Головна Блог ... Консультації від юристів Договір дарування квартири, будинку, земельної ділянки, машини та іншого Договір дарування квартири, будинку, земельної діл...

Договір дарування квартири, будинку, земельної ділянки, машини та іншого

Відключити рекламу
 - tn1_415610a4471d99514634c94eb4a67e44_5f6084da98cc5.jpg

А чи знаєте Ви, що мавзолей Тадж-Махал є нічим іншим як даром Падишаха Імперії Великих Моголів Шах-Джахан своїй улюбленій дружині Мумтаз-Махал, яка раптово померла у віці 36 років, народжуючи чотирнадцяту за рахунком дитину. Даний подарунок вважається одним з найбільш незвичайних і дорогих в Світі. Така собі дарча після смерті.

Не таким дорогим, але досить незвичайним і, напевно, шокуючим за своїм змістом подарунком, був подарунок Вінсента Ван Гога. Своїй коханій дівчині з французького будинку розпусти він подарував шматок свого вуха, загорнутий в невеличкий клаптик тканини. Дівчина після такого підношення втратила свідомість і довго не могла прийти в себе. А коли прийшла, то більше бачитися з Вінсентом не захотіла.

А ось найбільш екстравагантним подарунком до сьогоднішнього дня вважається подарунок короля Франції Людовіка XIV, який він зробив для своєї, до слова сказати, нелюбимої дружини. Самодержець не придумав нічого більш оригінального, ніж замовити і подарувати їй півторакілометрове соболиное манто, яке вистелили від її ліжка до альтанки в саду. Це для того, щоб вона могла прокинутися і відразу своїми босими королівськими ніжками піти снідати прямо по хутрі.

В сучасній Україні перші два вищезгаданих подарунка не можуть вважатися даром з юридичної точки зору. Справа в тому, що договір дарування - це угода, при якій дарувальник безоплатно передає обдаровуваному у власність річ, а обдаровуваний її приймає. Якщо обдаровуваний відмовився прийняти дар, то угода дарування вважається не відбулася.

Конкретизую. Як ми бачимо, в першому випадку обдаровувана Мумтаз-Махал в момент передачі їй речі була вже мертва, а в другому випадку дівчина Ван Гога не те, що не прийняла подарунок, а взагалі на час втратила свідомість. Іншими словами, обдаровані dejure не прийняли дар, а значить, і угоди дарування є нікчемними.

Поговоримо докладніше про договір дарування в Україні або, як його ще називають у народі, дарчою.

Для зручності я вирішив розбити тему на кілька розділів:

  1. Загальні поняття про договір дарування;
  2. Договір дарування нерухомості (дарча на квартиру або договір дарування на квартиру, дарча на земельну ділянку, дарча на будинок);
  3. Порядок оформлення договору дарування на нерухомість;
  4. Договір дарування транспортних засобів та іншого рухомого майна. Дарча на машину;
  5. Порядок оформлення договорів дарування на рухоме майно;
  6. Чи можна оскаржити дарчу? Розірвання договору дарування, визнання його недійсним. Порядок звернення до суду з даними питаннями. Протягом якого часу можна оскаржити дарчу?

Загальні поняття про договір дарування.

Дарча, договір дарування, дарча на квартиру, договір дарування квартири, оформлення дарчої на квартиру, дарча на землю, дарча на машину, договір дарування рухомого майна - це все одні й ті ж відносини, в яких одна сторона дарує річ, а друга зобов'язується її прийняти. Трохи повторюся, але ще раз зверну Вашу увагу, що договір дарування не є одностороннім правочином. По ньому одна сторона дарує, а друга повинна прийняти цей дар.

 Дарча на квартируДарувати можна рухоме і нерухоме майно, гроші, цінні папери, майнові права. Найголовніше, щоб дарувальник був власником дару і мав право ним розпоряджатися.

Обидва учасники угоди повинні володіти належним рівнем дієздатності, а також бажати настання наслідків угоди.

Дарча на дитину укладається з участю опікунів (як правило батьків), які і приймають за дитину рішення про прийняття дарунка або відмови в нього.

Користуйтеся консультацією: Все про свідоцтво про право на спадщину

Договір дарування не може бути взятий під примусом або в силу обману. Також він не може бути укладений на вкрай невигідних для сторони умовах. При таких обставинах дарча може бути визнана в судовому порядку недійсною, що спричинить за собою повернення об'єкта дарування початковому власнику без будь-яких компенсацій.

