Історія справи
Ухвала КАС ВП від 04.02.2018 року у справі №817/3777/14
ВЕРХОВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.02.2018 Київ К/9901/3426/18 817/3777/14 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Гімона М.М.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу № 817/3777/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агробуд-Рівне» до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області, третя особа: Рівненська обласна асоціація по сільському господарству «Рівнеагробуд» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Агробуд-Рівне» на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду, прийняту 27 січня 2015 року у складі колегії суддів: головуючого - Бондарчука І.Ф., суддів: Моніча Б.С., Хаюка С.М.,
в с т а н о в и в :
З урахуванням заяви про зміну предмету адміністративного позову позивач у позовній заяві просив суд:
- визнати протиправними дії Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області (далі - РС Рівненського МУЮ Рівненської області) щодо залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи щодо Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Агробуд-Рівне», без розгляду;
- зобов'язати РС Рівненського МУЮ Рівненської області повторно розглянути документи, які надіслані ТОВ «Агробуд-Рівне» відповідно до опису вкладення у цінний лист від 21 листопада 2014 року, для реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Агробуд-Рівне».
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2014 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії РС Рівненського МУЮ Рівненської області щодо залишення без розгляду документів, поданих для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - ТОВ «Агробуд-Рівне».
Зобов'язано РС Рівненського МУЮ Рівненської області повторно розглянути документи, які надіслані ТОВ «Агробуд-Рівне» відповідно до опису вкладення у цінний лист від 21 листопада 2014 року, для реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Агробуд-Рівне».
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2015 року апеляційні скарги РС Рівненського МУЮ Рівненської області, Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву (далі - Асоціація) «Рівнеагробуд» задоволено.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2014 року скасовано та прийнято нову постанову.
В позові ТОВ «Агробуд-Рівне» відмовлено.
У касаційній скарзі ТОВ «Агробуд-Рівне» заявило вимогу про скасування судового рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2014 року.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судом норм матеріального та порушення норм процесуального права.
РС Рівненського МУЮ Рівненської області та Асоціація «Рівнеагробуд» подали до суду заперечення на касаційну скаргу. Просять залишити касаційну скаргу ТОВ «Агробуд-Рівне» без задоволення.
Суд заслухав у попередньому судовому засіданні доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, та, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а оскарженого судового рішення - без змін, оскільки відсутні підстави для його скасування.
Судами встановлено, що на підставі рішення правління Асоціації «Рівнеагробуд», яке оформлене протоколом від 04 березня 2014 року № 8, загальними зборами учасників ТОВ «Агробуд-Рівне» прийнято рішення від 07 березня 2014 року про придбання частки Асоціації «Рівнеагробуд» в розмірі 99,64 відсотків, що становить 848 549,00 грн., за ціною 848 549,00 грн.
Також, на зборах учасників ТОВ «Агробуд-Рівне» прийняті рішення: затверджено припинення участі Асоціації «Рівнеагробуд» у ТОВ «Агробуд-Рівне» у зв'язку з відчуженням належної їй частки; затверджено зміну складу учасників ТОВ «Агробуд-Рівне», у зв'язку з придбанням ТОВ «Агробуд-Рівне» частки у розмірі 99,64 відсотків, що становить 848 549,00 грн. в статутному капіталі товариства; зобов'язано ТОВ «Агробуд-Рівне» реалізувати придбану частку у Асоціації «Рівнеагробуд» іншим учасникам або третім особам протягом одного року або зменшити свій статутний капітал відповідно до статті 144 Цивільного кодексу України; згідно з статтею 53 Закону України «Про господарські товариства» протягом періоду володіння ТОВ «Агробуд-Рівне» часткою в статутному капіталі товариства розподіл прибутку, а також голосування і визначення кворуму у вищому органі проводяться без урахування частки, придбаної ТОВ «Агробуд-Рівне»; затверджено новий перерахунок часток учасників в статутному капіталі ТОВ «Агробуд-Рівне»; затверджено нову редакцію статуту ТОВ «Агробуд-Рівне».
Вказані рішення оформлені протоколом № 1/13 загальних зборів учасників ТОВ «Агробуд-Рівне» від 07 березня 2014 року.
21 вересня 2014 року ТОВ «Агробуд-Рівне» до РС Рівненського МУЮ Рівненської області надіслані документи цінним листом з описом для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи позивача.
