ШІ і розгляд справ в автоматичному режимі: суддя ВС у КАС Ян Берназюк виступив з доповіддю на міжнародному правничому форумі
- Автор:
-
0
-
1
-
447
Мета заходу – забезпечення науково-практичного обговорення актуальних питань реалізації і захисту прав людини, медіації та здійснення адміністративних процедур органами публічної влади в умовах воєнного стану.
У межах заходу Ян Берназюк виступив з доповіддю на тему «ШІ та розгляд справ в автоматичному режимі: національні та міжнародні стандарти».
Говорячи про перспективи використання штучного інтелекту для виконання допоміжних завдань у сфері правосуддя, доповідач висловив упевненість, що це може відбутися дуже швидко. ШІ може сприяти зменшенню навантаження на судову систему під час виконання окремих допоміжних завдань. Водночас розвиток технологій може спровокувати появу нових видів спорів, що, навпаки, додасть роботи судам.
Читайте статтю: Суддя Олена Кібенко про штучний інтелект для суддів: перші спостереження
Спікер звернув увагу на експеримент, ініціювання впровадження якого Міністерство цифрової трансформації України розпочало в грудні минулого року. Ініціатива передбачає залучення ШІ до розгляду справ про адміністративні правопорушення (зокрема, за статтями 124, 126 та 130 КУпАП). Якщо особа, яка притягається до відповідальності, не заперечує, ШІ може в автоматичному режимі готувати проєкт відповідної постанови. У зв’язку з такою ініціативою доповідач звернув увагу на необхідність дотримання конституційних меж використання ШІ у правосудді. Ця ініціатива викликала дискусії, залишається низка невирішених питань щодо конституційності такого підходу, ризику «галюцинацій» ШІ, захисту приватності, а також балансу між доступністю правосуддя тощо. Попри це, на думку спікера, якщо експеримент усе ж буде запущено, то остаточне рішення завжди залишатиметься за суддею.
Звертаючись до студентів, спікер наголосив, що ми живемо в епоху неймовірних можливостей. Він закликав молодь постійно вдосконалювати креативне мислення, бути вимогливими до своєї роботи та відстежувати глобальні тенденції. Як приклад Ян Берназюк продемонстрував вже існуючі можливості допоміжного використання ШІ для опрацювання та структурування інформації, зокрема для підготовки наукової статті.
Читайте статтю: І знову суддя ВС КАС Ян Берназюк про ШІ і усі виклики пов'язані з його розвитком
Суддя згадав і про нормативні акти, прийняті в ЄС та в межах судової системи України щодо застосування ШІ. Зокрема, йшлося про Кодекс суддівської етики, ст. 16 якого регулює використання суддею технологій ШІ, а також Положення про використання технологій штучного інтелекту працівниками Апарату Верховного Суду.
Насамкінець Ян Берназюк зазначив, що більшість ризиків, пов'язаних із впровадженням технологій у судочинство, активно обговорюється. У професійній спільноті триває дискусія, і поки що немає однозначної відповіді, чи є ці ризики загрозливими, щоб заблокувати використання ШІ у правосудді та якими мають бути належні межі й гарантії допоміжного використання ШІ без делегування йому функції здійснення правосуддя.
Правничий форум організував Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.
-
Переглядів
-
Коментарі
Переглядів
Коментарі
КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ
-
Безкоштовна консультація
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
-
ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
-
ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
-
КАТАЛОГ ЮРИСТІВ
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Популярні новини
Дивитись усі новини-
Договори оренди землі, підписані до 1 січня 2013 року, набирають чинності з моменту їх державної реє
Переглядів:
59
Коментарі:
0
-
Закон про оподаткування посилок на паузі...Чи пійде МВФ на поступки?
Переглядів:
270
Коментарі:
0
-
єЗасідання - система автоматично знайде Ваші судові справи та почне їх відслідковувати
Переглядів:
832
Коментарі:
1
-
Новий статус для ветеранів: що пропонує законопроєкт № 15267 та які ризики він містить
Переглядів:
505
Коментарі:
0
-
ШІ і розгляд справ в автоматичному режимі: суддя ВС у КАС Ян Берназюк виступив з доповіддю на міжнар
Переглядів:
447
Коментарі:
1
-
Суддів зобов’яжуть розкривати родинні зв’язки: Комітет ВРУ схвалив нові правила
Переглядів:
863
Коментарі:
0
page
youtube
Справи за ст.124 та 130 КпАП - дуже індивідуальні, і потребують саме оцінки доказів та обставин, що є виключною прерогативою судді. Я взагалі вважаю, що ШІ може бути лише помічником для роботи з інформацією. Але якщо ми вже говоримо про його "залучення", то ще зрозуміло було б у справах, де вирішується виключно питання права (наприклад, тлумачення умов договору). Але ці справи - точно не та сфера, де він може знайти застосування.