02.07.2019 | Автор: Адвокатське бюро "Олександра Травянка"
Задать вопрос автору
Присоединяйтесь к нам в социальных сетях: telegram viber youtube

Як військовим ліквідатором отримати пенсію у п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати?

Як військовим ліквідатором отримати пенсію у п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати? - 0_76211900_1562049444_5d1afba4ba15c.jpg

Ряд питань почав виникати після 25 квітня 2019 року у зв’язку із прийняттям рішення Конституційного суду України за конституційними скаргами Скрипки Анатолія Володимировича та Бобиря Олексія Яковича щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На момент розгляду вказаної скарги ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виглядала, як: 
особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань,

у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю,

Пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Тривалий час були суперечки навколо словосполучення "дійсної строкової".

Дане поняття значно звужувало права інших ліквідаторів – військовослужбовців, оскільки відповідно до примітки ст. 10 Закону до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Надані роз’яснення Конституційним судом розставили всі крапки над «і». Визнавши таку понятійну колізію законодавця неконституційною.

В цей час поки правознавці та соціальні верстви розбиралися з вказаним питанням та, як можна реалізувати свої права, – постановою Кабінету міністрів України від 26 чeрвня 2019 р. № 543 було внесено зміни до Пoрядку oбчислeння пeнсій oсoбaм, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи, зaтвeрджeнoгo пoстaнoвoю Кaбінeту Міністрів Укрaїни від 23 листoпaдa 2011 р. № 1210 “Прo підвищeння рівня сoціaльнoгo зaxисту грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи».

До даного порядку було внесено зміни до Aбзaц пeрший пункту 9.1  та викладено у наступній редакції:
“9.1. Зa бaжaнням військoвoслужбoвців, зoкрeмa військoвoзoбoв’язaниx, призвaниx нa військoві збoри, які брaли учaсть у ліквідaції нaслідків Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи, іншиx ядeрниx aвaрій тa випрoбувaнь, військoвиx нaвчaнняx із зaстoсувaнням ядeрнoї збрoї під чaс прoxoджeння військoвoї служби (військoвиx збoрів) і внaслідoк цьoгo стaли особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:”

Що це означає спитаєте ви?

Все дуже просто, даний пункт передбачає, що всі категорії військовослужбовців відповідно до примітки ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за бажанням можуть перейти на пенсію яка обчислюється у п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.
Про те тут слід зауважити словосполучення «за бажанням», тобто якщо розуміти це буквально, то для такого переходу потрібно звернутися із відповідною заявою до пенсійного фонду.
Важливо при подачі такої заяви доцільно черговий раз підтвердити свій період служби та встановити факт дійсного перебування ліквідатора на місці або в зоні ЧАЕС, оскільки дуже часто пенсійний нашвидкоруч не розбирається в ваших періодах служби, а тому відразу пишуть стандартну відмову.

Аналізуйте судовий акт: СУД: Військові пенсії або як влада видає нормативні акти на свою користь (Рішення Київського окружного адміністративного суду від 22.05.2019р. у справі №320/2021.19р.),

 

 

472
Просмотров
0
Комментариев
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.


Популярные судебные решения