Історія справи
Ухвала КАС ВП від 07.05.2018 року у справі №708/1022/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 травня 2018 року
Київ
справа №708/1022/17
адміністративне провадження №К/9901/2702/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Гриціва М.І.,
суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В., -
розглянув у письмовому провадженні касаційну скаргу Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області (далі - управління ПФУ) на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року (судді Кузьмишина О.М., Глущенко Я.Б., Шелест С.Б.) в адміністративній справі № 708/1022/17 за позовом ОСОБА_1 до управління ПФУ про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах, -
встановив:
У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним рішення відповідача щодо відмови у призначені йому пенсії за віком, відповідно до статті 55 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII) та зобов'язати призначити йому пенсію з 07 вересня 2017 року.
Чигиринський районний суд Черкаської області постановою від 25 жовтня 2017 року у задоволенні позову відмовив повністю. Зазначив, що первинними документами підтверджується лише факт проходження позивачем служби (виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС) у зоні гарантованого добровільного відселення, а не в зоні відчуження.
Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 29 листопада 2017 року це рішення скасував та ухвалив нове - про задоволення позову. Визнав протиправним та скасував рішення управління ПФУ від 28 вересня 2017 року № 594 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-XII; зобов'язав управління ПФУ призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-XII, починаючи з 07 вересня 2017 року.
Рішення обґрунтував тим, що надані позивачем документи підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 09 жовтня по 20 грудня 1986 року.
У касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції. Стверджує, що основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження є довідка форми № 122, яка видається на підставі первинних документів лише підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. З наданих позивачем документів неможливо визначити, чи має він право на призначення вказаного виду пенсії. Крім того, відсутні будь-які документи про нарахування заробітної плати позивачу з урахуванням коефіцієнту кратності.
Верховний Суд переглянув судові рішення судів попередніх інстанцій у межах касаційної скарги, з'ясував повноту фактичних обставин, встановлених судами, та правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшов висновку про таке.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2-ї категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1. 07 вересня 2017 року він звернувся до управління ПФУ із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону № 796-XII.
Управління ПФУ рішенням від 28 вересня 2017 року № 594 відмовило ОСОБА_1 в призначенні такої пенсії, оскільки не надано первинних документів про роботу у зоні відчуження.
Відповідно до статті 55 Закону № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно із статтею 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення, зокрема, чоловіками 60 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.
За правилами абзацу другого пункту 1 частини першої статті 55 Закону № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1988 році - не менше 30 календарних днів, мають право на зменшення пенсійного віку на 5 років.
Згідно з абзацом сьомим підпункту «ґ» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-XII).
Отже, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми № 122, а навпаки такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.
Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, відповідно до статті 15 Закону № 796-XII є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Суди виходили з того, що позивач надав як до управління ПФУ, так і до суду копію посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та копію архівної довідки від 16 березня 2000 року № 3665, виданої Міністерством оборони України про те, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 09 жовтня по 20 грудня 1986 року на посаді водія у складі військової частини; копію довідки від 25 лютого 2005 року № 43 про отримання ним заробітної плати за період військових зборів у період з 09 жовтня по 20 грудня 1986 року; копію довідки від 23 серпня 2016 року № 296/06-04 про те, що позивач перебуває на обліку в Єдиному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги як ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії; копію військового квитка серії НОМЕР_2.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а надані ним довідки є належним доказом на підтвердження передбачених законом відомостей, поданими ним документами підтверджено період роботи та населений пункт, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому відповідач безпідставно відмовив у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до частини першої статті 55 Закону № 796-XII.
Суд визнає, що суд апеляційної інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення, внаслідок чого касаційну скаргу відповідача слід залишити без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -
постановив:
Касаційну скаргу Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий М.І. Гриців
Судді : Я.О. Берназюк
Н.В. Коваленко
