Чи можливо позбавити батьківських прав за несплату аліментів?

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Чи можливо позбавити батьківських прав за несплату аліментів? - 0_11618400_1624120489_60ce1ca91c624.jpg

Досить часто виникає питання: чи можливо позбавити батьківських прав за несплату аліментів?

Відповідь на це запитання чітко врегульована статтею 164 Сімейного кодексу України, яка містить ВИЧЕРПНИЙ перелік підстав для позбавлення батьківських прав.

Так, мати чи батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:

  • не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
  • ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо ВИХОВАННЯ дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;
  • жорстоко поводяться з дитиною (застосовують фізичне або психічне насильство, недопустимі методи виховання, принижують людську гідність дитини тощо);
  • є хронічними алкоголіками або наркоманами (ці факти мають бути підтверджені відповідними медичними висновками);
  • вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини (наприклад, залучають її до непосильної праці, заняття проституцією чи злочинною діяльністю) , примушують її до жебракування та бродяжництва;
  • засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини (необхідна наявність вироку суду).

Серед зазначеного переліку, відсутня самостійна підстава як наявність заборгованості зі сплати аліментів чи умисне ухилення від сплати аліментів!

Існування заборгованості по аліментах у повній мірі не може свідчити про ухилення батьків від виконання своїх обов'язків.

Вказанане узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, що викладені у постанові від 16 січня 2019 року в справі №465/3694/14-ц (провадження №61-36265св18) та постанові від 20 березня 2019 року в справі № 199/2403/18 (провадження №61-74св19):

https://reyestr.court.gov.ua/Review/79313696
https://reyestr.court.gov.ua/Review/81073169

Наявність заборгованості по аліментам сама по собі не є підставою для позбавлення батька дитини батьківських прав.

Вказанане узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, що викладені у постанові від 23 квітня 2020 року в №420/1075/17 (провадження № 61-17053св19) та постанові Верховного Суду від 22 квітня в справі № 643/5002/17 (провадження № 61-1016св19):

https://reyestr.court.gov.ua/Review/88979390
https://reyestr.court.gov.ua/Review/89180439

ОТЖЕ, є хибною думка, що ніби несплата аліментів — достатня підстава для позбавлення батьківських прав.

Несплату аліментів суд може лише додатково брати до уваги разом з іншими доказами при вирішенні питання про позбавлення батьківських прав з підстав, що закріплені у ст. 164 СК України.

Автор статті: Кулик Юлія Василівна

4826
Переглядів
1
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
ЕСПЧ
1