2
1
1054
Під час війни діти мають бути в безпеці. Ця аксіома не підлягає сумніву. Але коли один з батьків вивозить дитину за кордон, обмежуючи іншого у спілкуванні – це порушення батьківських прав.
Часто ця ситуація переростає у судовий спір щодо місця проживання дитини та порядку її повернення. І безпека дитини – далеко не єдиний фактор, який бере до уваги суд.
У цій статті розбираємо, що саме впливає на рішення суду щодо повернення дитини з-за кордону.
Гаазька конвенція 1980 – які ключові обставини має встановити суд
Завжди у цих справах батьки посилаються на Гаазьку конвенцію про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей 1980 року.
Україна приєдналася до Конвенції у 2006 році. Наша держава зобов’язалася сприяти якнайшвидшому поверненню неправомірно переміщених або утримуваних дітей на територію їх постійного проживання.
Тож українські суди керуються положеннями Конвенції.
Аналізуйте судовий акт: Перебування дитини за кордоном не позбавляє суд України права вирішувати спір про визначення місця її проживання ( ВС у справі № 607/20787/19 від 11 грудня 2023р.)
Зокрема, у цій категорії справ суд має встановити наступні ключові обставини:
Крім того, суд має з’ясувати чи є виняткові обставини для відмови у поверненні дитини з-за кордону:
Багато хто вважає небезпеку війни головним аргументом проти повернення дитини з-за кордону. Проте цей фактор не можна застосувати автоматично. Його необхідно досліджувати у кожній конкретній ситуації.
Як безпековий фактор під час війни впливає на рішення суду
Верховний Суд неодноразово акцентував: суди мають враховувати реальні загрози життю та здоров’ю дитини в разі її повернення. Сама по собі наявність війни не є вирішальною підставою для відмови.
Користуйтеся консультацією: Успішна юридична стратегія: відновлення прав батька
Суд повинен детально дослідити конкретні обставини:
У цій категорії справ не має місця формальним чи автоматичним рішенням. Так, суд має дотримуватися міжнародного та національного законодавства. Але завжди у центрі уваги – жива людина. Тож окрім правових норм та фактору безпеки, суд досліджує й інші важливі обставини.
Користуйтеся консультацією: Виконання рішення українського суду про встановлення порядку та способу спілкування (контакт, доступ) з дитиною одного з батьків (інших законних представників) за кордоном
Що ще враховує суд
Суд оцінює сімейну ситуацію комплексно та ставить на центральне місце дитячі інтереси. У цьому аспекті на судове рішення впливає те, наскільки дитина прижилася у новому середовищі. Якщо в іншій країні дитина почувається комфортно та стабільно – суд може відмовити у її поверненні.
Доказами гарної адаптації можуть бути:
Велике значення має мова, якою спілкується дитина. Якщо вона не знає мови країни проживання, це значно ускладнює її адаптацію. Скоріш за все, у новому середовищі вона має обмежені можливості для навчання та соціалізації. Це може стати вагомим аргументом для повернення її додому.
Крім того, суд має взяти до уваги стосунки дитини з обома батьками, рівень емоційного зв’язку, якість догляду і турботи, які отримує дитина від матері та батька.
В умовах війни суду доводиться балансувати між нормами закону, безпековою ситуацією та найкращими інтересами дитини. Що це означає для сторін спору? Необхідність доводити свою позицію з погляду благополуччя дитини. Це тонка юридична робота
Автор консультації: Бабенко Юрій
Джерело: mitrax
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
414
Коментарии:
0
Просмотров:
598
Коментарии:
0
Просмотров:
629
Коментарии:
0
Просмотров:
911
Коментарии:
0
Просмотров:
620
Коментарии:
0
Просмотров:
544
Коментарии:
0
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2025 «Протокол». Все права защищены.
Справи про повернення дітей за Гаазькою конвенцією — це завжди баланс між правом і гуманністю. З досвіду адвокатів з сімейних справ і спорів Альва Прайвесі, у подібних справах суд оцінює не лише юридичну складову, а й життєві обставини: прив’язаність дитини, безпеку, адаптацію, стосунки з батьками. З огляду на це аргументи мають бути чітко структуровані навколо найкращих інтересів дитини, адже саме це переконує суд.
В кожній справі, яка так чи інакше впливає на інтереси дитини, дотримання цих інтересів є першочерговим, відповідно, і всі аргументи мають бути побудовані навколо інтересів дитини. Хоча, саме у спорах про повернення суд не буде досліджувати хто з батьків краще виконує свої батьківські обов'язки, тому такі справи є більш формальними і розглядаються швидше, ніж, наприклад, про визначення місця проживання дитини чи встановлення графіку спілкування. Тому і "юридична складова" тут відіграє дуже важливу роль.