6
0
22871
Одним з інструментів здійснення адвокатської діяльності є подача адвокатського запиту. Коли адвокат клієнту пропонує зробити це, у клієнта можливо виникає кілька питань такого типу як: Якою є ефективність подачі такого документа? Чи варто на це додатково витрачати гроші? Який термін відповіді на адвокатський запит? та інші питання. Адвокати, як правило, знають всі нюанси процедури подачі адвокатського запиту, але все ж, бувають випадки, коли щось не так вказали, нечітко сформулювали запитання чи не подали якийсь документ, в наслідок чого розглядається недійсність адвокатського запиту та можливе неотримання відповіді. Тому, юридичний інтернет-ресурс "Протокол" доступними словами розповість чим є адвокатський запит в Україні, як правильно його написати і подати, а також, спробує детально розкрити всі інші деталі процедури подачі адвокатського запиту.
Зміст:
Пунктом 1 частини 1 статті 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі по тексту - Закон) передбачено право адвоката запитувати інформацію або копії документів в органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, громадських об'єднань, юридичних та інших осіб. Детально розписано про адвокатський запит в статті 24 Закону. Так, згідно з частиною 1 цієї статті, адвокатський запит - це звернення адвоката в письмовій формі про надання інформації, копій документів, які необхідні для надання правової допомоги адвоката.
Як уже згадувалося вище, адвокатський запит про надання інформації може бути тільки в письмовій формі. Крім цього, дуже важливо правильно його скласти і вказати всі необхідні реквізити, надати разом із запитом документи, які підтверджують повноваження адвоката і його право займатися адвокатською діяльністю.
Protocol звертає увагу, що в запиті не можна формулювати питання або прохання про роз'яснення або консультації норм законодавства. Якщо запит адвоката буде "наповнений" питаннями такого характеру, то гарантована відмова. Стаття 24 Закону, не встановлює якісь вимоги до самої письмової форми, немає переліку реквізитів, які повинні бути вказані в обов'язковому порядку в такому специфічному документі адвоката. Але, не дивлячись на це, Протокол радить вказувати загальні характерні для інших документів реквізити, такі як інформація про адресата і адресант (кому і від кого направляється запит (ПІБ, посада, статус), засоби зв'язку: телефон або пошта, при необхідності отримати відповідь поштою - вказувати також поштова адреса); обов'язково позначити в документі дату складання запиту, підписати документ; крім цього, адвокатський запит слід писати на "фірмовому" бланку. Крім цього, вказівка даних про адресата необхідна для можливості, в разі відмови або ігнорування у відповіді на запит, притягнути до відповідальності відповідну особу або суб'єкт.
Адвокатські запити не повинні запитувати інформацію, доступ до якої обмежено законом (детально про цю інформацію в розділі консультації, коли запит не діє). Адвокат в такому документі повинен чітко формулювати питання, як можна більш конкретизувати запитувану інформацію (наприклад, якщо це стосується якої-небудь конкретної події, то позначати дату, час, місце цієї події, причетність суб'єкта до події, можливо якийсь конкретний фрагмент з події і т.д.). Якщо запитуються копії документів, то слід писати реквізити цих документів, якщо такі відомі адвокату або інші дані, що характеризують такі документи (наприклад ким вони прийняті, чого саме стосуються, що регулюють або підтверджують).
Ще одним цікавим моментом, що стосується переліку інформації необхідної для вказування в адвокатському запиті, є позначення в ньому конкретного договору про надання правової допомоги, в рамках якого подається запит. Так, Протокол звертає увагу, що це робити не обов'язково і не позначення номера договору не може бути причиною для відмови у відповіді на запит.
Користуйтеся консультацією: Право хранить молчание (63 статья Конституции Украины): о чем стоить знать свидетелям?
Коли вже текст запиту написаний і запит майже готовий, залишилося тільки прикріпити до нього деякі документи. Так, для належного оформлення адвокатського запиту, під час його подачі адвокат зобов'язаний надати завірені (з словами "згідно з оригіналом", підписом, печаткою, і датою засвідчення) ним копії:
Вищезгаданий перелік документів є вичерпним.
Тепер кілька слів про те, як краще відправляти запит. Це робити потрібно так, щоб зафіксувати факт відправки і час відправлення, з якого і піде відлік на надання відповіді. Найбільш зручними такими варіантами є відправка запиту цінним листом з описом (який оформляється в двох примірниках, один з них для одержувача, другий для вас, як відправника) або ж відправка на офіційну електронну адресу.
Якщо адвокату необхідно отримати інформацію або копії документів в рамках кримінального провадження, то звертатися потрібно в спеціальному порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом.
Важливо відзначити, що ради адвокатів областей мають право складати типову форму запиту, що полегшує роботу адвокатам. Так, для прикладу, нижче наведено форму затверджену Радою адвокатів Чернігівської області.
Для більш ясної картини розуміння про такий документ, щоб не писати повний зразок адвокатського запиту з повторенням всіх реквізитів наведених на фото вище, приводжу приклад самого тексту запиту, конкретної інформації, що запитується:
"... ..26 червня 2020 року за адресою вулиця А. Іващенко, 44, місто Київ було проведено концерт акустичної музики "Голос Києва", квитки на який продавалися на Вашому сайті , що підтверджується інформацією за посиланням . Прошу надати інформацію про загальну кількість проданих квитків, кількість непроданих квитків, а також, інформацію про умови участі в цьому концерті ... "
Користуйтеся консультацією: Отримання судової повістки за допомогою СМС та інформування про судові документи
Якщо адвокатський запит складено за всіма вимогами закону, то відповідати на нього є обов'язком. Термін відповіді на адвокатський запит становить 5 робочих днів з дня отримання запиту. Якщо для відповіді на запит потрібні пошуки великого обсягу інформації або документів, на що потрібно багато часу, то термін для відповіді можна продовжити до 20 днів з обґрунтуванням причин чому і на що саме необхідно більше часу. Навіть якщо потрібно надати багато інформації або копій документів, то для того щоб продовжити термін до 20 днів, потрібно спочатку про це попередити адвоката (термін для такого попередження - 5 робочих днів з дня отримання).
Важливо відзначити, що якщо для відповіді на запит необхідно багато друкувати, копіювати і надруковані матеріали займають більше 10 сторінок, то можна вимагати щоб адвокат компенсував витрати на друкування. Граничний розмір таких витрат затверджено Кабінетом Міністрів України.
Відмова на адвокатський запит надається, якщо запитувана інформація є конфіденційною, службовою або іншою, доступ до якої обмежено законом (детально про такі види інформації Протокол розповість в останньому розділі консультації).
Ефективність адвокатського запиту полягає в тому, що на нього майже в усіх випадках зобов'язані відповідати і надавати інформацію, що запитується. Крім цього, важливо вказати, що таку надану інформацію можна надавати як належну письмовому доказу в суді. При цьому, на жаль, у багатьох випадках на адвокатський запит відповідають або відмовою, посилаючись на персональні дані осіб, конфіденційну інформацію і тд, або відповідають не зовсім по суті. Таким чином, ефективність адвокатського запиту в цілому дуже низька. Але все ж, писати його необхідно, оскільки це початковий крок перед судовими розглядами, а також, відмову на запит адвоката можна буде пред'явити при подачі заяви про витребування доказів судом, як доказ того, що сторона намагалася отримати інформацію, робила для цього всі можливі дії, але отримала відмову в наданні такої інформації (якщо ж просто відразу звертатися із заявою про витребування доказів судом без попередньої подачі запиту, то скоріш за все, суд відмовить).
Частина 5 статті 212-3 Кодексу України про адміністративні порушення встановлює адміністративну відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 425 гривень до 850 за такі дії:
Відзначаємо, що розглядати справи про таке адміністративне правопорушення та притягати до відповідальності можна тільки в судовому порядку (судами районними, районними у місті, міськими, міськрайонними).
Адвокати, найчастіше, не бажають витрачати свій час на судову тяганину за таким правопорушенням, оскільки відповідальність (та й штраф буде сплачуватися в держбюджет, а не адвокату) не така вже сильно велика, а часу піде набагато більше. Самому клієнту займатися цим також не варто, краще порадитися з адвокатом і разом прийняти рішення, чи варто оскаржувати відмову. Для оскарження, необхідно звернутися до Ради адвокатів регіону (де вже Голова або спеціально уповноважена особа складають протокол про адмін правопорушення та направляють документи в суд).
Протокол звертає увагу, що термін для накладення стягнення, тобто штрафу за правопорушення передбачене ч. 5 ст. 212-3 КУпАП, становить лише 3 місяці з моменту вчинення такого порушення або його виявлення (тобто, або з дня отримання відповіді з неповною інформацією або неправомірною відмовою; або з дня, в який повинні були відправити відповідь - в разі не надання відповіді або несвоєчасної відповіді).
Крім цього, статтею 397 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність (різні види покарань від штрафу в розмірі 1700 грн і до обмеження волі до 3 років) за втручання в законну діяльність захисника (в тому числі адвоката).
Згідно даних Єдиного реєстру судових рішень за цією статтею лише кілька вироків, серед них жодного, який був би пов'язаний з подачею адвокатського запиту.
Користуйтеся консультацією: Таблиця строків позовної давності адвоката Олександра Бодашко
Є кілька випадків, коли у наданні інформації адвокату на запит можна відмовити на законних підставах. Так, такими випадками є запит інформації з обмеженим доступом. До такої інформації, відповідно до частини 1 статті 21 Закону України «Про інформацію», відноситься конфіденційна, таємна та службова.
Конфіденційною є інформація про фізичну особу (персональні дані), а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою (ч. 2 згаданої статті). У своєму рішенні від 20.01.2012 р по справі №1-9 / 2012 Конституційний Суд України роз'яснив, що до такого виду інформації відноситься інформація про: національність, сімейний стан, освіту, релігійні переконання, стан здоров'я, матеріальне становище, адресу, дату і місце народження, проживання та перебування тощо, а також обставини особистого життя, відносини з іншими особами, події, що відбуваються в житті - за винятком даних по виконанню повноважень особою, яка займає посаду, пов'язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування (місцевих, сільських, селищних рад).
Таким чином, виходячи з вищенаведеної інформації, майже будь-яка інформація про людину та її діяльність є конфіденційною і такою, доступ до якої обмежується, відповідно, в такому випадку можна отримати відмову на адвокатський запит. Але, при цьому, Protocol зазначає, що частина 2 статті 7 Закону України "Про захист персональних даних" передбачає виключення, коли дозволяється обробка персональних даних без згоди особи, якої вони стосуються, серед яких, в тому числі, такі:
Крім цього, пункт 6 статті 11 Закону "Про захист персональних даних" однією з підстав для обробки персональних даних передбачає необхідність захисту законних інтересів третьої особи (але, при цьому потрібно довести, що інтереси такої третьої особи переважають інтерес суб'єкта персональних даних).
Тому, надання персональних даних по адвокатському запиту все таки можливе, якщо добре обґрунтувати необхідність отримання запитуваної інформації і те, що вона підпадає під випадки можливої обробки персональних даних третьою особою.
Ще одним видом інформації з обмеженим доступом є службова. Це інформація, що міститься в документах суб'єктів владних повноважень (тих же органів державної влади, місцевих рад, але яка не відноситься до публічної інформації, тобто тієї, яку, згідно з положеннями Закону України "Про доступ до публічної інформації" або інших законів, органи влади зобов'язані оприлюднити на сайтах, реєстрах, офіційних друкованих виданнях і тд), а також інформація, зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці частина 1 статті 9 зазначеного в цьому абзаці Закону.
Відповідно до частини 1 статті 8, таємницею визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємниці, таємницю досудового розслідування або іншу, передбачену законом.
Користуйтеся консультацією: Моральна шкода: як виразити в грошовому еквіваленті і труднощі стягнення
Отже, якщо адвокат запитує інформацію з обмеженим доступом, йому законно можуть її не надавати. Але, при цьому, є інші способи отримати доступ до такої інформації, наприклад, - в порядку звернення до суду із заявою про витребування доказів.
Автор консультації: Колотуха Катерина
Джерело: Юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
203
Коментарі:
0
Переглядів:
296
Коментарі:
0
Переглядів:
374
Коментарі:
0
Переглядів:
717
Коментарі:
1
Переглядів:
604
Коментарі:
0
Переглядів:
616
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.