Головна Блог ... Консультації від юристів Нарахування процентів, пені та штрафів військовослужбовцям за кредитами під час війни Нарахування процентів, пені та штрафів військовосл...

Нарахування процентів, пені та штрафів військовослужбовцям за кредитами під час війни

Відключити рекламу
 - 59e3677c0b29456cae2a11fd2884d806.jpg

Впродовж усього часу військового вторгнення рф на територію України зобов’язання військовослужбовців по виплаті кредитів хоча і не переривались та не припинялись, проте поступово зазнавали окремих законодавчих послаблень.

Отож, пригадаємо, які пільги та додаткові гарантії встановив законодавець для тих військовослужбовців, котрі в умовах воєнного стану виплачують кредити, та проаналізуємо, як боротись з банками та іншими фінансовими установами у разі порушення ними цих вимог.

У 2014 році стаття 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» була доповнена окремою частиною, якою було врегульовано порядок погашення простроченої заборгованості саме військовослужбовцями.

Неодноразово ця норма закону зазнавала змін. Станом на сьогодні вона діє в останній редакції, що відбулася після набрання чинності Законом України № 2459-IX від 27.07.2022 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання простроченої заборгованості у період дії воєнного стану в Україні».

Тож, розглянемо більш детально.

Умови надання пільг військовослужбовцям по кредитам

Пунктом 15 статті 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено такі особливості виконання кредитних зобов’язань військовослужбовцями.

Законодавець звільнив:

  • військовослужбовців, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на весь час їх призову;
  • військовослужбовців під час дії особливого періоду, які брали або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, які перебували або перебувають безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів

від нарахування та сплати:

  • штрафних санкцій;
  • пені;
  • процентів

за невиконання зобов’язань та користування кредитом перед:

  • підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, в т.ч. банками (тобто мова йде не лише про банки, але й про інші небанківські фінансові установи – факторингові, фінансові, лізингові компанії, яким продано борг, кредитні спілки, ломбарди, тощо, і не лише про кредити, але про будь-які інші зобов’язання);
  • та фізичними особами.

Варто зазначити, що, з ухваленням згаданого Закону України № 2459-IX від 27.07.2022 року, дія цієї норми була звужена шляхом встановлення винятків, на які ці пільги не поширюються, а саме на:

  • кредити, отримані для придбання об’єктів житлового фонду (як готової нерухомості, так і майбутніх об’єктів, які будуть збудовані, або будівництво яких не завершено, або ж майнових прав на них);
  • кредити на купівлю авто.

Однак необхідно також звернути увагу на те, що ці винятки стосуються лише тих кредитів, які були взяті військовослужбовцем для придбання житла або автомобіля уже після набрання чинності цим Законом, тобто після 19.08.2022 року. А отже для «старих» кредитів, отриманих ще до 19.08.2022 року, пільги військовослужбовцям по ненарахуванню штрафів, пені та відсотків зберігають свою силу, незалежно від того, на які потреби брався кредит.

Чи повинен банк самостійно застосовувати пільги по кредиту

Зважайте, що банк або інша фінансова установа не зобов’язані самостійно за власною ініціативою припиняти нарахування процентів/пені/штрафів, тому що саме військовослужбовець (або його представник) повинен повідомити про свій статус та надати підтверджуючі для цього документи.

Надання самої лише довідки про призов військовозобов’язаного на військову службу або витягу із наказу про зарахування до списків військової частини може виявитись недостатньо. Банк або інша фінустанова можуть додатково витребувати від такого військовослужбовця копію військового квитка.

Якщо військовослужбовець перебуває в умовах, які не дозволяють йому особисто повідомити банк або фінансову установу про перебування на військовій службі та надати для цього відповідні документи, то це може зробити його представник, підтвердивши належним чином свої повноваження (довіреністю або ордером на надання правничої допомоги, якщо до банку звертається адвокат від імені та в інтересах військовослужбовця).

Якщо спір врегульовує від імені військовослужбовця його представник, може знадобитись також нотаріально посвідчена згода на розкриття йому банківської таємниці.

Усі підтверджуючі документи необхідно надсилати в банк або іншу фінансову установу цінним листом з описом вкладення. Тому що в подальшому це може бути додатковою підставою для пред’явлення банком або фінустановою претензії, що військовослужбовець не звертався та/або не подавав їм необхідні відомості для надання належних йому пільг по кредиту. А враховуючи, що кредитору не було відомо про прийняття або призов позичальника на військову службу, то ним, відповідно, й не припинялось нарахування відсотків/пені/штрафних санкцій за користування кредитом.

Якщо банк продав кредит та відступив право вимоги іншій фінансовій установі

Не виключено, що під час відступлення права вимоги за кредитними зобов’язаннями іншій фінансовій компанії, банк, не володіючи на момент такого відступлення інформацією про те, що позичальник був призваний на військову службу, може передати його кредитний борг уже разом з нарахованими процентами/пенею/штрафними санкціями.

В таких випадках спір щодо розміру кредитного зобов’язання можна і потрібно врегульовувати з новим власником кредитного боргу – фінансовою компанією. Оскільки до неї як до нового кредитора переходять усі права та обов’язки первісного кредитора в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав.

Чи потрібно одразу ж звертатись з позовом в суд

Якщо військовослужбовець або члени його сім’ї виявили неправомірне нарахування військовослужбовцю процентів/штрафу/пені за кредитним договором, то негайне оскарження в судовому порядку такої заборгованості видається передчасним. Адже для початку в таких ситуаціях можна спробувати (рекомендується) врегулювати такий спір в добровільному порядку.

У разі обрання шляху досудового врегулювання, адвокат може відігравати роль не лише захисника, але й медіатора у спорі між двома його сторонами, що дасть змогу військовослужбовцю досягнути бажаного результату та запобігти в такий спосіб подальшим складним судовим процесам.

Як свідчить практика, існує певна частка банків та інших фінансових компанійна ринку фінансових послуг, які готові йти на зустріч військовослужбовцям в таких випадках та активно сприяють позасудовому врегулюванню означеної заборгованості. Це може бути пов’язано з тим, що внутрішня політика деяких фінансових компаній значною мірою може залежати від рівня правосвідомості та громадянської позиції їхніх власників та працівників. Адже вони можуть усвідомлювати не лише низькі шанси на виграш в суді, але й свій моральний обов’язок перед нашими військовослужбовцями, які захищають Батьківщину від агресора.

Тим не менш, якщо після отримання всіх необхідних документів, які підтверджують факт перебування позичальника на військовій службі, банк чи інша фінустанова безпідставно ігнорують вимогу про списання процентів/пені/штрафів у добровільному порядку, то в такому разі необхідно буде оскаржувати такі неправомірні дії в судовому порядку.

Як здійснюється списання нарахованих процентів/штрафів/відсотків та чи виникає обов’язок сплачувати після цього податки

Якщо все-таки вдається домовитись з банком або іншою фінустановою про добровільне списання нарахованих військовослужбовцю відсотків/штрафів/пені, то одним із способів для юридичного оформлення такого списання може бути прощення боргу в цій частині.

З цією метою попередньо рекомендовано отримати від банку або фінустанови письмове підтвердження про те, що кредитне зобов’язання повинно бути погашене військовослужбовцем тільки в розмірі основного боргу (тобто «тіла» кредиту), а нараховані відсотки, штрафи та пеня будуть прощені позичальнику.

Після погашення «тіла» кредиту в узгодженому розмірі необхідно вимагати від банку/фінустанови остаточного письмового документу (повідомлення, довідки тощо), яким підтверджується відсутність у військовослужбовця заборгованості та будь-яких зобов’язань перед банком, а також прощення йому боргу за нарахованими відсотками/пенею/штрафом.

Необхідно також проконтролювати, щоб в такому фінальному документі була детально розписана структура погашеної заборгованості, тому що це убезпечить військовослужбовця від ризику подальшого виникнення у нього податкових зобов’язань з прощеного боргу. Чому це важливо – розберемось далі.

Чи оподатковується прощений кредитний борг

Для пересічної людини дуже великою та неприємною несподіванкою може стати той факт, що за певних умов прощений борг може виявитись об’єктом оподаткування. Про це може сповістити податкова служба, однак зі значним запізненням та негативними наслідками, які уже настали для особи.

Тим не менш, коли ми говоримо про прощення кредитного боргу саме в частині відсотків/пені/штрафних санкцій, то в такому разі мова йде про анулювання не основної суми боргу. Відповідно до статті 164.2.17 Податкового кодексу України така сума прощеного боргу в цілях оподаткування не вважається «доходом, отриманим платником податку як додаткове благо». А тому вона не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподаткованого доходу, та з неї не потрібно сплачувати податок.

Саме тому для уникнення подальших непорозумінь з Державною податковою службою України, про прощення не основної суми боргу повинно бути чітко зазначено в остаточному повідомленні або довідці від банку, яким підтверджується припинення кредитних правовідносин з військовослужбовцем.

Підсумовуючи

У разі виявлення того, що Вам як військовослужбовцю нарахували проценти, пеню та/або штрафні санкції під час війни за кредитними або іншими зобов’язаннями, якщо Ви маєте право на звільнення від таких нарахувань, доцільно звернутись за правовою допомогою адвоката, який допоможе захистити Ваші права та сприятиме врегулюванню такого спору з банком, в т.ч. в позасудовому порядку, з найменшими для Вас втратами.

Звертайтесь!

Автор консультації: адвокат Сидор Аліна

моб.тел.: 096-46-18-798 (для консультацій),

мейл: sydor_av@ukr.net

  • 2071

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 2071

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст