Головна Блог ... Консультації від юристів Перший раз у СІЗО. Записки арештанта

Перший раз у СІЗО. Записки арештанта

Відключити рекламу
 - tn1_de4a057989014259b9eb6a09dbe687dc_614d7fb0a27a3.jpg

Зміст:

Як то кажуть "Від тюрми та від суми - не зарікайся". Не кожен, хто взятий під варту є запеклим злочинцем і відчуває себе "як риба у воді" в "місцях не таких віддалених", саме тому Юридичний ресурс "Протокол" підготував консультацію на тему "як вижити в СІЗО" засновану на законодавчих і підзаконних нормативних актах, які, на жаль, не включають неформальні правила у СІЗО. З іншого боку, ця консультація ознайомить з головним - з правами осіб, взятих під варту, і методами їхнього захисту, і в цілому розкриє питання, яким є життя у СІЗО.

СІЗО, що це таке?

як вижити в сізо Для того, щоб пояснити, чим відрізняється СІЗО від в'язниці почати треба трохи здалеку, а саме з запобіжних заходів.

Запобіжні заходи - це сукупність превентивних заходів забезпечення кримінального провадження, спрямованих на забезпечення належної поведінки підозрюваного/обвинуваченого, шляхом обмеження їхніх певних особистих прав. Запобіжні заходи застосовуються в тих випадках, коли особа ще не визнана винною у вчиненні кримінального правопорушення.

Стаття 176 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) встановила такі можливі запобіжного заходу:

Додаткова інформація: до неповнолітніх підозрюваних або обвинувачених, може застосовуватися (крім згаданих запобіжних заходів), їхня передача під нагляд батьків, опікунів або піклувальників, а також дитячого закладу (для тих, хто там виховується) (ст. 493 КПК). У свою чергу, до особи, щодо якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру, може застосовуватися переведення в установу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають її небезпечну поведінку (ст. 508 КПК).

Під знайомою для багатьох абревіатурою СІЗО слід розуміти слідчий ізолятор, тобто пенітенціарна установа для утримання осіб, щодо яких як запобіжний захід обрано утримання під вартою або щодо яких застосовано тимчасовий або екстрадиційний арешт.

Нагадаємо, підставою для попереднього ув'язнення є відповідні мотивовані рішення суду або рішення компетентного органу іноземної держави у встановлених кримінальним законодавством випадках. Обвинувачені можуть бути поміщені/перебувати в СІЗО на будь-якій стадії кримінального судочинства.

Простими словами, в СІЗО потрапляють особи, щодо яких обрано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою, але які ще не визнані винними.

До осіб, визнаних винними у вчиненні злочину, судом може бути застосований зокрема такий вид покарання як позбавлення волі. А в'язниця це та установа, де люди відбувають таке покарання. Засуджені до покарання у вигляді позбавлення волі, які раніше були взяті під варту, знаходяться в СІЗО після винесення вироку і до направлення для відбуття покарання до відповідної пенітенціарної установи. Навряд-чи можна порівнювати погане з поганим, тому важко відповісти на питання чому в СІЗО гірше, ніж у в'язниці. Крім умов утримання, слід також враховувати психологічний стан осіб, взятих під варту, які по суті знаходиться в "режимі очікування", в невідомості, і в нових для себе умовах. Саме тому, які умови в СІЗО, розповімо детальніше.

Користуйтесь консультацією: Інфографіка: Як діяти в разі затримання

Режим утримання в СІЗО

Основними вимогами режиму в місцях попереднього ув'язнення є ізоляція осіб, взятих під варту, постійний нагляд над ними і роздільне тримання.

Прибуття. Невідомість лякає, тому коротко опишемо, те що чекає осіб взятих під варту по прибуттю в СІЗО.

Взятих під варту чекає медичний огляд, дактилоскопування та фотографування, а також обшук.

Нагадаємо, що в СІЗО особам узятим під варту, заборонено мати цінні речі й гроші. Вилучені після прибуття в СІЗО гроші зараховуються на їхні особові рахунки, а цінні речі і предмети здаються на зберігання.

