4
0
17555
Дитина - це найцінніший елемент нашого суспільства, та потребує до себе уваги, піклування та любові від батьків. Але, трапляється, на жаль, порушення \нехтування\ в здійсненні батьками свого обов’язку щодо піклування та виховання дитини. І тоді в іншого з батьків виникає питання в позбавленні батьківських прав іншої сторони.
Але, для цього мають бути відповідні підстави.
Питання позбавлення батьківських прав вирішує суд.
Відповідно до ч.1 ст.164 Сімейного кодексу України, підставами позбавлення батьківських прав одного із батьків може бути:
1) мати або батько не забрали дитину з пологового будинку без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
2) якщо він\вона ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини;
Ухилення батьків від виконання своїх обов’язків — це коли вони не дбають про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя.
3) жорстоко поводяться з дитиною \це будь-які форми фізичного, психологічного, сексуального або економічного насильства над дитиною\;
4) є хронічними алкоголіками або наркоманами \це обов’язково потрібно підтвердити медичним висновком\;
5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини \для цього необхідно отримати вирок суду\.
При чому, мати або батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.
Кожний випадок та факт невиконання обов’язків або протиправних дій має бути доведено та підтверджено відповідними доказами.
Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав, відповідно до ст.165 Сімейного кодексу України, мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Таким чином, зацікавленій особі необхідно вчинити наступні дії:
Встановити, що особа свідомо порушує батьківські обов'язки, злісно не виконує вимог та рекомендацій органів опіки і піклування, служб у справах неповнолітніх, навмисно ухиляється від лікування (хронічні алкоголіки, наркомани, токсикомани);
Звернутись до органу опіки та піклування з тим, щоб отримати висновок щодо умов життя і виховання дитини, поведінку батьків, їх взаємини з дітьми, відношення до виконання своїх батьківських обов'язків, та доцільності позбавлення батьківських прав;
При чому, звернення до органу опіки та піклування для отримання висновку є обов’язковою умовою для позитивного рішення по справі. Інакше, навіть при отриманні позитивного рішення суду, таке рішення можна і потрібно оскаржити в суді апеляційної інстанції.
Аналізуйте судовий акт: Принцип рівності батьків у вихованні дитини дотримано – нерадиву мати позбавлено батьківських прав (Ізюмський міськрайсуд Харківської області № 623/3081/17 від 08.05.2018)
Звернутись до суду з позовною заявою про позбавлення батьківських прав.
Чи можливо просто відмовитися від дитини?
Ні. Добровільно відмовитися від дитини неможливо! Таке не передбачено діючим законодавством.
Деякі клієнти питають, чи можна позбавити батьківських прав за несплату аліментів, посилаючись на п.2 ч.1 ст.164 Сімейного кодексу України, як доказ ухилення від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини?
Практика Верховного Суду у таких справах однозначна: якщо один з батьків (це може бути мати або батько) не платить аліменти на утримання дитини – це не є підставою для позбавлення його батьківських прав.
При поданні позову лише з такої підстави вам скоріше буде відмовлено в його задоволенні. Такої думки притримується й Вищій спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, де у своїй ухвалі по справі № 428/10911/16-ц від 27.11.2017р. зазначив, що заборгованість по сплаті аліментів, навіть значна, сама по собі не може бути підставою для позбавлення батьківських прав.
Кожну справу суд розглядає в сукупності фактів, що підтверджують протиправні дії одного з батьків та інші важливі обставини. Тому, зацікавленій стороні потрібно доводити, крім цього, інші важливі моменти, - такі як, стан відношення до дитини, участь у вихованні та утриманні дитини, наявність висновку органу опіки, факт проживання з сім’єю, факт жорстокого поводження з дитиною, наявність вироку щодо вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини, та інші обставини.
Позбавлення батьківських прав особи, що знаходиться на тимчасово окупованій території, відбувається у такому ж порядку, як і всіх інших.
Результатом набрання законної сили рішенням суду про позбавлення батьківських прав батька і/або матері є втрата всіх прав, заснованих на спорідненості з дитиною.
Згідно із ч.1 ст.166 Сімейного кодексу України це означає, що особа:
1) втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання;
2) перестає бути законним представником дитини;
3) втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми;
4) не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником;
5) не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування);
6) втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.
Крім того, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини. Тобто, вона й надалі повинна забезпечувати матеріально дитину до досягнення повноліття останньої.
Аналізуйте судовий акт: Оскаржувані дії органу опіки та сам висновок про доцільність позбавлення батьківських прав не є рішенням суб'єкта владних повноважень, тому спір не розглядається в порядку адмінсудочинства (справа № 500/6325/17,13.06.18)
Чи можна поновити батьківські права? Можна.
За ч.1 ст.169 Сімейного кодексу України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.
В такому випадку заінтересована особа повинна довести, що її поведінка змінилась, а обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав, відпали та усунені. І все зазначене уважно перевіряє суд.
Проте, поновлення батьківських прав неможливе, якщо дитина була усиновлена і усиновлення не скасоване або не визнане недійсним судом, та якщо на час розгляду справи судом дитина досягла повноліття.
Нещодавно по справі мого клієнта № 749/698/19 http://reyestr.court.gov.ua/Review/85587490 позбавлено батьківських прав одного з батьків.
Судом зазначено, що з висновку органу опіки та піклування Сновської районної державної адміністрації Чернігівської області вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 не приділяє належної уваги вихованню та утриманню своєї дитини, оскільки бачив її лише двічі в пологовому відділенні та на хрестинах, що свідчить про ухилення від виконання відповідачем своїх батьківських обов'язків. З метою соціального захисту законних прав малолітньої дитини орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_3.
З розшукової справи, яка заведена за фактом безвісти зниклого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 судом встановлено, що позивачка звернулась до Сновського РВ УМВС України в Чернігівській області із заявою допомогти відшукати її чоловіка, відповідача по справі, який за власним бажанням поїхав в зону проведення АТО і до часу звернення до органів МВС не повернувся. За результатами названої заяви позивачки була заведена спадкова справа, яка була закрита, а розшук відповідача було припинено, у зв`язку зі встановленням місцезнаходження ОСОБА_3 - відповідача по справі.
З заяви відповідача вбачається, що останній безвісти не зникав, а на час написання заяви проживав в м. Києві. З дружиною, позивачем по справі, відповідач не підтримує ніяких відношень. З матеріалів справи вбачається, що відповідачка всіляко намагалась знайти місце проживання свого чоловіка.
Таким чином, в судовому засіданні судом встановлено, що ОСОБА_3 в порушення ст. 150 155 180 СК України ухиляється від виконання батьківських обов`язків по вихованню та утриманню свого сина, зокрема утримувати його до досягнення ними повноліття, виховувати його, піклуватися про здоров`я дитини, його фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечення здобуття сином освіти. У сукупності вищевказані факти свідчать про те, що відповідач ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Іноді зустрічаються маніпулювання. Якщо дитину треба вивезти за кордон, наприклад, на відпочинок, а той з батьків, який живе окремо, не дає дозвіл, то інша сторона починає погрожувати йому позбавленням батьківських прав.
Тут треба добре обміркувати, оскільки виграти судову справу щодо позбавлення батьківських прав не так уж і легко, а домовитись - набагато простіше. Якщо один із батьків з різних причин тимчасово не може піклуватись за дитиною, - він\вона все одно є батьком\мати цієї дитини.
І, як показує практика, часто маніпулюють саме дитиною. А це не припустимо, оскільки дитина, коли підросте, сама все зрозуміє.
Автор консультації: адвокат Я.А.Новіков
29.11.2019г.
+38-067-2544425
Аналізуйте судовий акт: Ухилення від виконання батьківських обов’язків є підставою для звільнення від сплати аліментів на утримання непрацездатних батьків (ВС/КЦС № 400/1621/16-ц від 07.11.2018)
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
258
Коментарии:
0
Просмотров:
280
Коментарии:
0
Просмотров:
985
Коментарии:
3
Просмотров:
550
Коментарии:
0
Просмотров:
1439
Коментарии:
1
Просмотров:
451
Коментарии:
0
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.