Головна Блог ... Консультації від юристів Будинок отримали в подарунок, а право на землю під ним - не оформлене. Що робити? Будинок отримали в подарунок, а право на землю під...

Будинок отримали в подарунок, а право на землю під ним - не оформлене. Що робити?

Відключити рекламу
 - tn1_bc0abd8fda0ac905f0f7508749cfe056_606436598b85a.png

Подарувати будинок без землі - цілком реальна ситуація в Україні. У багатьох власників будинків в невеликих населених пунктах ще й до сьогодні застарілі документи про власність на землю або ж вони відсутні взагалі, таким чином земельні ділянки ніяк не оформлені.

Зміст:

Чи можна подарувати будинок без землі

Виникає наступне питання: якщо власник такого будинку вирішив подарувати вам його, то чи можна укласти договір дарування житлового будинку без земельної ділянки? І взагалі, чи можна оформити будинок без землі?

Якщо коротко, то відповідь - ні. З недавніх пір, коли були внесені зміни до Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) та Земельного кодексу України (далі - ЗКУ), відчуження об'єкта нерухомості без земельної ділянки - неможливе. Такий висновок робимо, виходячи з таких положень законодавства:

  • Частина 2 статті 377 ЦКУ зазначає, що кадастровий номер і розмір земельної ділянки, яка переоформлюється в зв'язку з передачею права власності на об'єкт нерухомості, що на ній розташована (споруда, будівля або житловий будинок), є істотними умовами договору про відчуження цих об'єктів.
  • Частина 6 статті 120 ЗКУ також вказує, що кадастровий номер земельної ділянки (яка переоформлюється в зв'язку з передачею права власності на нерухомість, що на ній розташована) - це істотна умова договору, що передбачає передачу права власності на будь-який житловий будинок, будівлю або споруду.

Користуйтеся консультацією: Як узаконити будинок - самобуд без права на землю в Україні

Підписання договору, що передбачає передачу права власності на нерухомість, яке пов'язане з переходом цього права на частину ділянки землі, відбувається після виділення такої частини в окрему ділянку і отримання ним свого кадастрового номера.

Це означає, що неможливо дарувати будинок без землі, тому що кадастровий номер ділянки землі, на якій розташований будинок, повинен бути обов'язково вказаний в договорі дарування.

Так, формально подарувати будинок без землі, а саме укласти сам договір дарування без кадастрового номера можна, але перехід права власності на нерухомість за таким документом не засвідчить жоден нотаріус, адже в ньому відсутня істотна умова.

Як оформити право власності на будинок без землі

Що ж робити в ситуації, коли у дарувальника відсутні документи на землю?

Ось коротка інструкція:

  1. Потрібно привласнити земельній ділянці номер у кадастрі.
  2. Після отримання кадастрового номера вказати його в договорі дарування будинку і звернутися до нотаріуса з метою оформлення права власності на вас.
  3. Залежно від того, хто володіє або користується земельною ділянкою, переоформити це право на себе.

дарування будинку без землі

Нагадаємо, що відповідно до частини 1 статті 377 ЦКУ, якщо ви отримали право власності на будівлю, споруду, житловий будинок (якщо тільки він не багатоквартирний), то до вас переходить і право власності або користування на ділянку землі, що вони на ньому розташовані, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього власника або користувача землі.

У зв'язку з цим доцільно буде згадати про проект Закону № 0850 від 29.08.2019 про єдину правову частку земельної ділянки та розташованого на ній об'єкту нерухомості, прийнятому Верховною Радою України 02 лютого 2021 року.

В найближчому часі цей Закон опублікують і вступлять у силу нові правила - право оренди / користування земельною ділянкою буде переходити автоматично до нового власника в разі набуття права власності на нерухомість, що на ньому розташована. А право попереднього орендаря / користувача на цю землю буде припинятися в силу закону, і для цього не треба жодних додаткових актів, рішень тощо.

Користуйтеся консультацією: Договір дарування квартири, будинку, земельної ділянки, машини та іншого

Конкретніше процедура передачі права оренди або користування на землю під придбаним об'єктом нерухомості буде виглядати так:

  1. Якщо земля в оренді:

Ви як новий власник будинку, споруди тощо повідомляєте власника землі про реєстрацію вашого права власності на нерухомість (протягом 10 днів з моменту реєстрації) і пропонуєте укласти з вами договір на оренду.

Власник землі зобов'язаний повідомити попереднього орендаря про те, що тепер новий власник об'єкта - ви, і протягом 30 днів розірвати договір оренди з ним і підписати новий з вами.

  1. Якщо земля на праві користування:

Орган виконавчої влади або місцевого самоврядування зобов'язаний протягом 30 днів з моменту реєстрації вами права власності на нерухомість припинити право постійного користування земельною ділянкою попереднього власника і передати землю в користування вам.

Врахуйте ці нюанси, якщо виявиться, що земля під подарованим вам будинком знаходиться у когось в оренді або постійному користуванні.

Таким чином, як нам уже відомо, договір дарування будинку без землі - недійсний, обов'язково потрібно отримати кадастровий номер земельної ділянки та вказати його в умовах договору.

Кадастровий номер - це унікальний номер кожної земельної ділянки, що містить 19 символів і закріплюється за ним назавжди.

Для отримання кадастрового номера власник будинку зобов'язаний:

  1. Звернутися в сертифіковану землевпорядну організацію. Фахівці цієї фірми проведуть геодезичну зйомку самої ділянки і нерухомості, розташованої на ній зроблять відповідні заміри і складуть план ділянки.
  2. Землевпорядна організація підготує технічну документацію на землю і погодить її в територіальному органі Геокадастр.
  3. Після всіх узгоджень земельна ділянка отримає свій унікальний кадастровий номер.

Продаж житлового будинку без земельної ділянки

Якщо розглядати випадок, коли здійснюється продаж житлового будинку без земельної ділянки, то для цього типу угоди діють такі ж правила, як для договору дарування.

Так, раніше можна було у нотаріуса оформити право власності на будинок незалежно від землі, і після отримання такого права новий власник нерухомості вже займався оформленням ділянки самостійно, але зараз без кадастрового номера це зробити неможливо.

Тому, якщо ви вирішили подарувати, продавати або іншим чином відчужити будинок, подбайте про цей правовий нюанс.

Чи можна подарувати земельну ділянку без будинку

У вітчизняному законодавстві бачимо принцип єдиної частки земельної ділянки та нерухомості, яка на ній розташована. Якщо у землі і будинки, що на ній знаходиться, один власник, дарування землі без будинку - неможливе. При здійсненні такої угоди нотаріус буде оформляти одночасно два договори, і щодо дарування земельної ділянки, і розташованого на ній будинку.

Якщо продавець будинку відмовляється переоформляти ділянку на нового власника

Якщо продавець або дарувальник будинку не бажає переоформляти на вас земельну ділянку, на якій він розташований, ви маєте право вимагати визнання за вами права власності на землю в судовому порядку.

дарування будинку без землі

Подібна ситуація розглядалася Верховний Судом по справі № 364/515/19 від 26.12.2019, де дарувальник відмовлявся переоформляти і передавати у власність позивачу (обдарованому) ділянку землі, на якій розташований будинок, і це стало підставою для звернення останнього до суду з позовом про визнання за ним права власності на земельну ділянку.

Верховний Суд вказав, що з аналізу норм ЦКУ та ЗКУ випливає, що існує принцип цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. Згідно цих норм визначення правового режиму земельної ділянки знаходиться в прямій залежності від права власності на будь-яку будівлю, споруду, що на ній розташовані. І оскільки обдаровуваний тепер є власником житлового будинку з надвірними будівлями і спорудами на підставі укладеного договору дарування, то у відповідності до згаданих норм законодавства придбав право власності на землю, на якій розташовано його домоволодіння.

Користуйтеся консультацією: Як отримати право власності на будинок в селі

Водночас докази про те, що визнанню за обдаровуваним права власності на цю ділянку землі обов'язково повинно передувати рішення суду про припинення права власності цього дарувальника на ділянку землі необгрунтовані, оскільки його право припинено відповідно до статті 120 ЗКУ та статті 377 ЦКУ в результаті вступу обдаровуваним в право власності на цей житловий будинок.

Якщо виникає конфлікт зі стороною, яка відчужує вам нерухомість, з приводу переоформлення на вас землі, на якій вона розташована, вам потрібно подавати позов про визнання за вами права власності на земельну ділянку.

Ми рекомендуємо звернутися по допомогу до адвоката, який складе всю необхідну документацію, збере доказову базу і якісно забезпечить супровід справи в суді, щоб право власності було успішно оформлене на вас.

Для цього ви також можете скористатися сервісом «Тендер на юридичну допомогу» від юридичного порталу Протокол, де, розмістивши замовлення, ви зможете підібрати юриста відповідної галузі права для отримання правових послуг високої якості, від консультації до судового розгляду, за прийнятною ціною. Ви зможете знайти недорого фахівця як в Києві, так і будь-якому іншому місті України.

Автор консультації: Адвокатське об'єднання «Суслов і Партнери»

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 28165

    Переглядів

  • 8

    Коментарі

  • 28165

    Переглядів

  • 8

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    ✅Виходячи з принципу єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди право власності набуває той, хто має речове право на землю

    16.03.2021 20:06

    Автоматично чи ні? Коли власник нерухомості стає власником земельної ділянки. Які нові правила встановила Верховна Рада https://mind.ua/openmind/20222844-avtomatichno-chi-ni-koli-vlasnik-neruhomosti-stae-vlasnikom-zemelnoyi-dilyanki

    16.03.2021 19:21

    https://reyestr.court.gov.ua/Review/95439658

    16.03.2021 20:09

    Доброго дня! Наведена вами публікація не суперечить викладеному у статті. Автоматичність застосовується, коли земельна ділянка сформована, а право на неї зареєстроване саме за відчужувачем майна, а не за третьою особою. Тобто, коли земельній ділянці присвоєний кадастровий номер. Саме тому він є істотною умовою договору про відчуження об'єкта нерухомості.

    17.03.2021 09:43

    Добрий ранок! Статтю не оцінював. Доповнив інформацію. Зручно, коли зкомпонована інформація по темі.

    17.03.2021 10:14

    Зрозуміло, тоді дякую за доповнення!

    17.03.2021 10:26

    Ну і не правда, що без землі не можна продати, подарувати, ось у випадку, якщо земля не оформлена була, то, будь ласка, читайте лист Мінюсту від 17.12.2020 №56856/38493-33-20/19.1.1: «При цьому, нормами чинного законодавства України не передбачено обмеження права власника на відчуження нерухомого майна (його частки) з підстав відсутності державної реєстрації земельної ділянки та присвоєного кадастрового номера земельній ділянці, на якій розташоване таке нерухоме майно, а також з підстав відсутності реєстрації права власності (користування) на земельну ділянку. У таких випадках кадастровий номер та площа земельної ділянки не можуть вважатися істотними умовами договору відчуження жилого будинку, будівлі або споруди, оскільки така земельна ділянка не є об’єктом цивільних прав (земельна ділянка не є сформованою, кадастровий номер їй не присвоєно, право власності (користування) на неї не зареєстровано, що має бути підтверджено відповідно до вимог чинного законодавства)». З листом, розміщеним на сайті Нотаріальної палати України, можна ознайомитись за посиланнями: https://npu.ua/news/377-120/ https://npu.ua/wp-content/uploads/2020/12/kadastrN.pdf І цей висновок Мінюсту нарешті є логічним та правильним застосуванням норм права, а не вільнотлумаченням його як заманеться. Але одночасно пам/ятайте і про попередній лист Мінюсту від 18.05.2018 №19765/14673-33-18/8.3 при відчужені часток у праві власності на майно та кадастровий номер земельної ділянки у правочинах (посилання в Ліга:Закон): https://ips.ligazakon.net/document/MUS30290 Крім того, щодо законопроекту 0850, то нагадаю, що у ВРУ зареєстрований Проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України про прийняття в другому читанні та в цілому як закон проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо єдиної правової долі земельної ділянки та розміщеного на ній об'єкта нерухомості) (реєстр. № 0850 від 29 серпня 2019 року) Номер, дата реєстрації: 0850-П від 03.02.2021 http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=70994 У висновку Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України від 10.02.2021 щодо цього проекту постанови зазначено: "..... Враховуючи вищевикладене, керуючись частинами третьою, п’ятою, шостою і восьмою статті 48 Регламенту Верховної Ради України, Комітет ухвалив висновок на проект Постанови Верховної Ради України «Про скасування рішення Верховної Ради України про прийняття в другому читанні та в цілому як закон проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо єдиної правової долі земельної ділянки та розміщеного на ній об'єкта нерухомості) (реєстр. № 0850 від 29 серпня 2019 року)», внесений депутатами України Фрісом І.П., Матусевичем О.Б., Леоновим О.О., Яременком Б.В., Кінзбурською В.О., Рубльовим В.В. (реєстр. № 0850-П від 03.02.2021), та прийняв рішення запропонувати Верховній Раді України визначитися шляхом голосування щодо прийняття чи відхилення зазначеного проекту Постанови". Отже не варто ствердно говорити про вже наче 100 запуск законопроекту 0850 в життя, як закону, бо ще невідомо чим його доля закінчиться. От так і вір іншим, поки сам не розберешся, то майже завжди буде сумнів.

    01.04.2021 14:06

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст