Історія справи
Ухвала КАС ВП від 06.06.2018 року у справі №766/458/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 червня 2018 року
Київ
справа №766/458/17
адміністративне провадження №К/9901/35018/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик Ю.А., Гімон Н.М., -
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу № 766/458/17
за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні (правонаступником якого є Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області; далі - управління ПФУ, об'єднане управління ПФУ, відповідно) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою об'єднаного управління ПФУ
на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 29 березня 2017 року у складі судді Хайдарової І.О. та
ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року у складі колегії суддів: головуючого судді Джабурія О.В., суддів Вербицької Н.В., Крусяна А.В.,
ВСТАНОВИВ:
11 січня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у виплаті, утриманої з 23 квітня 2015 року суми індексації пенсії, а також відновлення індексації пенсії наростаючим підсумком;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити їй незаконно утриману з 23 квітня 2015 року частину пенсії у вигляді індексації та відносити індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 (далі - Порядок індексації).
Позовні вимоги обґрунтувала тим, що відсутні підстави для зміни відповідачем базового місяця на квітень 2015 року з наступним припиненням індексації пенсії, оскільки місяць перерахунку розміру її пенсії на виконання постанови Комсомольського районного суду м. Херсон від 16 грудня 2015 року у справі № 667/8578/15-а не є базовим місяцем в якому відбулось підвищення розміру пенсії.
Херсонський міський суд Херсонської області постановою від 29 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року, задовольнив позовні вимоги.
Задовольняючи позовні вимоги суди виходили з того, що перерахований на виконання рішення суду розмір пенсії не є таким, що підвищився внаслідок дії загальних чинників. Нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав виплаті при призначенні пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі. Тому підстав для зміни відповідачем базового місяця на квітень 2015 року з наступним припиненням індексації пенсії позивачці відсутні, оскільки місяць перерахунку розміру пенсії позивачці на виконання судового рішення по справі № 667/8578/15-а не є базовим місяцем, в якому відбулося підвищення розміру пенсії, оскільки індексація пенсії залежить не від розміру пенсії, а від розміру прожиткового мінімуму.
03 серпня 2017 року об'єднане управління ПФУ звернулось до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 26 березня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року, ухвалити нове рішення - про відмову в позові.
Касаційна скарга мотивована тим, що після проведення перерахунку пенсії позивача загальний розмір пенсії збільшився, тобто відбулось зростання грошового доходу ОСОБА_1 без перегляду мінімального розміру пенсійних виплат, що прямо передбачено пунктом 5 Порядку індексації, тому перевизначаючи базовий місяць при проведенні перерахунку пенсії, пенсійний орган діяв відповідно до чинного законодавства, яке регулює дані правовідносини.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 08 серпня 2017 року відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи.
15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.
Пунктом 4 частини першої розділу VII «Перехідні положення» КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (частини третя статті 3 КАС України).
Позивач відзиву на касаційну скаргу до суду касаційної інстанції не подав.
Касаційний адміністративний суд заслухав у попередньому судовому засіданні доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, та, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції - без змін, з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Суди встановили, що позивач з 14 червня 2011 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію державного службовця, обчислену відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії; далі - Закон № 3723-ХІІ) у розмірі 85% від суми заробітної плати.
На виконання постанови Комсомольського районного суду м. Херсона від 16 грудня 2015 року у справі № 667/8578/15-а позивачу перераховано пенсію з урахуванням інших виплат починаючи з 23 квітня 2015 року та з урахуванням статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
При цьому одночасно управлінням ПФУ було утримано суми індексації пенсії з квітня 2015 року з підстав того, що, на думку відповідача, у зв'язку з перерахуванням розміру пенсії на підставі постанови Комсомольського районного суду м. Херсона від 16 грудня 2015 року у справі № 667/8578/15-а, розмір пенсії фактично збільшився, а тому індексацію проводити потрібно відповідно до пункту 5 Порядку індексації.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання індексації пенсії врегульовано Законом України від 03 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII) та Порядком індексації.
Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За змістом статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Згідно зі статтею 4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Отже, вказаною нормою передбачено підстави, за яких проводиться індексація, а також розмір грошового доходу, який підлягає індексації.
Пунктом 2 Порядку індексації передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Відповідно до пункту 5 Порядку індексації сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Крім того зазначається, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що під «підвищенням пенсії» розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до «підвищення пенсії» в розумінні пункту 5 Порядку індексації.
Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Перерахунок пенсії з урахуванням спірних складових є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця для проведення індексації пенсії.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 07 березня 2018 року у справі № 727/5413/17.
Оцінюючи наведені сторонами аргументи, Касаційний адміністративний суд виходить з такого, що всі аргументи скаржника, наведені в касаційній скарзі, були ретельно перевірені та проаналізовані судами першої та апеляційної інстанції, та їм була надана належна правова оцінка. Жодних нових аргументів, які б доводили порушення норм матеріального або процесуального права, у касаційній скарзі не зазначено.
Як зазначено у частині четвертій статті 328 КАС України, підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
Враховуючи наведене, Касаційний адміністративний суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних рішень судів попередніх інстанцій і погоджується з їх висновками у справі про задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 343, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області залишити без задоволення.
Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 26 березня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року у справі № 766/458/17 залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
...........................
...........................
...........................
Л.Л. Мороз
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон ,
Судді Верховного Суду