Згідно з описом вкладення у цінний лист Державному реєстратору надано наступні документи: 1. Заповнена реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи в 1 примірнику; 2. Квитанція банку про сплату реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів у сумі 51,00 грн. в 1 примірнику; 3. Ксерокопія протоколу від 07 березня 2014 року № 1/3 загальних зборів учасників ТОВ «Агробуд-Рівне» в 1 примірнику; 4. Оригінал реєстру присутніх учасників на загальних зборах учасників ТОВ «Агробуд-Рівне» від 07 березня 2014 року в 1 примірнику; 5. Ксерокопія протоколу правління Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву «Рівнеагробуд» від 04 березня 2014 року № 8 в 1 примірнику; 6. Ксерокопія рішення господарського суду Рівненської області від 14 травня 2014 року у справі № 918/433/14 в 1 примірнику; 7. Ксерокопія постанови Вищого господарського суду від 20 жовтня 2014 року у справі № 918/433/14 в 1 примірнику; 8. Ксерокопія договору купівлі-продажу частки статутного капіталу в 1 примірнику; 9. Оригінал статуту ТОВ «Агробуд-Рівне» з відміткою про його державну реєстрацію в 1 примірнику; 10. Зміни до статуту ТОВ «Агробуд-Рівне» з відміткою про їх державну реєстрацію в 2 примірниках; 11. Статути ТОВ «Агробуд-Рівне» у новій редакції в 2 примірниках.
Згідно повідомлення від 28 листопада 2014 року № 1376 Державним реєстратором РС Рівненського МУЮ Рівненської області вказані документи залишено без розгляду з підстав: 1. Документи подано не в повному обсязі; 2. До вирішення справи у Вищим адміністративним судом України (ухвала від 17 листопада 2014 року № К/800/58110/14) щодо документів, які подано повторно.
Вважаючи такі дії неправомірними позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем направлено для реєстрації змін до установчих документів повний пакет документів, а тому відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, апеляційний суд дійшов висновку, що відповідач залишив 28 листопада 2014 року документи ТОВ «Агробуд-Рівне» без розгляду у відповідності до вимог чинного законодавства.
Висновок суду апеляційної інстанції є вірним, виходячи з наступного.
Згідно з частиною третьою статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Статтею 17 вказаного Закону встановлено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Частиною першою статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів;
- документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;
- оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копію опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;
- два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Частиною третьою вказаної статті передбачено, що в разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія), зокрема, заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки у статутному капіталі товариства; заяви фізичної особи про вихід із складу засновників.
У відповідності до частини одинадцятої статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Отже, для державної реєстрації змін до відомостей про склад засновників товариства з обмеженою відповідальністю необхідно надати державному реєстратору документи, що підтверджують правомочність учасника на прийняття рішення про вихід із складу засновників або про відчуження своєї частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю та договір купівлі-продажу частки статутного капіталу.
Крім того, частиною п'ятою статті 124 Конституції України закріплено принцип обов'язковості судових рішень.
Рішення суду не можуть бути скасовані або змінені будь-якими адміністративними або державними органами, громадськими організаціями тощо та їх посадовими чи службовими особами; ці органи та особи не можуть винести іншого рішення у цій судовій справі; ці органи та особи не можуть приймати актів, що суперечать рішенню суду, виходячи із припущення про його неправильність; жоден орган, крім вищестоящого суду, не може скасувати рішення суду.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Вищого господарського суду України від 20 серпня 2014 року у справі № 918/433/14 скасовано постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 01 липня 2014 року в частині визнання недійсним рішення правління Асоціації «Рівнеагробуд», яке оформлене протоколом від 04 березня 2014 року № 8 щодо продажу частки Асоціації «Рівнеагробуд» в статутному капіталі ТОВ «Агробуд-Рівне» в розмірі 99,64 відсотка, що складає 848 549 грн., за ціною 848 549 грн., а рішення Господарського суду Рівненської області від 14 травня 2011 року в цій частині залишено без змін.
При цьому зазначено, що у відповідності до пункту 6.13 Статуту Правління, як виконавчий орган мало достатні правові підстави приймати рішення, що оформлене протоколом від 04 березня 2014 року № 8.
До пакету документів для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Агробуд-Рівне» була додана копія постанови Вищого господарського суду України від 20 жовтня 2014 року.
Отже, є вірними висновки судів, що державний реєстратор не мав права ставити під сумнів правомочність рішення правління Асоціації «Рівнеагробуд», яке оформлене протоколом від 04 березня 2014 року № 8 з огляду на наступне.
Крім того, відповідно до статті 209 Цивільного кодексу України правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін. На вимогу фізичної особи або юридичної особи будь-який правочин з її участю може бути нотаріально посвідчений.
Договір купівлі-продажу частки статутного капіталу, що укладений 07 березня 2013 року, посвідчений приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Плетньовим В.О. 07 березня 2014 року зареєстрований в реєстрі за № 171, був викладений на спеціальному бланку нотаріальних документів ВТТ 323828.
За даними Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів (скорочений витяг № 80060280 від 11 квітня 2014 року) бланк з серією та номером ВТТ 323828 внесений до реєстру 07 березня 2014 року з кодом витрачання 21 - Зіпсований бланк.
Враховуючи викладене, є вірним висновок суду, що державному реєстратору не було надано договору про перехід частки Асоціації «Рівнеагробуд» у статутному капіталі ТОВ «Агробуд-Рівне» на користь даного товариства, адже текст цього договору був викладений на недійсному спеціальному бланку нотаріальних документів.
Отже, за відсутності належним чином оформленого договору купівлі-продажу частки статутного капіталу ТОВ «Агробуд-Рівне», документи на державну реєстрацію змін до установчих документів Товариства були подані не у повному обсязі, у зв'язку з чим державний реєстратор був зобов'язаний подані документи залишити без розгляду.
Крім того, апеляційним судом вірно зазначено, що у державного реєстратора були також підстави для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Агробуд-Рівне».
Згідно з матеріалами справи, при подачі ТОВ «Агробуд-Рівне» документів для здійснення державної реєстрації змін до установчих документів щодо зміни складу засновників, були надані також реєстраційна картка та нова редакція статуту товариства.
Відомості в реєстраційній картці не відповідали відомостям, зазначеним у Єдиному державному реєстрі щодо Асоціації «Рівнеагробуд».
В реєстраційній картці зазначено місцезнаходження Асоціації «Рівнеагробуд»: 33028, Рівненська область, м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 10.
Проте, згідно виписки з Єдиного державного реєстру місцезнаходженням Асоціації «Рівнеагробуд» є адреса: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, площа Петефі, буд. 9, кв. 15.
Також, частиною третьою статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
У відповідності до статті 51 Закону України «Про господарські товариства» установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю, крім відомостей, зазначених у статті 4 цього Закону, повинні містити відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів, розмір і порядок формування резервного фонду, порядок передання (переходу) часток у статутному фонді.
Встановлено, що нова редакція статуту ТОВ «Агробуд-Рівне» не відповідала вимогам щодо особливостей змісту установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю, передбачених статтею 51 Закону України «Про господарські товариства». Зокрема, у вищезазначених статутах ТОВ «Агробуд-Рівне» містяться неправдиві відомості про розмір, склад та порядок внесення вкладів учасників.
Так, у новій редакції статуту ТОВ «Агробуд-Рівне» відсутня інформація про склад вкладів усіх Учасників, зокрема не зазначено про формування статутного капіталу майновими внесками наступними учасниками (ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ТОВ «Агробуд-Рівне», яке протиправно отримало частку Асоціації «Рівнеагробуд»).
Відсутність даної інформації є підставою для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів.
Таким чином, є вірним та обґрунтованим висновок апеляційного суду, що державний реєстратор РС Рівненського МУЮ Рівненської області, залишаючи 28 листопада 2014 року документи ТОВ «Агробуд-Рівне» без розгляду, діяв у відповідності до вимог чинного законодавства.
Мотиви та доводи касаційної скарги висновків суду апеляційної інстанції не спростовують.
З огляду на зазначене, суд погоджується з висновками суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Апеляційний суд ухвалив судове рішення, правильно застосувавши норми матеріального права та не допустив порушень норм процесуального права, тому касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись статтями 343, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агробуд-Рівне» залишити без задоволення.
Постанову на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2015 року у справі № 817/3777/14 залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
Головуючий Л.Л. Мороз
Судді А.Ю. Бучик
зМ.М. Гімон