Оформлена дарча може бути в усній формі, простій письмовій формі або нотаріальній формі з наступною його державною реєстрацією. Все залежить від об'єкта дарування та домовленостей сторін. Наприклад, якщо ви даруєте своєму приятелеві наручний годинник або телефон, то в такому випадку ви можете обійтися дарчою в усній формі. Якщо ви даруєте офісну техніку юридичній особі, то в такому випадку договір дарування необхідно укладати в простій письмовій формі, так як підприємству необхідно буде поставити таке майно на свій баланс. А ось якщо ви даруєте квартиру, частину квартири (дарча на частину квартири), будинок (дарча на будинок) або земельну ділянку, то в такому випадку вже не обійтися без обов'язкового нотаріального посвідчення договору та його реєстрації у відповідному реєстрі.

Вартість оформлення дарчої в нотаріальній формі, як правило, включає в себе витрати на оцінку об'єкта нерухомості, нотаріальні послуги, військовий і пенсійний збір, державне мито, а також податок на прибуток, так як обдаровуваний отримує вигоду у вигляді майна. Чим дорожче буде оцінений об'єкт дарування, тим більшими будуть витрати з оформлення угоди. Винятковий випадок, коли податок на прибуток не сплачується - це угода між родичами першої лінії (подружжя, діти, батьки).

Моментом переходу права власності на дарунок від дарувальника до обдаровуваного - це момент фактичного вступу обдаровуваного у володіння річчю. Тобто, якщо ця річ належить до рухомого майна, то це отримання її від дарувальника фактично в руки обдаровуваного, або в вказане місце або приміщення, або отримання обдаровуваним ключів (кодів, логінів, паролів), після чого він може використовувати річ безперешкодно .

Момент переходу права власності від дарувальника до обдаровуваного на нерухомість (будинок, квартиру, земельну ділянку) - це момент реєстрації зміни права власності у відповідному реєстрі, яка, як я вже говорив, можлива виключно після підписання і нотаріального оформлення відповідного договору дарування на об'єкт нерухомості.

Договір дарування нерухомості

Всі ми, юристи, хоч раз в житті чули питання на консультації по типу: «Як переписати квартиру (будинок) на сина / доньку / онука / внучку / брата / сестру / і т.д.?». Щоразу під цією фразою ховається питання саме про порядок укладання договору дарування на нерухомість або оформлення дарчої на квартиру. Але звідки взялася ця «переписати майно на когось»?

вартість оформлення дарчоїСправа в тому, що до 1991 року, в нашій країні не існувало поняття права власності на квартиру. Все житло в багатоквартирних будинках було державним і передавалося громадянам лише в користування, що оформлялося шляхом реєстрації їх постійного місця проживання (пропискою). У підсумку, якщо громадяни вирішували робити обмін чи дарування, то це робилося шляхом зміни реєстрації їх постійного місця проживання. Тобто зміною прописки. Від цього і пішов в народі вислів «переписати квартиру на кого-небудь».

В сучасній Україні, коли більшість об'єктів нерухомості приватизовано і знаходиться у власності громадян, вищезгадана схема з переписуванням вже неможлива. Єдиний спосіб подарувати своє житло або землю третій особі - це укладення договору дарування, який обов'язково посвідчується нотаріусом і реєструється у відповідному реєстрі.

Угоди відчуження, до яких відноситься дарча, оформлені в простій письмовій формі, є нікчемними. Теж саме стосується і, так званих, «домашніх угод», коли сторони, щоб уникнути сплати податків та інших витрат, які будуть при оформленні угоди в нотаріуса, оформляють договір в простій письмовій формі, а потім визнають його дійсним в судовому порядку. Це явно незаконний спосіб оформлення угоди і надалі її можна буде без проблем скасувати.

Користуйтеся консультацією: Утеряно свидетельство на право собственности: что делать?

Порядок оформлення договору дарування на нерухомість

Оформлення дарчої на квартиру, наприклад, відбувається в три етапи: підготовка до операції, її висновок і реєстрація.

До угоди завжди необхідно готуватися заздалегідь.

Першою вашою дією має бути звернення до нотаріуса за консультацією, щоб він зміг перевірити ваше майно на наявність заборон і арештів, а також вивчити правовстановлюючі документи на предмет відповідності чинному законодавству. Така дія необхідна для того, щоб в момент оформлення і реєстрації угоди не було, так би мовити, сюрпризів. Ну уявіть, що ви приїхали до нотаріуса в призначений вам час, з обдаровуваним, усіма документами і сильним бажанням все оформити як можна швидше, а в реєстрі прав власності накладено заборону на все ваше майно, ну або технічний паспорт настільки старого зразка, що нотаріус не матиме права оформити вам дарчу. Буде неприємно.

Загалом для того, щоб такого не було, запишіть собі в пункт номер один: «Звернення до нотаріуса за консультацією».

Пункт номер два - це підготовка документів на угоду. По-перше, це оцінка нерухомого майна, яке буде даруватись. Робиться вона досить швидко (1-3 дні), однак не миттєво. Тому подбайте про неї заздалегідь.

По-друге, якщо у вас старий технічний паспорт (складений ще до 2000-х років), то швидше за все потрібно буде замовити і виготовити новий. З 2013 року технічну інвентаризацію передали з бюро технічних інвентаризацій в приватний сектор, і процедура їх складання стала значно швидшою (1-3 дні). Однак, так само, як і оцінка, робиться це не в одну мить і про документи необхідно, також, подбати заздалегідь.

По-третє, якщо ви готуєте угоду дарування житлового будинку, будівлі або земельної ділянки (договір дарування земельної ділянки), то у вас на руках обов'язково повинен бути витяг із земельного кадастру з кадастровим номером тої земельної ділянки, яка дарується або тієї, на якій знаходиться будинок. В іншому випадку нотаріус відмовить вам в посвідченні та реєстрації договору.

По-четверте, паспорт та ідентифікаційний код, який зараз називається реєстраційний номер облікової картки платника податків. Без цих документів жоден нотаріус не погодиться оформляти вам угоду. А тому переконайтеся, щоб паспорт був чинний (повинна бути вклеєна фотографія відповідно до віку, або отриманий ID паспорт з актуальними даними), а роздруківка з ІПН була в наявності. Якщо стороною договору є іноземець, то йому необхідно перед укладенням обов'язково звернутися до органів фіскальної служби і отримати реєстраційний номер облікової картки платника податків. Тільки після цього він зможе стати стороною угоди.

По-п'яте, якщо дарувальник ви, і ви перебуваєте в зареєстрованому шлюбі, ну або об'єкт дарування був придбаний в шлюбі, який розірвано, а питання з розділом майна, при цьому, вирішено не було, то на угоді вам буде обов'язково необхідна згода свого чоловіка / дружини, навіть якщо колишнього.

Якщо такий чоловік / дружина не хоче або не може фізично бути присутнім на укладенні дарчим, то він / вона можуть оформити відповідну заяву про згоду у будь-якого нотаріуса і передати її тому нотаріусу, який буде оформляти угоду.

Пункт номер три - при укладанні дарчі ви повинні чітко усвідомлювати суть угоди і бажати настання її наслідків. Якщо ви збираєтеся угодою дарування оформити інші правовідносини по типу застави або купівлі-продажу, то в наслідку для сторін це може скінчиться досить неприємними обставинами, так як, уявна чи удавана угода є недійсною, а значить все, що було здійснено на виконання такого правочину, має бути повернуто у первісний стан. І уявіть, що ви покупець, який заплатив за майно гроші, однак угода була за певними обставинами оформлена не в договір купівлі-продажу, а в договір дарування. За підсумком такого «дарувальник» поверне собі своє майно шляхом його витребування, а ось ви повернути свої гроші не зможете, так як довести, що вони були передані дарувальнику і в якому розмірі неможливо.

Користуйтеся консультацією: Право представления в наследстве: все тонкости и нюансы

Договір дарування транспортних засобів та іншого рухомого майна.

чи можна оскаржити дарчуДоговір дарування рухомого майна в своїй основній більшості оформляється або в усному порядку, або в простій письмовій формі і не підлягає державній реєстрації. Однак з транспортними засобами все трохи інакше.

Справа в тому, що договори дарування транспортних засобів підлягають обов'язковій державній реєстрації, а тому до них є досить суворі вимоги. Дарча на транспортний засіб може бути оформлена виключно в письмовій формі з обов'язковим нотаріальним посвідченням і подальшою реєстрацією.

Для угоди сторони повинні надати нотаріусу такі документи:

  1. документ, що підтверджує право власності на ТЗ;
  2. паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків кожної зі сторін (відчужувача і набувача);
  3. паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків подружжя і свідоцтво про укладення шлюбу (у разі необхідності);
  4. довідка про відсутність арештів на майно, що відчужується;
  5. документ про оціночну вартість, визначеної суб'єктом оціночної діяльності відповідно до вимог нормативно-правових актів з оцінки майна.

Перехід права власності на транспортний засіб відбувається після державної реєстрації зміни власника.

Порядок оформлення договорів дарування на рухоме майно.

З транспортними засобами ми розібралися вище. Тепер що стосується іншого рухомого майна. Це речі, гроші, цінні папери, майнові права тощо.

Здебільшого угоди оформляються в усній формі без будь-яких реєстрацій. Однак, угоди дарування, пов'язані з майновими правами або цінними паперами, повинні оформлятися в простій письмовій формі з дотриманням встановлених для цього спеціальних правил. Правила встановлюються різними постановами Кабінету Міністрів України, Національного Банку України і т.п.

Розірвання договору дарування, визнання його недійсним. Порядок звернення до суду з даними питаннями.

У клієнтів, які хочуть оскаржити договір дарування, часто виникають питання: чи можна скасувати дарчу? Протягом якого часу можна оскаржити дарчу? І т.п.

Відповідно до Конституції України та норм процесуальних кодексів України, будь-який громадянин має право на подачу будь-якого позову. Інше питання в його перспективності.

Користуйтеся консультацією: Наследственный договор в Украине

Договір дарування може бути визнаний недійсним, якщо при його укладенні будуть порушені вимоги статті 203 Цивільного кодексу України, а саме:

  1. чи можна скасувати дарчуЗміст правочину не може суперечити цьому Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
  2. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
  3. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
  4. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.
  5. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
  6. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Майже всі вищевказані обставини ми обговорили вище. Однак хочу звернути увагу, що в більшості випадків дарча визнається недійсною, коли вона укладена між сторонніми особами на досить дорогий об'єкт нерухомості. Вся суть в тому, що під час судового розгляду обдарованому досить складно пояснити мотиви дарувальника. Ну погодьтеся, що досить дивно, коли незнайома людина дарує іншій незнайомій людині, наприклад, квартиру. Ось з чого це раптом? У таких випадках очевидно, що угода або удавана, або здійснена під примусом. А тому в таких випадках від оформлення відчуження шляхом укладення договору дарування, краще відмовитися.

Для оскарження дарчі (визнання договору дарування недійсним) необхідно скласти позов про визнання договору недійсним та витребування майна з володіння, оплатити судовий збір в розмірі 1% від вартості спірного майна і звернутися до суду за місцем знаходження відповідача, якщо майно рухоме, або за місцем знаходження майна, якщо воно нерухоме.

Розірвання договору дарування має сенс тільки до моменту переходу дару у володіння обдаровуваного, так як розірвання договору не тягне за собою такі наслідки, як повернення всіх виконаних зобов'язань в стан, який був до укладення угоди. А тому майно просто залишиться у обдаровуваного і сенсу в цій процедурі ніякого немає.

Подати позов про розірвання договору дарування або визнання його недійсним ви можете протягом трьох років з моменту укладення договору або з того моменту, як ви дізналися, що він був укладений.

Якщо Вам необхідна консультація професіонала, пропонуємо скористатися послугою "Тендер на юридичну допомогу" від юридичного порталу Протокол, просто перейшовши за посиланням: https://protocol.ua/ru/yuridicheskie_uslugi/ .

Автор: адвокат Станіслав Ліфлянчик

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 29520

    Переглядів

  • 1

    Коментарі

  • 29520

    Переглядів

  • 1

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Поясніть будь ласка наступне. "Розірвання договору дарування має сенс тільки до моменту переходу дару у володіння обдаровуваного, так як розірвання договору не тягне за собою такі наслідки, як повернення всіх виконаних зобов'язань в стан, який був до укладення угоди. А тому майно просто залишиться у обдаровуваного і сенсу в цій процедурі ніякого немає. " Що значить до моменту переходу дару у володіння обдаровуваного ? Реєстрація дарчої відбулась, отже майно перейшло до обдарованого. Навіщо взагалі тоді дарувальнику позиватись, якщо витребувати назад надалі не вдасться?

    12.02.2021 21:57

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст