Історія справи
Ухвала КАС ВП від 08.07.2020 року у справі №265/6400/19

УХВАЛА08 липня 2020 рокум. Київсправа № 265/6400/19адміністративне провадження № К/9901/16008/20Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Мельник-Томенко Ж. М.,перевіривши касаційну скаргу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2020 рокуу справі №265/6400/19 за позовом ОСОБА_1 до Інспектора поліції Управління Патрульної поліції Дніпропетровської області лейтенанта поліції Тарасова Андрія Миколайовича, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Бест Чойс Компані", Департамент патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,УСТАНОВИЛ:
30 червня 2020 року до касаційного суду надійшла скарга Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2020 року.Відповідно до частини
3 статті
3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.За правилами частини
1 статті
334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.Після опрацювання матеріалів касаційної скарги, Суд дійшов висновку про необхідність її повернення з таких підстав.Частинами
1 ,
3 статті
55 КАС України встановлено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
Касаційна скарга підписана представником Департаменту патрульної поліції Національної поліції України Машталер А. А., яка діє на підставі довіреності від 28 грудня 2019 року №22551/41/3/01-2019.Відповідно до підпункту 19 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення"
КАС України положення
КАС України застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV "Перехідні положення"
Конституції України.30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України від 02 червня 2016 року №1401-VIII "Про внесення змін до
Конституції України (щодо правосуддя)".Підпунктом 11 пункту 16-1 "Перехідні положення"
Конституції України передбачено, що з 01 січня 2017 року у Верховному Суді та судах касаційної інстанції представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 01 січня 2020 року.
Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до
Конституції України (щодо правосуддя)" здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру судових рішень провадження у цій справі відкрито 20 вересня 2019 року.Водночас, варто зазначити, що пунктом 11 розділу XV "Перехідні положення"
Конституції України врегульовані саме питання представництва. Про "самопредставництво" в
Конституції України не йдеться, воно передбачено лише відповідними положеннями процесуальних кодексів.За загальним правилом право на самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови колегіального виконавчого органу діяти від імені такої особи, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення.Разом з тим, змінами, внесеними до
КАС України Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення" від 18 грудня 2019 року №390-IX розширено випадки самопредставництва юридичної особи, суб'єкта владних повноважень і визначено, що "юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені" та визначено перелік документів, що можуть підтвердити відповідні повноваження: закон, статут, положення, трудовий договір (контракт).
З аналізу цієї норми закону вбачається, що допуск особи до участі у справі та визнання належно вчиненими будь-яких інших з переліку передбачених статтею
44 КАС України процесуальних прав можливий за умови сукупної наявності обох цих умов. Отже, для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб'єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження.Відповідно до частини
1 статті
92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації (частина
4 статті
87 Цивільного кодексу України).Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються, окрім
Цивільного кодексу України, спеціальним
Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".Загальні засади державної реєстрації, а також її основні принципи визначені в
Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань". До них, зокрема, належать обов'язковість та публічність державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі. З метою забезпечення державних органів достовірною інформацією створено Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (частина
1 статті
7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань").
Обов'язковому відображенню (реєстрації) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, серед інших перелічених у цій статті відомостей, належать: відомості щодо керівників державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб та осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (частина
3 статті
9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань").При цьому, відповідно до частина
3 статті
9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Витяг з Єдиного державного реєстру містить відомості, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі.Статус документів та відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, закріплений статтею
10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", яка, зокрема, визначає, що внесені до Реєстру документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі. Якщо ж відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі.Отже, відсутність відповідного запису у реєстрі є належним і достатнім (достовірним) підтвердженням відсутності таких відомостей (інформації) для будь-якого державного органу, яким є і суд.Додана до касаційної скарги копія довіреності та інформація з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не містить відомостей щодо можливості здійснення самопредставництва Машталер А. А.
Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.Відповідно до пункту
1 частини
5 статті
332 КАС України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається суддею-доповідачем, якщо касаційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для прийняття до розгляду вказаної касаційної скарги, оскільки її підписано особою, право якої на вчинення таких дій не підтверджено у встановленому законом порядку.Відповідно до частини
7 статті
332 КАС України копія ухвали про повернення касаційної скарги надсилається учасникам справи у порядку, визначеному частини
7 статті
332 КАС України. Скаржнику надсилається копія ухвали про повернення касаційної скарги разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами. Копія касаційної скарги залишається в суді касаційної інстанції.На підставі викладеного, керуючись статтями
248,
332 КАС України Суд, -
УХВАЛИВ:Касаційну скаргу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2020 року у справі №265/6400/19 за позовом ОСОБА_1 до Інспектора поліції Управління Патрульної поліції Дніпропетровської області лейтенанта поліції Тарасова Андрія Миколайовича, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Бест Чойс Компані", Департамент патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення - повернути скаржнику.Копію ухвали про повернення касаційної скарги надіслати учасникам справи.Скаржнику надіслати копію ухвали про повернення касаційної скарги разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.Повернення касаційної скарги не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає..............Ж. М. Мельник-Томенко Суддя Верховного Суду