Головна Блог ... Консультації від юристів Адміністративне затримання: нюанси, які треба знати Адміністративне затримання: нюанси, які треба знат...

Адміністративне затримання: нюанси, які треба знати

Відключити рекламу
 - tn1_0b6f6d2c319c562e68c94968f7f8689e_6064510e26b2c.png

Чи знаєте ви в яких випадках органи Національної Поліції мають право здійснювати адміністративне затримання щодо вас і на який термін? А які права ви маєте, якщо це станеться і як повинна проходити сама процедура затримання?

Якщо ви сподіваєтеся, що не потрапите в подібну ситуація, то це дуже ризикована позиція, адже стати об'єктом адмінзатримання не так вже й складно - достатньо здійснити адміністративне порушення і не мати при собі документів для складання адмінпротоколу. У зв'язку з цим ми рекомендуємо ознайомитися з наведеною нижче інформацією, щоб бути готовим діяти правильно для недопущення порушення ваших прав.

Зміст:

Що таке адміністративне затримання

За загальним правом, адміністративне затримання здійснюється щодо особи, яка вчинила адміністративне порушення. По суті це один із способів адміністративного примусу, який полягає в тимчасовому обмеженні вашої свободи пересування з метою забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Порядок адміністративного затримання регулюється, в основному Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП). У цьому нормативно-правовому акті також визначено, які органи і в яких випадках мають право вас затримувати, на який термін, які права ви маєте як затриманий тощо.

Законодавчо встановлені підстави адміністративного затримання - стаття 260 КУпАП містить перелік цілей, для здійснення яких до вас може бути застосовано адміністративне затримання в разі вчинення вами адмінпорушення.

Отже, як підстави для затримання КУпАП визначає наступні цілі:

  • припинення адміністративного правопорушення, коли вичерпано інші заходи впливу;
  • встановлення вашої особистості;
  • складання протоколу про адміністративне правопорушення, якщо його неможливо скласти на місці вчинення адмінпорушення (у випадках, коли складання протоколу є обов'язковим);
  • забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення.

Користуйтеся консультацією: Види кримінальних правопорушень і різниця між ними

Також важливо розуміти хто має право вас затримати:

  • органи внутрішніх справ (Національної поліції);
  • органи прикордонної служби;
  • старша посадова особа воєнізованої охорони в місці розташування охоронюваного об'єкта;
  • посадові особи Військової служби правопорядку у Збройних Силах України;
  • органи Служби безпеки України;
  • посадові особи органів і установ виконання покарань та слідчих ізоляторів;
  • посадові особи, уповноважені на те Державною міграційною службою.

Наприклад, посадова особа з п.3 має право вас затримати, якщо ви робите правопорушення, пов'язане з посяганням на об'єкт, що охороняється, а з п.6 - якщо ви спробуєте таємно передати особі, яка утримується в слідчому ізоляторі, алкоголь або інші заборонені предмети. З повним переліком таких випадків можна ознайомитися тут: ст. 262 КУпАП.

Які права має затриманий

Вам, як затриманій особі, повинні бути роз'яснені ваші права, передбачені ст. 55 56 59 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП. Роз'яснення зобов'язана провести посадова особа, яка і здійснює таке адмін затримання.

Про ваше місцезнаходження як затриманої особи зобов'язані повідомити родичів, а на ваше прохання - і власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноважений ними орган. Якщо затриманий неповнолітній - його батьків або тих, хто їх заміняє.

Але зверніть увагу: "зобов'язані повідомити" не означає, що вам зобов'язані надати можливість самостійно зателефонувати родичам, батькам тощо. Зазвичай при затриманні телефон у вас вилучається і повідомляє всіх посадова особа, яка вас затримала, самостійно. Тому "права на телефонний дзвінок", як в американських фільмах, у вас, на жаль, немає.

Ви маєте право на захисника, також, як і можете захищати себе самостійно. Якщо ви відмовитеся від обох варіантів, то особа, яка здійснює затримання, зобов'язана повідомити про цей випадок центр надання безоплатної вторинної правової допомоги, і вас буде захищати адвокат з цієї організації.

Користуйтеся консультацією: Правопорушення і злочини дітей: кримінальна та адміністративна відповідальність дітей та їх батьків

Зокрема, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», особи, до яких застосовано адміністративне затримання, мають право на такі юридичні послуги: представництво їх інтересів в судах, інших державних органах (зокрема, органах внутрішніх справ (поліції)), органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складання документів процесуального характеру.

Дуже важливий момент - ваше затримання повинно бути зафіксоване в протоколі.

Протокол адміністративного затримання обов'язково містить:

  • дату і місце його складання;
  • посаду, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка його склав;
  • відомості про особу затриманого;
  • час і мотиви затримання.

Протокол підписується посадовою особою, яка його склала, і затриманим. У випадку відмови затриманого від підписання, в ньому обов'язково робиться запис про це.

На який термін можна затримати людину?

адміністративне затримання

Загальний термін адміністративного затримання, якщо ви зробили адмінпорушення, не може перевищувати три години (стаття 263 КУпАП).

Але в окремих випадках максимальний термін адміністративного затримання може бути збільшений до трьох діб. Що це за випадки?

В основному, вони пов'язані з правилами в'їзду / виїзду на територію України або з неї, перетином кордону та інші (повний перелік тут - стаття 263 КУпАП). Тоді вас можна затримати на термін до трьох годин для складання протоколу, а в необхідних випадках для встановлення вашої особистості і / або з'ясування обставин правопорушення - до трьох діб.

Також правило про три доби застосовується до осіб, які порушили правила обігу наркотичних засобів і психотропних речовин. Їх може бути затримано на термін до трьох годин для складання протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи, проведення медичного огляду, з'ясування обставин придбання вилучених наркотичних засобів і психотропних речовин та їхнього дослідження - до трьох діб з повідомленням про це письмово прокурора протягом двадцяти чотирьох годин з моменту затримання.

Відлік цих термінів починається з моменту вашого фактичного затримання, а не з моменту складання протоколу.

Зверніть увагу: не слід плутати адміністративне затримання з адміністративним арештом. Останній є видом стягнення, мірою відповідальності за вчинення правопорушення, і може тривати до 15 діб.

Що треба знати про особистий огляд і огляді речей?

Особистий огляд і огляд речей тісно пов'язаний з процедурою адмін затримання, адже перед тим як помістити вас в службове приміщення (наприклад, кімнату затриманих), співробітники відповідного органу зобов'язані провести огляд.

Особа, яка здійснює особистий огляд, має бути з вами однієї статі. Так само, як і двоє понятих, які повинні обов'язково бути присутніми при цьому.

Огляд ваших речей, ручної поклажі, багажу, знарядь полювання і вилову риби, добутої продукції, транспортних засобів та інших предметів здійснюється, як правило, у вашій присутності. У невідкладних випадках зазначені речі, предмети може бути піддано огляду з участю двох понятих і під час вашої відсутності.

Про особистий огляд, огляд речей складається окремий протокол або про це робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення або в протоколі про адміністративне затримання.

Якщо під час огляду у вас вилучають будь-які речі або предмети, це теж повинно бути обов'язково вказано в протоколі.

Куди писати скарги і заперечення?

Будь-які ваші скарги і заперечення ви повинні вказувати в протоколі. Якщо вам не надали право на захисника, або не повідомили ваших родичів, або ви вважаєте, що вас затримали безпідставно - вказуйте це все в протоколі.

Надалі саме ця інформація і власне сам протокол з вашими зауваженнями стануть підставами для подачі скарг на дії посадових осіб відповідного органу, які здійснювали затримання.

Можлива також ситуація, що сам процес вашого затримання буде знятий на мобільний телефон. Навряд чи ви фізично зможете знімати самостійно, але це може зробити хтось із оточуючих. Відеозапис, відповідно до норм Кодексу про адміністративне судочинство України, є електронним доказом. Але, щоб відео вашого затримання було визнано судом належним доказом, сама зйомка повинна бути законною. Наприклад, якщо відео затримання знімали в публічному місці - на вулиці, то така зйомка не вимагає додаткового дозволу і може бути використана як доказ. Тому обставини самої зйомки потрібно розглядати в кожному випадку окремо.

Якщо ви стали жертвою неправомірних дій уповноважених осіб під час вашого затримання, радимо звертатися за допомогою до адвоката, який підготує всі скарги, заяви та інші необхідні документи і подасть їх у відповідні інстанції для захисту ваших прав.

Ви можете скористатися корисним ресурсом порталу Протокол «Тендер на юридичну послугу», де легко знайти професіонала, який виконає роботу якісно. Створюйте тендер на правову послугу або шукайте юриста самостійно в Києві або будь-якому іншому місті України.

Автор консультації: Адвокатське об'єднання «Суслов і Партнери»

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 9681

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 9681

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст