Історія справи
Постанова ВГСУ від 06.07.2016 року у справі №911/2462/14Постанова ВГСУ від 29.07.2015 року у справі №911/2462/14

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2015 року Справа № 911/2462/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя : Корсак В.А.
судді: Данилова М.В., Данилова Т.Б. (доповідач)
розглянувши матеріали касаційної скаргитовариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРМІНАЛ БРОВАРИ"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 10.06.2015р. у справі господарського суду№911/2462/14 Київської області за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРМІНАЛ БРОВАРИ"доБроварської міської радитретя особа відділ Державного агентства земельних ресурсів у м. Бровари Київської областіпро за участю представників сторін: позивача - відповідача - третьої особи - визнання недійсним положення додаткової угоди, внесення змін до договору оренди земельної ділянки та зобов'язання вжити заходи фін. директор Кічмаренко Д.В., Олексюк М.В., Мінець В.О. дов. б/н від 05.03.2015 Попіка І.А. дов. № 2-15/15 від 05.01.2015 не з'явивсяВ С Т А Н О В И В:
У червні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" звернулося до господарського суду Київської області з позовом до Броварської міської ради Київської області про:
- визнання недійсним положення п. 3 додаткової угоди № 1 від 10.07.2008р. в частині "річна оренда плата становить 10 % від нормативної грошової оцінки ",
- внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 13.04.2006р. (з урахуванням змін, внесених додатковою угодою № 1 від 10.07.2008р.), а саме викласти друге речення п. 1.1. договору оренди в наступній редакції: "Згідно Класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) ця земельна ділянка рахується в категорії земель для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (код 12.08)",
- п. 2.3. договору оренди викласти у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на період будівництва становить 7097894 гривні; Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з дати затвердження Акту Державної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництва становить 14195788 (чотирнадцять мільйонів сто дев'яносто п'ять тисяч сімсот вісімдесят вісім) гривень",
- п. 4.1. договору оренди викласти у наступній редакції: "Річна орендна плата становить 5 % від нормативної грошової оцінки і складає 354894,7 (триста п'ятдесят чотири тисячі вісімсот дев'яносто чотири) гривні 70 коп. на період будівництва; 709789,4 (сімсот дев'ять тисяч сімсот вісімдесять дев'ять) гривень 40 коп. - з дати здачі об'єкта в експлуатацію",
- п. 5.1. договору оренди викласти у наступній редакції:"Цільове призначення земельної ділянки - землі транспорту (для будівництва та обслуговування складського комплексу логістичний парк)."
та зобов'язання Броварську міську раду Київської області вжити заходів у межах їх повноважень для приведення у відповідність до вимог законодавства категорії цільового використання та функціонального призначення земельної ділянки, що знаходиться у користуванні ТОВ "Термінал Бровари" за договором оренди від 13.04.2006р., яка знаходиться по Об'їзній дорозі, 62 в м. Бровари.
Ухвалою господарського суду Київської області від 11.07.2014 за клопотанням Броварської міської ради було залучено в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Відділ Державного агентства земельних ресурсів у місті Бровари Київської області.
Рішенням господарського суду Київської області від 15.08.2014 (суддя Горбасенко П.В.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 10.06.2015 (головуючого судді Федорчука Р.В., суддів Майданевича А.Г., Лобаня О.І.) в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Товариство з обмеженою відповідальністю"Термінал Бровари" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати оскаржувані рішення і постанову та справу направити на новий розгляд до господарського суду Київської області.
Касаційна скарга вмотивована невірним визначенням цільового призначення земельної ділянки, встановленням для однієї ділянки двох різних категорій земель, неврахування судами порушень процедури надання земельної ділянки в оренду, неправильним застосуванням судами застарілої класифікації УКЦВЗ(1998), не дослідження судами фактичного використання земельної ділянки для обслуговування логістичного парку ( автомобільного вантажного терміналу).