правила поведінки в сізо На цьому етапі особу, що прибула, також повинні ознайомити з правами, обов'язками та вимогами режиму. Правам осіб, взятих під варту присвячується стаття 9 Закону України "Про попереднє ув'язнення" (далі - Закон), а обов'язків стаття 10. Водночас 10 стаття більш лаконічна. Основні обов'язки взятого під варту наступні:

  • дотримуватися порядку, встановленого в місцях попереднього ув'язнення, і виконувати законні вимоги адміністрації;
  • дотримуватися санітарно-гігієнічних правил, мати охайний зовнішній вигляд, постійно підтримувати чистоту в камері;
  • бути ввічливими до працівників місця попереднього ув'язнення, а також між собою; не вступати в суперечки з представниками адміністрації, не принижувати їхню гідність, не протидіяти виконанню ними своїх обов'язків;
  • дбайливо ставитися до інвентарю, обладнання та іншого майна місця попереднього ув'язнення.

Правила поведінки в СІЗО ув'язнених і засуджених містяться в розділі 4 Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджених наказом Мін'юсту від 14.06.2019 № 1769/5 (далі - Правила), і включають в себе детальний опис, як прав, так і обов'язків.

Побачення в СІЗО. Порядок надання побачень особам, взятим під варту передбачений статтею 12 Закону та главою 1 розділу VII Правил.

Ми залишаємо тут посилання https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3352-12#n245 , https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0633-19#n920,, для тих, хто бажає ознайомитись із зазначеними нормами в повному варіанті.

Для поверхневого ознайомлення пропонуємо наступну "витримку" правових норм.

  • Побачення надаються начальником СІЗО, його заступником або виконуючим обов'язки. Особливістю організації побачень осіб, взятих під варту, з родичами полягає в тому, що таке побачення адміністрація СІЗО може надати тільки з дозволу слідчого або суду, які здійснюють кримінальне провадження (в залежності на якій стадії знаходиться кримінальне провадження). Якщо особа, яка перебуває в СІЗО є іноземцем, то дозвіл на побачення з представниками посольств і консульств відповідних держав надається за письмовим дозволом слідчого чи суду, які здійснюють кримінальне провадження, за погодженням з Міністерством закордонних справ України.

Таким чином, законодавець залишив рішення про те давати дозвіл на побачення чи ні на дискреційні повноваження слідчого або судді, водночас не встановлюючи перелік законних підстав для відмови. Більш того, законодавством не передбачена можливість перевірки обґрунтованості такого рішення слідчого/суду та оскарження їхньої відмови.

  • Побачення можуть бути організовані тільки в денний час - з 8:00 до 20:00.
  • Побачення можуть бути короткостроковими і тривалими, у відкритих або закритих умовах. Щоправда тривалі побачення адміністрація СІЗО надає засудженим, залишеним в СІЗО для роботи з господарського обслуговування, а також засудженим, вироки щодо яких набрали законної сили, які на підставі ст. 90 Кримінально-виконавчого кодексу України тимчасово залишені в СІЗО або переведені в СІЗО з арештного будинку, виправного центру, дисциплінарного батальйону або виправної колонії (за винятком осіб, щодо яких обрано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою у зв'язку з іншим кримінальним провадженням). При визначенні в яких умовах буде відбуватися побачення (у відкритих чи закритих) адміністрація СІЗО враховує поведінку ув'язненого або засудженого під час перебування в СІЗО, допущені порушення правил поведінки під час попередніх побачень, а також рекомендації психолога.
  • Закон гарантує особі, взятій під варту, право побачення з захисником (адвокатом) і конфіденційні юридичні консультації, а також, якщо засуджена особа є неповнолітньою, з його законним представником. Присутність персоналу місця попереднього ув'язнення на такому побаченні можливе виключно за письмовою заявою особи, узятої під варту, або таких з ким організовується побачення. Аудіофіксація такого побачення забороняється. Відеофіксація такого побачення здійснюється відкрито, про що особи, які беруть участь у побачення, повинні бути попереджені. Відеофіксація здійснюється таким способом, який виключає можливість фіксації змісту документів і розмови.
  • Особа, яку взято під варту, має право на відмову від побачення, і навіть розпочате побачення може відмовитися продовжувати. Але адміністрація зобов'язана організувати побачення з захисником (адвокатом) навіть, якщо особа, взята під варту, відмовляється від нього. Більш того, "вибити" з особи, узятої під варту, письмову відмову від побачення з захисником теж не вийде, адже закон встановив нікчемність такої відмови.
  • Особи, взяті під варту, мають також право на побачення зі священнослужителями. Нагадаємо, що таємниця сповіді (навіть в таких умовах) повинна залишатися недоторканною і охороняється законом.

