Історія справи
Постанова ВАСУ від 09.04.2015 року у справі №522/13266/14-аПостанова ВСУ від 06.07.2016 року у справі №522/13266/14-а
Постанова ВАСУ від 09.04.2015 року у справі №522/13266/14-а

П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
6 липня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:
головуючого Коротких О.А.,суддів:Волкова О.Ф., Гриціва М.І., Кривенди О.В., Маринченка В.Л., Панталієнка П.В., Прокопенка О.Б., Терлецького О.О., - розглянувши в судовому засіданні справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Жилстройсервис-2» (далі - Товариство) до виконавчого комітету Одеської міської ради (далі - Виконком, Міськрада відповідно), департаменту комунальної власності Міськради (далі - Департамент) про визнання дій та акта протиправними, скасування рішення,
в с т а н о в и л а:
У липні 2014 року Товариство звернулося до суду із зазначеним позовом про визнання дій комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам Департаменту (далі - Комісія) щодо складання акта від 17 квітня 2014 року (далі - Акт) про використання Товариством у період з 21 січня 2008 року по 21 вересня 2011 року земельної ділянки загальною площею 0,6640 га без правовстановлюючих документів та визначення розміру збитків, завданих Товариством територіальній громаді м. Одеси в особі Міськради, у вигляді неодержаного доходу в розмірі 14 827 грн 46 коп., визнання Акта протиправним та скасування рішення Виконкому від 12 червня 2014 року № 109, яким затверджено Акт з визначення розміру та відшкодування збитків, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок, та зобов'язано Товариство сплатити збитки.
Приморський районний суд міста Одеси постановою від 12 серпня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року, позов задовольнив: визнав дії Комісії щодо складання Акта та сам Акт стосовно Товариства протиправними; визнав рішення Виконкому від 12 червня 2014 року № 109 в частині стосовно Товариства протиправним та рішення в цій частині скасував.
Вищий адміністративний суд України постановою від 9 квітня 2015 року касаційну скаргу Виконкому задовольнив частково: постанову Приморського районного суду міста Одеси від 12 серпня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року скасував у частині визнання протиправними дій Департаменту щодо складання Акта стосовно Товариства та сам Акт, у задоволенні позову в цій частині відмовив; у решті рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишив без змін.
Не погоджуючись із рішенням суду касаційної інстанції, Виконком звернувся із заявою про його перегляд Верховним Судом України з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), в якій просить скасувати рішення у справі та прийняти нове - про відмову в задоволенні позову, посилаючись на неоднакове застосування одних і тих самих норм права у подібних правовідносинах, а саме положень статті 157 Земельного кодексу України та статті 17 КАС.
На обґрунтування заяви додано копію постанови Вищого адміністративного суду України від 23 квітня 2015 року, яка, на думку заявника, підтверджує неоднакове застосування касаційним судом одних і тих самих норм права у подібних правовідносинах.
Перевіривши наведені у заяві доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку про таке.
У справі, що розглядається, Вищий адміністративний суд України, скасовуючи рішення судів попередніх інстанцій та відмовляючи у задоволенні позову, вказав, що Акт не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке підлягає оскарженню в порядку адміністративного судочинства, а діяльність працівників Департаменту є лише службовою діяльністю таких осіб на виконання своїх посадових обов'язків, та дійшов висновку, що Акт та дії посадових осіб з його складання не створюють жодних правових наслідків для Товариства, не змінюють стану його суб'єктивних прав та обов'язків. Що ж стосується рішення Виконкому в частині щодо зобов'язання Товариства сплатити відповідні збитки, Вищий адміністративний суд України вказав, що воно необґрунтоване та правильно скасовано судами попередніх інстанцій, оскільки Виконком не надав доказів того, що спірні земельні ділянки перебували у комунальній власності, а тому не довів факту заподіяння збитків.
У постанові Вищого адміністративного суду України від 23 квітня 2015 року касаційний суд, скасовуючи рішення судів попередніх інстанцій та відмовляючи в задоволенні позову, дійшов висновку про те, що міська рада як власник земельної ділянки, вважаючи, що підприємство завдало збитки у вигляді неодержання доходів, мала право та повноваження прийняти рішення про затвердження акта комісії щодо визначення розміру збитків. Повноваження відповідача у цьому випадку обмежуються лише обчисленням розміру збитків у встановленому порядку.
Аналіз наведених судових рішень дає підстави вважати, що касаційний суд ухвалив їх за різних фактичних обставин справ, установлених судами, у зв'язку з чим не можна дійти висновку про неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.
Таким чином, оскільки обставини, які стали підставою для перегляду справи, не підтвердилися, то у задоволенні заяви Виконкому слід відмовити.
Керуючись статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України
п о с т а н о в и л а:
У задоволенні заяви виконавчого комітету Одеської міської ради відмовити.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 3 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий О.А. Коротких Судді:О.Ф. Волков М.І. Гриців О.В. Кривенда В.Л. Маринченко П.В. Панталієнко О.Б. Прокопенко О.О. Терлецький