Главная Блог ... Новости Хочу купити! Чи можна взагалі і як знайти вільну земельну ділянку сільськогосподарського призначення Хочу купити! Чи можна взагалі і як знайти вільну з...

Хочу купити! Чи можна взагалі і як знайти вільну земельну ділянку сільськогосподарського призначення

Отключить рекламу
 - tn1_0_12666400_1632742159_6151ab0f1ef16.png

З 1 липня в Україні повноцінно функціонує ринок сільськогосподарської землі. Вже укладена 21897 угода по відчуженню земельних ділянок сільськогосподарського призначення (купівля-продаж, міна, дарування, довічне утримання). В бажанні придбати землю покупець, напевно, задумується – де можна знайти інформацію про вільні земельні ділянки, виставлені на продаж. Єдиної бази (карти), яка б відкривала ці дані в Україні не існує, кожен шукає такі відомості власними силами та, використовуючи власні зв’язки.

Внаслідок того, що немає єдиної державної бази земельних ділянок виставлених на продаж, приватні компанії мають можливість на цьому гарно заробити. Так, такі існують, вони, окрім пошуку вільної та привабливої для Вас землі, виконують моніторинг ринку, аудит земельних ділянок та безліч інших функцій. Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Тарас Дзьоба у своєму інтерв’ю «порадив» українцям ряд комерційних операторів, які можуть спростити громадянам пошук вільних земель.

Проте, як українцю, який не має можливості плати фірмі за пошук вільної землі, знайти земельну ділянку для купівлі або безоплатної приватизації?

Згадайте новину: Чи це на краще? Погодження меж скасували - Інструкція про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок № 376 втратила чинність

Способів знайти вільну земельну ділянку декілька.

1. Використання Публічної кадастрової карти. Окремого шару, який відображав би вільні землі, на карті немає. Тому залишається шукати такі землі в ручному режимі.

Усі земельні ділянки, яким присвоєно кадастровий номер горять синім кольором. Водночас, якщо земельна ділянка має кадастровий номер, це ще не означає, що вона зайнята. Такі земельні ділянки можуть бути виставлені на земельні торги. Орган, що розпоряджається цією землею розробляє землевпорядну документацію та реєструє ці землі в Публічній кадастровій карті. На земельні торги виставляються тільки сформовані земельні ділянки.

Також на публічній кадастровій карті у вкладці «Шари», далі «Шари аналітичні» можна віднайти шар «Незареєстровані території». Це - шар територій за межами населених пунктів, інформація про які не внесена до автоматизованої системи Державного земельного кадастру. Площа незареєстрованих земель розрахована в розрізі місцевих рад. Відтак, такий шар може стати у пригоді в пошуку землі, але, якщо земля не зареєстрована на карті, це ще не свідчить про те, що вона вільна і не має власника.

У цій ситуації слід враховувати також межі територіальних громад, більшість таких меж вже відображається на Публічній кадастровій карті. Для шукача вільних земель це дасть змогу зорієнтуватися, в межах якої ОТГ знаходиться земля, аби в подальшому, за потреби, звернутися до громади і пересвідчитись, що земельна ділянка вільна.

Враховуючи зазначене вище, варто відзначити, що інформація з Публічної кадастрової карти про вільні земельні ділянки не завжди може бути достовірною і її слід перевіряти.

Тому, в будь-якому разі, потрібно робити запит до територіальної громади, прикріпивши до запиту викопіювання із Публічної кадастрової карти. Це і можна розглядати як наступний спосіб отримання інформації про вільні земельні ділянки.

Згадайте новину: Земля під придбаною нерухомістю реєструватиметься автоматично, але повинна бути оформлена - Закон № 5248

2. Надіслати запит до про надання публічної інформації Ви можете до органу Держгеокадастру або територіальної громади.

Відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» уповноважені органи з питань містобудування та архітектури забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.

На повноту та доступність до інформації про наявність вільних земель не завжди варто розраховувати. ОТГ тільки завершують роботи по інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарького призначення і можуть не завжди "бути в курсі" наявності вільних ділянок.

Земельні ділянки сільськогосподасрького призначення, які наразі купують та продають - це, здебільшого, земельні частки (паї). Є громадяни, які не сформували свої паї у земельні ділянки і, відповідно, вони не відображаються на кадастровій карті. Встановити - є у землі, на яку Ви поклали око, власник чи немає, можна тільки звернувшись до сільської ради або ОТГ.

Згадайте новину: Купуєш сільгосп землю? Подай підтверджуючий документ походження коштів

3. Незабаром запрацюють електронні земельні аукціони. В перспективі, на таких торгах продаватиметься сільськогосподарська земля та права користування нею. В умовах ринку, функціонування електронних аукціонів дасть прозорість усім трансакціям і можна буде спостерігати за лотами.

«Дані про земельні торги на сайті Держгеокадастру – це вже залишкове явище, оскільки вони ще проходять за старою процедурою» – пояснює перший заступник Голови Держгеокадастру Анатолій Мірошниченко.

«Держгеокадастром направлено проект постанови про затвердження порядку проведення електронних торгів. Електронні торги проводитимуться державним підприємcтвом Prozorro:Продажі. Ця система має велику перевагу – оприлюднення результатів земельних аукціонів. Ця інформація буде зібрана та оприлюднена в одній системі вже незабаром» – пояснює Анатолій Мірошниченко.

Тож з моменту повноцінного функціонування електронних торгів, громадянин зможе мати вільний доступ до інформації про земельні ділянки, які виставлятимуться на продаж.

Згадайте новину: Змінити цільове призначення тепер можна простіше: набув чинності Закон № 711

22 вересня на засіданні Уряду затверджено вимоги до забезпечення публічності та прозорості земельних торгів у формі електронних аукціонів з продажу та передачі в користування земельних ділянок

Постановою «Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)» затверджено технічні вимоги до підготовки та проведення електронних торгів. Вимоги та порядок проведення електронних земельних торгів розглянемо у іншому матеріалі юридичного ресурсу Протокол.

Джерело: юридичний ресурс Протокол.

 • 9216

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 9216

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  • Бесплатная консультация

   Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

  • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

   Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

  • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

   На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

  • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

   Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

  Популярные новости

  Смотреть все новости
  Смотреть все новости
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст