за результатами якої склав акт від 06.06.2016 № 129/28-10-48-06/20843516.

Згідно з висновком акта перевірки ОВПП ДФС у ході перевірки встановив порушення пункту 57.1 статті 57 ПК України, що полягало в несвоєчасній сплаті позивачем узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств у травні 2017 року по терміну сплати 19.05.2017.

На підставі акта перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 22.06.2017 № 0005544806, яким зобов'язав Товариство сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 145 547,05 грн. за затримку на три календарні дні сплати грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств у сумі 1 455 470,45 грн.

Правомірність прийняття вказаного податкового повідомлення-рішення є предметом розгляду цієї справи.

Пунктом 46.1 статті 46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно з пунктом 49.18 статті 49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

При цьому, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем (пункт 49.20 статті 49 ПК України).

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Однак ПК України не визначено граничного строку сплати податків, якщо останній день сплати припадає на вихідний (святковий) день.

Разом з тим, в Європейській конвенції про обчислення строків (ETS N 76) від 16.05.1972, яка застосовується до обчислення строків у цивільних, комерційних і адміністративних справах, у статті 5 визначено, що при обчисленні строку суботи, неділі та офіційні свята враховуються. Однак, якщо diesadquem (для цілей цієї Конвенції термін "diesadquem" означає день, у який строк спливає) строку, до спливу якого має бути здійснена та чи інша дія, припадає на суботу, неділю, офіційне свято чи день, який вважається офіційним святом, встановлений строк продовжується на перший робочий день, який настає після них.

Згідно з пунктом 56.21 статті 56 ПК України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Враховуючи вищевикладене та з огляду на положення Європейської конвенції про обчислення строків, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про перенесення граничного строку сплати податкового зобов'язання, якщо останній день сплати припадає на вихідний день.

Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій вірно дійшли висновку, що граничним строком сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств за податковою декларацією за перший квартал 2017 року, який спливав 20.05.2017 та припадав на вихідний день (субота), є перший за ним операційний (банківський) день - 22.05.2017, що свідчить про відсутність порушення позивачем пункту 57.1 статті 57 ПК України та, як наслідок, протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 22.06.2017 №0005544806.

Відповідно до частини третьої статті 343 КАС України суд касаційної інстанції, здійснивши попередній розгляд справи, залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Згідно з частиною першою статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального та процесуального права; у них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правових наслідків є правильними, натомість доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій, тому підстави для задоволення касаційної скарги відсутні.

Керуючись статтями 343, 350, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, -

п о с т а н о в и в:

Касаційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС залишити без задоволення, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17.08.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2017 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач І.А. Гончарова

Судді І.Я. Олендер

Р.Ф. Ханова

logo