05.08.2019 | Автор: Адвокатське бюро "Андрія Натини"
Задать вопрос автору
Присоединяйтесь к нам в социальных сетях: telegram viber youtube

Умовно-дострокове звільнення з місць позбавлення волі.

Умовно-дострокове звільнення з місць позбавлення волі. - 0_69197500_1564989226_5d47d72aa8f62.png

            Кримінальний кодекс України надає можливість окремій категорії засуджених повністю або частково звільнитися від подальшого відбування покарання після відбуття ними частини строку покарання.

            Так що ж це таке умовно-дострокове звільнення та як його застосовувати?

Так згідно ч.1 ст. 81 Кримінального кодексу України (надалі – КК України), до осіб, що відбувають покарання у виді виправних робіт, службових обмежень для військовослужбовців, обмеження волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або позбавлення волі, може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання. Особу може бути умовно-достроково звільнено повністю або частково і від відбування додаткового покарання.

            Частини друга та третя статті 81 КК України, передбачають дві основні підстави, при наявності яких у засудженого виникає право на умовно-дострокове звільнення від відбування покарання.

            Перша підстава це фактичне відбуття засудженим певної частини строку покарання, яка становить:

1) не менше половини строку покарання, призначеного судом за злочин невеликої або середньої тяжкості,крім корупційних злочинів, а також за необережний тяжкий злочин;

2) не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за корупційний злочин середньої тяжкості, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисний злочин і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисний злочин, за який вона засуджена до позбавлення волі;

3) не менше трьох чвертей строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин, а також покарання, призначеного особі, яка раніше звільнялася умовно-достроково і знову вчинила умисний злочин протягом невідбутої частини покарання.

Друга підстава це умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення.

І тут одразу виникає питання. А що ж таке: сумлінна поведінка та сумлінне ставлення до праці ?

У Науково-практичному коментарі до Кримінального кодексу України за загальною редакцією М.І. Мельника та М.І. Хавронюка від 2018 року визначено, що «сумлінна поведінка» означає зразкове дотримання вимог режиму, правил внутрішнього розпорядку; додержанні дисципліни; виконанні вказівок і розпоряджень адміністрації пенітенціарної установи; наявності заохочень і відсутності стягнень; участі у самодіяльних організаціях засуджених; товариському ставленні до інших засуджених.

Крім того, сумлінна поведінка передбачає не тільки наявність у засудженого заохочень, застосованих у порядку, визначеному законодавством, а і те, що він подає позитивний приклад для поведінки інших засуджених.

Під «сумлінним ставленням до праці» слід розуміти добропорядне, відповідальне та чесне ставлення до покладених на особу трудових обов’язків; працьовитість, додержання правил трудового розпорядку, вимог трудового законодавства, правил охорони праці та техніки безпеки; бережливе використання певного обладнання, інструментів, матеріалів тощо.

При визначенні сумлінності в поведінці засудженого та його ставленні до праці мають значення не окремі вчинки, а стабільна, постійна лінія поведінки та спосіб життя засудженого. Відомості про це повинні отримуватися з матеріалів, що характеризують поведінку засудженого, не лише за період, що безпосередньо передує поданню його до умовно-дострокового звільнення, а за весь час відбування ним покарання або, принаймні, за значний період цього терміну.       

            Таким чином, враховуючи викладене ми вважаємо, щоб отримати право на умовно-дострокове звільнення, засудженому необхідно:

а) відбути частину покарання, яка передбачена ч. 3 ст. 81 КК України;

б) сумлінно ставитися до праці, тобто під час залучення засудженого до праці, останньому необхідно відповідально ставитися до покладених на нього трудових обов’язків; проявляти працьовитість, додержуватися правил трудового розпорядку, вимог трудового законодавства, правил охорони праці та техніки безпеки, а також бережливо використовувати робоче обладнання та інструменти;

в) мати сумлінну поведінку, тобто зразково дотримуватися вимог режиму, правил внутрішнього розпорядку; додержання дисципліни; виконання вказівок і розпоряджень адміністрації пенітенціарної установи, а також брати участь у самодіяльних організаціях засуджених;

г) мати заохочення та відсутність стягнень.

Наявність цих чотирьох підстав значно підвищать шанси засудженого на застосування щодо нього умовно-дострокового звільнення від відбування покарання

Як звернутися до суду з проханням про застосування умовно-дострокового звільнення особи?

Звернутися до суду з поданням про умовно-дострокового звільнення від відбування покарання особи може саме установа виконання покарань, яка разом з поданням направляє матеріали особової справи засудженої особи до суду для всебічного та повного вивчення біографії особи.

Також особа самостійно, або через адвоката може звернутися до суду з клопотанням про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, написав його та направив на адресу суду на території якого знаходиться установа виконання покарань.

В обов’язковому випадку перед зверненням до суду з клопотанням про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання рекомендую прочитати Кримінальний кодекс України та Кримінально-виконавчий кодекс України.

Автор консультації: помічник адвоката Андрія Натини з Адвокатського Бюро «Андрія Натини» Труханович Ярослав.

093-914-22-92; 096-94-374-94; 099-775-73-95

494
Просмотров
0
Комментариев
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.