Історія справи
Ухвала КАС ВП від 22.06.2018 року у справі №826/16709/16

[herb.gif]УХВАЛА22 серпня 2018 рокуКиївсправа №826/16709/16адміністративне провадження №К/9901/53355/18Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Васильєвої І.А., перевіривши касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 листопада 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2018 року у справі № 826/16709/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Текстранс" до Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -ВСТАНОВИВ:Ухвалою Верховного Суду від 22.06.2018 року касаційна скарга Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві була залишена без руху, оскільки до касаційної скарги не додано документ про сплату судового збору у розмірі 1102,40 грн. Скаржнику встановлено строк для усунення недоліків касаційної скарги протягом 10 днів з дня отримання ухвали про залишення касаційної скарги без руху.На виконання вимог ухвали Верховного Суду на адресу суду було направлено копію платіжного доручення № 367 від 05.07.2018 про сплату судового збору у розмірі 1102,40 грн.
Усуваючи недолік касаційної скарги стосовно надання документа про сплату судового збору, відповідач зазначає, що між ним та Управлінням Державної казначейської служби у Оболонському районі міста Києва укладено договір про дистанційне розрахункове обслуговування з використанням програмно-технічного комплексу "Клієнт Казначейства - Казначейство", пунктом 2 статті 2 якого передбачено, що електронні документи, підписані за допомогою електронного підпису, розглядаються як такі, що мають юридичну силу на рівні з паперовими документами, які підписані відповідними посадовими особами та завірені печатками.На підставі договору сплату судового збору здійснено, як вказує податковий орган, у електронній формі й платіжне доручення сформоване та оплачене за допомогою системи дистанційного обслуговування клієнтів.Водночас, за правилами частини
3 статті
3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.За змістом підпунктів 15,15.1, абзацу другого підпункту 15.16 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення"
КАС України Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.В той же час, електронним документом у розумінні статті 5 Закону України від22.05.2003 №851-ІV "
Про електронні документи та електронний документообіг" (далі - ~law7~) є документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа.
~law8~ визначено, що електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиноюЗа визначенням статті 1 цього ж Закону обов'язковим реквізитом електронного документа є обов'язкові дані в електронному документі, без яких він не може бути підставою для його обліку і не матиме юридичної сили.Згідно з положеннями ~law9~ оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до
Закону України "Про електронний цифровий підпис". Оригінал електронного документа повинен давати змогу довести його цілісність та справжність у порядку, визначеному законодавством; у визначених законодавством випадках може бути пред'явлений у візуальній формі відображення, в тому числі у паперовій копії. Електронна копія електронного документа засвідчується у порядку, встановленому законом. Копією документа на папері для електронного документа є візуальне подання електронного документа на папері, яке засвідчене в порядку, встановленому законодавством, зокрема, Порядком засвідченням наявності електронного документа (електронних даних) на певний момент часу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №680.Натомість, на адресу Верховного Суду надіслано виготовлену за допомогою засобів копіювальної техніки копію платіжного доручення від 05.07.2018 № 367, а не його оригінал, як це передбачено положеннями процесуального закону і вимагалось в ухвалі касаційного суду про залишення касаційної скарги без руху, яка, до того ж, не є електронним документом у розумінні ~law11~ або його візуальною формою, відображеною на папері, копією електронного документа на папері, яке засвідчене в порядку, встановленому законодавством, оскільки не містить обов'язкові реквізити електронного документа, відтак не може бути прийняте судом як документ про сплату судового збору.Крім того, відповідно до частини
2 статті
9 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (в редакції, чинній з 15.12.2017), суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Перевіряючи копію платіжного доручення № 367 від 05.07.2018, суд встановив, що судовий збір не зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України.Таким чином, у встановлений судом процесуальний строк, а також станом на день постановлення цієї ухвали, недолік касаційної скарги щодо надання документа про сплату судового збору не усунуто.Відповідно до частини
2 статті
332 Кодексу адміністративного судочинства України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених частини
2 статті
332 Кодексу адміністративного судочинства України, застосовуються положення частини
2 статті
332 Кодексу адміністративного судочинства України.Згідно положень пункту
1 частини
4 статті
169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.Враховуючи викладене, та в зв'язку з частковим виконанням вимог ухвали про залишення касаційної скарги без руху, касаційна скарга підлягає поверненню.
Керуючись статтями
169,
332 Кодексу адміністративного судочинства України,УХВАЛИВ:1. Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві повернути.2. Копію ухвали про повернення касаційної скарги надіслати учасникам справи.Скаржнику надіслати копію ухвали про повернення касаційної скарги разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.
3. Роз'яснити, що повернення касаційної скарги не позбавляє права повторного звернення з касаційною скаргою до Верховного Суду.4. Ухвала оскарженню не підлягає.Суддя І.А. Васильєва