29.09.2017
Присоединяйтесь к нам в социальных сетях: telegram viber youtube

Постанова ВГСУ від 21.09.2017 року у справі №10/240

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2017 року Справа № 10/240 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :

головуючого суддіХодаківської І.П.,суддівДанилової М.В., Яценко О.В.,розглянувши касаційну скаргу Гаражного кооперативу "Сихів-20"на постанову від 16.05.2017 Львівського апеляційного господарського суду у справі№10/240 господарського суду Львівської областіза позовомПрокурора Сихівського району м. Львова в інтересах держави в особі 1. Львівської міської ради, 2. Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Департаменту містобудування Львівської міської радидо третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог: за участюГаражного кооперативу "Сихів-20" Відділ Держгеокадастру у м. Львові Львівської місцевої прокуратури №1провилучення самостійно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди, завданої державі

За участю представників сторін:

Від позивача - не з'явились

Від відповідача - не з'явились

Від Генеральної прокуратури україни - Клюге Л.М.

У зв'язку з перебуванням суддів Бакуліної С.В. та Сибіги О.М. у відпустці, справа слухається колегією суддів у складі: головуючий - Ходаківська І.П., судді - Данилова М.В., Яценко О.В. (протокол автоматичної зміни складу колегії суддів від 18.09.2017).

ВСТАНОВИЛА:

Прокурор Сихівського району м.Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради звернувся до господарського суду Львівської області з позовом до Гаражного кооперативу "Сихів" про вилучення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди, завданої державі.

Рішенням господарського суду Львівської області від 30.01.2017 (судді: Кітаєва С.Б., Ділай У.І., Мазовіта А Б.) з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог задоволено, вилучено у ГК "Сихів-20" самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,2264га по вул.Антонича, 20а у м.Львові та зобов'язано повернути її у розпорядження Львівської міської ради, як представника територіальної громади, в чиїй власності перебуває дана земельна ділянка. Стягнуто з ГК "Сихів-20" шкоду, заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки в сумі 11104,96 грн. Рішення суду мотивоване тим, що ГК "Сихів-20" користується спірною земельною ділянкою без належного оформлення правовстановлюючих документів, що зафіксовано у відповідних Актах. Крім того, мають місце факти, встановлені судовими рішеннями у різних справах, які в силу ст. 35 ГПК України мають для суду при розгляді даної справи преюдиціальне значення.

Постановою колегії суддів Львівського апеляційного господарського суду від 16.05.2017 у складі: Бонк Т.Б., Кравчук Н.М., Якімець Г.Г. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.

ГК "Сихів-20" у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, провадження у справі припинити. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства.

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що прокурор Сихівського району міста Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради, Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин департаменту містобудування Львівської міської ради звернувся до господарського суду Львівської області з позовом до Гаражного кооперативу "Сихів-20" про вилучення у нього самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,2591га по вул.Антонича, 20а у м.Львові, повернення її у розпорядження Львівської міської ради, як представника територіальної громади, в чиїй власності перебуває дана земельна ділянка та стягнення 12708,90грн. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки.

Позов мотивовано тим, що в ході проведеної перевірки за участю спеціалістів державної інспекції з контролю з використання та охороною земель у Львівській області було встановлено самовільне використання земельної ділянки ГК "Сихів-20", який без відповідних документів щодо права власності чи користування земельної ділянки, використовує земельну ділянку площею 0,2591га по вул. Антонича, 20а у м. Львові для влаштування автостоянки.

На підтвердження факту порушення земельного законодавства та самовільного зайняття ГК "Сихів-20" земельної ділянки площею 0,2591 га по вул.Антонича,20а у м.Львові прокурором надано: акт обстеження земельної ділянки №165 від 14.05.09, акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.05.09, протокол про адміністративне правопорушення від 13.05.09 за №208, приписом від 14.05.09 за №670,

27.12.2016 господарський суд першої інстанції своєю ухвалою зобов'язав Прокурора та позивачів 1 і 2 сприяти проведенню компетентним органом перевірки з метою встановлення фактичних обставин по даній конкретній справі, на предмет: якою площею земельна ділянка по вул.Антонича, 20 А у м.Львові перебуває в користуванні відповідача (у тому числі: підставному, безпідставному, якою площею); чи підтверджуються станом на даний час висновки Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Львівській області, викладені у Акті перевірки дотримання земельного законодавства від 13 травня 2009 року та в акті обстеження земельної ділянки від 14.05.2009, зокрема, чи перебуває в самовільному користуванні відповідача земельна ділянка площею 2591 кв.м., яка відображена на План-схемі земельної ділянки в Акті обстеження земельної ділянки складеному 14.05.2009 за №165 державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель Маланичем М.М, державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель Кулебою І.П. при проведенні обстеження земельної ділянки, яка знаходиться по вул.Антонича, 20 А у м.Львові.

На виконання ухвали суду першої інстанції від 27.12.2016 комісією, яка була створена Наказом №1 від 10.01.2017 Департаменту містобудування Львівської міської ради, в присутності Прокурора Львівської обласної прокуратури, було проведено обстеження земельної ділянки (автостоянка) на вул.Б.1.Антонича, 20а, року, за результатами якого оформлено Акт від 20.01.2017.

Під час обстеження Львівським комунальним підприємством "Центр земельного кадастру та землеустрою" здійснено виконавче знімання території. В результаті проведених обмірів виявлено, зокрема, що площа земельної ділянки, яка використовується під автостоянку, становить 0,2264га, у тому числі земельна ділянка площею 0,1630 га знаходиться у межах червоних ліній і не може використовуватись для капітального будівництва і посадки багаторічних насаджень. Із західної і північної сторони ділянка огороджена металевою сітчаною огорожею. З південної сторони земельна ділянка примикає до гаражних боксів гаражного кооперативу "Сихів-20". Заїзд і виїзд на ділянку здійснюється через ворота (шлагбаум) гаражного кооперативу "Сихів-20". Огороджена земельна ділянка площею 0,2264га належить до земель територіальної громади міста і не надана у власність або користування гаражному кооперативу "Сихів-20".

В Акті обстеження земельної ділянки комісією підтверджено, що станом на 20.01.2017, земельна ділянка площею 0,2591га, яка відображена на План-схемі земельної ділянки в Акті обстеження земельної ділянки, складеному 14.05.2009 за №165 державними інспекторами з контролю за використанням і охороною земель Маланичем М.М. і Кулебою І.П. не надана у власність чи користування ГК "Сихів-20". Огороджена земельна ділянка площею 0,2264га і земельна ділянка площею 0,1136га належать до земель територіальної громади міста і не надана у власність або користування ГК "Сихів-20".

За результатами обстеження земельної ділянки при виїзді на місце, комісією підтверджено, що станом на 20.01.2017 земельна ділянка на вул.Б-І.Антонича,20а використовується ГК "Сихів-20" без належного оформлення правовстановлюючих документів.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності віднесено до компетенції органів місцевого самоврядування.

Згідно із п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено виключно до компетенції міських рад.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної чи комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст.125 Земельного кодексу України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Згідно з п.б ч.1 ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема за самовільне зайняття земельних ділянок.

За змістом ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельних ділянок це будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.

З огляду на викладене, суди дійшли обгрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині в частині вилучення у Гаражного кооперативу "Сихів-20" самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,2264 га, розташованої по вул.Б-І.Антонича, 20а у м.Львові, а також про наявність підстав для стягнення з ГК "Сихів-20" шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного зайняття спірної земельної ділянки, з урахуванням наявності повного складу цивільного (господарського) правопорушення, яке включає в себе протиправну поведінку заподіювача шкоди, наявність негативних наслідків (шкоди), причинний зв'язок між протиправною поведінкою та наслідками, а також вину правопорушника.

Щодо вимоги припинення провадження у справі, яка міститься у касаційній скарзі, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.06.2011 у справі №33178/10/9104 ГК "Сихів-20" звертався до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Львівській області про визнання дій Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Львівській області щодо складання актів №164 та №165 від 14.05.2009 та звинувачення ГК "Сихів-20" у самовільному зайнятті земельної ділянки за адресою м. Львів, вул. Антонича, 20а, протиправними.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.06.2010 у справі №2а-4229/10/1370 адміністративний позов було задоволено повністю.

Проте, Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.06.2011 (справа №33178/10/9104), залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.05.2012, апеляційну скаргу прокурора Сихівського району м. Львова в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Львівській області задоволено, а оскаржувану постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.06.2010 справі №2а-4229/10/1370 скасовано, в задоволенні позову відмовлено. Колегією суддів зазначено, що позивачем до матеріалів справи не долучено та в матеріалах справи відсутні будь-які правовстановлюючі документи на спірну земельну ділянку. Так як спірна земельна ділянка перебуває у комунальній власності, то рішення щодо надання цієї ділянки у користування повинна приймати Львівська міська рада. Відповідне рішення про надання оспорюваної земельної ділянки у користування позивачу ГК "Сихів-20" в матеріалах справи відсутнє та сторонами не надано жодних доказів про існування такого.

Рішенням господарського суду Львівської області від 24.12.2009 у справі №13/208 за позовом Прокурора Сихівського району м.Львова в інтересах держави в особі позивача 1, Львівської міської ради, позивача 2, Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Департаменту містобудування Львівської міської ради, м.Львів, до відповідача, Гаражного кооперативу "Сихів-20" за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Львівській області, м.Львів, про вилучення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди, позовні вимоги задоволено повністю: вилучено у ГК "Сихів-20" самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,6239га по вул.Антонича,20а у м.Львові та повернуто її у розпорядження Львівської міської ради, як представника територіальної громади, в чиїй власності перебуває дана земельна ділянка. Стягнуто з відповідача до державного бюджету шкоду, заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки в сумі 89 219,90 грн. При цьому господарським судом в рішенні від 24.12.2009 у справі №13/208 встановлено, що Львівською міською радою рішення у порядку, встановленому ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст.12,116 Земельного кодексу України про надання земельної ділянки площею 0,6239га по вул. Антонича, 20а у м.Львові у користування ГК "Сихів-20" не приймалось, що свідчить про самовільне використання земельної ділянки. Факт порушення земельного законодавства та самовільного зайняття ГК "Сихів-20" земельної ділянки площею 0,6239га по вул.Антонича,20а у м.Львові , як вказано у рішенні суду, доведено актом обстеження земельної ділянки №164 від 14.05.09, актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.05.09, протоколом про адміністративне правопорушення від 13.05.09 за №208., приписом від 14.05.09 за №670.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 05.01.2011, залишеною без змін Постановою Вищого господарського суду України від 14.03.2011, рішення господарського суду Львівської області від 24.12.2009 у справі №13/208 залишено без змін, апеляційну скаргу ГК "Сихів-20" - без задоволення. Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що ГК "Сихів-20" всупереч вимогам чинного законодавства України самовільно, без відповідних документів на право власності чи користування (в т.ч. на умовах оренди) земельної ділянки, використовує спірну земельну ділянку з категорії земель житлової та громадської забудови, площею 0,6239га, яка знаходиться у м.Львові по вул.Антонича, 20а для будівництва і обслуговування гаражів.

Припинення провадження у справі на підставі п.2 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України здійснюється при наявності рішення господарського суду або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішив господарський спір між тими ж сторонами, про той же предмет. Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішення господарського суду, який в межах своєї компетенції вирішив господарський спір між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав відсутнє. У вищеперелічених справах предметом позову є земельні ділянки з різними розмірами і різним призначенням (використанням), хоча і розташовані за однією адресою, а тому неможливо зробити висновок про наявність рішення суду про вирішення спору між тими ж сторонами про той же предмет.

Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази. У касаційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає судові рішення у даній справі такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстав для їх зміни чи скасування не вбачається, а викладені у касаційній скарзі доводи скаржника судова колегія вважає непереконливими та такими, що спростовуються матеріалами справи та встановленими судами обставинами, а також такими, що зводяться до переоцінки обставин справи, що виходить за межі касаційного провадження.

З огляду на викладене, постанова апеляційної інстанції, якою залишено без змін рішення господарського суду першої інстанції про задоволення позову, відповідає нормам чинного законодавства і має бути залишено без змін.

Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Гаражного кооперативу "Сихів-20" залишити без задоволення.

Постанову від 16.05.2017 Львівського апеляційного господарського суду у справі №10/240 господарського суду Львівської області залишити без змін.

Головуючий суддя І. Ходаківська

Судді М. Данилова

О. Яценко

0
Комментариев
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.


Популярные статьи
Популярные судебные решения
ЕСПЧ
Название события
Загрузка основного изображения
Выбрать изображение
Текст описание события:
0