Заслухавши присутніх представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні і постанові та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, рішенням Броварської міської ради Київської області "Про припинення права користування земельними ділянками, надання в оренду земельних ділянок, надання дозволів на виготовлення технічної документації по оформленню права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам та внесення змін до рішень Броварської міської ради" № 955-46-04 від 23.03.2006 надано Товариству з обмеженою відповідальністю "Термінал-Бровари" в оренду земельну ділянку площею 9,50 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення - рілля, для будівництва та обслуговування складського комплексу логістичний парк - землі комерційного використання, по Об'їзній дорозі терміном на 5 років, затверджено розрахунок розміру втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь ТОВ "Термінал-Бровари" в розмірі 341069грн.
13.04.2006 на підставі рішення Броварської міської ради Київської області №955-46-04 від 23.03.2006 між Броварською міською радою (орендодавець) та ТОВ "Термінал Бровари" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець зобов'язався надати, а орендар - прийняти в строкове платне користування земельну ділянку площею 9,50 га, для будівництва та обслуговування складського комплексу логістичний парк, яка знаходиться по Об'їзній дорозі в м.Бровари. Вказаний договір зареєстровано у Київській регіональній філії Державного підприємства "Центру державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам", про що у Державному реєстрі вчинено запис від 13.04.2006 за № 040633800199.
Згідно п.п. 2.1., 2.2., 2.3. договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 9,50 га, на якій відсутні об'єкти нерухомого майна. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки Броварського міського відділу земельних ресурсів від 05.04.2006 за №455-04-3/3 з урахуванням коефіцієнтів індексації становить: - 1107700грн. на період будівництва; та 5540400грн. з дати затвердження Акту Державної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту.
Відповідно до п.п. 4.1., 4.2. договору річна орендна плата на період будівництва складає 55385грн. Річна орендна плата з дати затвердження Акту Державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництва складає 277020грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Пунктом 3 договору передбачено, що договір укладено на 5 років, терміном до 23.03.2011. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк.
Земельна ділянка передається в оренду для будівництва та обслуговування складського комплексу логістичний парк. Цільове призначення земельної ділянки - землі комерційного призначення (п.п. 5.1., 5.2. договору).
На виконання п. 1.1. договору оренди земельної ділянки Броварська міська рада передала, а ТОВ "Термінал Бровари" прийняв спірну земельну ділянку, що підтверджується актом прийому-передачі земельної ділянки від 13.04.2006, підписаним та скріпленим печатками обох сторін договору.
Рішенням Броварської міської ради Київської області "Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Бровари" №538-29-05 від 29.11.2007 затверджено ставки орендної плати за земельні ділянки в м. Бровари у вигляді відсоткових показників від грошової оцінки землі.
Рішенням Броварської міської ради Київської області №774-38-05 від 26.06.2008 внесено зміни до договору оренди від 13.04.2006: відносно ТОВ "Термінал-Бровари" в п.3 Договору оренди слова "строком на 5 (п'ять) років" замінити словами "строком на 49 (сорок дев'ять) років".
10.07.2008 на підставі рішення Броварської міської ради Київської області №538-29-05 від 29.11.2007 та №774-38-05 від 26.06.2008 між Броварською міською радою та ТОВ"Термінал Бровари" укладено додаткову угоду №1 до договору оренди земельної ділянки від 13.04.2006, за умовами якої сторони дійшли згоди внести зміни до наступних пунктів договору: п. 2.3. викласти в наступній редакції "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки відділу земельних ресурсів в м. Броварах від 07.07.2008 за №04-3/13-3/956 на період будівництва становить: 654886грн.; нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки відділу земельних ресурсів в м. Броварах від 07.07.2008 за №04-3/13-3/955 з дати затвердження Акту Державної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництва становить 3274431грн."; п. 3. викласти в новій редакції: "Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк"; п. 4.1. викласти в наступній редакції: "Річна орендна плата становить 10 % від нормативної грошової оцінки і складає: 65488,60грн. на період будівництва; 327433,10грн. - з дати здачі об'єкта в експлуатацію. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди, зареєстрованого за № 040633800199 від 13.04.2008.
10.07.2008 між сторонами договору складено акт прийому-передачі земельної ділянки, за умовами якого Броварська міська рада передала, а ТОВ "Термінал Бровари" прийняло земельну ділянку площею 9,50 га для будівництва та обслуговування складського комплексу логістичний парк - землі комерційного використання по Об'їзній дорозі в м. Бровари.
Рішенням Броварської міської ради Київської області "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Бровари" №883-46-05 від 30.09.2008 затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Бровари, згідно додатків.
Рішенням Броварської міської ради Київської області "Про припинення права користування земельними ділянками, надання в оренду земельних ділянок, надання дозволів на виготовлення технічної документації по оформленню права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам та внесення змін до рішень Броварської міської ради" № 928-49-05 від 20.11.2008р. вирішено договорами оренди земельних ділянок передбачити право Броварської міської ради змінювати орендну плату за земельні ділянки після зміни грошової оцінки земель м. Бровари, внести зміни в усі діючі договори оренди земельних ділянок, укладені Броварською міською радою з юридичними та фізичними особами, відповідно до рішення Броварської міської ради від 30.09.2008 №883-46-05 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Бровари".
Суди попередніх інстанцій встановили, що як вбачається з технічного завдання від 03.03.2006, яке затверджено директором ТОВ "Термінал Бровари" та пояснювальної записки, які є невід'ємними складовими проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, цільове призначення земельної ділянки, яка перебуває в оренді позивача, є землі комерційного використання (код цільового використання у відповідності УКЦВЗ: 1.11.6.).
З листа Державного управління екології та природних ресурсів в Київській області "Про погодження проекту відведення земельної ділянки в оренду ТОВ "Термінал Бровари", м. Бровари, Об'їзна дорога для будівництва складського комплексу "Логістичний парк" №06-13/1785 від 16.03.2006 вбачається, що спірна земельна ділянка площею 9,5 га є землями комерційного використання.
Крім того листом Відділу Держземагентства у місті Броварах Київської області №05-з/4-з/1131 від 04.07.2014 повідомлено відповідача, що згідно державної статистичної звітності з кількісного обліку земель в межах Броварської міської ради (форма 3-зем) станом на 2006-2014 роки земельна ділянка площею 9,5 га по вул. Об'їзній дорозі, 62 знаходиться в користуванні на умовах оренди ТОВ "Термінал-Бровари" - землі комерційного використання.
Спір між сторонами судового процесу виник в результаті того, що позивач вважає недійсними положення п. 3 додаткової угоди №1 від 10.07.2008 в частині того, що річна оренда плата становить 10 % від нормативної грошової оцінки, вважає, що згідно КВЦПЗ ця земельна ділянка повинна рахуватись в категорії земель для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (код 12.08), просить визначити цільове призначення земельної ділянки - землі транспорту (для будівництва та обслуговування складського комплексу логістичний парк), змінити нормативну грошову оцінку землі за договором, а відтак змінити відсоток ставки орендної плати та змінити розмір орендної плати за земельну ділянку.
Вирішуючи справу по суті, суди попередніх інстанцій виходили із приписів ст.ст. 626, 627 ЦК України згідно яких договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтею 12 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення Броварської міської ради Київської області №955-46-04 від 23.03.2006 та укладення договору оренди землі від 13.04.2006, визначено, що серед повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення 23.03.2006 Броварської міської ради Київської області та укладення договору оренди землі від 13.04.2006) віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Згідно ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Згідно ст. 6 Закону України "Про оренду землі" ( в редакції, що діяла на момент укладення договору оренди договору оренди землі від 13.04.2006) орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 цього Закону істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Згідно ст. 21 Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Частиною п'ятою статті 5 Закону України "Про оцінку земель" (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення Броварської міської ради Київської області від 23.03.2006 та укладення договору оренди землі від 13.04.2006 та додаткової угоди №1 від 10.07.2008) передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно із ч.1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
У відповідності до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
У відповідності до положень статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно із пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Заявник ТОВ "Термінал Бровари" в позовній заяві, апеляційній та касаційній скаргах зазначав, що спірна земельна ділянка відноситься до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, у зв'язку з чим необхідно уточнити цільове призначення земельної ділянки, змінити нормативну грошову оцінку земельної ділянки, застосовувати іншу 5% ставку нарахування орендної плати.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 20.10.2014 за клопотанням ТОВ "Термінал Бровари" була призначена судова земельно-технічна експертиза, яка надала висновок експерта №15290/14-41 від 23.03.2015, що земельна ділянка площею 9,50000га, розташована за адресою: Київська область, м. Бровари, Об'їзна дорога, 62, яка належить ТОВ "Термінал Бровари" на підставі Договору оренди земельної ділянки від 13.04.2006, зареєстрованого в Державному реєстрі 13.04.206 за №040633800199, за основним цільовим призначенням належить до категорії земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ "Термінал Бровари" по Об'їзній дорозі (для будівництва складського комплексу "Логістичний парк") в м. Бровари, не відповідає за складом, змістом та правилам оформлення вимогам законодавства, чинного станом на 23.03.2006. Не відповідностей зазначеного проекту землеустрою вимогам містобудівної документації м. Бровари, за результатами проведеного дослідження не виявлено. Цільове призначення земельної ділянки, яка на підставі рішення Броварської міської ради від 23.02.2006 №955-46-04 та Договору оренди земельної ділянки 13.04.2006, належить на праві оренди ТОВ "Термінал Бровари", відповідає містобудівній документації м. Бровари.
Згідно з ч. 1 ст. 19, п. "а" ч. 1 ст. 96, п. "ґ" ч. 1 ст. 211 ЗК України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на відповідні категорії.
Формування розміру орендної плати земельної ділянки здійснюється відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213 та відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11.
При цьому на величину грошової оцінки земель населених пунктів впливають коефіцієнти, які застосовуються до базової вартості одного квадратного метра землі. Це, зокрема, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№6-зем, 6б-зем, 2-зем) відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики. Коефіцієнт функціонального використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки різного функціонального використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою (п.3.5 Методики).
Виходячи з вищенаведеного розмір орендної плати залежить від умов договору оренди, зокрема, від функціонального призначення земельної ділянки, що визначається сторонами при укладенні договору оренди.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням Броварської міської ради Київської області №955-46-04 від 23.03.2006 надано Товариству з обмеженою відповідальністю "Термінал-Бровари" в оренду земельну ділянку площею 9,5 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення - рілля, для будівництва та обслуговування складського комплексу логістичний парк - землі комерційного використання. Також, з технічного завдання від 03.03.2006 вбачається, що цільове призначення земельної ділянки, яка перебуває в оренді позивача, є землі комерційного використання (код цільового використання у відповідності УКЦВЗ: 1.11.6.).
Таким чином, судами попередніх інстанцій встановлено, що цільове призначення земельної ділянки - здійснення комерційної діяльності.
Судом апеляційної інстанції надано правову оцінку висновкам Акту судової експертизи, який відповідно до ч.5 ст.42 ГПК України для господарського суду не є обов'язковим і оцінюється судом за правилами ст.43 цього Кодексу.
Отже, висновок експерта не має переваг перед іншими засобами доказування, він також підлягає дослідженню й перевірці, а фактичні дані, що містяться в ньому, оцінюються судом за загальними правилами.
Досліджуючи висновок експерта №15290/14-41 від 23.03.2015, апеляційним судом встановлено, що земельна ділянка площею 9,5га, розташована за адресою: Київська область, м. Бровари, Об'їзна дорога, 62, яка належить ТОВ "Термінал Бровари" на підставі Договору оренди земельної ділянки від 13.04.2006, за основним цільовим призначенням належить до категорії - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Проте, експертом не було досліджено, саме з якою метою ТОВ "Термінал Бровари" використовує спірну земельну ділянку, а саме не було взято до уваги та не досліджено мету створення ТОВ "Термінал Бровари" відповідно до статуту товариства.
Таким чином, посилання ТОВ "Термінал Бровари" на той факт, що спірна земельна ділянка є іншого цільового призначення, і необхідно застосовувати інший коефіцієнт функціонального використання, відхилені апеляційним судом як не обґрунтовані. Встановлення іншого функціонального використання земельної ділянки відноситься виключно до компетенції державного органу, який встановлює та змінює цільове призначення земель.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно ст.652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Суди попередніх інстанцій вірно встановили, що станом на момент судового розгляду справи рішення Броварської міської ради Київської області "Про припинення права користування земельними ділянками, надання в оренду земельних ділянок, надання дозволів на виготовлення технічної документації по оформленню права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам та внесення змін до рішень Броварської міської ради" №955-46-04 від 23.03.2006, "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Бровари" №883-46-05 від 30.09.2008 та "Про припинення права користування земельними ділянками, надання в оренду земельних ділянок, надання дозволів на виготовлення технічної документації по оформленню права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам та внесення змін до рішень Броварської міської ради" №928-49-05 від 20.11.2008 є чинними та не оскаржені у судовому порядку; сторонами при укладенні договору оренди земельної ділянки від 13.04.2006 та додаткової угоди №1 від 10.07.2008, яка є невід'ємною складовою договору оренди земельної ділянки від 13.04.2006, досягнуто згоди щодо всіх істотних умов договору; договір оренди зареєстровано у Київській регіональній філії Державного підприємства "Центру державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам", про що у Державному реєстрі вчинено запис від 13.04.2006 за №040633800199; орендована позивачем у відповідача спірна земельна ділянка площею 9,5 га є землями комерційного використання, які надані позивачу за рахунок земель сільськогосподарського призначення - ріллі, для будівництва та обслуговування складського комплексу "Логістичний парк".
Позивачем не доведено порушення вимог земельного законодавства при укладенні між Броварською міською радою Київської області і ТОВ "Термінал Бровари" договору оренди земельної ділянки від 13.04.2006 та додаткової угоди №1 від 10.07.2008, в тому числі введення його в оману при укладенні спірного договору оренди земельної ділянки та додаткової угоди №1 або істотної зміни обставин, як того вимагає ст.652 ЦК України, якими сторони керувалися при укладенні спірного договору та додаткової угоди до нього.
Суди попередніх інстанцій розглянули доводи позивача про порушення відповідачем при прийнятті рішення від 23.03.2006, укладенні спірного договору оренди земельної ділянки від 13.04.2006 і додаткової угоди №1 від 10.07.2008. положень ч. 5 ст. 20 Земельного кодексу України відносно видів використання земельної ділянки в межах певної категорії земель, оскільки вони визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Однак, на момент укладення договору оренди земельної ділянки від 13.04.2006 вказаної частини у ст.20 ЗК України не існувало, а відтак вона не може бути застосована до спірних правовідносин.
Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли правомірного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Позивач заявив також вимогу про зобов'язання Броварську міську раду Київської області вжити заходів у межах їх повноважень для приведення у відповідність до вимог законодавства категорії цільового використання та функціонального призначення земельної ділянки, що знаходиться у користуванні ТОВ "Термінал Бровари" за договором оренди від 13.04.2006, яка знаходиться по Об'їзній дорозі, 62 в м. Бровари.
Ця вимога є похідною від інших позовних вимог, а тому суди також відмовили у задоволенні вказаної вимоги.
Статтею 1117 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
З огляду на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги ТОВ "Термінал Бровари", оскільки судами було повно та всебічно з'ясовано обставини, що мають значення для даної справи, їм надано належну правову оцінку та прийнято рішення і постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що дає підстави залишити їх без змін.
Судові витрати, сплачені касатором до бюджету під час подання касаційної скарги, у зв'язку з відмовою в задоволенні касаційної скарги на підставі ст.49 ГПК України залишаються на касаторі.
Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 10.06.2015р. у справі №911/2462/14 господарського суду Київської області залишити без змін.
Головуючий суддя В. Корсак
Судді М. Данилова
Т. Данилова