Не маємо статистики, наскільки часто представники Міжнародного Комітету Червоного Хреста навідуються в українські СІЗО, але для повноти картини зазначимо, що побачення з ними надаються особам, узятим під варту, безперешкодно, без обмеження кількості таких побачень та їхньої тривалості.

Користуйтесь консультацією: Адміністративне затримання: нюанси, які треба знати

Як проходять побачення в СІЗО під час пандемії?

як проходить день в сізо Відповідно до підпункту 20 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 No 1 236 (зі змінами), у разі встановлення «Жовтого» рівня епідемічної небезпеки на території України або в окремих регіонах, на період дії карантину забороняється відвідування установ виконання покарань (далі - УВП) і СІЗО об'єднаннями громадян, представниками благодійних організацій, надання побачень засудженим і особам, узятим під варту, що містяться в таких установах.

Винятками з цього правила є:

  • побачення з захисниками/адвокатами або іншими фахівцями у галузі права;
  • проведення заходів душпастирської опіки, за умови їхнього проведення не більше 2 разів на тиждень із загальною чисельністю учасників не більше 10 осіб, включаючи священнослужителя (капелана);
  • короткострокові побачення з родичами або іншими особами, виключно в закритих умовах (через суцільне розмежувальної скло і переговорний пристрій) і з дотриманням протиепідемічних правил.

Важливо! Обов'язковою умовою проведення побачення є використання засобів індивідуального захисту, в тому числі респіраторів (без клапана видиху) або захисних масок, що закривають ніс і рот, і відсутність у осіб на момент побачення ознак інфікування СОVID -19.

Отже, готуючись до побачення в СІЗО, як адвокату, так і родичу, слід мати при собі маску.

Щодо тривалих побачень з близькими родичами. Вони дозволені засудженим при дотриманні таких умов:

  • відсутність у осіб на момент побачення ознак інфікування СОVID -19;
  • наявність в УВП/СІЗО вільних приміщень для подальшої ізоляції засуджених. Оскільки після тривалого побачення засуджені протягом 14 діб повинні перебувати в приміщеннях для ізоляції. На 12-й день ізоляції (або при наявності ознак інфікування СОVID-19) засудженим обов'язково проводиться тест на СОVID-19 в присутності медичного працівника медичної частини філії державної установи «Центр охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України»;
  • наявність у осіб, які прибули на побачення, лабораторно підтвердженого негативного результату тестування на СОVID -19, проведеного не більше ніж за 72 години до дня надання тривалого побачення, або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, або міжнародного, внутрішнього сертифікату або іноземного сертифіката, і оригіналу документа, що підтверджує оплату послуги виїзду працівника медичної лабораторії до засудженого з метою забору біоматеріалів для проведення тесту на СОVID -19.

Крім того, є і деякі сучасні нововведення. Так, під час карантину дозволені короткострокові побачення засуджених з родичами та іншими особами з використанням засобів IP-телефонії та відеозв'язку через глобальну мережу Інтернет (Skype) в спеціально обладнаних приміщеннях відповідно до Порядку організації надання засудженим доступу до Глобальної мережі Інтернет, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19.10.2017 № 3233/5 (далі - Порядок). Таке побачення надається адміністрацією, за письмовою заявою засудженого. Спілкуючись з родичами або іншими близькими, за допомогою нових технологій, слід пам'ятати, що адміністрацією проводитися відео- і аудіо запис побачення. Про це засуджений може бути попереджений під підпис.

Не дивлячись на те, що це і так вбачається з назви Порядку, все ж звернемо увагу, що Порядок, як і нововведення, стосується саме засуджених осіб, а не осіб, взятих під варту.

Що стосується осіб, взятих під варту, то сучасні технології їм доступні переважно в платних палатах. Так, відповідно до пункту 3 розділу II Порядку проведення експериментального проекту по платним послугам з надання поліпшених побутових умов і харчування особам, узятим під варту, у слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 05.05.2020 № 1587 / 5, в рамках експерименту камери додатково можуть забезпечуватися, зокрема, комп'ютерним робочим місцем з доступом до глобальної мережі Інтернет, користування яким надається з урахуванням вимог Порядку.

Передачки в СІЗО. Те що, особи, взяті під варту мають право на передачі і грошові перекази, встановив закон. У свою чергу, Правила встановили переліки, як дозволених предметів і продуктів для передачі (додаток 2 до Правил), так заборонених (додатки № 1 до Правил).

Більш того, в "дозвільному" списку встановлено також допустиму кількість тих чи інших речей. Наприклад, сезонного взуття можна передати максимум одну пару, діловий та спортивний костюм - по одному комплекту, одягу по сезону - не більше двох комплектів.

Збираючи передачу, слід пам'ятати не тільки про одяг, а також про засоби особистої гігієни. Передати можна: мило, зубну пасту і щітку, а також зубний порошок для старовірів, гребінець, креми, пінку, гелі до і після гоління, дезодоранти (кулькові, сухі) не на спиртовій основі, шампунь, манікюрні ножиці - не більше одного комплекту. Для жінок передбачений додатковий пункт дозволених предметів, який включає: халати та сукні, хустки, головні убори, рейтузи, пояси, бюстгальтери, марлю, гігієнічні засоби, аксесуари для волосся, вату, косметику не на спиртовій основі, крем для обличчя та рук, прикраси, виготовлені з недорогоцінних матеріалів.

Лікарські засоби або їхні аналоги можна передати тільки при наявності призначення лікаря і необхідності цілодобового невідкладного їхнього прийому.

Варто також потурбуватися про дозвілля, адже що може бути гірше очікування. Для дозвілля Правилами пропонується: художня література (до 10 примірників), газети і журнали, підручники для учнів. Шашки, шахи, доміно, нарди (по одному комплекту), ігрові приставки, портативні ігрові консолі та зарядні пристрої до них.

Навряд чи життя в СІЗО може бути комфортною, але трохи скрасити побут все-таки можна, адже Правилами дозволено для передачі - чайник, вентилятор, телевізор, холодильник, електрокип'ятильник (один на 5 осіб), цифрові ефірні тюнери T2 (по одному на камеру або житлову секцію), DVD-плеєри - по одному на камеру або житлову секцію, USB флеш-накопичувачі (1 шт.), CD-, DVD-диски (10 шт. в камеру або житлову секцію), поліетиленовий посуд, металевий кухоль і миска , пластмасові футляри для окулярів, мила та зубних щіток.

Створити святковий настрій для близького, що знаходиться в СІЗО можна спробувати за допомогою новорічних гірлянд, які теж дозволені для передачі.

Щодо заборонених предметів, список їх досить об'ємний, тому краще з ним заздалегідь ознайомиться. Але основні заборонені предмети все-таки зазначимо:

  • предмети, вироби і речовини, вилучені з цивільного обороту;
  • гроші, цінні речі, цінні папери;
  • оптичні прилади (крім окулярів);
  • будь-які вироби з дорогоцінних металів;
  • вироби і посуд з порцеляни, скла, кераміки, металу і нержавіючої сталі, в тому числі каструлі, сковорідки, казанки, ложки, вилки, тарілки тощо. (Крім поліетиленового посуду, металевих чашок і мисок);
  • гральні карти заводського і кустарного виготовлення;
  • фотоапарати, фотоматеріали, хімікати;
  • лакофарбові речовини, розчинники тощо.

Зі зрозумілих причин також заборонені:

  • будь-яка зброя, патрони, вибухові речовини, а також спеціальні засоби і засоби активної оборони;
  • продукція порнографічного характеру;
  • бритви (крім електричних, механічних та безпечних з касетною голівкою) та інші колючі предмети;
  • будь-які колючо-ріжучі предмети, ножі, сокири, молотки, пильні полотна і будь-які інші будівельні інструменти та матеріали.

На жаль, для творчих людей до списку заборонених предметів зараховані також музичні інструменти.

Увага! Заборонено передавати продукти харчування в скляній і металевій тарі.

Прогулянка

Особи, взяті під варту мають право на щоденну прогулянку. Слід зазначити, що право на прогулянку мають і поміщені в карцер чи дисциплінарний ізолятор, та переведені у приміщення камерного типу (одиночної камери).

