Головна Блог ... Консультації від юристів Аутсорсинг і аутстафінг: для чого використовується і в чому різниця Аутсорсинг і аутстафінг: для чого використовується...

Аутсорсинг і аутстафінг: для чого використовується і в чому різниця

Відключити рекламу
 - tn1_15210befd45f66f7b5adb5137d54ac1a_5fc4a25c7bf29.png

Зміст:

Поняття аутсорсинг і аутстафінг давно перестали бути «екзотичними» для вітчизняного бізнесу, оскільки все більше і більше підприємців стали користуватися таким видом послуг.

Причин використання аутсорсингу або аутстафінгу може бути безліч, наприклад, оптимізація оподаткування, зменшення адміністративних витрат компанії на співробітників, або ж підвищення ефективності бізнес-процесів.

У цій статті ми детально розглянемо відмінності аутсорсингу від аутстафінгу, відповімо на запитання: «Що таке аутсорсингові послуги?», «В яких випадках краще скористатися аутсорсингом бізнес процесів, а в яких краще аутстафінг персоналу?», а також юридичну основу даних видів послуг.

Що таке аутсорсинг?

Офіційне визначення поняття аутсорсинг передбачене в Національному класифікаторі України «Класифікація економічної діяльності ДК 009:2010». Згідно з вищезазначеним нормативно-правовим актом аутсорсинг - це угода, згідно з якою замовник доручає підряднику виконати деякі роботи, зокрема, частину або повний виробничий процес, надання послуг з підбору персоналу, або інші допоміжні функції.

Тобто, аутсорсинг простими словами - це договір підряду, коли одна сторона (підрядник) зобов'язується виконати за завданням другої сторони (замовника) певну роботу (надати послуги).

Також, варто відзначити, що поняття «аутсорсинг» також використовують, якщо підрядник здійснює допоміжну діяльність, і не залежить від того, чи використовують такі завдання на ринкових умовах. Замовник і підрядник можуть знаходитися як на одній, так і на різних економічних територіях. Фактичне місце розташування не впливає на класифікацію суб'єктів.

Формально закріпити умови аутсорсингу між підрядником і замовником можна в договорі про надання послуг (виконання робіт) у відповідності зі статтею 901 Цивільного кодексу України. Предмет саме такого договору найбільш схожий з поняттям аутсорсингу.

Основні плюси аутсорсингу:

  1. Оптимізація оподаткування. Замовник не зобов'язаний сплачувати податки за виконавця, і не є його податковим агентом.
  2. Замовник платить за результат, а не за процес роботи. У договорі сторони можуть чітко закріпити результат наданих послуг, конкретну вартість, терміни виконання і відповідальність за невиконання, або неякісне виконання замовлення.
  3. Оптимізація бізнес-процесів. При передачі частини своїх виробничих процесів на аутсорс, у компанії-замовника немає необхідності контролювати процес виконання робіт, що істотно може полегшити роботу менеджменту. А при невиконанні, або неякісному виконанні свого зобов'язання, підрядник несе відповідальність, яка передбачена договором (неустойка, відшкодування збитків).
  4. Більш гнучка модель взаємодії. Послуги аутсорс можуть надаватися з різних міст, країн, континентів. Розірвати такі відносини набагато легше ніж звільнити штатного працівника.

Крім позитивних сторін, робота на аутсорс має певні ризики:

  1. Ризик, того що комерційна таємниця, або інша важлива інформація стане відома підряднику і він нею може недобросовісно розпоряджатися.
  2. Втрата управління над процесами, які передані підряднику. Не дивлячись на те, що відсутність необхідності контролювати підрядника є плюсом, деякі види робіт вимагають постійного контролю з боку менеджменту.
  3. Ризик того, що підрядник є недобросовісним суб'єктом господарської діяльності. Наприклад, така компанія має значний податковий борг, залучена в незаконні схеми, є фіктивною, не має того досвіду і можливостей, які декларує.
  4. Перераховані вище ризики можна мінімізувати, юридично правильно оформивши взаємовідносини і перевіривши таку компанію. Знайти досвідченого фахівця, який зможе скласти якісний договір, перевірити контрагента, а також підібрати найоптимальнішу модель взаємин можна, скориставшись послугою Тендер на юридичну послугу від protocol.ua.

До речі, аутсорсинг юридичних послуг є одним з найпопулярніших видів аутсорсингу.

Користуйтеся консультацією: Facebook, Google і Twitter стежать за вами. Що робити?

Що таке аутсорсингова компанія?

Аутсорсингова компанія - це такий суб'єкт господарської діяльності, який спеціалізується на наданні певних послуг (виконання робіт) іншим компаніям.

Одні з найпопулярніших видів послуг на аутсорс є:

  • Юридичний супровід господарської діяльності;
  • Бухгалтерський облік;
  • Маркетинг і комерційне просування;
  • Підбір персоналу;
  • Будівельні, ремонтні роботи;
  • IT-підтримка;
  • Охоронні послуги та безпека;
  • Кейтерінг, і т.д.

Список далеко не вичерпний, і тенденція розвитку бізнесу йде до того, що штатних працівників на підприємствах буде все менше, а основна частина роботи буде виконуватися по аутсорсингу.

Що таке IT-аутсорсинг?

IT-аутсорсинг - це послуги з підтримки та впровадження IT-інфраструктури профільною компанією.

Прикладом таких послуг можуть бути:

  • Обслуговування комп'ютерної техніки компанії-замовника;
  • Впровадження ІТ-інфраструктури в підприємстві (підбір обладнання, його налагодження, технічна підтримка);
  • Захист даних;
  • Консультування замовника щодо профільних питань.

IT-аутсорсинг найбільш підходить для малого і середнього бізнесу, оскільки у таких компаній, як правило, немає величезної кількості техніки, і їм не вигідно утримувати штатного IT-фахівця, або цілий IT відділ.

Користуйтеся консультацією: Захист репутації. Як видалити брехню з Інтернету

Що таке аутстафінг?

Аутсорсинг і аутстафінгАутстафінг - це, по суті, оренда працівника (працівників) у компанії аустафера для виконання робіт в компанії-замовника. Аутстафінг персоналу - це досить прогресивна модель організації виробничих процесів, але вона має свої правові особливості.

В українському законодавстві відсутнє офіційне визначення поняття «аутстафінг», але в статті 39 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено порядок і умови діяльності суб'єктів господарювання, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця на умовах трудових договорів, що і є аутстафінгом.

Аутстафери можуть направляти працівників до іншого роботодавця для виконання робіт при дотриманні наступних умов:

  1. Повинен бути складений договір з роботодавцем про застосування праці працівника.
  2. Заробітна плата переданого працівника не повинна бути нижчою за мінімальну, а також менше зарплати працівника, який виконує аналогічну роботу на підприємстві.
  3. Повинен бути забезпечений час роботи і відпочинку на умовах, визначених умовами колективного договору і внутрішнього трудового розпорядку роботодавця.
  4. Аутстафер зобов'язаний сплачувати єдиний страховий внесок до Пенсійного фонду за такого переданого працівника.
  5. Аутстафер зобов'язаний не перешкоджати укладанню трудового договору між працівником і роботодавцем, у якого виконуються роботи.
  6. Колективним договором компанії роботодавця повинна бути передбачена можливість аутстафінгу і є згода первинної профспілкової організації.

Також, аустаферу забороняється відправляти на роботи своїх співробітників до роботодавця, у якого:

  • протягом року скорочено чисельність працівників;
  • не дотримана нормативна чисельність працівників основних професій, задіяних у технологічних процесах основного виробництва;
  • працівники залучаються для виконання робіт у шкідливих, небезпечних і важких умовах праці, а також робіт за основними професіями технологічного процесу основного виробництва.

Варто відзначити, що згідно з ч. 2 ст. 39 Закону «Про зайнятість населення» забороняється така діяльність (послуги аутстафінгу) без дозволу Державної служби зайнятості.

Порядок отримання такого дозволу затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 р. № 359. Але цей порядок досі не вступив в законну силу, тому отримати дозвіл на надання послуг аутстафінгу на даний момент неможливо.

Така обставина ставить під сумнів легальність аутстафінгу в Україні. І компанії-аутстафери, які хоч і дотримуються всіх необхідних законних умов, але не мають дозволу, повинні бути готові до посиленої уваги з боку контролюючих органів.

Невизначене нормативно-правове регулювання - це найголовніший ризик аутстафінгу.

Аутстафінг і аутсорсинг - різниця

Основна різниця між аутсорсингом і аутстафінгом полягає в тому, що за аутсорсингові послуги замовник сплачує за конкретний наданий результат, а за послуги аутстафінгу замовник платить аутстаферу за процес виконання робіт наданими працівниками.

Примітивний приклад: при аутсорсингу замовник платить за викопану яму, а при аустафінгу - він платить за те, що надані працівники копають яму.

ШАБЛОН: Договір аутстафінга.pdf

Сподіваємося, що і ця консультація додасть ясності в даному питанні. Якщо ж Вам знадобиться додаткова консультація юриста професіонала, пропонуємо скористатися послугою "Тендер на юридичну допомогу" від юридичного порталу Протокол.

Автор консультації: Менчак Ілля, юрист Адвокатської фірми «Єфімов та партнери»

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 5954

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 5954

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст