Главная Блог ... Консультации от юристов Правові аспекти виїзду чоловіків-студентів з території України у воєнний час Правові аспекти виїзду чоловіків-студентів з терит...

Правові аспекти виїзду чоловіків-студентів з території України у воєнний час

Отключить рекламу
 - a0b4e5fdde24f73699649ae1c0d87ae3.jpg

У зв’язку з початком нового навчального року у іноземних вищих закладах освіти доволі актуальним є питання виїзду чоловіків-студентів призовного віку. Саме тому у ця стаття присвячена аналізу законодавства та розбору спірних питань щодо правомірності виїзду чоловіків-студентів з України за кордон для навчання у період воєнного часу.

ПРАВОВІ ПІДСТАВИ ДЛЯ ВИЇЗДУ

Відповідно до п. 2-6 ПКМУ від 27 січня 1995 року № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб,зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

УВАГА! У ЦЬОМУ Ж ПУНКТІ ПОСТАНОВИ ЗАЗНАЧЕНО, ЩО ЦЯ НОРМА НЕ ПОШИРЮЄТЬСЯ НА ОСІБ, ВИЗНАЧЕНИХ В АБЗАЦАХ ДРУГОМУ - ВОСЬМОМУ ЧАСТИНИ ТРЕТЬОЇ СТАТТІ 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО МОБІЛІЗАЦІЙНУ ПІДГОТОВКУ ТА МОБІЛІЗАЦІЮ».

Абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.

ПРИ ЦЬОМУ У ЗАЗНАЧЕНОМУ ЗАКОНІ НЕМАЄ КОНКРЕТИЗАЦІЇ ЩОДО ТОГО, ДЕ ЗНАХОДИТЬСЯ ВИЩИЙ ЗАКЛАД ОСВІТИ: НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ ЧИ ЗА КОРДОНОМ.

ТАКИМ ЧИНОМ, ПО СУТІ КАБІНЕТОМ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ВСТАНОВЛЕНО ЗАГАЛЬНУ ЗАБОРОНУ НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ БУДЬ-ЯКИМИ СТУДЕНТАМИ ПІД ЧАС ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ.

Однак ще в березні 2022 року, як реакція на численні звернення, начальником Генерального штабу ЗСУ було надано доручення начальникам штабів одночасно з наданням відстрочки від призову з мобілізації студентам іноземних вишів надавати дозвіл на виїзд за кордон.

У зв'язку з цим з'явився Лист-роз’яснення Державної прикордонної служби України від 17.03.2022 р. «Про порядок організації виїзду за кордон на період дії правового режиму воєнного стану» №23-6855/0/6-22-Вих.

Витяг із зазначеного Листа:

«Обмеження щодо заборони на період дії правового режиму воєнного стану виїзду за межі України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років не застосовуються до осіб:

….9) здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти (студенти, слухачі). Підтверджуючими документами можуть бути: довідки про відстрочку, видані військкоматами про тимчасову непридатність (від 1 до 6 місяців) до військової служби…».

Фактично, цим Листом Державна прикордонна служба визнала законним перетин кордону чоловіками-студентами призовного віку, які навчаються за кордоном.

ЧОМУ ВИНИКАЮТЬ СПІРНІ СИТУАЦІЇ, А СТУДЕНТИ ЧАСТО ОТРИМУЮТЬ ВІДМОВУ У НАДАННІ ДОЗВОЛУ НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ.

Справа в тому, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами і не можуть встановлювати нові правові норми, а мають лише інформаційний, рекомендаційний, роз’яснювальний характер та є службовою кореспонденцією.

Також Голова Адміністрації Держприкордонслужби не наділений повноваженнями видавати листи з роз’ясненнями нормативних актів Кабінету Міністрів України, оскільки Положенням про Адміністрацію Державної прикордонної служби України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 533, це не передбачено.

У зв’язку з тим, що законність положень виданого Листа є сумнівною, чоловіки-студенти, які планують виїхати за кордон, потенційно можуть отримувати відмову. Безперечно вони можуть оскаржити таке рішення до вищестоящого органу або до суду, однак поки що напрацьованої судової практики у такій категорії справ немає. Це означає, що перспективи судового розгляду спрогнозувати достатньо складно.

Однак, у більшості ситуацій, прикордонники відмовляють у перетині кордону на тій підставі, що у чоловіків-студентів відсутній необхідний перелік документів, які дають право на виїзд.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ВИЇЗДУ?

У цілому усі документи, які необхідно зібрати можна розподілити на три групи.

1. Загальний документ, який дозволяє особі перетинати кордон, тобто документ для виїзду за кордон - паспорт громадянина України для виїзду за кордон (пп. 1 п. 2 ПКМУ від 27 січня 1995 року № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України»).

2. Документи, які підтверджують статус особи як студента, а також підтверджують, що саме початок/продовження навчання є приводом для виїзду за кордон. Обов’язково необхідно зібрати такі документи:

- студентський квиток або студентська віза;

- перекладені та нотаріально завірені документи навчання особи у закордонному ВНЗ;

На підтвердження Вашого навчання у закордонному ВНЗ можна також надавати студентський квиток, довідку з навчального закладу, виклик на навчання або документ, який підтверджує право на тимчасове проживання в країні у зв’язку із навчанням, контракт, квитанцію про оплату за навчання, інформацію з навчальних онлайн-платформ тощо.

УВАГА!!! Цю групу документів необхідно зробити у двох екземплярах - один для територіального центру комплектування та соціальної підтримки, другий комплект буде потрібний на кордоні. У документах про навчання обов’язково має бути зазначена форма навчання: денна або дуальна.

3. Документи, що підтверджують право на відстрочку від призову (призову за мобілізацією):

- військово-облікові документи з записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією);

- довідка, видана територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти (для отримання такої довідки до центру комплектування необхідно подати документи, що підтверджують факт вступу та необхідність виїзду на навчання).

ОБОВ’ЯЗКОВО ПЕРЕВІРЯЙТЕ ПРАВИЛЬНІСТЬ ЗАПОВНЕННЯ ЦІЄЇ ГРУПИ ДОКУМЕНТІВ, ОСКІЛЬКИ НАЙЧАСТІШЕ ПРИЧИНАМИ ВІДМОВИ ДЛЯ ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ Є САМЕ ЇХ НЕПРАВИЛЬНЕ ОФОРМЛЕННЯ.

  1. У довідці військкомату має бути запис щодо надання відстрочки від призову на підставі статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», а не статті 17 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»
  2. У довідці військкомату має бути запис щодо надання відстрочки від призову з правильно вказаним терміном такої відстрочки.
  3. У довідці військкомату має бути запис щодо надання відстрочки від призову з правильною підставою - денна або дуальна форма навчання у закордонному виші.

МЕХАНІЗМИ ОСКАРЖЕННЯ ВІДМОВИ У ПЕРЕТИНІ КОРДОНУ

Відповідно до частини 3 статті 14 Закону України «Про прикордонний контроль» особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України «Про звернення громадян» або до суду.

У випадку виникнення запитань проконсультую індивідуально, з конкретної ситуації. Відповім на поставлені запитання. Консультація дозволить скласти оптимальний план дій і уникнути неочікуваних та негативних наслідків. Консультація адвоката отримана сьогодні – ваша безпека та впевненість завтра та завжди.

Індивідуальні консультації надаються за попереднім записом за телефоном: +38050-193-59-42, +38067-940-63-00.

У випадку якщо виникли запитання або необхідно вивчити конкретні документи, звертайтеся за електронною адресою - rogozin555@ukr.net (для пересилки документів) або за вказаними телефонами.

З повагою, Адвокат Сергій Леонідович РОГОЗІН https://bit.ly/3wsTZRE

  • 6350

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 6350

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст