Історія справи
Ухвала КАС ВП від 16.12.2020 року у справі №520/6737/2020

УХВАЛА16 грудня 2020 рокум. Київсправа № 520/6737/2020адміністративне провадження № К/9901/32266/20Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Мартинюк Н. М.,суддів - Жука А. В., Мельник-Томенко Ж. М.,перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року у справі №520/6737/20 за позовом ОСОБА_1 до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:- визнати дії Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України протиправними, які полягають у не застосуванні пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні ОСОБА_1, починаючи з 1 березня 2018 року до 31 грудня 2018 року включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого
Законом України від 7 грудня 2017 року № 2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік" на 1 січня 2018 року;- зобов'язати Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України вчинити дії щодо перерахунку ОСОБА_1, починаючи з 1 березня 2018 року до 31 грудня 2018 року включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого
Законом України від 7 грудня 2017 року № 2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік" на 1 січня 2018 року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти;- визнати дії Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України протиправними, які полягають у не застосуванні пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні ОСОБА_1, починаючи з 1 січня 2019 року до 9 липня 2019 року включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого
Законом України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII "Про Державний бюджет України на 2019 рік" на 1 січня 2019 року;
- зобов'язати Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України вчинити дії щодо перерахунку ОСОБА_1, починаючи з 1 січня 2019 року до 9 липня 2019 року включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого
Законом України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII "Про Державний бюджет України на 2019 рік" на 1 січня 2019 року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти;- зобов'язати Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України сплатити ОСОБА_1, недоплачені протягом 2018 та 2019 років суми грошового забезпечення з урахуванням проведеного перерахунку відповідно до пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" 50-ти відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законами на 1 січня календарного року, а саме
Законом України від 7 грудня 2017 року № 2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік" на 1 січня 2018 року та Законом України від 23 листопада 2018 року № 2629-VІІІ "
Про Державний бюджет України на 2019 рік" на 1 січня 2019 року.Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25 червня 2020 року позов задоволено.Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове судове рішення, яким відмовлено у задоволенні позову.У своїй касаційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року і залишити в силі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 червня 2020 року.
Відповідно до частини
1 статті
334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.Перевіривши зміст оскаржуваного судового рішення, доводи касаційної скарги, суд касаційної інстанції дійшов наступного висновку.Пунктом
8 частини
2 статті
129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття
14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".Отже, оскарження рішень судів у касаційному порядку можливе лише у випадках, якщо таке встановлено законом.
З 8 лютого 2020 року набрав чинності
Закон України від 15 січня 2020 року №460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України
Цивільного процесуального кодексу України
Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", яким унесено зміни до розділу 3 Глави 2 "Касаційне провадження", зокрема, щодо визначення підстав касаційного оскарження судових рішень та порядку їхнього розгляду.Так, згідно з частиною
1 статті
328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частиною
1 статті
328 КАС України.Скаржник, на виконання вимог статті
330 КАС України, як на підставу подання касаційної скарги посилається на пункт
3 частини
4 статті
328 КАС України.Так, позивач вказує на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування частини 3 Прикінцевих та перехідних положень
Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII, щодо виплати грошового забезпечення військовослужбовцям.Пунктом
3 частини
4 статті
328 КАС України встановлено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у випадках, зокрема, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
Слід зазначити, що у разі подання касаційної скарги на підставі пункту
3 частини
4 статті
328 КАС України скаржник повинен чітко вказати, яку саме норму права судами першої та (або) апеляційної інстанцій було застосовано неправильно, а також обґрунтувати у чому полягає помилка судів при застосуванні відповідної норми права та як на думку скаржника відповідна норма повинна застосовуватися.Водночас, за правилами пункту
2 частини
5 статті
328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до пункту
2 частини
5 статті
328 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пункту
2 частини
5 статті
328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Як вбачається з Єдиного державного реєстру судових рішень справа №520/6737/20 розглядалася у суді першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження.У касаційній скарзі ОСОБА_1 зазначає, що касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики. Однак, скаржник жодним чином не обґрунтовує зазначене твердження, а лише вказує, що питання обчислення грошового забезпечення може бути врегульоване виключно актами Кабінету Міністрів України.Відтак, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що судове рішення, постановлене у зазначеній справі, можливо віднести до випадків, встановлених пунктом
2 частини
5 статті
328 КАС України, мотиви, наведені у касаційній скарзі, зводяться лише до переоцінки доказів у справі та незгоди з висновками суду апеляційної інстанцій щодо застосування норм законодавства.
Водночас, колегія суддів зауважує, що потреба у формуванні єдиної правозастосовчої практики виникає, передусім, у тих випадках, коли практики з певного питання немає взагалі і її потрібно сформувати, або відсутня єдність у вже сформованій практиці з певного питання.Отже, оцінивши доводи касаційної скарги та правове значення цієї справи для формування єдиної правозастосовної практики, колегія суддів констатує, що скаржником не наведено обґрунтованих посилань на існування обставин, передбачених підпунктами "а "- "г" пункту
2 частини
5 статті
328 КАС України та такі обставини не встановлені судом з поданих матеріалів касаційної скарги.За таких обставин, Верховний Суд зазначає, що оскільки пункт
2 частини
5 статті
328 КАС України передбачає можливість перегляду, в якості винятку, судового рішення, що не підлягає касаційному оскарженню судом касаційної інстанції лише у разі, якщо скаржником зазначені випадки, передбачені підпунктами "а " - "г" цієї правової норми, проте позивачем таких винятків не зазначено, а аргументи касаційної скарги зводяться до тлумачення матеріальних і процесуальних норм, переоцінки доказів, з посиланням на неповне з'ясування обставин справи судом апеляційної інстанцій, у відкритті касаційного провадження слід відмовити.Відповідно до пункту
1 частини
1 статті
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.На підставі викладеного Суд зазначає, що вичерпний перелік судових рішень, які можуть бути оскаржені до касаційного суду, жодним чином не є обмеженням доступу особи до правосуддя чи перепоною в отриманні судового захисту, оскільки встановлення законодавцем "розумних обмежень" в праві на звернення до касаційного суду не суперечить практиці Європейського суду з прав людини та викликане виключно особливим статусом Верховного Суду, розгляд скарг яким покликаний забезпечувати формування єдиної правозастосовчої практики, а не можливість перегляду будь-яких судових рішень.
Окрім іншого, у касаційній скарзі ОСОБА_1 просив поновити строк на касаційне оскарження. Проте, оскільки Суд встановив, що у відкритті касаційного провадження належить відмовити з підстав пункту
1 частини
1 статті
333 КАС України, то клопотання про поновлення строку на таке оскарження Суд не вирішує.На підставі викладеного, керуючись статтями
12,
328,
333 КАС України,УХВАЛИВ:1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року у справі №520/6737/20 за позовом ОСОБА_1 до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.2. Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена..................................................Н. М. МартинюкА. В. ЖукЖ. М. Мельник-Томенко,Судді Верховного Суду