Час. Прогулянка здійснюється відповідно до графіка, затвердженого начальником СІЗО, на території відповідно обладнаних двориків. На прогулянку осіб, взятих під варту, виводять по камерно - одночасно всіх співкамерників. При цьому, вони повинні бути одягнені відповідно до сезону. Взяті під варту можуть відмовитися від прогулянки. У такому випадку, вони залишаються в камері під постійним наглядом співробітників СІЗО.

Гарантована тривалість прогулянки - 1 година. Деякі категорії осіб мають право на більш тривалу прогулянку - 2 години. А саме: неповнолітні особи, вагітні жінки та жінки, які мають при собі дітей, хворі (з дозволу лікаря і за їхньою згодою). До речі, збільшення тривалості прогулянки на одну годину, це один з видів заохочення, які можуть застосовуватися до осіб, які перебувають під вартою в разі їхньої зразкової поведінки.

Прогулянка для неповнолітніх, жінок, які мають при собі дітей віком до трьох років, і хворих (з дозволу лікаря) за їхньою згодою може бути замінена на заняття в спортивному залі або розділена на дві частини тривалістю не менше однієї години кожна.

Час прогулянки адміністрація СІЗО може зменшувати на прохання ув'язнених і засуджених у разі несприятливих погодних умов, а також - в разі виникнення надзвичайних обставин. Для дострокового припинення прогулянки засуджені звертаються з проханням до працівника СІЗО, який доповідає про це адміністрацію СІЗО для прийняття рішення по суті прохання.

Місце. Прогулянки здійснюється в прогулянкових двориках, які знаходяться на території режимної зони або на даху будинку режимного корпусу. Прогулянкові дворики повинні бути обладнані так, щоб нічого не перешкоджало природному освітленню, а також козирком для захисту від атмосферних опадів.

У прогулянкових двориках встановлюється спортивний інвентар для занять фізичними вправами, лава, яка надійно кріпиться до підлоги. Для дітей у віці до трьох років влаштовуються пісочниці та гойдалки.

Для дорослих додатково рекомендується обладнати - стіл для гри в настільний теніс, велотренажер, кардіотренажер, силовий тренажер. Для неповнолітніх - майданчики для гри в міні-футбол, баскетбол, волейбол тощо.

Прогулянкові дворики для хворих на інфекційні хвороби, в тому числі на туберкульоз, обладнуються окремо від інших двориків. На дверях цих двориків робиться напис «Для хворих на інфекційні хвороби». Забороняється одночасно здійснювати прогулянку в прогулянкових двориках ув'язнених і засуджених, які страждають різними інфекційними захворюваннями.

Режим проведення прогулянок

У прогулянкових двориках слід дотримуватися чистоти. Під час прогулянки заборонено перегукуватися і перестукуватися, а також встановлювати в будь-який інший спосіб зв'язок з особами, які перебувають в сусідніх двориках.

У разі порушення правил поведінки СІЗО під час перебування в прогулянкових двориках за рішенням начальника СІЗО, його заступника, а в разі їхньої відсутності - чергового помічника прогулянка припиняється для проведення перевірки.

Користуйтесь консультацією: Затримання без ухвали слідчого судді, його строки та контроль за їх додержанням

Як годують у СІЗО?

як годують в сізо Кабмін Постановою від 27.12.2018 № 1150 (далі - Постанова № 1150) затвердив нові норми харчування осіб, які утримуються в УВП і СІЗО. Уряд заявляє про різноманітність нового "меню", але не пояснює диференціацію "меню" в залежності від типу установи і за гендерним принципом.

Щоправда зазначена постанова вступає в силу тільки з 01.01.2022, і те не факт. Слід зазначити, що термін вступу в силу цієї постанови вже "пересували".

Таким чином, на сьогодні норми по харчуванню в зазначених установах все ще регулюється Постановою Кабміну від 16.6.1992 № 336 (далі - Постанова №336). Ознайомитися з якою більш уважно можна за наступним посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/336-92-%D0%BF#Text .

Водночас варто зазначити, що постановою №336 меню поділяється не на "чоловіче" і "жіноче", а на загальне і дієтичне, що незважаючи на "застарілість" зазначеного нормативного акту, є більш логічним. Норми харчування також розділені в залежності від типу установи, як і Постановою № 1150.

Щодо нових норм, "меню" при найближчому розгляді не сильно відрізняється від затвердженого в 92 році. З нововведень можна виділити кабачки і сухофрукти, всі інші відмінності виражені в грамах, не завжди на користь нового меню.

Окремо хочеться сказати про харчування під час конвоювання обвинувачених до суду для участі в судовому засіданні. Як відомо, до суду обвинувачених завозять вранці, і забирають ввечері, (в незалежності від часу, на який призначено судове засідання), при цьому їх не забезпечують сухими пайками перед конвоюванням до суду. Більш того, Інструкцією з організації конвоювання та тримання в судах обвинувачених (підсудних), засуджених на вимогу судів (від 26.05.2015 № 613/785/5/30/29/67/68) це питання не врегульоване.

Як проходить день у СІЗО?

Особи, які знаходяться в СІЗО, зобов'язані дотримуватися встановленого розпорядку дня, який складається в кожному СІЗО з урахуванням тривалості робочого дня і затверджується його начальником. Слід зазначити, що типовий розпорядок дня затверджений Правилами, а значить приблизно уявити, як проходить життя в СІЗО і що роблять в СІЗО за день особи, взяті під варту, можна ознайомившись з ним.

Розпорядок дня для неповнолітніх осіб, які утримуються під вартою і дорослих "товаришів по нещастю" не сильно відрізняється. Достатньо ранній підйом - 6 ранку, потім ранковий туалет, заправка ліжок, інше прибирання приміщення, сніданок і ранкова перевірка. Для неповнолітніх обов’язковою є фізична зарядка, замість заправки ліжок. Далі, розпорядок дня може варіюватися: проведення слідчих дій, побачень, прийом керівництвом СІЗО з особистих питань, заходи виховного характеру, надання психолого-педагогічної допомоги. Для неповнолітніх, передбачені заняття в кімнаті виховної роботи, навчання. До обіду обом категоріям надається прогулянка і вільний час.

Після обіду, за графіком фізкультурно-оздоровчі, виховні та просвітницькі заходи, а також радіотрансляція новин, богослужіння, і знову вільний час до вечері. До речі, для організації дозвілля ув'язненим та засудженим видаються в камери (житлові приміщення) настільні ігри (шахи, шашки, доміно, нарди, інші логічні ігри) з розрахунку один комплект на 4 людини. Після вечері, проводиться вечірня перевірка. І знову пункти вечірніх графіків неповнолітніх і дорослих збігаються: вільний час, вечірній туалет, підготовка до сну. Відбій о 22.00, після якого потрібно дотримуватися тиші.

Окремі графіки встановлюються для осіб:

  • які містяться в медичній частині (лікувальному закладі);
  • для засуджених, залишених у СІЗО для роботи з господарського обслуговування (з урахуванням часу, необхідного для телефонних розмов і користування мережею Інтернет);
  • працюючих у виробничих майстернях. Для них повинні бути передбачені час для роботи і додаткові години відпочинку. Якщо виробнича майстерня працює в кілька змін, розпорядок дня складається для кожної зміни.

Увага!

Особи, взяті під варту, мають право сидіти або лежати на ліжках у вільний час, вказаний у розкладі.

Затверджені розпорядки дня обов'язково повинні передбачати не менше двох годин вільного часу.

У вихідні та святкові дні підйом ув'язнених і засуджених здійснюється на годину пізніше. Крім того, в такі дні, час для перегляду телепередач може бути збільшений на одну годину.

Лазне-пральне обслуговування ув'язнених і засуджених здійснюється за окремими графіками.

Окремо може передбачатися час відключення електричних розеток в камерах і перегляду телепередач.

Для того, щоб взяті під варту, не забували як вести себе в СІЗО адміністрація щотижня здійснює радіотрансляцію Правил поведінки ув'язнених і засуджених в СІЗО. До речі, радіо в ізоляторі працює у фоновому режимі майже у всіх приміщеннях: камерах, коридорах, карцерах, бібліотеці, палатах медичної частини. За бажанням засуджені можуть відмовитися прослуховувати радіопередачі, тоді на час їхньої трансляції гучномовці в таких камерах можуть виключатися.

Куди скаржитися на СІЗО?

режим утримання в сізо В Україні діє презумпція невинності, а особи, які перебувають в місцях попереднього ув'язнення, мають такі ж права і обов'язки, як і всі громадяни України, з обмеженнями, які встановлені нормативно-правовими актами. А значить, якщо права порушуються, вони мають право скаржитися.

Скарги на дії або рішення слідчого направляються адміністрацією місця попереднього ув'язнення прокуророві, а скарги на дії та рішення прокурора - прокуророві вищого рівня, не пізніше трьох діб з моменту їхньої подачі.

Скарги на оскарження в судовому порядку рішень, дій або бездіяльності слідчого або прокурора, а також оскарження постанов слідчого судді про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або продовження строків тримання під вартою, або про застосування тимчасового або екстрадиційного арешту надсилаються адміністрацією в суд протягом доби з моменту їхнього подання.

Інші скарги, заяви, клопотання і листи, пов'язані з кримінальним провадженням, відправляються в орган, який здійснює кримінальне провадження, не пізніше трьох діб.

Але скарги, заяви та листи, що містять відомості, розголошення яких може перешкодити кримінальному провадженню, за належністю не надсилаються, а передаються на розгляд особі або органу, які здійснюють кримінальне провадження, про що сповіщаються особа, яка перебуває під вартою, і прокурор, який здійснює нагляд за дотриманням законів при проведенні досудового розслідування.

Скарги, заяви і листи з питань, не пов'язаних з кримінальним провадженням, розглядаються адміністрацією місця попереднього ув'язнення або надсилаються за належністю в порядку, встановленому законом.

З відповідями на заяви, скарги та листи адміністрація ознайомлює осіб, взятих під варту, під розписку, яка згодом долучається до їхніх особових справ.

Кореспонденція, яку особи, взяті під варту, адресують своєму адвокату, перегляду не підлягає і надсилається за адресою протягом доби з часу її подачі. Кореспонденція, яку особи, взяті під варту, одержують від такого захисника, також не підлягає перегляду.

Увага! Не підлягає перегляду адміністрацією СІЗО кореспонденція адресована Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, Європейському суду з прав людини, а також іншим відповідним органам міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, уповноваженим особам таких міжнародних організацій та прокуророві. Такі скарги повинні бути відправлені адресатові протягом доби з дня подачі. Отримані відповіді, адресовані ув'язненим, також не підлягають перегляду.

Звичайно, ця консультація має юридичний характер, а значить, більше містить у собі інформації "як повинно бути", ніж як "є насправді".

Про те, що зазначені норми не завжди дотримуються, говорять не тільки ті, хто на своє нещастя, побував СІЗО, а й щорічні доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан дотримання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні. Наприклад, згідно зі звітом за 2020 рік, за результатами моніторингових візитів до місць обмеження свободи встановлено системне порушення прав людини на належні умови утримання та достатній рівень проживання, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Кричущим, тим не менш, не поодиноким порушенням, є недостатність ліжко-місць в СІЗО для утримуваних осіб, що призводить до того, що особи, які утримуються під вартою, сплять по черзі. Наприклад, В ГУ «Одеське СІЗО» під час моніторингового візиту в лютому 2020 встановлено утримання чотирьох засуджених в камері на три ліжко-місця, що робить неможливим нормальний відпочинок вночі, створює підстави для конфліктів і може бути розцінено як жорстоке поводження з ув'язненими.

За результатами реагування Уповноваженого утриманих перевели в належні приміщення.

Про те, що арештантів можна і потрібно захищати свідчить, зокрема, той факт, що часом в СІЗО потрапляють найдостойніші люди. Наприклад, в Київському СІЗО свого часу побували в якості утриманих Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, Микола Бердяєв, Максим Рильський, Василь Липківський.

Саме тому важливо знати свої права та механізми їхнього захисту. Юридичний ресурс "Protocol" сподівається, що ця консультація буде корисною в цьому питанні, а також нагадує про корисні послуги юридичного ресурсу Протокол - "Тендер на юридичну послугу", якщо вам потрібна консультація юриста професіонала або термінова юридична послуга.

Автор консультації: Марія Дунай

Джерело: юридичної ресурс Протокол

  • 8364

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 8364

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст